SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

poruka: 25
|
čitano: 9.565
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

Pozdrav, vjerojatno niste nikad čuli : SMS poruka u kojoj se nalaze 5 dijakritičkih slova odnosno slova s kvačicama čine dvostruko veću cijenu poruke.

 

Citat sa izvora :

 

"Prema eksperimentu, poruka u kojoj je bilo 225 znakova bez dijakritika, naplaćuju se kao dvije poruke jer je premašila 160 znakova. No, kada je među 225 znakova pet dijakritičkih, poruka je naplaćena kao četiri poruke, odnosno, dvostruko više, piše Novi list. "

 

 

Kad se šalje poruka s naprimjer č, slovo se prema operateru šalje dekodirano u više znakova te se opet dekodira kod primatelja u normalno slovo.

 

Time kao da se naplaćuje više poruka. Ovo vrijedi za sve HR operatere.

 

 

 

 

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
 
0 0 hvala 6
14 godina
neaktivan
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
hahahhahha... Ovo je vijest? Eksperiment? :D

Da, to je tako otkad postoji SMS, kad stavis hrvatski znak se prebacuje na Unicode-16 i imas 70 ili tako negdje znakova na raspolaganju. Cudo, reklo bi se :D
15 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
Mirko935 kaže...
hahahhahha... Ovo je vijest? Eksperiment? :D

Da, to je tako otkad postoji SMS, kad stavis hrvatski znak se prebacuje na Unicode-16 i imas 70 ili tako negdje znakova na raspolaganju. Cudo, reklo bi se :D

Lol ja govorim o cijeni poruke

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
15 godina
protjeran
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl

sve je u hrvatskoj tako. i vožnja na eko plin se kažnjava..

Članak 12. Ustava Republike Hrvatske: U Republici Hrvatskoj u službenoj je uporabi hrvatski jezik i latinično pismo.
16 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl

nije mirko niš krivo rekao. smanjivanjem raspoloživih znakova imaš manje prostora za pisanje a da nisi ni svjestan.. i tako par znakova napravi kuršlus od cijene poruke

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
neaktivan
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
Ako kodiras tekst umjesto u 7 bita po znaku u 16 bita po znaku, imas manje od pola raspolozivog prostora, to ti je jasno. SMS ima fiksnu duzinu od 140 bajtova, ako se ne varam. Ne gleda se to po broju slova, pobogu, pa informaticar si.
15 godina
odjavljen
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
Mitch kaže...

Lol ja govorim o cijeni poruke

Lol, cijena poruke je uvijek ista, razlika je u broju znakova koje poruka može sadržavati. Ako šalješ kao običnu poruku bez Hrv znakova, koristi se jedno kodiranje i imaš 160 znakova. Ako imaš samo jedan Hrv znak, cijela poruka se kodira na drugi način (Unicode), pa imaš 70 znakova. Ako pošalješ poruku od 70 znakova, u oba slučaja šalješ po jednu poruku i ispade te jednako. Ako imaš više od 70 znakova, a šalješ Hrv znak, ti više na šalješ jednu poruku, već dvije. Cijena poruke je ista, ali si ih ti više poslao. Sa strane operatera, sve jedno je da li si ti poslao dvije poruke od 70 znakova ili dvije od 160.

 

Ako pošalješ više od 140 znakova uključujući barem jadan Hrv znak, ti šalješ ćak tri poruke (granica je i niža od 140 znakova jer par znakova mobiteli interno koriste za signalizaciju da se radi o nastavku iste poruke.

 

Danas većina mobitela ima i opciju da ti tipkaš normalno, ali se prilikom slanja kvačice automatski brišu, pa možeš poslati 160 znakova u jednoj poruci iako tebi izgleda kao da ima naše znakove (primatelj ih neće vidjeti).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
neaktivan
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

od početka mobilne telefonije je tako

 

 

(obožavam wannabe novinare i njihove bombastične priloge)

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

Ha ha, pa tko god šalje poruke ovo je već mogao odavno shvatiti {#}

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

Upravo pročitah članak sa izvora gore :D Osim što je abnormalno glup, u njemu je čista laž da o tome nitko ne obavješćuje korisnike, a i na t-mobile.hr i na vipnet.hr je vrlo lijepo objašnjeno zašto je tome tako i preporučuju nekorištenje tih znakova ako se želi imati 160 znakova po poruci. Također sam prilično siguran da isto piše u uputstvima za korištenje svakog telefona; a uz to, većina mobitela ima brojač znakova i mislim da sam to skužio na S35 ili tako nekom mobitelu davne 2001. Postoje li ikakvi zakoni prema kojima se kažnjavaju ovakvi članci, tj. novinari koji ih pišu?

 

Btw, @autor teme: Kasniš sa viješću skoro 2 godine za ovim debilom od novinara. Čestitam ;)

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

Kod nas u dnevnim medijima najbolje prolaze skandali pa su tako, naravno, i iz toga morali napraviti skandal. Proizvodnja skandala tamo gdje ih nema. I, da, kao što je ekipa već upozorial - staaaaaaara "vijest".

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

Džizus pa za to znamo 100 godina da je poruka sa kvačicama do 70 mjesta preko toga već računa 2 poruke

gdje taj živi na marsu? ne vjerujem koja blamaža u p.m. lol

bug caruje, um klade valja
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl

Otkrivena topla voda!

Mitch, bez uvrede, ne odnosi se na tebe, nego na naše, visoko školovane informatičare, novinare {#} koji distribuiraju ovakve vijesti.

Nitko od novinara nije primjetio da kada upiše dijakritički znak, odnosno sve ono non-english se naglo smanji broj preostalih znakova?!

 

{#}

** Live 4 Music **
16 godina
moderator
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
sudy_freak kaže...

Mitch, bez uvrede, ne odnosi se na tebe, nego na naše, visoko školovane informatičare, novinare {#} koji distribuiraju ovakve vijesti.

Nitko od novinara nije primjetio da kada upiše dijakritički znak, odnosno sve ono non-english se naglo smanji broj preostalih znakova?!

Možeš li objasniti kako znaš da su na tome prilogu radili visoko školovani informatičari? Ja bih rekao da je stvar upravo suprotna - prilog je ispao takav kakav je jer su nestručni novinari, iako su intervjuirali i stručnjake (Dragana Petrica, izvršnog urednika Buga), cijelu situaciju protumačili na svoj (pogrešan!) način. To je problem. Izvrnuli su cijelu priču kako bi proizveli nepostojeći skandal. Mogli su prije objave dati nekom stručnjaku da pogleda prilog i pitati ga je li to OK. Stručna osoba bi se na taj prilog nasmijala, a oni bi ostali bez svog skandala. Pa je jasno zašto im nije bilo uputno tražiti stručnjaka da provjeri "zaključke" iznesene u prilogu.

13 godina
neaktivan
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

Kako je autor teme uopce dosao do ovoga, vijesti iz

27.05.2009

 

i sad odlucio otvoriti temu ...

Mes que un Club! FCBarcelona!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

E a sad mene zanima kako sam ja na nokii :) mogao slati 1000 znakova po poruci i normalno su dolazile i naplačivale se?

Pinky je zakon I ♥ π ⇓ tu klikni :)
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
cekpi kaže...

od početka mobilne telefonije je tako

 

 

(obožavam wannabe novinare i njihove bombastične priloge)

 

Ivan M. kaže...

Ha ha, pa tko god šalje poruke ovo je već mogao odavno shvatiti {#}

Dobar večer želim ekipi, želio bih se dotaknuti ove teme samo nakratko s podatkom da, kada sam pisao SMS poruku na Noki-i E72, uz sve hrvatske znakove, čitaj slova čćđšž, nisam imao nikakvih problema s količinom znakova u poruci, dakle 160/160. Vjerojatno je to zasluga onog Symbian-a 3rd edition ko se ne varam, tako nešto.

Sada kada imam HTC DHD, priznajem, imam i sam tih problema, ali zato imam i kvalitetno riješenje, šaljem e-mail-ove, bez ograničenja broja znakova, bez ikakve brige oko bitova, bajtova i kaj god još. U slanju mailova, za mene HTC je jednostavno nenadhebiv i. 

Čini mi se da bih na ovi način lako i esej kakav kvalitetan mogao napisati, a ne bih platio skuplje od jednog mrsavog ŠMŠ-a.{#}

 

Nadam se da ste uočili sav cinizam svezi glede naših slavnih tele operatera, i njihovih ušljuga. {#}

ATJ Lučko
16 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl

naplaćivalo ti se 1000/160 = xx.xx kuna

 

tebi mobitel samo ima podršku za "cijepanje" poruke do određenog ukupnog broja znakova, ništa više..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2011 21:39 (nixass).
16 godina
moderator
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
ATJLučko kaže...
Dobar večer želim ekipi, želio bih se dotaknuti ove teme samo nakratko s podatkom da, kada sam pisao SMS poruku na Noki-i E72, uz sve hrvatske znakove, čitaj slova čćđšž, nisam imao nikakvih problema s količinom znakova u poruci, dakle 160/160. Vjerojatno je to zasluga onog Symbian-a 3rd edition ko se ne varam, tako nešto.

Nokija ima tu opciju odavno i to i na običnim (tzv. feature) mobitelima. Vjerojatno i druge marke imaju tu funkciju, samo što možda na nekima nije omogućena.

14 godina
neaktivan
offline
SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skuplji

Zato sam ja na svom mobu isključio cro slova, skupo brate. Također, pošto sam na tele2, imam onih 30 besplatnih sms-ova po mjesecu. Na njemu koristim cro slova jer imam brojač koji mi govori koliko je sms-ova poslano po poruci. Ustvari, kad se bolje sjetim, on nedozvoljava više od 160 znakova. Iako se ovo da rješiti, pobogu, da nije do šrktog naroda, lako se ubaci dekoder koji provjerava kodirane simbole i preko predprogramiranog sustava naplate ti neobračuna cro slova kao višebitne znakove. Mislim to nije izgovor, ali kod nas je sve izgovor.

If applications are created with vb.net, what created vb.net ?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
mbaksa kaže...
ATJLučko kaže...
Dobar večer želim ekipi, želio bih se dotaknuti ove teme samo nakratko s podatkom da, kada sam pisao SMS poruku na Noki-i E72, uz sve hrvatske znakove, čitaj slova čćđšž, nisam imao nikakvih problema s količinom znakova u poruci, dakle 160/160. Vjerojatno je to zasluga onog Symbian-a 3rd edition ko se ne varam, tako nešto.

Nokija ima tu opciju odavno i to i na običnim (tzv. feature) mobitelima. Vjerojatno i druge marke imaju tu funkciju, samo što možda na nekima nije omogućena.

Hvala puno lijepa na odgovoru, slažem se i čini mi se da bi to kao hot tema koju bi možda "jedna IT revija, mjesečnik", trebala popratiti. 

Konkretno glasno razmišljam, ako postoji jailbrake i rooot za neke stvari, možda postoji i jailoooot za taj problem, neko smisleno riješenje unutar granica koje ne podliježu nekoj tužbi i slično, kaj ne??!!

 

Što se Nokie tiče, predzadnju koju sam rabio je bila N95 8GB i imala je na č čini mi se pick, pa njega nije priznala kao 1 znak već 15 ili više, a za neke feature mobitele, pa, hmmmmm, iskreno i neznam, ne brinem se, nisam taj tip usera mobova, ipak subjektivno brijem na one malo jače po specifikacijama.   

ATJ Lučko
13 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
mbaksa kaže...

Možeš li objasniti kako znaš da su na tome prilogu radili visoko školovani informatičari? Ja bih rekao da je stvar upravo suprotna - prilog je ispao takav kakav je jer su nestručni novinari, iako su intervjuirali i stručnjake (Dragana Petrica, izvršnog urednika Buga), cijelu situaciju protumačili na svoj (pogrešan!) način. To je problem. Izvrnuli su cijelu priču kako bi proizveli nepostojeći skandal. Mogli su prije objave dati nekom stručnjaku da pogleda prilog i pitati ga je li to OK. Stručna osoba bi se na taj prilog nasmijala, a oni bi ostali bez svog skandala. Pa je jasno zašto im nije bilo uputno tražiti stručnjaka da provjeri "zaključke" iznesene u prilogu.

Sarkazam? Ironija? Groteska?

Ni u kojem slučaju nisam mislio da su to pisali pravi, šklovani, stručni informatičari. Ne bih stavio {#} da sam mislio to što si ti mislio, zar ne?

Dakle, "visoko školovane informatičare, novinare". Odgovara tako?

** Live 4 Music **
14 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
Nazivati autora da je glup i da je sa Marsa je vrijeđanje, trebalo bi takvo nešto kažnjavati.
inox
16 godina
moderator
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl
sudy_freak kaže...
mbaksa kaže...

Možeš li objasniti kako znaš da su na tome prilogu radili visoko školovani informatičari? Ja bih rekao da je stvar upravo suprotna - prilog je ispao takav kakav je jer su nestručni novinari, iako su intervjuirali i stručnjake (Dragana Petrica, izvršnog urednika Buga), cijelu situaciju protumačili na svoj (pogrešan!) način. To je problem. Izvrnuli su cijelu priču kako bi proizveli nepostojeći skandal. Mogli su prije objave dati nekom stručnjaku da pogleda prilog i pitati ga je li to OK. Stručna osoba bi se na taj prilog nasmijala, a oni bi ostali bez svog skandala. Pa je jasno zašto im nije bilo uputno tražiti stručnjaka da provjeri "zaključke" iznesene u prilogu.

Sarkazam? Ironija? Groteska?

Ni u kojem slučaju nisam mislio da su to pisali pravi, šklovani, stručni informatičari. Ne bih stavio {#} da sam mislio to što si ti mislio, zar ne?

Dakle, "visoko školovane informatičare, novinare". Odgovara tako?

OK. Tako odgovara. {#} Tvoj "smajli" sam si drugačije protumačio. {#}

13 godina
offline
Re: SMS sa dijakritičkim znakovima dvostruko skupl

imam Smiley i boli me briga :P

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice