Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

poruka: 16
|
čitano: 3.135
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

Dobar dan,

Prije par dana sam pokušavao isključiti windows defender i uspio to preko registrya. Instalirao sam Office i opet uključio sve security opcije.

Danas sam primjetio da ne mogu kliknuti na ništa u Win11 za što mi treba "admin right" - znači bilo šta kraj čega postoji mala žuta ikonica štita.

Jedini account koji imam je vlastiti admin account, pa mi nije bilo jasno što se događa. Utipkao sam u cmd "net account" i dobio odgovor da je vrsta mog accounta zapravo WDAG utility account.?!

Pitao sam GPT šta je WDAG i dobio odgovor
"...WDAGUtilityAccount is a built-in system account used by Windows Defender Application Guard to provide an additional layer of security. It is not intended for user management or interaction and should generally be left as is..."

Što da radim, kako da se vratim na normalni account? Tražio sam odgovor po YouTube i sl., ali ne nalazim nikakvo rješenje...

Pretpostavljam da ime veze s tim što sam gasio firewall i windows defender,...

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2024 7:35 (mateo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
mateo kaže...

Danas sam primjetio da ne mogu kliknuti na ništa u Win11 za što mi treba "admin right" - znači bilo šta kraj čega postoji mala žuta ikonica štita.

Ne možeš kliknuti ili je samo ikonica štita? Nemam Win 11, imam Win 10, imam štitove u Control Panelu, no na svaki izbor označen štitom mogu normalno kliknuti.

 

mateo kaže...

Jedini account koji imam je vlastiti admin account, pa mi nije bilo jasno što se događa. Utipkao sam u cmd "net account" i dobio odgovor da je vrsta mog accounta zapravo WDAG utility account.?!

Accounti se ne gledaju na taj način. Tu ti je samo popis accountova, a ne da je vrsta tvog accounta WDAGUtilityAccount. WDAGUtilityAccount je samo još jedan korisnički račun na tvom kompjuteru (i svim drugim kompjuterima s Win 10 ili 11).

 

Do podataka o svom accountu dođeš tako da u izborniku Start potražiš Your account info.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2024 7:56 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

- kliknem ja, ali se ne dogodi ništa.

- Pogleda sam u "your account info", tu piše da sam administrator. Evo i screenshot.

 

Sad mi nije jasno, ako sam admin zašto ne mogu kliknit na ništa od ovoga?

14 godina
offline
Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

daj oderi u Win + R  komandu  - lusrmgr.msc

 

pa provjeri da ti je tvoj korisnik u Administrators grupi

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 2
16 godina
moderator
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
mateo kaže...

- kliknem ja, ali se ne dogodi ništa.

- Pogleda sam u "your account info", tu piše da sam administrator. Evo i screenshot.

 

Sad mi nije jasno, ako sam admin zašto ne mogu kliknit na ništa od ovoga?

Da ne znam bolje, pretpostavio bih da si instalirao piratsku verziju Officea (radi toga si isključivao Windows Defender?) i da ti je ta instalacija instalirala i neki maliciozni program u Windowse, i da ti je usput ograničila prava u policyu (Local Group Policy Editor) da ga se ne možeš samo tako riješiti. Provjeri računalo nekim antivirusnim programom.

15 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
Stric_Jura kaže...

daj oderi u Win + R  komandu  - lusrmgr.msc

 

pa provjeri da ti je tvoj korisnik u Administrators grupi

 

 Daje mi skroz čudan odgovor... Vidi screenshot molim te. Imam Windows 11 instaliran.

14 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

znači imaš Home verziju?

 

daj onda u eleviranom command promptu upiši:

 

net localgroup administrators "TvojRačun" /add

 

 

naravski TvojRačun je ime tvog računa koji želiš da bude Administrator

 

također, aktiviraj i onaj zadani Administrator (jednina!) račun

 

net user Administrator "Lozinka"

 

pazi da osmisliš dobru lozinku, zapiši ju

 

zatim:

 

net user Administrator /active:yes

 

tako ga aktiviraš i imaš spremno za buduće probleme s glavnim (Pero, Ivo, Haralampije) računom...

 

 

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
Stric_Jura kaže...

znači imaš Home verziju?

 

daj onda u eleviranom command promptu upiši:

 

net localgroup administrators "TvojRačun" /add

 

 

naravski TvojRačun je ime tvog računa koji želiš da bude Administrator

 

također, aktiviraj i onaj zadani Administrator (jednina!) račun

 

net user Administrator "Lozinka"

 

pazi da osmisliš dobru lozinku, zapiši ju

 

zatim:

 

net user Administrator /active:yes

 

tako ga aktiviraš i imaš spremno za buduće probleme s glavnim (Pero, Ivo, Haralampije) računom...

 

 

 Ova prva naredba nije uspila, ali ove druge dvi valjda jesu... Evo screenshot

 

Sad imam onaj stari racun "Mateo" i novi racun "Administrator". Kad sam se pokusao logirati u taj novi "Administrator" izbacio mi je neki error i ne mogu dalje od onog inicijalnog setupa.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2024 13:35 (mateo).
15 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
mbaksa kaže...
mateo kaže...

- kliknem ja, ali se ne dogodi ništa.

- Pogleda sam u "your account info", tu piše da sam administrator. Evo i screenshot.

 

Sad mi nije jasno, ako sam admin zašto ne mogu kliknit na ništa od ovoga?

Da ne znam bolje, pretpostavio bih da si instalirao piratsku verziju Officea (radi toga si isključivao Windows Defender?) i da ti je ta instalacija instalirala i neki maliciozni program u Windowse, i da ti je usput ograničila prava u policyu (Local Group Policy Editor) da ga se ne možeš samo tako riješiti. Provjeri računalo nekim antivirusnim programom.

 Hvala što ne sumnjate u moju časnu instalaciju offica. Skenirao sam i našao je nešto. Ne izgleda dobro...

15 godina
offline
Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

Sad imam čudnu situaciju u kojoj su neke opcije "proradile", a druge ne.

- User account controllu ne mogu pristupiti, niti promjeniti ikakve postavke defendera i securitya.

- Virus scan je uredno završio, pa sam instalirao i Webroot antivirus i opet skenirao, sve OK...

- Ne mogu ni isključiti security feature, ni jedan toggle ne radi. Npr. ne mogu isključit defender, a mogu pokrenit virus scan.Nema mi logike da bi mi to neki malware branio, ako već može zabranit pristup account settingsima i tako bitnim postavkama...

 

Je li moguće da se radi o nekoj glupavoj security postavci i da ovo nema nikakve veze s mojom instalacijom officea?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
mateo kaže...

Je li moguće da se radi o nekoj glupavoj security postavci i da ovo nema nikakve veze s mojom instalacijom officea? 

Svašta je moguće. Ali nije vjerojatno. Ako ti to neki antivirusni program ne očisti, vrlo vjerojatno ćeš morati reinstalirati Windowse.

15 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
mateo kaže...

--

 

Je li moguće da se radi o nekoj glupavoj security postavci i da ovo nema nikakve veze s mojom instalacijom officea?

 

- ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

Pozdrav svima,

 

hvala vam što ste utrošili vrijeme da mi pomognete. Na kraju sam rješio problem pomoću opcije koja se nalazi u SETTINGS > System > Recovery > Fix problem using windows update.

Upravo je završio i sve radi kako treba, imam pristup i kontrolu nad svime.

 

Zašto nisam mislio da je virus ili malware?
Iz razloga što isti Office koristim godinama (stara verzija, Office 2016) i aktiviram ga uvijek na isti način. Nikad nisam imao problema pa sam mislio da neću ni sada. Kako radim na mjestima bez interneta, ili di je internet spor i nestabilan pa je nezamislivo downloadirati nekoliko GB, tu se često oslanjamo na takva rjesenja koja dolaze sa nekakvim aktivatorima i posebnim uputama. Glupa praksa, ali rijetko je netko imao problema i gotovo uvijek takve programe dobijem od nekoga tko ih je već probao i uvjerio se da su OK.

 

Zašto sam mislio da je neki setting?

Jer mi je kolega podjelio video tutorial tipa Chris Titus, koji je napravio nekakav debloater / optimizer, koji isključiva razne funkcije koje su često nepotrebne i vrte se u pozadini, a uz to i deinstalira bloatware, itd. Čačkao sam po tome iako čovjek lipo upozorava "ne dirajte ako ne znate šta radite"... Jbg, nisam moga odolit.

 

Zaključci:

1. Iako mislim da je Windows defender sa nekim Firefox dodacima sasvim dobra obrana od virusa i malwarea, nema ništa što će me zaštititi od vlastite gluposti.

Zamislite čovjeka koji instalira Ghostery, https everywhere, uBlock, privacy badger, pa uz to koristi DuckDuckGo za pretraživanje, instalira si PiHole doma i spaja se na internet preko VPN-a da bi mu taj PiHole filtrirao promet i kad nije doma, namjesti si neki custom DNS o kojem je čitao u prošlom broju BUG-a - pa onda sve to lipo pogasi da bi mukte instalira office koji moze kupit za 15eur?!
To je simptom jako velike gluposti o kojoj ću morati porazgovarati sa sobom. Stvarno mi je majka bila u pravu kad je govorila da je rodila debila.

2. Gašenje pozadinskih funkcija koje se vrte u pozadini i troše zanemarivo male resurse, da bi ubrzao rad laptopa sa i9 CPU i 32 GB RAM-a je znak da imam previše slobodna vremena i ispunjavam ga jako krivim stvarima... a uz to sam i jako glup.

 

Uglavnom, hvala vam svima još jednom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2024 19:18 (mateo).
 
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

-nakon šake pepela.. ekšli pokazuješ pozitivne naznake moguće inteligencije :) .. (vrlo nježna formulacija-potencijala...).

-nitko se nije rodio sa znanjem.. uči se, a uči se i na greškama, tj biti glup je u tom kontekstu ne naučiti ništa iz greške, klasična dresura mrkva i batina daje rezultat sa životinjama.. pa mora i s ljudima ako nisu škart roba.

-no i jedan plus, nije važno što si napravio problem, važnije, riješio si ga i nešto pri tome naučio.. pa šaka pepela, osim ako je marketinški ciljana, ipak daje nade za tebe.

 

+ kao btw, primjer yt-klipića-upita raznih optimizacija-hakera i sl. .. čak kad upozore da ne treba to raditi pogotovo ako ne znate što radite.. to je uračunato, zlonamjerno, tj uopće im nije cilj upozoriti juzera nego ga time još više 'uvjeriti' u to da treba čačkati, kao mađioničarski trikovi.. suprotna pshihologija, ako se nešto brani tad je privlačno ako se nešto gura tad odbijamo.. ako se upozorava, tad ignoriramo upozorenje, klasična metoda malicioznih uputa i zato bilo koji savjet koji se može pronaći online treba uzeti sa zrnom  šakom soli, tj ne uzimati je bolja preporuka ili bolja, naučiti i tad se zna, tad ne treba uputa itd..

-bilo koja neprovjerena info-uputa može biti kranje štetna, loša.. možda za jedan slučaj no nikako za sve-ostale, npr lijek liječi jednu bolest, bolesnik treba jedan lijek u apoteci.. sve ostalo = otrov, dok svi ljudi koji nisu bolsenici i to za istu bolest ne trebaju uopće ni jedan lijek.. a to što nekome lijek spasi život je tad samo navlakuša-reklama za ostale, način rada 'ravnozemljaša i mađioničara' koji će nešto istinito-činjenicu upotrijebiti za navlačenje naivnih bez kritičkog razmišljanja a upute su 'jednostavne' tj ne traže znanje, jer ako se znaje posjeduje tad ne treba upute, no čim ih osoba prati-korisit to znači da nema znanje i da je veća šansa da tad izazove problem, daleko više nego dobro-korisno tj kolike su šanse za dobiti jackpot ili ako u ruke primimo skalpel kao kirurg obaviti operaciju iz prvog pokušaja kao noob.... a upravo to takve upute sugeriraju, jer lako je.. uvjek je lako napraviti loše-pogrešno, teško je znati što napraviti, to traži znanje.

 

-no i druga pohvalna strana.. tako se uči, mada je bolje na tuđim greškama, realnost, učimo na vlastitima, kad se opečemo, ne kad nam netko nešto kaže.. do tad mislimo ako ništa drugo da ćemo se provući na sreću i sl. ..

-tako da i ovaj primjer daje dobar primjer za ostale-buduće...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2024 19:53 (ihush).
14 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account

..pošteno... prvi znak inteligencije je prepoznati vlastitu glupost...

 

samo sada provjeri da ti onaj Administrator (pravi admin Windows PC - ali u njemu ne možeš svakodnevno raditi!) funkcionira u slučaju da opet sježiš svoj glavni račun...

Ju je je? Je ju je!
9 godina
offline
Re: Izgubio Admin rights, Win11, WDAG account
ihush kaže...
mateo kaže...

--

 

Je li moguće da se radi o nekoj glupavoj security postavci i da ovo nema nikakve veze s mojom instalacijom officea?

 

- ne.

ja ne vjerujem... otipkao si samo 5 znakova, pa jel dotle došlo? Jel sve ok? Da zovemo nekog?

nhf... cijenim tvoj trud... ali bilo je jače od mene.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice