Konfiguracija za slijedećih 5 godina

poruka: 18
|
čitano: 3.823
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za slijedećih 3-4 godina

Pozdrav,
moram promijeniti postojeći comp. i molio bih poznavaoce problematike savjet u svezi konfiguracije.


bavim se, između ostalog, izradom kartografskih prikaza (www.istra.tv), te mi je upravo to razlog mijenjanja postojećeg comp. koji je već duže vremena prespor za taj posao i usporava me u radu što se brzine tiče te molim pomoć u svezi konfiguracije za:

- ogomni grafički file-ovi (najviše Cdr, AI..)
- bitmape veličine i do 15-20 GB (*čitaj* veliki formati na 300 DPI + 10-15 layera i comp je out!)

_Ne treba mi ekran
_Ne interesiraju me igranje igrica na comp.
-Ne bavim se montažom videom niti muzikom


Naglasio bih, kako sam regisrirana firma, samim time imam i legalne software (windows XP).
Da li je preporuka i nabavka novih win. (vista ili 7) kako bih imao mogućnosti rada sa 8 GB rama ili??

O cijeni nisam razmišljao ali ako bi bilo negdije cca. 7-10k bio bih zadovoljan iako nije uvijet, odnosno, ukoliko smatrate da bi određene stvari bile bitne za brzinu rada nije problem potrošiti i više od navedenog ali isto tako ne volim bacati ako je nepotrebno jer i tako za 3-4 god. moram kupiti novi computer...


Zahvaljujem, Davor


p.s
postojeća konfiguracija, P_4, 2,4_GHz, 2Gb_rama...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za slijedećih 5 godina
RIDER
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2009 18:49 (rider15).
 
1 3 hvala 0
16 godina
offline
Konfiguracija za slijedećih 5 godina

Prema navedenom zaključujem da je potreba velika procesorska snaga te puno radne memorije za pohranu.

 

Ja bih preporučio ovakvu konfiguraciju iz trgovine ADM (www.adm.hr):

 

3 x     DDR3 4GB (2x2GB) Corsair, 1333MHz, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9A
1 x     Napajanje CORSAIR 400W, CX Series CMPSU-400CXEU, 12cm vent.
1 x     DVD upisivač LG GH22NS, DVD±RW, 22x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R
1 x     CoolerMaster Elite 334, black, (W)187 x (H)421 x (L)485 mm, 6kg
1 x     Microsoft Windows Pro 7, 64bit, Croatian 1pk, DSP, DVD
1 x     Procesor Intel i7 920, 4x2.66GHz, 1333MHz, 8Mb cache,socket 1366
2 x     HDD WD 1Tb, 1001FALS , SATA II, 32Mb Cache, WD Caviar Black
1 x     SCYTHE Slip Stream 120mm 1200 rpm, SY1225SL12M, 24.00dBA
1 x     ASUS P6T SE, 1366, Intel X58, ICH10R, BUS 6400 MHz, DDR3, Broj
1 x     XFX HD4670 1GB DDR2 750MHz, Dual DVI, HDTV out, HDCP ready

 

9.468,51 Kn

 

Nema te procesorski/memorijski zahtjevne aplikacije za PC koje ovaj mališan nebi s lakoćom odradio.

Ivan Marijanović, univ.bacc.ing.comp.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za slijedećih 5 godina

Dobro slozeno, ali bi preporucio Samsunga F3 1tb jer disk ubija po pitanju performansi, zagrijavanja, cijene WD Black te bi upozorio da si stavio DDR2 graficku stoga preporucam saphirku 4670 gddr3, po mogucnosti pasivku.

I na kraju ako budes kupovao u nekom ducanu koji ima MB Asrock s1366 X58 Extreme definitivno je zemi jer rastura s obzirom na cijenu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2009 19:17 (Los Sam).
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 3-4 godina
mateus kaže...

_Ne interesiraju me igranje igrica na comp.

Ako mu komp ne treba za igre(a ni video obrada),čemu onda neka jača grafa? Po meni bi ovdje onda i obična integrirana grafika bila dovoljna za rad(vrti win7 bez problema)te se tako uštedi koja kunaBogataš

 

 

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 3-4 godina

-------- Izbrisano ,ponovo nerazumijem šta će mu 8 gb rama...

RIDER
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2009 19:38 (rider15).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 3-4 godina
Stoja kaže...
mateus kaže...

_Ne interesiraju me igranje igrica na comp.

Ako mu komp ne treba za igre(a ni video obrada),čemu onda neka jača grafa? Po meni bi ovdje onda i obična integrirana grafika bila dovoljna za rad(vrti win7 bez problema)te se tako uštedi koja kunaBogataš

Srce mamino pokazi mi tu s1336 maticnu sa integriranom grafickom? Prva graficka koja se isplati kupovati, a da nije integrirana, je ati 4670 koja mu je i preporucena. Ako je to jaca grafa...

Kako volim kada ljudi upotrebljavaju mozak...

 

@Rider nisam skuzio da je ljudima izrada karata standardno kao crtanje u paintu i pisanje eseja u wordu, ti jesi?

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 3-4 godina
Los Sam kaže...
Stoja kaže...
mateus kaže...

_Ne interesiraju me igranje igrica na comp.

Ako mu komp ne treba za igre(a ni video obrada),čemu onda neka jača grafa? Po meni bi ovdje onda i obična integrirana grafika bila dovoljna za rad(vrti win7 bez problema)te se tako uštedi koja kunaBogataš

Srce mamino pokazi mi tu s1336 maticnu sa integriranom grafickom? Prva graficka koja se isplati kupovati, a da nije integrirana, je ati 4670 koja mu je i preporucena. Ako je to jaca grafa...

Kako volim kada ljudi upotrebljavaju mozak...

 

@Rider nisam skuzio da je ljudima izrada karata standardno kao crtanje u paintu i pisanje eseja u wordu, ti jesi?

 

 

 

Pa znam da @Los Sam da izrada karata nije standarno ali  haj dobro može i 8 gb ipak njemu treba ,mislim neće igrati igrice pa nemam mu šta govoriti za grafičku....

RIDER
14 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za slijedećih 5 godina

evo ga 

1 x Gigabyte EX58-UD4P, s1366, Intel® X58 + ICH10R Chipset, 6x DDR3

1 x Procesor Intel i7 920, 4x2.66GHz, 1333MHz, 8Mb cache,socket 1366

2 x DDR3 6Gb (3x2Gb) Corsair, 1333MHz, 9-9-9-24, COR-TR3X6G1333C9

1 x Sapphire HD 4670, 1Gb GDDR3, 128bit, Dual DVI, PCI Express 16x

2 x HDD WD 1.5TB, WD15EADS , SATA II, 32MB Cache, WD Caviar Green

1 x Napajanje CORSAIR 450W, VX Series CMPSU-450VXEU, 12cm vent.,ATX2

1 x CoolerMaster Elite 334, black, (W)187 x (H)421 x (L)485 mm, 6kg

 

8.617,75Kn

i uzmeš windowse koji ti najviše odgovaraju

a 12gb rama 3TB prostora je i više no dovoljno

Ako kome treba Lockerz pozivnica neka se javi pp
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Konfiguracija za slijedećih 5 godina

@ RGG vs Tenk:

Caviar Green je spor disk. Mislim da čovjeku treba nešto brže.

Također, VX 450 nije potreban u takvoj konfiguraciji pošto nema komponenti koje bi tražile toliku snagu napajanja.

Windowse ne koji mu odgovaraju već obavezno 64-bitne kako bi se moglo iskoristiti to što ima više od 3 GB memorije.

 

@ Los Sam:

Nisam mogao staviti F3 od 1 TB kad ga u ADM nema. Također mislim da WD koji sam stavio nije znatno lošiji.

 

Što se tiće mog odabira grafe, HD 4670 s DDR2 memorijom - ozbiljno mislim da jača nije potrebna,

a za one operacije koje grafa može ubrzavati (npr u Photoshopu) tip memorije na grafi ne igra veliku ulogu.

 

 

Ivan Marijanović, univ.bacc.ing.comp.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2009 20:15 (191x7).
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 3-4 godina

*totalno ste me zbunili**
 Mislio sam da za tako složene vektorske prikaze nije bitno imati samo dobar procesor već i radnu memoriju, a čak sam bio uvjerenja da možda znači nešto i bolja graf. kartica..... 

 

dat ću primjere

radim na vectorskim file-ovima koji su minimalne veličine 1X1 m i svaki taj file u sebi sadrži od 15-40 miliona objekata (nodova, krivulja, objekata, linija...). Ako to želim sa sadašnjom konfiguracijom povećati na normalnu veličinu, - mogu zaboraviti, odnosno potrebno je barem 4-5 minuta da bi dobio početak prikazivanja (kao lego kockice se ekran pocne popunjavati tek nakon nekoliko minuta) a da ne govorimo da mi padne na pamet da taj isti file povećam ili da ga malo pomaknem gore - dole, ...opet bi bilo potrebno čekati nekoliko minuta da bih dobio prikaz.

 

***Problem ne bi postojao kada bih sve krivulje pretvorio u objekte, sa objektima comp. bi radio i radi bez problema ali ja ne smijem krivulje prebacivati u objekte zbog jednog  sutra ...****


Svojevremeno sam mislio da imam i loš monitor i da ima loše 'osvježavanje' jer je znao doslovno se blokirati ali nabavkom novog monitora ista je stvar.
Kako onda radim?
pa jednostavno, kartografski prikaz je postavljen na 40-tak layera i onda sve isključim i ostavim visibile samo onaj na kome radim. Da bi bilo jasnije, ponekad ne mogu čak niti sa jednim layerom raditi normalno već view moram postaviti na Draft kako comp. ne bi štekao (to je pogotovo ako layer sadrži puno krivulja)

Primjerice, iste fileove radim i dorađujem u raznim  programima (ArciCad, Surfer, Mapper...) gdje ima dosta regeneriranja terena u 2D i 3D  i tu nemam nikakvih problema, computer to tih dimenzija bez problema žvače, ...... najveći problem su vektori i ostaje pitanje kako konfiguracijski najbolje riješiti taj problem, odnosno što je najbitnije imati dobro u stroju vezano za taj problem.

 

problem 2

file-ovi u PS su mi radne površine gotovo 2 GB a to je max. veličina file-a koji uopće Photoshop dozvoljava pohraniti, dok krajna veličina tog file-a pohranjenog  iznosi i cijelih 20 GB i sada zamislite kada to u radu morate sejvati svakih dvadesetak minuta... svako spašavanje mi traje preko 20-tak minuta a ima i dosta slučajeva kada mi comp. jednostavno javi "cannot save- computer out of memory". Nije problem u diskovima jer radim sa 2 diska od TB i 2 diska od 500 GB tako da prostora na njima za spašavanje ima više nego dovoljno

u svemu gore navedenome će pronaći odgovor i rider15

 

16 godina
offline
Konfiguracija za slijedećih 5 godina

Nije mi jasno što Vam nije jasno.

U prijedlog konfiguracije stavio sam jedan od najjačih Intelovih procesora, ogromnu količinu radne memorije i grafičku karticu koja nije za igranje ali nijedna profesionalna aplikacija za obradu grafike (vektorske i ostale) koja podržava akceleriranje putem grafičkog procesora na njoj neće imati problema. Ne vidim u čemu je problem.

Ivan Marijanović, univ.bacc.ing.comp.
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 5 godina

Osmijeh moj post gore se nije odnosio na tebe već na one koje su rekli da nije potrebno puno memorije... :)

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 5 godina
mateus kaže...

Osmijeh moj post gore se nije odnosio na tebe već na one koje su rekli da nije potrebno puno memorije... :)

 

Neda mi se ovo čitati haj skužio sam te hoćeš dosta ram memorije nek hoćeš ti plaćaš ne ja...

RIDER
15 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za slijedećih 5 godina

Moje misljenje je da posto se radi o fizicki velikim file-ovima - da osim procesor/memorija - konfiguracija MORA imati i dobro rjeseni diskovni sustav !

 

Mozda   da razmislis o RAID 0 polju od 2 SSD (ili nekih brzih klasicnih diskova 10 000rpm 15000rpm) diska kao radni disk?

+ neki sustav (RAID 1 polje diskova) ili neki gotovi backup storage system (NAS http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage   ili nesto slicno)

 

Cinjenica je da je najsporija komponenta u racunalima disk ! i u diskovno zahtjevnvim taskovima upravo to dolazi do izrazaja - moja preporuka je poraditi i na diskovnom sustavu :)

http://realizam.blogspot.com/
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 5 godina
Lefty kaže...

Moje misljenje je da posto se radi o fizicki velikim file-ovima - da osim procesor/memorija - konfiguracija MORA imati i dobro rjeseni diskovni sustav !

 

Mozda   da razmislis o RAID 0 polju od 2 SSD (ili nekih brzih klasicnih diskova 10 000rpm 15000rpm) diska kao radni disk?

+ neki sustav (RAID 1 polje diskova) ili neki gotovi backup storage system (NAS http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage   ili nesto slicno)

 

Cinjenica je da je najsporija komponenta u racunalima disk ! i u diskovno zahtjevnvim taskovima upravo to dolazi do izrazaja - moja preporuka je poraditi i na diskovnom sustavu :)

 

Netko se javlja a ne čita xD.

Ta ja sam stavio 2 jako brza diska, što i je ako se ne varam dobro za RAID polje.

Ivan Marijanović, univ.bacc.ing.comp.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 5 godina
191x7 kaže...
Lefty kaže...

Moje misljenje je da posto se radi o fizicki velikim file-ovima - da osim procesor/memorija - konfiguracija MORA imati i dobro rjeseni diskovni sustav !

 

Mozda   da razmislis o RAID 0 polju od 2 SSD (ili nekih brzih klasicnih diskova 10 000rpm 15000rpm) diska kao radni disk?

+ neki sustav (RAID 1 polje diskova) ili neki gotovi backup storage system (NAS http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage   ili nesto slicno)

 

Cinjenica je da je najsporija komponenta u racunalima disk ! i u diskovno zahtjevnvim taskovima upravo to dolazi do izrazaja - moja preporuka je poraditi i na diskovnom sustavu :)

 

Netko se javlja a ne čita xD.

Ta ja sam stavio 2 jako brza diska, što i je ako se ne varam dobro za RAID polje.

 

Ok, al nije spomenuto da bi islo u RAID 0 polje ta 2 diska - ili mi je to promaklo... al ok - obavezno RAID 0 ako se radi o baratanju tak velikim file-ovima

 

* napomena: bilo bi dobro uz RAID 0 imati backup diskovni sistem (RAID 1, NAS ili nesto slicno) - jer kod RAID 0 je performance array (recimo "svaki disk snima pola podataka") problem je ako jedan disk krepa - izgubljeni su svi podaci !

http://realizam.blogspot.com/
14 godina
neaktivan
offline
RE: Konfiguracija za slijedećih 5 godina
Lefty kaže...

Moje misljenje je da posto se radi o fizicki velikim file-ovima - da osim procesor/memorija - konfiguracija MORA imati i dobro rjeseni diskovni sustav !

 

Mozda   da razmislis o RAID 0 polju od 2 SSD (ili nekih brzih klasicnih diskova 10 000rpm 15000rpm) diska kao radni disk?

+ neki sustav (RAID 1 polje diskova) ili neki gotovi backup storage system (NAS http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage   ili nesto slicno)

 

Cinjenica je da je najsporija komponenta u racunalima disk ! i u diskovno zahtjevnvim taskovima upravo to dolazi do izrazaja - moja preporuka je poraditi i na diskovnom sustavu

:)

Iskreno i ti i  191x7 ste mi dali odgovor na moje probleme!

Zahvaljujem od srca,

Davor

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice