Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

poruka: 22
|
čitano: 5.663
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

 

Ovako, već sam odlučio da uzimam hosting i domenu od hostmonstera.com

 

Želim pokrenuti vlastiti website na eng. jeziku"www.imeprezime.com" u root direktoriju 

i recimo wordpress blog "www.imeprezime.com/blog" u podirektoriju.

 

zatim subdomena hr bi poslužila za isti website preveden na hrvatski jezik, te za moj drugi blog na našem jeziku:

 

"www.hr.imeprezime.com"

"www.hr.imeprezime.com/blog"

 

 

Koliko je ovo dobra praksa ? 

Dali bi vi nešto učinili na drugi / bolji način ? 

 

Raspišite se, nevolim se upuštati u stvari dok ne razmotrim mnoge opcije i dobijem uvid u to kako se nešto najbolje radi.

Važan mi je SEO, popularnost, sve uzmite u obzir 

 

Hvala vam unaprijed na trudu.

 

Illusion for your eyes
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2010 11:57 (_Xaad_).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Mislim da nemoreš staviti adresu bloga da ti izgleda:

http://www.imeprezime/blog.com

već ovako:

http://www.imeprezime.com/blog

k1.c0
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
k1c0 kaže...

Mislim da nemoreš staviti adresu bloga da ti izgleda:

http://www.imeprezime/blog.com

već ovako:

http://www.imeprezime.com/blog

Hvala, izmjenio sam :)

 

Illusion for your eyes
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2010 11:57 (_Xaad_).
14 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Nije da se ne može izvesti i pomoću subdomena, ali imat ćeš manje organizacijskih problema kasnije ako sve odmah u startu staviš na 1 domenu:

 

domena.ext/eng/blog

domena.ext/hrv/blog

 

ili

 

domena.ext/blog/eng

domena.ext/blog/hrv

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Da zanimljivo razmišljao sam i o tome, pogotovo jer mi lakše napraviti podfolder od subdomene.

A i čitao sam da kasnije ako želim prebaciti site sa subdomene na novu domenu, malo je teže izvedivo.

Illusion for your eyes
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
_Xaad_ kaže...

Da zanimljivo razmišljao sam i o tome, pogotovo jer mi lakše napraviti podfolder od subdomene.

A i čitao sam da kasnije ako želim prebaciti site sa subdomene na novu domenu, malo je teže izvedivo.

 

Kao što sam rekao, nije neizvedivo - ali čemu si komplicirati život ako ne moraš? Osmijeh

 

Isto tako, ako nisi znao, manje-više svi moderni blog /CMS sustavi imaju višejezičnu podršku koja bi u kombinaciji sa SEF rewrite-om producirala upravo ovo što sam ti predložio. Onda čak ne bi ni morao voditi 2 odvojena sustava po subfolderima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2010 13:22 (vlad0).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
vlad0 kaže...
_Xaad_ kaže...

Da zanimljivo razmišljao sam i o tome, pogotovo jer mi lakše napraviti podfolder od subdomene.

A i čitao sam da kasnije ako želim prebaciti site sa subdomene na novu domenu, malo je teže izvedivo.

 

Kao što sam rekao, nije neizvedivo - ali čemu si komplicirati život ako ne moraš? Osmijeh

 

Isto tako, ako nisi znao, manje-više svi moderni blog /CMS sustavi imaju višejezičnu podršku koja bi u kombinaciji sa SEF rewrite-om producirala upravo ovo što sam ti predložio. Onda čak ne bi ni morao voditi 2 odvojena sustava po subfolderima.

Nisam znao , imao sam samo na umu da bi moglo biti moguće.

Htio bih naučiti kako to ostvariti, rado bih imao samo jedan blog na eng i hrv.

 

Stim da website bi ipak i dalje trebao napravit u dvije verzije za eng i hr ?

 

 

Illusion for your eyes
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
_Xaad_ kaže...

Stim da website bi ipak i dalje trebao napravit u dvije verzije za eng i hr ?

 

Naravno da ne, osim ako nemaš neku posebnu želju to raditi. Namigiva Napisao sam u prethodnom postu da manje-više svi moderni CMS sustavi imaju višejezičnu podršku, bilo out-of-the-box bilo kroz dodatne module.

16 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Sam web možeš napraviti u 5 minuta. Imaš nekoliko dobrih CMS rješenja koja ti skrate vrijeme na minimum. Ono što je bitno kod zarade na web je sadržaj. Ne zarađuju svi na web zato jer nemaju sadržaj koji privlači ljude svakodnevno što na kraju rezultira povećanim brojem klikova i slijevanjem novca u tvoj novčanik. 

 

Ako ne znaš što bi predstavio i rekao populaciji na internetu (a iz ovog vidim da ne znaš, jer da znaš ne bi postavljao ovu temu), bolje se okani ćorava posla i uhvati se knjige ili nečega drugoga pa tako zarađuj.

 

Tko su ustvari ljudi koji ostvaruju zaradu na webu? Ljudi koji imaju što reći. Ljudi sa iskustvom u nekom području, bilo to informatika ili nešto drugo. Moraš znati o čemu govoriš i moraš pametno govoriti. Moraš imati svakodnevnu količinu informacija koju ćeš prezentirati ljudima koji ti rade zaradu.

Kvalitetni postovi su ključ privlačenja publike. Pričaj i piši kvalitetno i stvorit ćeš u svojim posjetiteljima ovisnost dolaska na tvoju stranicu.

dr. Mito Korupcija, doktor političkih znanosti.
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
coder_ kaže...

Sam web možeš napraviti u 5 minuta. Imaš nekoliko dobrih CMS rješenja koja ti skrate vrijeme na minimum. Ono što je bitno kod zarade na web je sadržaj. Ne zarađuju svi na web zato jer nemaju sadržaj koji privlači ljude svakodnevno što na kraju rezultira povećanim brojem klikova i slijevanjem novca u tvoj novčanik. 

 

Ako ne znaš što bi predstavio i rekao populaciji na internetu (a iz ovog vidim da ne znaš, jer da znaš ne bi postavljao ovu temu), bolje se okani ćorava posla i uhvati se knjige ili nečega drugoga pa tako zarađuj.

 

Tko su ustvari ljudi koji ostvaruju zaradu na webu? Ljudi koji imaju što reći. Ljudi sa iskustvom u nekom području, bilo to informatika ili nešto drugo. Moraš znati o čemu govoriš i moraš pametno govoriti. Moraš imati svakodnevnu količinu informacija koju ćeš prezentirati ljudima koji ti rade zaradu.

Kvalitetni postovi su ključ privlačenja publike. Pričaj i piši kvalitetno i stvorit ćeš u svojim posjetiteljima ovisnost dolaska na tvoju stranicu.

 

E pa nebi ja ništa u 5 minuta u cms-u, znam ručno izrađivati dizajn web stranica. 

I znam da je sadržaj kralj i NE nije mi samo do zarade i..

opet krivo, imam mnogo ideja i par područja o kojima mogu pisati. Nisam expert u ničemu ali želim poćeti i s vremenom kako će rasti znanje bit će i sve više sadržaja.

Može knjiga i blogging  zajedno ? 

 

Eh.. al ok, i ja bih vjerojatno tako reagirao ponekad dok netko nešto nezna što je meni sasvim jasno. Sve u svemu nije ok sudit o  čovjeku na taj način zbog toga što nema pojma o jednom ili par od ukupno mali milijun dijelića važnih za ono što želi postići.  

 

Illusion for your eyes
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2010 18:03 (_Xaad_).
16 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Nisi ti mene razumio baš najbolje. Nisam ja osuđivao tebe kao ni tvoje znanje (ok, možda u jednom dijelu). Govorim generalno što i kako je.

Vidim da se na kraju krajeva kroz post indirektno slažeš s onim što sma rekao a opet si mi dao "thumb down". Pitam se kako može doći do toga??

 

Krivo si pokrenuo temu i ja svoje zaključke nisam donio pod utjecajem nekakvih predrasuda već na osnovi onoga što pišeš. Dakle, da bi ti netko dao bilo kakav odgovor vrijedan spominjanja, moraš dati malo detaljnije informacije.

 

Citat: "Raspišite se..."

 

O čemu? O čemu bi ti ljudi trebali pisati. Da si dao više informacija, do sada bi sigurno dobio pokoji kvalitetan post jer ovdje ima ljudi koji takve mogu dati.

Netko sa viškom inspiracije bi ti mogao napisati knjigu no to opet možda ne bi bilo ono što tebe zanima.

dr. Mito Korupcija, doktor političkih znanosti.
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
coder_ kaže...

Nisi ti mene razumio baš najbolje. Nisam ja osuđivao tebe kao ni tvoje znanje (ok, možda u jednom dijelu). Govorim generalno što i kako je.

Vidim da se na kraju krajeva kroz post indirektno slažeš s onim što sma rekao a opet si mi dao "thumb down". Pitam se kako može doći do toga??

 

Krivo si pokrenuo temu i ja svoje zaključke nisam donio pod utjecajem nekakvih predrasuda već na osnovi onoga što pišeš. Dakle, da bi ti netko dao bilo kakav odgovor vrijedan spominjanja, moraš dati malo detaljnije informacije.

 

Citat: "Raspišite se..."

 

O čemu? O čemu bi ti ljudi trebali pisati. Da si dao više informacija, do sada bi sigurno dobio pokoji kvalitetan post jer ovdje ima ljudi koji takve mogu dati.

Netko sa viškom inspiracije bi ti mogao napisati knjigu no to opet možda ne bi bilo ono što tebe zanima.

trenutak slabosti, dao si mi loš osjećaj  postom, nevolim dok mi netko kaže da nešto nemogu ili nisam spreman.

Da, trebao sam opisati malo više. 

 

Website www.domena.com bio bi jednostavan u suštini contact , nadopunjujuća biografija :D, galerija radova ( crteži tradicionalni i digitalni) te tutorijali koje bi tu i tamo napravio i tako još neke stvari te naravno link na blog. Neke reklame i načini zarade se podrazumijevaju.Na njemu bi također isprobavao najnovije naučeno o web dizajnu te bi taj isti sajt ujedno promovirao mene kao web dizajnera, artista.

Taj website bih želio da imam na hr i eng jeziku, kako ću to ostvariti još diskutiramo upravo ovdje.

Bitno mi je da ako čovjek piše upite na hr jeziku kao npr "slikanje, crtanje" google među prvim stranicama izlista i moj sajt na HR jeziku.

Isto tako ako se traže engleski pojmovi "art, design ..." da se s vremenom sve bolje pozicionira moj websajt na engleskome jeziku.

 

Blog bih vjerojatno stavio kao www.domena.com/blog i njega isto želim imati na 2 jezika. 
Sadržaj bloga sličan kao i na websajtu samo redovito ažuriran i imao bih dosta kategorija o kojima bih pisao, ne volim se limitirati na određene stvari, blog je moj osobni i pišem sve što želim. Naravno ne gajim želju za pisanjem sadržaja o tome  što sam danas jeo te što bi sutra htio i sl.  

Illusion for your eyes
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2010 18:42 (_Xaad_).
14 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Preporučam ti da staviš Joomla + Joomfish + neku komponentu / modul za galerije za Joomlu. Razvijanjem CMS-a "od nule" može ti uzeti previše vremena i ako se samo ti planiraš baviti time, imat ćeš dosta problema... Pogotovo kad govorimo o višejezičnom sajtu. Joomla u kombinaciji s dodatnim komponentama / modulima je dovoljno dobar CMS da može pokriti sve stvari koje si naveo.

 

Ne kažem da ne možeš i sam sve to razviti / izdizajnirati, ali ako ti je vrijeme objave bitan faktor, onda radije odustani od te ideje i uhvati se već gotovih CMS rješenja - olakšat ćeš si život i uštedjeti dosta vremena.

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
vlad0 kaže...

Preporučam ti da staviš Joomla + Joomfish + neku komponentu / modul za galerije za Joomlu. Razvijanjem CMS-a "od nule" može ti uzeti previše vremena i ako se samo ti planiraš baviti time, imat ćeš dosta problema... Pogotovo kad govorimo o višejezičnom sajtu. Joomla u kombinaciji s dodatnim komponentama / modulima je dovoljno dobar CMS da može pokriti sve stvari koje si naveo.

 

Ne kažem da ne možeš i sam sve to razviti / izdizajnirati, ali ako ti je vrijeme objave bitan faktor, onda radije odustani od te ideje i uhvati se već gotovih CMS rješenja - olakšat ćeš si život i uštedjeti dosta vremena.

Ovo za galeriju - to bih rado samo implementirao nekako kod ako se da, nisam baš dobar u programiranju te mi cijeli web development nije trenutno prioritet, samo dizajn po web standardima (html+css). Radio sam dinamičke stranice nešto offline sa Wamp serverom tako da znam neke osnove php + mysql a i javascripta.. asp-a.  Ako se može a vjerujem da može bez da radim u Joomli.

 

Za blog je stvar riješena pošto se wordpress i pluginovi / moduli brinu za razno razne stvari, ali websajt bi baš volio sam raditi sve osim eto tu gdje treba neki Javascript, php koji bi ubacio da imam galeriju. Vidjet ću još oko toga što se može. 

Illusion for your eyes
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2010 20:55 (_Xaad_).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Možeš to i tako izvesti, ali moje pitanje je "zašto?"...

WP MU for Joomla

Photo Galleries

Joom!Fish

Artio SEF

 

Dignešt to gore, pukneš zgodan template i onda vrijeme trošiš na sadržaj i na to da site prilagodiš svojim potrebama (PHP + CSS). OK, potrošit ćeš nešto vremena da svladaš Joomlu, ali uopće nije loša stvar naučiti takvo nešto... Modularni CMS-ovi su definitivno stvar sadašnjosti pa ne vidim razlog zbog čega odbijaš tu ideju? Meni se čini da bi za tvoje potrebe to bilo baš "to" što tražiš. Lijepo u WAMP-u složiš sve lokalno i samo digneš na Net kad bude gotovo.

 

P.S.

Ako ti se to baš ne da raditi, Googlaj malo - imaš tonu besplatnih standalone galerija koje možeš skinuti i koristiti na svom sajtu.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
vlad0 kaže...

Možeš to i tako izvesti, ali moje pitanje je "zašto?"...

WP MU for Joomla

Photo Galleries

Joom!Fish

Artio SEF

 

Dignešt to gore, pukneš zgodan template i onda vrijeme trošiš na sadržaj i na to da site prilagodiš svojim potrebama (PHP + CSS). OK, potrošit ćeš nešto vremena da svladaš Joomlu, ali uopće nije loša stvar naučiti takvo nešto... Modularni CMS-ovi su definitivno stvar sadašnjosti pa ne vidim razlog zbog čega odbijaš tu ideju? Meni se čini da bi za tvoje potrebe to bilo baš "to" što tražiš. Lijepo u WAMP-u složiš sve lokalno i samo digneš na Net kad bude gotovo.

 

P.S.

Ako ti se to baš ne da raditi, Googlaj malo - imaš tonu besplatnih standalone galerija koje možeš skinuti i koristiti na svom sajtu.

Odbijam jer volim dizajn , mogu sam napraviti sve onako kako ja to želim PLUS ako želim to raditi uskoro možda i kao plaćeni posao onda ne prihvaćam templateove.

Html i css volim i kužim ih dosta samo moram steći dovoljno prakse u njima. Najbolje ih učiš dok sam radiš u dreamweaveru ili još nekom jednostavnijem text editoru. I  uglavnom ne preferiram WYSIWYG način stvaranja stranica.

 

:) I da, treba još dodatno učiti koristit CSM sustav, to je iz moje percepcije gubljenje vremena. 

Vjerojatno ću uključiti kao što kažeš neku standalone galeriju.

 

Hvala ti na trudu ;) 

Illusion for your eyes
16 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
_Xaad_ kaže...

trenutak slabosti, dao si mi loš osjećaj  postom, nevolim dok mi netko kaže da nešto nemogu ili nisam spreman.

Da, trebao sam opisati malo više. 

 

Website www.domena.com bio bi jednostavan u suštini contact , nadopunjujuća biografija :D, galerija radova ( crteži tradicionalni i digitalni) te tutorijali koje bi tu i tamo napravio i tako još neke stvari te naravno link na blog. Neke reklame i načini zarade se podrazumijevaju.Na njemu bi također isprobavao najnovije naučeno o web dizajnu te bi taj isti sajt ujedno promovirao mene kao web dizajnera, artista.

Taj website bih želio da imam na hr i eng jeziku, kako ću to ostvariti još diskutiramo upravo ovdje.

Bitno mi je da ako čovjek piše upite na hr jeziku kao npr "slikanje, crtanje" google među prvim stranicama izlista i moj sajt na HR jeziku.

Isto tako ako se traže engleski pojmovi "art, design ..." da se s vremenom sve bolje pozicionira moj websajt na engleskome jeziku.

 

Blog bih vjerojatno stavio kao www.domena.com/blog i njega isto želim imati na 2 jezika. 
Sadržaj bloga sličan kao i na websajtu samo redovito ažuriran i imao bih dosta kategorija o kojima bih pisao, ne volim se limitirati na određene stvari, blog je moj osobni i pišem sve što želim. Naravno ne gajim želju za pisanjem sadržaja o tome  što sam danas jeo te što bi sutra htio i sl.  

Pa gle, kako u trenutnoj situaciji ni iz jednog razloga ne mogu biti subjektiva, već je moje mišljenje izrazito objektivno i kako po prirodi vrlo realno, smatram da još uvijek nisi spreman da odradiš neki posao sa količinom znanja koje posjeduješ. To možda i nije točno, no iz postova se prije nije dalo pročitati suprotno. E sad, na tebi je da sve nas razuvjeriš te da ti ovi postovi budu poticaj da ne odustaješ kada dođeš do problema.

 

Bilo bi mi izuzetno drago da me, kao i sve članove foruma, razuvjeriš u bilo kakvo negativno mišljenje koje netko ima i dokažeš da možeš, znaš i hoćeš.

 

Prije nego počneš, trebao bi jaako dobr razraditi plan weba. Što točno želiš raditi. Prema tome je ona moguće izgraditi stabilne temelje stranice jer će svaka daljnja rekonstrukcija zahtjevati puno više vremena i truda nego da je bila inicijalno dobr odrađena.

 

Sadržaj! Sadržaj! Sadržaj!

 

SEO je jako zeznuta stvar i ništa ne može pridonijeti raknu stranice više od dobrog sadržaja. Uz to ide i često dodavanje sadržaja koje sam već spomenuo. Pazi da imaš unikatan sadržaj, da ga često dodaješ i da su to smisleni i povezani postovi.

 

Put do reklama i zarade od reklama je jako težak. Prvo moraš dostići veliki broje posjetitelja (ne nužno unikatnih) da bi imao referencu prilikom ponude reklamnog prostora na tvojoj web stranici. E tu se onda zarađuju novci.

 

Aj pisat ću kasnije još, sad moram na posao.

 

Sretno i spretno :D

dr. Mito Korupcija, doktor političkih znanosti.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
vlad0 kaže...

Nije da se ne može izvesti i pomoću subdomena, ali imat ćeš manje organizacijskih problema kasnije ako sve odmah u startu staviš na 1 domenu:

 

domena.ext/eng/blog

domena.ext/hrv/blog

 

ili

 

domena.ext/blog/eng

domena.ext/blog/hrv

ili pak napravit subdomene:
http://hr.domena/blog
http://en.domena/blog

:)

[url=http://"http://www.mybannermaker.com/link.php?nurl=http%3A%2F%2Fbelisce-gaming.ucoz.com%2F"][img width=400 height=49]http://img3.imageshack.us/img3/8711/mybanner4a32b4bfe5e10.pn
16 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Ne kužim u čem je fora?

Zašto toliko kompliciranja?

 

www.domena.com/blog/

 

Na toj domeni je bloging engine koji ima svoj multilanguage system. Kakvo sad izmišljanje sa poddomenama za jedan obični jezik?

 

Blog engine ima interni URL rewrite system koji radi explode URI stringa i prema njemu definira parametre aplikacije među kojima je i jezik.

dr. Mito Korupcija, doktor političkih znanosti.
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga
coder_ kaže...

Ne kužim u čem je fora?

Zašto toliko kompliciranja?

 

Zato što čovjek ni sam ne zna što hoće... Tj. zna, ali nije siguran, pa ga zbunjujemo. Izlanuo se

 

Šalim se naravno... A vjerojatno će i sam doći do tog rješenja na kraju kad proba malo što-i-kako i vidi da se ne isplati komplicirati.

14 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

:D Nekad je dobro ne imati izbora :D

 

Dobro, moglo bi ovo lagano prema zaključku:

 

1. Ok wordpress ima riješenu višejezičnost pa ću blog imati samo u jednom primjerku:

 www.domena.com/blog 

ili palo mi je napamet da nazovem podirektorij imenom bloga ? 

www.domena.com/imebloga ?    

Tako da ako recimo poželim otvoriti kasnije još koji blog za neke druge teme (rasprave o nekom boljem sustavu od ovog modernog kapitalizma kao što je npr.  "The Venus Project") stavim ga u drugi podfolder

www.domena.com/thesacramentisyou 

 

- naravno , sada samo moram vidjeti kako ta višejezičnost funkcionira

 

2. Website bih ako ga ne radim uz pomoć CMS-a kao što ste mi savjetovali Joomlu napravio  HR i ENG verziju 

 www.domena.com

 www.domena.com/hr

 E sada sigurno se da nekako uz pomoć Wordpressa ( a da ga ne instaliram na root nego da bude u svome podfolderu "/blog" ili "/imebloga") implementirati višejezičnost i za taj glavni sajt. Ako je to izvedivo, naravno da sam za tu opciju.

 

Evo sada je svima jasno da sam laik u svemu ovome :D nadam se samo da postavljam dobra pitanja i da rasprava vodi nečemu te da ću uz vašu pomoć pokrenuti stvar.

Illusion for your eyes
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Savjeti prije pokretanja web stranica i bloga

Po meni najbolje rješenje je:

 

imebloga.imeprezime.com

 

ili

 

blog.imeprezime.com

 

Dalje URL preuzima CMS koji koristiš...

 

Znači, npr. članak "Lorem Ipsum", adresa: http://blog.imeprezime.com/hr/2010/05/10/lorem-ipsum, engleski http://blog.imeprezime.com/en/2010/05/10/lorem-ipsum

Potpis ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice