Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

poruka: 341
|
čitano: 185.000
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

da  bi ugradio  jos jedan  dodatni  ventilator  na  centralnu,  kako  ga  postaviti,  da  ubacuje zrak il  da izbacuje  ,  hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
shile898 kaže...

da  bi ugradio  jos jedan  dodatni  ventilator  na  centralnu,  kako  ga  postaviti,  da  ubacuje zrak il  da izbacuje  ,  hvala

Kakvu centralnu , na kaj mislis pod time ?

Music As A Weapon !!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Haf932 kaže...
shile898 kaže...

da  bi ugradio  jos jedan  dodatni  ventilator  na  centralnu,  kako  ga  postaviti,  da  ubacuje zrak il  da izbacuje  ,  hvala

Kakvu centralnu , na kaj mislis pod time ?

starija,  4,  kad  duze  radi   grije  se,  pa da  joj omogucim  bolje  hladenje

 

11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Staro kućište mi je bilo u banani,ostale komponente su bile u super stanju pa sam kupio ovo http://www.instar-informatika.hr/spire-darkglade-6012-kucistebez-nap/spi-darkglade-6012 .

Sve sam presložio i provjerio 10 puta i kad stisnem gumb za paljenje comp se upali i radi 5sec pa se ugasi,pa se samo upali i tako u nedogled,što bi tu mogao bit problem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Rux kaže...

Staro kućište mi je bilo u banani,ostale komponente su bile u super stanju pa sam kupio ovo http://www.instar-informatika.hr/spire-darkglade-6012-kucistebez-nap/spi-darkglade-6012 .

Sve sam presložio i provjerio 10 puta i kad stisnem gumb za paljenje comp se upali i radi 5sec pa se ugasi,pa se samo upali i tako u nedogled,što bi tu mogao bit problem?

A vjerovatno si nešto krivo spojio.. Ili si spržio nešto prilikom prebacivanja iz starog kućišta u novo..

14 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Rux kaže...

Staro kućište mi je bilo u banani,ostale komponente su bile u super stanju pa sam kupio ovo http://www.instar-informatika.hr/spire-darkglade-6012-kucistebez-nap/spi-darkglade-6012 .

Sve sam presložio i provjerio 10 puta i kad stisnem gumb za paljenje comp se upali i radi 5sec pa se ugasi,pa se samo upali i tako u nedogled,što bi tu mogao bit problem?

Jesi stavio odstojnike prije montiranja matične?

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Nisam,što je to?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Ako to stavim hoce li proradit ili sam spržio matičnu?
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Rux kaže...
Ako to stavim hoce li proradit ili sam spržio matičnu?

Kak si ti pričvrstio matičnu?

11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Uspio sam nekako sa 3 vijka,ostale nisam mogao stavit.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Iss.

On topic;

 

Trebalo bi proradit,ali kolko sam ja čuo i vidio

kada se pali matična(koja je ugrađena u kučište,bez toga*) dobila je krati spoj,tj;skurila se.

Popravi to i probaj.

 

*To se zove distancer(odstojnik),barem sam ja tako naučen.

 

 

Dream team.
14 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Možeš probati, ali vjerojatno si spalio matičnu.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Ljudi hvala svima sad radi!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

 

      bok !

 

    odlučio sam sastaviti komp. ova tema me ponukala da ostanem pri   svojoj odluci, jer sam tu pronašao odgovore na neka pitanja i riješio   nedoumice. totalni sam početnik, i do sada se praktički nisam susretao sa komponentama. to me počelo zanimati, smogao sam neku kunicu, pa rekoh zašto ne pokušati.

 

znate ono, sve to izgleda jednostavno dok ne ugledaš  hrpu kabela koji vire iz kućišta i napajanja... malo truda, listanja po forumu,  ovoj temi i opet sam spreman uhvatiti se sastavljanja.

    kako je ova tema započeta još "davne" 2008-e, mislio sam da bi bilo zgodno, nekome od koristi,  kada bi svoje iskustvo sastavljanja konfe prikazao ovdje. fotografijama i kratkim opisima.   od otvaranja kućišta, do instalacije os-a.

    svaka smislena primjedba ili savjet će biti prihvaćeni. imate li dodatnih pitanja, slobodno pitajte, pokušat ću odgovoriti. u sklapanju će mi pomoći i rođak, potkovan znanjem iz elektronike (zlu ne trebalo). kako budemo napredovali, post će se širiti, sve do svog, nadam se uspješnog konca. nadam se da će ovaj post, zajedno sa temom u kojoj je pisan,  biti od koristi i ostalim "entuzijastima" koji se odluče sami sastaviti komp...

 

radi se o sljedećoj konfi, koju je usput budi rečeno, sastavio zober  . moram mu se još jednom zahvaliti na pomoći.

 

FX8320 ( naručen: 20.03.2013, isporučen: 09.04.2013 )

ZALMAN CNPS10X OPTIMA ( naručen: 19.03. 2013, isporučen: 25.03.2013 )

ASUS M5A97 R2.0     ( naručena: 20.03.2013, isporučena: - 09.04. 2013)

PATRIOT VIPER 8 GB 1600 MHZ   (naručen: 19.03. 2013, isporučen: 25.03.2013 )

WD CAVIAR BLACK 1 TB     ( naručen: 20. 03. 2013, isporučen: 09.04.2013 )

VTX HD7870 2GB BLACK   ( naručen: 20.03. 2013, isporučen: 25.03 2013)

DVD RW LG GH24NS SATA Bulk Crni 24x   ( naručen: 20. 03 2013, isporučen: 25. 03 2013 )

CORSAIR CX 500W ( naručen: 19.03.2013, isporučen: 25.03. 2013 )

CHIEFTEC Libra Series LF-01B-OP, MIDI, crno, bez PS   ( naručen: 19. 03. 2013, isporučen: 25.03. 2013 )

MONITOR 23" LED LG IPS234V-PN (Links, naručen: 09.04. 2013, isporučen : 12. 04. 2013) - Links Rijeka

 

moram napomenut da su pristigle komponente   dostavljene uredno, neoštećene, zaštićene iskidanim stiroporom, sve po p.s.-u. plaćeno je pouzećem, tamo gdje nisam probio limit za besplatnu dostavu, dostava je naplaćena 30 kn, (adm npr. dostava 30 kn za oba paketića, a ne po 30 kn za svaki).

 

procesor, matična i hdd još nisu stigli, tako da se mogu posvetit ovome šta je stiglo, pa krenimo :

 

Kućište:

 

Chieftec Libra   fotka. Prvi dojam.Dobro izrađeno, kvalitetan lim(0.6 mm) i pvc, bez oštrih rubova ili nedostataka završne obrade.

 

Chieftec Libra odostraga : fotka1, fotka2  (mogućnost ugradnje bočnih ventova)

 

Bočne stranice s skidaju klizanjem, unatrag   fotka  , s time da prije treba odšarafit 4 šarafa sa stražnje strane fotka

 

5 ventova 120mm. dva prema gore, jedan straga fotka  . dva sprijeda, donji fiksni, gornji na klizačima, može se pomicati naprije- natrag, ovisno o dužini grafičke fotka. vent stoji na konstrukciji, na koju se dodatno montiraju nosači-držači grafičke (isporučeni s kućištem)

 

Za zamjenu "on top" ventova, potrebno je osloboditi "poklopac" kućišta na kojem se nalaze po 2 USB 2.0 i USB3.0 konektora,   potenciometri za prednje i gornje ventove prihvat za vanjski disk, HD audio izlazi fotka.

    poklopac kućišta uklonit ćemo ako najprije odvidamo dvije vidice sa unutarnje strane   poklopca, odotraga fotka, oslobodimo konektor prihvatne ladice za vanjski HD fotka (dvije vidice). sada možemo povući poklopac prema natrag (možda će trebati malo stisnuti dvije "zakačke" poklopca fotka, vidljive su sa obije strane venta). dvije manje "zakačke" nalaze se prema prednjici poklopca. na njih treba jedino obratiti pažnju kada se poklopac vraća na mjesto.

    sada je moguće oprezno podignuti poklopac kućišta, koliko nam dozvoljavaju kablovi fotka, te je moguće "petljati" oko gornjih ventova, potenciometara itd.... postupak vraćanja poklopca ide obrnutim redosljedom. jedino treba pripaziti na kabliće od ventova da se   ne stisnu poklopcem.

  Kad sam otvorio kućište i vidio ovu masu kablova, došlo mi je slabo {#}  . fotka . odlučio sam to malo raspetljati, odvojiti i skužiti šta je od čega. tako da su kablovi   i konektori pod br. :

 

1.   od power i reset tipke

2.   od power led (+ i -), hdd led

3.   od konektora za vanjski hd (sata i molex)

4.   od HD audio (mikrofon i slušalice)

fotka 

 

5. od USB 2.0

6. od USB 3.0

7. od prednjih i gornjih ventova (potenciometri)

fotka 

 

evo još koji pogled za upotpunit dojam o ovom kućištu fotka, fotka, fotka 

 

Hladnjak :

 

 

CNPS10X Optima, izvađen iz kutije, pripremi ću ga za montažu, pošto još čekam proc, mbo i hard...

 

    treba odvidat 4 šarafića,   odvojiti poklopac baze hladnjaka. na poklopac se postave nosači (amd nosači za sockete   fm1, fm2, am3+, am3, am2+, am2 ), na način da u ureze na limenom nosaču, upadnu izbočine na poklopcu baze hladnjaka fotka. sve skupa se postavi natrag na bazu hladnjaka, te se ponovno pritegnu ona 4 šarafića (ni presnažno, ni preslabo), tako da sada imamo ovo  .

    ostali su neiskorišteni i intel nosači (za s775, 1366, 1156 i 1155), vide se na fotki  , sa desne strane.

 

na temeljni nosač hladnjaka, ( pri montaži hladnjaka će  biti postavljen sa stražnje strane matične ploče), na amd "krakove", se postave "čahurice" sa urezanm navojem, te se iste učvrste pvc osiguračima.   u   čahurice se uvidaju vijci koji (prolazeći kroz onaj amd nosač   koji je učvršćen na bazu hladnjaka) i matičnu ploču, učvršćuju konstrukciju hladnjaka.

 

sljedi montaža samog 120 mm venta, na orebranu površinu hladnjaka. to se lako izvede pomoću žičanih nosača, kojima se statična baza venta, sa dvije strane zakvači i učvrsti na rebrastu strukturu hladnjaka. tako učvršćen vent, preporuča se   čim više pomaknuti prema bazi hladnjaka, na dolje, radi efektivnijeg hlađenja procesora.   fotka

 

sada pripremamo temeljni nosač hladnjaka. on će se nalaziti sa druge strane matične. u kvadratnu prazninu u središtu nosača, valja umetnuti i zaljepiti kvadratni pvc "distancer", čija je funkcija da spriječi dodir metalnog nosača sa površinom matične i da ujedno "zaljepi" nosač za matičnu ploču, pomoću obostrano ljepljive naljepnice koja se naljepi na njega. to će kasnije uvelike olakšati montažu hladnjaka na procesor, jer će nosač bit fixiran   ljepljivom trakom, dok ne uspijemo zavidati hladnjak za nosač.

 

 

Matična ploča

 

Asus M5A97 R2.0

 

o ovoj ploči možete saznati više ovdje ili na službenoj stranici  , znalci s bug foruma kažu da je ovo minimum matična za FX 8xxx procesor. postavljanje matične ploče neće bit problematično, ako kućište "polegnemo".   prije postavljanja matične ploče u kućište, potrebno je pripremiti je, napravit sve ono šta je lakše obaviti dok je matična "vani".

 

- kao prvo, bilo bi dobro ugraditi procesor u socket. mi smo prije toga, oslobodili i uklonili i nosače za stock hladnjak... izvadili procesor iz kutije, "otključali" socket, postavili procesor u socket (žuti trokutić na procesoru, dolazi naravno prema trokutiću na matičnoj, inače nebi bilo moguće postaviti procesor u socket, niti ga zaključati )

 

 

 

grga
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.8.2013 8:21 (grgaRi).
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Pa možeš sve radit onako kako je u prvom postu opisano.. A za ovu masu kablova od kojih ti je doslo muka samo gledaj po maticnoj skroz pri dnu imena i tako spajaj, imaš priručnik dobiješ s matičnom pa će ti pisat sve..

A kabli broj 7 spajaš na napajanje..

 

No sad ja tražim nekog eksperta u ovome koji će mi odgovorit na pitanje..

Kad sastavljam komp, prvo stavim pržilicu jer je malo kućište pa da se ne hebem kasnije s tim, uturam napajanje, hard i onda matična.. Tek onda stavljam na matičnu proc, cooler, grafu i rame jer mi je tako lakše

Jel se može šta desit il je to jednako kao i iz prvog posta?
Hvala :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2013 18:36 (Hrvek1909).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Neće se ništa desiti...;)

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
DamageHigh kaže...

Neće se ništa desiti...;)

Oke, hvala :)

11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Što mi treba i gdje mogu kupit adapter za ovo s slike da mogu spojit usb 3.0 na matičnu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Mislim da za to treba "kartica" koja bi išla u PCI slot.

Tipa ovog;

 

Za svaki slučaj provjeri još jednom na matičnoj jel ima utor za "to".

 

Ako netko zna točnije,neka me ispravi.

Dream team.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Rux kaže...

Što mi treba i gdje mogu kupit adapter za ovo s slike da mogu spojit usb 3.0 na matičnu?

Ovisi gdje želiš spojit:

1. Za USB 2.0 na ploči

2. Za USB 3.0 iza

11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Pozz planiram sebi stastavljati komp pa sam mislio ove djelove da stavim  pa sam htio cut vase misljenje dali su ti djelovi dobri za dobar racunar da mogu igrat ove novije igrice i dali su oni FX-serije bolje od ovi A-serija AMD-vih procesora.Imali neko prijedlog za neku bolju komponentu odprilike iste cjene.Inace komponente sam naso na extrime digital dal tu mogu sigurno naruciti te komponente mislim jel sigurno 

 

MATICNA      GIGABYTE sFM2 GA-F2A85X-D3H            

KUCISTE      NVT-6021                      

PROCESOR     AMD A8 X4 5600K (3600Mhz,4MB ,32nm,100W,FM2)      

GRAFICKA       ASUS HD 6670 1GB 128-bit  DDR5

RAM       Kingston HyperX 4GB 1600MHz CL9            

NAPAJANJE    NAPAJANJE GIGATECH PSB-550W            

HDD       WESTERN DIGITAL 320GB WD3200AAKS SATA2 16MB  

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

bok

 

... dal je bolji apu ili fx, to ti ovisi o namjeni konfiguracije. ako se misliš igrat bolja, kombinacija ti je fx sa grafičkom karticom. apu imaju ne lošu integriranu grafiku, dušu dalo za uredske poslove i ne prezahtjevne igrice, pa se ne mora trošit lova za posebnu grafičku karticu. al za neko ozboljnije igranje ne dolaze u obzir. najbolje ti je da si postaviš budžet koji planiraš utuć u komp. ovisno o tome, postaviš pitanje na temema "sklapanje konfiguracija od ____ do ___ kn."   (obavezno navedi namjenu kompa, način plaćanja i da li preferiraš neku određenu trgovinu).   tamo ima vrijednih volontera koji znaju šta rade i sastavit će ti   izbalansiranu konfiguraciju u skladu s tvojim budžetom i željama. za extreme digital, pogledaj si  ovaj post.

ja čekam da mi iz extrema pošalju matičnu, hdd i procesor. kad mi stigne ti javim svoje iskustvo...

  pozz ...

grga
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.4.2013 9:36 (grgaRi).
11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

racunar mislim za igrice sad se nez koji bi procesor stavio a neko mi kaze da su oni anhnol II bolji od ovi fx i a serija _D

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

fx je bolji, ali u tvoj budžet athlon bolje paše. FakeDeath ti je složio najbolje za lovu sa kojom raspolažeš, uzmi to i uživaj.

grga
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.4.2013 11:59 (grgaRi).
11 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Ovako,moj frend trazi samo kuciste (bez monitora i periferije) za prvenstveno gaming.Ako moze zeli BF3 sa sabilnim FPS-om.

Max. 3000kn.Sad ima 8500gt sa 256mb DDR2 rama tako da...

Molim brz odgovor i hvala.

A.X.E. The AwEsoMenESs
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

pitaj u temi Sklapanje PC konfiguracija - do 3.000 kn, majstori ti to tamo slože za čas ...

16 godina
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Kako se još nisam susreo s "jačim" odnosno novijim matičnim pločama i grafičkima ne znam treba li sve spojiti.

Naime, na staroj matičnoj (asus m5a97 r2) je bio 20 pinsko napajanje dok je na ovoj 24 pinsko. Drugi dio od 4 pina (koji je bio priljepljen selotejpom) sam morao okrenuti kako bi ušao za 90' kao prema slici što me iznenadilo, no ovako bi trebalo biti ok:

 

Također, na grafičkoj imam dodatan priključak za napajanje, od napajanja jedan kabel je namijenjen za to a drugi ću koristiti adapter koji je došao uz grafičku (r9 270x), oba trebaju biti spojena?

 

Također, jedna mala sklopka na grafičkoj je kraj priključka, nju ne dirati?

 

I na gornjem dijelu matične je 2x 12v priključak, u uputama je stavljeno da ili jedan dio ili oba moraju biti spojeni, trebam li spojiti oba?

 

24 pinski 24 pinski
grafička grafička
12v- jedan ili oba 12v- jedan ili oba
Moja recenzija Cubota GT99 na anton008.com Ako tko želi 10$ ili 10% kupone za Banggood nek se javi na pp.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2013 18:03 (Ag008).
14 godina
moderator
offline
Re: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Naravno da treba sve spojiti, nebi bilo tu da ne treba.

 

1. Kad gledaš 20pin i 4 pin dok su uštekani mora ti bit crvena žica do crvene i žuta do žute. Ako je tako onda je ok.

 

2. Da, trebaju biti oba spojena.

   Za sklopku pogledaj manual, piše ti za što služi.

 

3. Spoji oba.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
15 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Kad složim PC i upalim ga po prvi put te uđem u BIOS da li trebam još šta podesit osim da mi boot device bude DVD-ROM, pošto ću sa dvd-a instalirat OS sustav?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice