Dual Boot xp i windows 7

poruka: 74
|
čitano: 55.732
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7
Pozdrav svima... Windows 7 je, po meni, najbolji operativni sustav do sada što ga je Microsoft izdao, no kako radim sa starijim aplikacijama još mi je potreban xp operativni sustav, jer xp mod u sedmici me nije zadovoljio. Kako nikada nisam imao dva operativna sustava na računalu, uvijek je to bio ili xp ili vista posebno, zanima me vaše mišljenje o ovoj temi. Da li se računalo previše opterećuje ako su na njemu dva operativna sustava, koliko je potrebno slobodnog prostora na particijama(s obzirom da bi na xp-u bilo 5 do 10 programa veličine svaki maksimalno 300 mb, a na semdici puno puno više) i da li se, po vašemu mišljenju, ovakvo što isplati raditi? Riječ je o laptopu acer 8930g (core 2 duo p8400, 4gb ddr3, 320gb hdd, geforce 9600m). Ne bih vas zamarao s ovom temom, ali mi je potrebno par dobrih savjeta, ipak sedmica nije baš jeftina(riječ je o ultimate) pa je se ne bih želio odreći ;). Živi bili i veseli, pozzz
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

...nema nikakve razlike u opterećenju za računalo, koliko god software-a imaš na njemu...najbolje ti je

instalirati naprije XP na paticiju C pa onda Sedmicu na D da ne bi imao probleme sa brisanjem boot sektora...

...kaos...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7

Ja imam dual boot i na kom. i na laptopu win xp i win7. Opterećenje je isto ko i kad imaš jedan Os. Moraš najprije instalirat XP i mislim da će ti bit dovoljno 20 Gb. Poslije Win 7 instaliraš na drugu particiju i samo biraš koji Os želiš. Nijedan Xp mod ne može bit dobar kao Dual boot.

14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

opterečenja nema nikakvog osim što ti treba više prostora na disku, za xp ti je dovoljna particija od 15gb sistemska i neka mala sa strane za programe...

za sedmicu več pusti sitemskoj 35 i više ako je želiš intenzivno koristiti...

samo pusti kad radiš particije 10mb unallocated space koji če koristiti kasnije boot... opterečenja nema nikakvog, znam sa sigurnošču jer ja na svom pc-u imam boot između xp, xp-music studio, xp-gamer, vista, sedmica, linux ubuntu i mac os x, i radi mi normalno...

to mi je sve na disku od 500gb sa nekih 100gb programa, 250gb igra, ostalo je za sustave...

to ti je odlična ideja, možeš ih krcat koliko hočeš... tj, koliko ti diskovni prostor dozvoljava.

radit če sigorno bolje, pretpostavi: kao meni vista za programe, xp i sedmica za igre, xp za mjuzu, još jedan za neznam šta, linux za net...

...tako da su u biti windowsi odjeljeni i sve je raspoređeno po njima i manje če ti štekat takvih 6 windowsa nego samo jedan sa svim i svačim na sebi...

jedino ako imaš sedmicu, mislim da češ je morati sa xpom obrisat pa opet stavit, jer suprotno nečeš dobiti boot

ja sam ovim redom stavljao, mislim da samo tako i može:

 

1.mac os x

2.xp

3.xp2

4.xp3

5.vista

6.sedmica

7.linux

 

u svakom slučaju ideja ti je odlična i svakako to napravi, još ako ti ostane kojih 30-40gb za linux...

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7
Hvala vam na brzim odgovorima. Definitivno ću napraviti dual boot, mislim da je to najbolje rješenje. Samo još jedno kratko pitanje... Da li je bolje instalirati programi na istoj particiji gdje je operativni sustav, ili napraviti potpuno novu particiju za programe, te još jednu za dokumente(data)?
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

napravi svakako novu particiju za programe

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

.. dokumenti mogu bit u njoj, samo nek ti je sistemska odvojena...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
Keyb89 kaže...
Hvala vam na brzim odgovorima. Definitivno ću napraviti dual boot, mislim da je to najbolje rješenje. Samo još jedno kratko pitanje... Da li je bolje instalirati programi na istoj particiji gdje je operativni sustav, ili napraviti potpuno novu particiju za programe, te još jednu za dokumente(data)?

...moram priznati da ovo pitanje uopće ne kužim...Cool

...kaos...
14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

mislio je da mu na disku C bude samo windows, na D samo programi, na E datoteke

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Dual Boot xp i windows 7

Neznam zašto bi odvajao winse i programe na zasebne particije. Nikad nisam primjetio nikakvu razliku i uvjeren sam da je nema, ok možda osim fragmentacije diska kod neprestanog "isprobavanja raznih programa". Još i k tome mora svaki put mijenjat oznaku particije prilikom instalacije nekog programa.

 

I ja sam u dual bootu W7 & xp i tako će ostat još duuugo vremena!!!

*** Gentlemen, Start Your Engines ***
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Instaliranje programa na posebnu particiju će samo usporiti Windowse. Pošto se programi zapisuju u registar ,za svaki OS treba ih nanovo instalirati: Koliko bi za to onda trebalo particija?

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2010 18:18 (kizo2703).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

varaš se da win šteka ako ima više particija, več šteka ako ima sve na jednoj particiji....

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Dual Boot xp i windows 7

evo ja danas mislim si to napravit pa me zanima dal će meni kad ja nešto intaliram na xp dal će mi to ostat na sedmici i obrnuto...i još dal je to ikako moguće napravit da ne brišem xp, jer ga već imam instaliranog

I U Srcu I U Glavi Uvijek Plavi
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Dual Boot xp i windows 7

imam parak pitanja u vezi dual boot-a sa windowsa 7 na windows xp

 

1:imam jedan hard disk od 150gb,s kojim programom mogu podjeliti particije, i koliko da ostavim za xp?

2:kolio sam čuo prvo treba instalirati win xp pa onda win 7,kako da izbrišem win7 i hoće li mi ostati datoteke sa diska?

3.dali se instalacija xp-a mnogo razlikuje od instalacije sedmice?

 

nadam se da ste me razumjeli.

HVALA! 

moj e-republik profil/ http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/3358359/ ///////// Trackmania nations forever login:mirkeckiller
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
Marsel007 kaže...

imam parak pitanja u vezi dual boot-a sa windowsa 7 na windows xp

 

1:imam jedan hard disk od 150gb,s kojim programom mogu podjeliti particije, i koliko da ostavim za xp?

2:kolio sam čuo prvo treba instalirati win xp pa onda win 7,kako da izbrišem win7 i hoće li mi ostati datoteke sa diska?

3.dali se instalacija xp-a mnogo razlikuje od instalacije sedmice?

 

nadam se da ste me razumjeli.

HVALA! 

1. Uzmi ovaj program i raspodijeli si kako hoćeš particije ali stavi malo više za 7-icu jer je malo veća

2. Točno tako, jer kad instaliraš 7-icu nećeš moći napraviti downgrade na XP ili neće prepoznati instalaciju (tako je meni bilo pa sam morao rušit sve i "start from scratch"

3. Kod 7-ce se sve one postavke oko jezika i toga svega radi na početku instalacije tj. prije nego što započne instalacija

 

Eto to je to

Whaazaaaaaaaa!!!! .......................TMNF login: bug.hr_iwek91
13 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Znam da pilam, ali trea mi pomoc oko dual boota. Razumio san sve osim jedne stvari. Kako raspodjeliti disk? Da li trebam raditi odvojenu particiju za svaki os i jos uz to odvojenu particiju za programe i igrice? Imam disk o 465gb i namjeravam staviti win xp, 7, linux i eventualno vistu. Unaprjed hvala na pozornosti i vasim savjetima!!!!! :D

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
supak 3D kaže...

Znam da pilam, ali trea mi pomoc oko dual boota. Razumio san sve osim jedne stvari. Kako raspodjeliti disk? Da li trebam raditi odvojenu particiju za svaki os i jos uz to odvojenu particiju za programe i igrice? Imam disk o 465gb i namjeravam staviti win xp, 7, linux i eventualno vistu. Unaprjed hvala na pozornosti i vasim savjetima!!!!! :D

Za svaki OS napravi po jednu particiju, a igrice i programe mozes drzati i na toj particiji di ti je os, a mozes i posebnu napraviti to radi kako ti zelis..{#}

13 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Stavia san na komp xp 7 i linux ubuntu na tri razlicite particije. I sta da mi se sad pokvari win xp ili ga samo zelin reinstalirat. Da li onda trean ponovit cjeli proces instalacije xp 7 i ubuntua ili mogu samo xp? Nadam se da ste me razumjeli. Unaprjed zahvaljujem. {#}

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
supak 3D kaže...

Stavia san na komp xp 7 i linux ubuntu na tri razlicite particije. I sta da mi se sad pokvari win xp ili ga samo zelin reinstalirat. Da li onda trean ponovit cjeli proces instalacije xp 7 i ubuntua ili mogu samo xp? Nadam se da ste me razumjeli. Unaprjed zahvaljujem. {#}

Mozes uvijek bilo koji os izbrisati/reinstalirati, a ako nesto zeznes sa boot-om to uvijek mozes popraviti sa easybcd-om...{#}

13 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Da ne otvaram novu temu.. Oće se meni javiti isto taj boot menu koji windows želim podići ako mi je win xp na jednom hard disku, a win 7 na drugom hard disku?? (Hardovi su spojeni u jedan komp)

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
In24 kaže...

Da ne otvaram novu temu.. Oće se meni javiti isto taj boot menu koji windows želim podići ako mi je win xp na jednom hard disku, a win 7 na drugom hard disku?? (Hardovi su spojeni u jedan komp)

Ako instaliras kako treba oce, ako ne onda popravis sa easybcd-om

13 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Kažu za dualboot od staro ka novo. Zašto?

Trenutno imam instaliranu 7-icu (i ubuntu) i ne želim je brisat, ali isto tako definitivno se želim vratit radit u XP-u.

Dali ga smijem instalirat? Ako se pritom nešto zezne na 7-ici, a to nešto je moguće popraviti onda nema beda, čemo popravit.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
beto 0 kaže...

Kažu za dualboot od staro ka novo. Zašto?

Trenutno imam instaliranu 7-icu (i ubuntu) i ne želim je brisat, ali isto tako definitivno se želim vratit radit u XP-u.

Dali ga smijem instalirat? Ako se pritom nešto zezne na 7-ici, a to nešto je moguće popraviti onda nema beda, čemo popravit.

Kada budeš palio računalo neće ti biti ponuđeno koji OS želiš izabrati, jer će xp izbrisati taj dio 7-ice, jer xp ne zna da postoji 7, a 7 zna da postoji xp ! E sad, jel je to moguće riješiti, ne znam!

15 godina
offline
Dual Boot xp i windows 7

-moguće je rješiti, ubacivanjem instalacijskog DVDa i popravkom-dodavanjem boota ili (lakše, brže, pogotovo za više OSeva) EBCDom.

Dok bi normalnim (stariji->novije) redosljedom to bilo automatski.

Ima jedna sitnica, win7 napravi 100MB boot particiju.. koju kasnije sakrije, treba na to paziti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Pa ako je stvar samo u tome, to se kako i ihush kaže da riješit.Mislio sam da su razlozi možda dublji.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
Keyb89 kaže...
 Da li se računalo previše opterećuje ako su na njemu dva operativna sustava, koliko je potrebno slobodnog prostora na particijama

 

 

 

za optimalan rad najbolje je da ne prepuniš sistemske diskove( ostavi oko 20% slob. prostora)

14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Trenutno imam dualboot Win XP i Win7 32bit, zelio bih sada staviti Win7 64bit. Procitao sam vec da je nemoguce upgradeati 32 na 64bit nego treba clean reinstall. Ono sto me brine hoce li mi reinstalacija Win7 poremetiti dualboot?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7
Muffy kaže...

Trenutno imam dualboot Win XP i Win7 32bit, zelio bih sada staviti Win7 64bit. Procitao sam vec da je nemoguce upgradeati 32 na 64bit nego treba clean reinstall. Ono sto me brine hoce li mi reinstalacija Win7 poremetiti dualboot?

Nakon reinstalacije sedmice ako ne bude xp-a na boot menu sredis to sa easybcd-om i nebi trebalo biti problema.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Dual Boot xp i windows 7

Ne ,samo ćeš dobiti još jedan OS u boot meni. I to bez obzira dodaješ li još jedan ili zamjenjuješ li 32 bitni s 64 bitnim.

Ako mjenjaš ,morat ćeš nakon instalacije urediti bcd ,zato je pametno prije same instalacije urediti bcd i označiti svaki OS ,da se kasnije možeš snaći koji je koji.

 

Recimo ,u EasyBCD-u promjeni naziv XP-a (ako već nisi) iz Earlier version of Windows u Windows XP ,za 32 bitnu Sedmicu možeš dodat na kraju 32 bit.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2010 13:20 (kizo2703).
14 godina
neaktivan
offline
Dual Boot xp i windows 7

Hvala na pomoci, javim jel sve dobro proslo. Skinuo sam vec ranije EasyBCD citajuci ovu temu pa cu sad malo pocackati po njemu, cini se vrlo koristan programcic. {#}

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice