Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 2.007.510
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

8:00 1

8:15 2

8:30 4

8:45 8

9:00 16

9:15 32

9:30 64

9:45 128

10:00 256

10:15 512

10:30 1024

10:45 2048

11:00 4096

 

1+2+4+8+16+32+64+128+256+512+1024+2048+4096=8191

Losing all hope was freedom
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Da, sj€bao sam kod sume{#}

 

11:00 je odgovor.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ok sad mi je sve mnogo jasnije, hvala na pojašnjenjima!

12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Odredi jednadžbu tangente parabole y = 2x^2 -x + 1 u njezinoj točki T(-1, y).

 

Može pomoć? Idu mi kvadratne funkcije i sve to skupa ali nemam pojma što je tangenta a u knjizi ne mogu naći ništa.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Jednadžba nagiba tangente neke funkcije se dobije tako da se izračuna prva derivacija te funkcije. Dalje ćeš znati.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.12.2014 18:01 (AA-d00d).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Misliš li stvarno da netko tko ne zna što je tangenta zna što je derivacija? Pogledao sam par videa i shvatio što su derivacije i kako se dođe do rješenja, ali mi i dalje nije jasna poveznica između derivacija, kvadratne funkcije i njene tangente. Shvaćam kako funkcionira, ali ne i zašto funkcionira.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...

Pogledao sam par videa i shvatio što su derivacije i kako se dođe do rješenja, ali mi i dalje nije jasna poveznica između derivacija, kvadratne funkcije i njene tangente. Shvaćam kako funkcionira, ali ne i zašto funkcionira.

 

Nije sad bitno da li je to kvadratna funkcija nego to vrijedi za svaku funkciju. Derivacija neke funkcije je općenito iznos promjene te prvotne funkcije, npr. brzina je derivacija puta (koji ovisi o vremenu). Ako te baš zanima zašto je sve to tako onda prouči određen limes. Ali ako niste radili derivacije onda pogotovo niste radili ovo.

 

Zasad ti je dovoljna informacija da je derivacija neke funkcije nagib tangente za tu funkciju. Izračunaj derivaciju, uvrsti zadanu točku x i dobit ćeš iznos nagiba tangente. Kada to imaš onda to uvrstiš u formulu za jednadžbu pravca kroz jednu točku i dobit ćeš jednadžbu pravca tangente u toj točki.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.12.2014 19:36 (AA-d00d).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Da se ne mučiš s derivacijama koje, kao što si i sam rekao, ne znaš, može se to riješiti drugačije i to onako kako se rješava u 2. razredu srednje škole. 

Tangeta je općenito pravac koji dodiruje krivulju u samo jednoj točki, u tvom slučaju parabolu. U toj točki, vrijednost kvadratne funkcije i linearne funkcije su jednake te na temelju toga možeš zaključiti nešto o nagibu i odsječku pravca opisanog tom linearnom funkcijom. Ako je jednadžba parabole y=ax^2 + bx+c, a jednadžba pravca y=kx+l, tada su te vrijednosti u toj točki jednake tj. ax^2+bx+c-kx-l=0. S obzirom da općenito pravac može sijeći parabolu u dvije točke, ti moraš pronaći pod kojim uvjetom ju siječe u samo jednoj točki. Kada to "prevedeš u jezik jednadžbi", trebaš naći kada prije navedena kvadratna jednadžba ima točno jedno rješenje i iz toga dobivaš drugu poveznicu nagiba i odsječka pravca. Na temelju poznatih odnosa nagiba i odsječka, napišeš sustav dvije jednadžbe s dvije nepoznanice i tada možeš odrediti jednadžbu te tangente.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Nisam znao da je ono iznad bilo krivo, samo sam vidio da je napisao da je rješenje 210min, a u zadatku se trazi vrijeme zavrsetka a ne kolicina trajanja pa sam mislio da je ovaj bio zaboravio tih 210min zbrojit na 8:00 pa sam eto napisao da je onda to 11:30h. Nisam ja uopce to isao sam rjesavat jer sam pretpostavio da je ovaj prije mene tocno riješio no da je zaboravio dovršit.

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...

Odredi jednadžbu tangente parabole y = 2x^2 -x + 1 u njezinoj točki T(-1, y).

 

Može pomoć? Idu mi kvadratne funkcije i sve to skupa ali nemam pojma što je tangenta a u knjizi ne mogu naći ništa.

koji si razred?

neznam šta da napišem
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.12.2014 1:23 (car).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
4., s tim da sam matematiku imao samo prve dvije godine i trenutno samostalno učim za maturu.
Trava raste tamo gdje je posadiš.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
car kaže...
Medikus kaže...

Odredi jednadžbu tangente parabole y = 2x^2 -x + 1 u njezinoj točki T(-1, y).

 

Može pomoć? Idu mi kvadratne funkcije i sve to skupa ali nemam pojma što je tangenta a u knjizi ne mogu naći ništa.

koji si razred?

Ako je 4. razred onda to moraš prek oderivacije - imaš u Mat-4 Dakić šk-zbirka

formulu sa kojom to radiš

Prvo moraš izračunat y-koordinatu točke T pa onda , napravit derivaciju ove funkcije

i to sve staviš u tu formulu !!

Da li je to zadatak iš školske zbirke Mat-4 Dakić ?

 

14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Jedan o NIZOVIMA - Mat-4 za gimnazije

64. zadatak poglavlje Nizovi - Dakićeva zbirka

Zadatak glasi - Tri broja različita od nule čine aritmetički niz. Kvadrati tih brojeva u istom poretku uzastopni su članovi geometrijskog niza. Odredi sve moguće kvocijente tih geom. nizova.

ja sam zadatak rješio i dobio sam jedno rješenje 

q=1  - To rješenje daje i zbirka za gimnazije

Ali isti taj zadatak u zibrci za mat-gimnazije daje i rješenja q=1 minus korijen iz dva i 1plus korijen iz 2   ili ( 1+sqrt2 ... 1-sqtr2)

nemam baš ideju kako doći do ta dva rješenja ... možda netko ima ??

u prilogu je slika mog rješenja

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...
4., s tim da sam matematiku imao samo prve dvije godine i trenutno samostalno učim za maturu.

Dakle taj tip zadataka dolazi samo na višoj razini mature !! Ti se spremaš za višu razinu ??

A matematiku si imal samo prve dvije godine - to je vrlo hrabar potez. Ali nije neizvodivo.

Da li znaš derivacije ? To je zadatak iz 4. razreda koji se rješava pomoću derivacija ...

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Mladan kaže...
...

Ako je 4. razred onda to moraš prek oderivacije - imaš u Mat-4 Dakić šk-zbirka

formulu sa kojom to radiš

Prvo moraš izračunat y-koordinatu točke T pa onda , napravit derivaciju ove funkcije

i to sve staviš u tu formulu !!

Da li je to zadatak iš školske zbirke Mat-4 Dakić ?

 

Zadatak je iz knjige Matematika u 24 lekcije, i kao što sam prije rekao, nije mi problem uvrstiti brojeve, nego shvatiti poveznicu između tih brojeva.

Mladan kaže...
Medikus kaže...
4., s tim da sam matematiku imao samo prve dvije godine i trenutno samostalno učim za maturu.

Dakle taj tip zadataka dolazi samo na višoj razini mature !! Ti se spremaš za višu razinu ??

A matematiku si imal samo prve dvije godine - to je vrlo hrabar potez. Ali nije neizvodivo.

Da li znaš derivacije ? To je zadatak iz 4. razreda koji se rješava pomoću derivacija ...

 

Nije neizvedivo, dosta gradiva sam već i prošao.

Derivacije u školi nikada nisam radio, a do prije 2 dana nisam ni znao da postoje. Ne bih rekao da ih znam, ali razumijem osnovni princip. Ima li možda neki drugi način za rješavanje?

Trava raste tamo gdje je posadiš.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Mladan kaže...
car kaže...
Medikus kaže...

Odredi jednadžbu tangente parabole y = 2x^2 -x + 1 u njezinoj točki T(-1, y).

 

Može pomoć? Idu mi kvadratne funkcije i sve to skupa ali nemam pojma što je tangenta a u knjizi ne mogu naći ništa.

koji si razred?

Ako je 4. razred onda to moraš prek oderivacije - imaš u Mat-4 Dakić šk-zbirka

formulu sa kojom to radiš

Prvo moraš izračunat y-koordinatu točke T pa onda , napravit derivaciju ove funkcije

i to sve staviš u tu formulu !!

Da li je to zadatak iš školske zbirke Mat-4 Dakić ?

 

evo ti slika kompletnog rješenja

ali to je gradivo 4. srednje i za to moraš znati derivacije ...

Ako ti nije jasno kak sam to napravil javi da snimimo jednu kratku uputu na YouTube

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...
Mladan kaže...
...

Ako je 4. razred onda to moraš prek oderivacije - imaš u Mat-4 Dakić šk-zbirka

formulu sa kojom to radiš

Prvo moraš izračunat y-koordinatu točke T pa onda , napravit derivaciju ove funkcije

i to sve staviš u tu formulu !!

Da li je to zadatak iš školske zbirke Mat-4 Dakić ?

 

Zadatak je iz knjige Matematika u 24 lekcije, i kao što sam prije rekao, nije mi problem uvrstiti brojeve, nego shvatiti poveznicu između tih brojeva.

Mladan kaže...
Medikus kaže...
4., s tim da sam matematiku imao samo prve dvije godine i trenutno samostalno učim za maturu.

Dakle taj tip zadataka dolazi samo na višoj razini mature !! Ti se spremaš za višu razinu ??

A matematiku si imal samo prve dvije godine - to je vrlo hrabar potez. Ali nije neizvodivo.

Da li znaš derivacije ? To je zadatak iz 4. razreda koji se rješava pomoću derivacija ...

 

Nije neizvedivo, dosta gradiva sam već i prošao.

Derivacije u školi nikada nisam radio, a do prije 2 dana nisam ni znao da postoje. Ne bih rekao da ih znam, ali razumijem osnovni princip. Ima li možda neki drugi način za rješavanje?

Pa možda i ima ali taj zadatak je predviđen da se rješi prek oderivacija i preko ove formule koju sam ti napisal ... Možeš probat preko sustava pa onda postaviš da kvadratna jednadžba mora imat samo jedno rješenje ..itd...itd.. ali to je puno kompliciranije ... ovo je zadatak koji je bio zadan na maturi ??

naravno da ništa nije nemoguče ali pazi ovi koji idu u gimnaziju imaju 4 sata tjedno matematike to je oko 160 sati godišnje matematike ili predavanja iz matematike pa u 3. i 4. razredu to je barem 300 sati koje oni odrade u te dvije godine

ti ako sam učiš moraš odraditi barem 400 sati da prođeš to sve gradivo ... dobro na maturi netreba baš sve to ali da ih dostigneš moraš odradit najmanje 200 sati samostalnog rada ...  Mislim da bi jako pametno bilo ipak otići negdje i na nekoliko sati instrukcija ... ( ali kod onoga koji zna što treba i kako treba ...) Za višu razinu mature ti ipak trebaju derivacije , funkcije , nizovi + trigonemetrija Mat-3 ... itd...itd... iam tog dosta ...

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.12.2014 16:31 (Mladan).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
car kaže...
Medikus kaže...

Odredi jednadžbu tangente parabole y = 2x^2 -x + 1 u njezinoj točki T(-1, y).

 

Može pomoć? Idu mi kvadratne funkcije i sve to skupa ali nemam pojma što je tangenta a u knjizi ne mogu naći ništa.

koji si razred?

to je Mat-4

 

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Mladan kaže...

Jedan o NIZOVIMA - Mat-4 za gimnazije

64. zadatak poglavlje Nizovi - Dakićeva zbirka

Zadatak glasi - Tri broja različita od nule čine aritmetički niz. Kvadrati tih brojeva u istom poretku uzastopni su članovi geometrijskog niza. Odredi sve moguće kvocijente tih geom. nizova.

ja sam zadatak rješio i dobio sam jedno rješenje 

q=1  - To rješenje daje i zbirka za gimnazije

Ali isti taj zadatak u zibrci za mat-gimnazije daje i rješenja q=1 minus korijen iz dva i 1plus korijen iz 2   ili ( 1+sqrt2 ... 1-sqtr2)

nemam baš ideju kako doći do ta dva rješenja ... možda netko ima ??

u prilogu je slika mog rješenja

 

aj ja sam nekak probao, nisam siguran dal je dobro:

 

a1,a2,a3 == x,y,z (radi lakšeg mi pisanja)

 

x,y,z -> aritmetički niz

x2, y2, z2 -> geometrijski niz

 

za geometrijski niz vrijedi:

 

y2=x2q2   -> y = +/- xq

z2=x2q4  ->  z = +/- xq2

 

uvrsti se u 2y = x+z (uvjet aritmetičkog niza)

 

+/- 2xq = x +/-xq2

 

+/- 2q = 1 +/- q2

 

iz toga se dobiju dvije jednadžbe:

 

1.  q2 - 2q +1 =  0           2. q2 - 2q - 1 = 0

 

i iz toga se dobiju ta 3 rješenja koja su tebi u službenim rješenjima.

 

jedino me muči ovo zašto ide q2 i q4 u uvjetima, ali jedino tako mi dobro dođe a sigurno ima neki dobar razlog

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...
Mladan kaže...

Jedan o NIZOVIMA - Mat-4 za gimnazije

64. zadatak poglavlje Nizovi - Dakićeva zbirka

Zadatak glasi - Tri broja različita od nule čine aritmetički niz. Kvadrati tih brojeva u istom poretku uzastopni su članovi geometrijskog niza. Odredi sve moguće kvocijente tih geom. nizova.

ja sam zadatak rješio i dobio sam jedno rješenje 

q=1  - To rješenje daje i zbirka za gimnazije

Ali isti taj zadatak u zibrci za mat-gimnazije daje i rješenja q=1 minus korijen iz dva i 1plus korijen iz 2   ili ( 1+sqrt2 ... 1-sqtr2)

nemam baš ideju kako doći do ta dva rješenja ... možda netko ima ??

u prilogu je slika mog rješenja

 

aj ja sam nekak probao, nisam siguran dal je dobro:

 

a1,a2,a3 == x,y,z (radi lakšeg mi pisanja)

 

x,y,z -> aritmetički niz

x2, y2, z2 -> geometrijski niz

 

za geometrijski niz vrijedi:

 

y2=x2q2   -> y = +/- xq

z2=x2q4  ->  z = +/- xq2

 

uvrsti se u 2y = x+z (uvjet aritmetičkog niza)

 

+/- 2xq = x +/-xq2

 

+/- 2q = 1 +/- q2

 

iz toga se dobiju dvije jednadžbe:

 

1.  q2 - 2q +1 =  0           2. q2 - 2q - 1 = 0

 

i iz toga se dobiju ta 3 rješenja koja su tebi u službenim rješenjima.

 

jedino me muči ovo zašto ide q2 i q4 u uvjetima, ali jedino tako mi dobro dođe a sigurno ima neki dobar razlog

Bit će DOBRO  :)

hvala

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...
Mladan kaže...
...

Ako je 4. razred onda to moraš prek oderivacije - imaš u Mat-4 Dakić šk-zbirka

formulu sa kojom to radiš

Prvo moraš izračunat y-koordinatu točke T pa onda , napravit derivaciju ove funkcije

i to sve staviš u tu formulu !!

Da li je to zadatak iš školske zbirke Mat-4 Dakić ?

 

Zadatak je iz knjige Matematika u 24 lekcije, i kao što sam prije rekao, nije mi problem uvrstiti brojeve, nego shvatiti poveznicu između tih brojeva.

Mladan kaže...
Medikus kaže...
4., s tim da sam matematiku imao samo prve dvije godine i trenutno samostalno učim za maturu.

Dakle taj tip zadataka dolazi samo na višoj razini mature !! Ti se spremaš za višu razinu ??

A matematiku si imal samo prve dvije godine - to je vrlo hrabar potez. Ali nije neizvodivo.

Da li znaš derivacije ? To je zadatak iz 4. razreda koji se rješava pomoću derivacija ...

 

Nije neizvedivo, dosta gradiva sam već i prošao.

Derivacije u školi nikada nisam radio, a do prije 2 dana nisam ni znao da postoje. Ne bih rekao da ih znam, ali razumijem osnovni princip. Ima li možda neki drugi način za rješavanje?

Ta zbirka Matematika u 24-lekcije je PRETEŠKA za pripremu mature - to je Dakić napravil prije matura tu je previše preteških zadataka ako baš hoćeš sve naučit samostalno onda uzmi zbirku u izdanju Školske Knjige : matematika na državnoj maturi pa se pripremaj po njoj - ti zadaci su puno sličniji onima što dolaze na maturi nego ovi iz 24-lekcije ... uglavnom skini sa NCVO - onaj dokument s podacima što ti sve treba za maturu i rješavaj te zadatke po školskim zbirkama tad ćeš imat najmanje problema s maturom - najbolje su zbirke od B.Dakića - najviše zadataka ... i to ti je to

14 godina
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav, ovako, polažem razliku predmeta i sada mi je na redu matematika. O ovome baš nemam puno znanja pa bih trebao vašu pomoć (Makar da me uputite na neki link gdje mogu naći formulu).

 

Zadatak je "Rastavi na faktore":

 

a) 2a² + 2a

 

b) a(a+2)-3(a+2)

 

Ovdje mi jednostavno nije ništa jasno.

 

 

Slijedeći zadatak je samo "Izračunaj":

 

(1-3x)(3+4x)

 

Ne znam koji znak ide ako između zagrada nema ničega.

 

Hvala u naprijed!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Vkm996 kaže...
a) 2a² + 2a 2a(a+1)

 

b) a(a+2)-3(a+2)  (a+2)(a-3)

 

Slijedeći zadatak je samo "Izračunaj":

 

(1-3x)(3+4x) = 1*3+1*4x + (-3x)*3 + (-3x)*4x=3+4x-9x-12x2=-12x2-5x+3

 Kod prvog zadatka moraš naći zajednički faktor kod oba izraza, u ovom slučaju to je 2a. Onda gledaj što dobiješ kad prvi izraz dijeliš s zajedničkim faktorom , isto tako i za drugi. Rezultat je umnožak tog faktora i onoga što si dobio pri djeljenju. Kod drugog također jednostavno, samo množiš "svaki sa svakim", 1 pomnožiš sa oba pribrojnika u drugoj zagradi, zatim -3x pomnožiš sa oba pribrojnika u drugoj zagradi. Gradivo osmog razreda ako se dobro sjećam.

 

 

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.12.2014 17:23 (donator_bubrega).
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Vkm996 kaže...

Pozdrav, ovako, polažem razliku predmeta i sada mi je na redu matematika. O ovome baš nemam puno znanja pa bih trebao vašu pomoć (Makar da me uputite na neki link gdje mogu naći formulu).

 

Zadatak je "Rastavi na faktore":

 

a) 2a² + 2a

 

b) a(a+2)-3(a+2)

 

Ovdje mi jednostavno nije ništa jasno.

 

 

Slijedeći zadatak je samo "Izračunaj":

 

(1-3x)(3+4x)

 

Ne znam koji znak ide ako između zagrada nema ničega.

 

Hvala u naprijed!

puta (množenje)

13 godina
offline
Matematika - pomoć

jel mi može itko pomoć oko ovog izraza naime trebam dobit vezu izmedu hfe i hfb dakle koliko sam shvatio na jednoj mi strani mora ostati samo nekakv odnos hfe i hfb jednadzba je sljedeca:

hfe*ib+hoe*uce=hfb*ie+hob*ucb ja sam došao do hfe*ib-hfb*ie=h0b*ucb-hoe*uce , Hvala na pomoći :)

Ono što možeš sutra,ne ostavljaj za danas.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.12.2014 18:04 (zelenbic).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Vkm996 kaže...

Pozdrav, ovako, polažem razliku predmeta i sada mi je na redu matematika. O ovome baš nemam puno znanja pa bih trebao vašu pomoć (Makar da me uputite na neki link gdje mogu naći formulu).

 

Zadatak je "Rastavi na faktore":

 

a) 2a² + 2a

 

b) a(a+2)-3(a+2)

 

Ovdje mi jednostavno nije ništa jasno.

 

 

Slijedeći zadatak je samo "Izračunaj":

 

(1-3x)(3+4x)

 

Ne znam koji znak ide ako između zagrada nema ničega.

 

Hvala u naprijed!

ti buš jako puno moral vježbat  :)

Mislim da to bez instrukcija nebu prošlo ...

Možeš probat sam radit preko već riješenih zadataka - na ovoj stranici ih imaš preko 900 komada iz tog područja

link: http://www.mim-sraga.com/Zbirka-potpuno-rijesenih-zad-Mat-1-2013-14.html

A možeš probati i preko video instrukcija na YouTube - ali za to treba biti i strpljiv i vrlo uporan ...

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav!

 

Trebam pomoc oko domene funkcije.. Zanima me kako se rjesava kad imam arkus funkciju u nazivniku? Isto tako kad imam sinus, ili cosinus od nekog broja.

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može mi netko pojasniti kako a2 + a5 + a8 + a11 + a14 + a17 = 15 postaje 2a1 + 17d = 5 ?

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Simon_says kaže...

Može mi netko pojasniti kako a2 + a5 + a8 + a11 + a14 + a17 = 15 postaje 2a1 + 17d = 5 ?

a2 = a1 + d

a5 = a1 + 4d

itd.

 

Općenito,

an = a1 + (n-1)d

 

To iskoristiš za svaki pribrojnik i to je to :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Dolu kaže...

Pozdrav!

 

Trebam pomoc oko domene funkcije.. Zanima me kako se rjesava kad imam arkus funkciju u nazivniku? Isto tako kad imam sinus, ili cosinus od nekog broja.

Kao i kad imaš bilo što drugo :) Mora vrijediti da je nazivnik različit od nule, bio tamo polinom, exponencijalna, sinus, logaritam ili bilo što. Osim toga se ne razlikuje od toga da inače imaš te funkcije negdje drugdje.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice