Zoom kamera?

poruka: 8
|
čitano: 8.208
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Zoom kamera?

Moze mi netko preporucit kameru sa najboljim zoomom.cijena nije bitna.trebalo bi snimat jedan obijekt udaljen 1km zracne linije od moje kuće.dali se moze nac takva kamera?jer htio bi da na toj udaljenosti mogu vidjet čovjek,i da slika negubi kvalitetu.

pOtPiS
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zoom kamera?
marino15 kaže...

Moze mi netko preporucit kameru sa najboljim zoomom.cijena nije bitna.trebalo bi snimat jedan obijekt udaljen 1km zracne linije od moje kuće.dali se moze nac takva kamera?jer htio bi da na toj udaljenosti mogu vidjet čovjek,i da slika negubi kvalitetu.

Špijuniro bi, a? Bojim se da ti to neće ići. Eventualno možda sa SLR-om i nekim "teleskopskim" objektivom.

 

Edit: opet, ovisi koliko detaljno bi ti htio vidjeti čovjeka. Možda, ali samo možda bi to prošlo s nekom HD kamerom pune rezolucije (dakle, da senzor zaista i ima 2 megapiksela kod snimanja videa) uz 25x zum ili tako nešto.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2012 21:06 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Zoom kamera?

Ovdje :

tip stojeći na vrhu Empire State Building demonstrira zoom snimajući ljude kako se kližu pola milje (0.8km) daleko. Ne znam je li udaljenost njegova procjena ili je izmjerio npr. laserom. Ljudi se vide lijepo makar ne baš face.

Zoom na Canon SX40 je 35x, dođe 380$, kvaliteta slike je odlična, moš zoomira dok snimaš, imaš stereo zvuk, imaš slow motion video itd. Sasvim dovoljno za biti amaterski špijun ili voajer, šta god želiš.

Inteligentni ugrađeni optički image stabilization odlično obavlja svoj posao ali za snima filmove pri punom zoomu ipak je poželjan tripod. Preporučam Joby Gorillapod (2. ili 3. od 4 veličine).

Evo još jedna dobra ilustracija šta znači 35x zoom :

http://i47.tinypic.com/34yz19s.jpg

Ima pravih kamera i sa daleko većim zoomom.

E i daj nam zadovolji znatiželju pa reci šta planiraš. Ako negdi u mom susjedstvu ima neki komad koji voli raditi striptiz ispred prozora da i ja znam... {#}{#}

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.6.2012 0:12 (Enkidu).
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zoom kamera?
Enkidu kaže...

Ovdje :

tip stojeći na vrhu Empire State Building demonstrira zoom snimajući ljude kako se kližu pola milje (0.8km) daleko. Ne znam je li udaljenost njegova procjena ili je izmjerio npr. laserom. Ljudi se vide lijepo makar ne baš face.

Zoom na Canon SX40 je 35x, dođe 380$, kvaliteta slike je odlična, moš zoomira dok snimaš, imaš stereo zvuk, imaš slow motion video itd.

Sama oznaka zuma ti je inače dosta škakljiva. Naime, zum je omjer najveće i najmanje žarišne duljine. Najveća žarišna duljina Canona SX40 je 840 mm. Najveća žarišna duljina recimo Sony CX115E, koja ima 25x zum, je 975 mm - dakle, njezin objektiv vidi dalje nego objektiv Canona SX40! Jedino je kod te kamere stvar u tome što nema Full HD senzor (umjesto dva megapiksela potrebnih za FullHD rezoluciju, ima tek jedan megapiksel - dakle nešto što je malo iznad HD rezolucije).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zoom kamera?
mbaksa kaže...

Sama oznaka zuma ti je inače dosta škakljiva. Naime, zum je omjer najveće i najmanje žarišne duljine.

 

Ma znam to, a i te vrijednosti su "virtualne/ekvivalentne", sve je tu malo zakomplicirano i nije što se čini na prvi pogled.

 

 

mbaksa kaže...

Sama oznaka zuma ti je inače dosta škakljiva. Naime, zum je omjer najveće i najmanje žarišne duljine.

Najveća žarišna duljina Canona SX40 je 840 mm. Najveća žarišna duljina recimo Sony CX115E, koja ima 25x zum, je 975 mm - dakle, njezin objektiv vidi dalje nego objektiv Canona SX40! Jedino je kod te kamere stvar u tome što nema Full HD senzor (umjesto dva megapiksela potrebnih za FullHD rezoluciju, ima tek jedan megapiksel - dakle nešto što je malo iznad HD rezolucije).

 

Ako ćemo velike zoomove,  Panasonic SDR-H85 ima 33mm wide angle i 78x zoom, to bi po mom računu bilo 2574 mm (35mm equivalent)... S tim kad zoomiraš vidiš svoju guzicu oko Zemlje... {#}

Ali te zoomove bi u biti trebalo gledati logaritamski (kao i npr. aperture / ekspoziciju / ISO), jer razlika između npr. 2x i 4x zooma nije kao razlika između 76x i 78x zooma, nego kao razlika između 40x i 80x.

Anyway ne znam zašto uopće više odgovaramo u ovom threadu kad se OP očigledno više ne interesira za njega. Ko zna, možda ga je uhapsila murija zbog voajerstva pa je u zatvoru i nema mogućnost posjećivanja Bug foruma... {#}

16 godina
moderator
offline
Re: Zoom kamera?
Enkidu kaže...
Ako ćemo velike zoomove,  Panasonic SDR-H85 ima 33mm wide angle i 78x zoom, to bi po mom računu bilo 2574 mm (35mm equivalent)... S tim kad zoomiraš vidiš svoju guzicu oko Zemlje... {#}

Panasonic navodi brojku 2571 mm, dakle to je tu negdje. Međutim, zaboravio si jednu stvar - to je SD kamera! Shodno tome, s tim istim objektivom i s tom istom veličinom senzora, to je slično kao da isti kadar snimaš HD kamerom sa žarišnom duljinom od 964 mm (zato jer je rezolucija slike 720 piksela horizontalno - slika je anamorfna kod SD kamera), odnosno 1.371 mm pod uvjetom da SDR-H85 u wide-screenu koristi cijelu visinu senzora, dakle svih 576 piksela, te onda tu HD sliku cropaš na SD rezoluciju. Da, pikseli su tada manji nego kod SD kamere, ali...

 

Dakle, kod uspoređivanja SD i HD kamera treba jako paziti jer stvari nisu baš onakvima kakvima se čine na prvi pogled. {#} Ta SD kamera sa 78x zumom (i 2571 mm) može snimiti tek možda malo udaljenije objekte (barem što se tiče vertikalne rezolucije) od HD kamere s 25x zumom (i 975 mm), pod uvjetom da ova druga ima zaista FullHD senzor (spomenuta CX115 doduše nije takva), može eventualno imati manje šuma zbog većih piksela. No to je jako upitno, s obzirom da je blenda na telefoto dijelu 5,7, dok je recimo kod CX115 2,2, pa badava SDR-H85 veći pikseli, kad objektiv propušta skoro tri f-stopa svjetla manje! Dakle, propušta tek negdje oko 15% količine svjetla koju propušta objektiv CX115!

 

Enkidu kaže...
Ali te zoomove bi u biti trebalo gledati logaritamski (kao i npr. aperture / ekspoziciju / ISO), jer razlika između npr. 2x i 4x zooma nije kao razlika između 76x i 78x zooma, nego kao razlika između 40x i 80x.

Istina da stvari uz fotografiju treba logaritamski, ali "zoomove" uopće ne bi trebalo gledati, nego ekvivalentne žarišne duljine. Zašto? Recimo zato jer su objektivi 18-55 mm i 70-210 mm 3x zum, a jedno s drugim nema nikakve veze. Dobro, to je ekstreman slučaj, ali i na primjeru kamera o kojima smo raspravljali ovdje vidjelo se da nema smisla govoriti o 35x i 25x zumu, kad u našem slučaju kamera s 25x zumom može snimati udaljenije objekte nego kamera/fotoaparat s 35x zumom. Dakle, zumove treba prekrižiti i govoriti o žarišnim duljinama.

 

Enkidu kaže...
Anyway ne znam zašto uopće više odgovaramo u ovom threadu kad se OP očigledno više ne interesira za njega. Ko zna, možda ga je uhapsila murija zbog voajerstva pa je u zatvoru i nema mogućnost posjećivanja Bug foruma... {#}

Očito rijetko posjećuje forum, ali nema veze - bolje da na njemu stoje konkretne i točne informacije, nego da priča ostane nezavršena.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.6.2012 17:35 (mbaksa).
13 godina
neaktivan
offline
Zoom kamera?

nisam gledao temu jer nije bilo 5-6 dana odgovoran pa sam mislio da vise nece nitko odgovarat,no nema veze.mene zanima koja je razlika između kamere koja dođe 1500-2000kn i ima zoom 78x i kamere koja dođe 10000kn i ima zoom 10x?sa kojom mozes vize zumirati?

 

hvala vam puno na odgovorima

pOtPiS
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zoom kamera?
marino15 kaže...

nisam gledao temu jer nije bilo 5-6 dana odgovoran pa sam mislio da vise nece nitko odgovarat,no nema veze.

Zašto ne koristiš link "Teme u kojima sudjelujem"? Kad klikneš na to, onda sve one teme u kojima si nešto napisao, a u kojima ima novih poruka, imaju narančasti oblačić lijevo od naziva teme  na koji možeš kliknuti.

 

marino15 kaže...

mene zanima koja je razlika između kamere koja dođe 1500-2000kn i ima zoom 78x i kamere koja dođe 10000kn i ima zoom 10x?sa kojom mozes vize zumirati?

Prvo pazi ono o čemu sam prije pisao - bitna je maksimalna žarišna duljina izražena u mm u 35 mm formatu, ako se radi o istoj rezoluciji kamera. Ako se radi o različitoj, onda uz to treba uračunati i razliku u rezoluciji.

 

Zum nije jedina bitna karakteristika kamera. Zapravo bih rekao da je zum najmanje bitna karakteristika kamera za većinu ljudi (pod uvjetom da je maksimalna žarišna duljina barem oko 500 mm). Naime, ekstra jaki zum će ti rijetko osobito pomoći - trebaš koristiti stativ, pritvara se blenda što znači da u objektiv upada manje svjetla, a i moguće je da bi bilo i loših optičkih posljedica (jače izobličenje slike recimo). Ne zaboravimo ni to da kod većih žarišnih duljina objekti izgledaju međusobno manje udaljeni.

 

Ove skuplje kamere s 10x zumom koje spominješ imaju osjetno veće senzore, koji su ujedno obično i kvalitetniji, možda imaju i bolji enkoder, imaju više kontrola/mogućnosti. Kombinacija kvalitetnijeg objektiva i kvalitetnijeg senzora u konačnici rezultira osjetno kvalitetnijom, detaljnijom slikom. Stoga, kod normalnih HD kamera (ne govorim o onim džepnim kamericama tipa Flip Mino HD) obično znači - manji zum (manji zum tipično znači veći senzor), kvalitetnija kamera. Za kamere ti tipično vrijedi - koliko para, toliko muzike. {#}

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice