Disk boot failure - Nema CD.

poruka: 10
|
čitano: 1.905
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Disk boot failure - Nema CD.

Dakle, jutros upalim komp i iz čistog mira mi se pojavi OVA (slika) poruka i nece frajer da mi podigne Windowse... Niti je CD unutra, niti imam namjeru bootati, niti ista.

Uspio sam podici Winse tek kada sam First,Second,Third Boot Device stavio na Disabled...

 

Imate neki savjet?

j*beš život bez rakije.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Disk boot failure - Nema CD.

iz nekog razloga ti se resetirao BIOS (postavke, kao bootorder + provjeri i ostale, fastboot/uefi/ahci..).

zgodno je znati koji je to razlog bio, npr nestanak struje ili vađenje-umetanje neke komponente .. ili početak problema s npr napajanjem-mbo-vga.. bilo što od toga može 'zblentirati' BIOS i pokrenuti factgory reset (uobičajeno kod 'većih' izmjena ili problema s paljenjem-strujom).

sam kvar možda nećeš otkriti.. jednako za koji dan možda više neće ništa pomoći (kao infarkt, svaki može biti posljednji...).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
protjeran
offline
Re: Disk boot failure - Nema CD.
ihush kaže...

iz nekog razloga ti se resetirao BIOS (postavke, kao bootorder + provjeri i ostale, fastboot/uefi/ahci..).

zgodno je znati koji je to razlog bio, npr nestanak struje ili vađenje-umetanje neke komponente .. ili početak problema s npr napajanjem-mbo-vga.. bilo što od toga može 'zblentirati' BIOS i pokrenuti factgory reset (uobičajeno kod 'većih' izmjena ili problema s paljenjem-strujom).

sam kvar možda nećeš otkriti.. jednako za koji dan možda više neće ništa pomoći (kao infarkt, svaki može biti posljednji...).

 Nesjećam se da je struje nestajalo, komponente nisam dirao... Mada mi je bio neki dan zaledio i cuo se onaj neki zvuk zujanja kao kad resetiras komp, ali se nije resetirao, vec se za 2 min odblokirao i nastavio od iste radnje.

A sta da radim sad, mogu li nekako otkriti sta je prije nego sta skroz rikne? Ili nema pomoci nego da cekam posljednji dah?

j*beš život bez rakije.
14 godina
online
Re: Disk boot failure - Nema CD.
Zrinjski kaže...
ihush kaže...

iz nekog razloga ti se resetirao BIOS (postavke, kao bootorder + provjeri i ostale, fastboot/uefi/ahci..).

zgodno je znati koji je to razlog bio, npr nestanak struje ili vađenje-umetanje neke komponente .. ili početak problema s npr napajanjem-mbo-vga.. bilo što od toga može 'zblentirati' BIOS i pokrenuti factgory reset (uobičajeno kod 'većih' izmjena ili problema s paljenjem-strujom).

sam kvar možda nećeš otkriti.. jednako za koji dan možda više neće ništa pomoći (kao infarkt, svaki može biti posljednji...).

 Nesjećam se da je struje nestajalo, komponente nisam dirao... Mada mi je bio neki dan zaledio i cuo se onaj neki zvuk zujanja kao kad resetiras komp, ali se nije resetirao, vec se za 2 min odblokirao i nastavio od iste radnje.

A sta da radim sad, mogu li nekako otkriti sta je prije nego sta skroz rikne? Ili nema pomoci nego da cekam posljednji dah?

Možeš odvrtiti stress testove za provjeru stabilnosti.

15 godina
offline
Re: Disk boot failure - Nema CD.

-može, može ignorirati, može uništiti PC .. (za svaku konkretnu procjenu potreban je 'kvalitetan' pregled, netko tko zna..) jer što da se u autu upali crvena diodica za ulje? .. stisnuti gas? Tako ćemo ubiti, ne na vijeme spriječiti kvar.. :) zato ne dajem takve preporuke (dok je čarobna kugla na servisu). ..

 

ako je problem PS, hoće li povući VGA-MBO.. ako je VGA ista stvar..

ako odlazi HDD, hoće li stići spasiti podatke .. itd itd..

jel tad važniji strestest ili preventiva? Odluke-preporuke iz jednog slučaja bez konkretnih podataka nisu primjenjivi na drugi. Znati, imati sreće.. a može biti baš ništa, da PC nastavi raditi godinama bez problema. (pa sad ti znaj..) :))

 

edit: mogući scenarij sa strestestom::

a) -prođe, radi. (ne znači da neće sutra crknuti iz nekog nepoznatog razloga). Ništa nismo otkrili.

b) -ne prođe:

..  b1)-crkne.. i što tad, ..

..  b2)-ne crkne ali otkrijemo što je 'klimavo'.. no to ne znači da je baš to otklonilo problem od jučer (može biti nešto novo, npr pregrijan CPU a to nije stvar kod paljenja..).

 

možemo nastaviti konkretnim test-diag alatima za specifičnu komponentu kao hdd-ram i sl.. dok za MBO ili VGA ili PS nemamo nešto pametno osim zamjene..

 

 

c) :)) naravno..

može biti i nešto baš bezvezno.. npr klimav kabel na HDDu ili pad napona mreže (u kući-kvartu..), može biti npr po nekim firmicama kroz vikend minus temperature i problem u ponedjeljak ujutro.. itd itd.

tad ništa ne otkrijemo (pogotovo što takvu info ni ne dobijemo kao dio ulazne formule-stanja..) i otkrivamo 'toplu vodu', nabadamo fixove.. ili zaboravimo da se sve kvari i ako je danas ispravno, sutra možda crkne jer jednom mora..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2017 14:30 (ihush).
12 godina
protjeran
offline
Disk boot failure - Nema CD.

Ok znači ti savjetuješ da si backup-am ono što mi je bitno na externi hdd, pa ovaj ak rikne-rikne, ak ne-ne?

j*beš život bez rakije.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Disk boot failure - Nema CD.

čak ni to :) .. tj ograđujem se od svega ;-)

no takva je realnost a backup je inače stvar koju moraš imati (prije, ne kad se nešto desi..). Vidiš, i to je dio odgovora..

što god da se preporuči, može-ne mora biti fix + može se bilo što pokvariti 'sad', radit backup kad već postoji problem ne znači da ćeš ga uspješno obaviti itd..

npr, možda (da je takav kvar) treba izvaditi hdd i to obaviti na drugom/ispravnom PCju.

 

tu je nabacano više savijeta, probaš ih logički iskoristiti, donjeti odluku (i time odgovornost).

 

edit: kao važno pravilo, backup se radi PRIJE problema, kad je sve OK, kad sve normalno radi.. tad je to pravi backup, tad je to rezervna guma u autu ili rezerva goriva u tanku. Spašavanje podataka kad se nešto desi je nešto drugo, nije backup ili tad backupiran sys-podaci mogu biti 'pokvareni', npr malware i sl. uz obične greške (kao oštećen medij).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2017 15:17 (ihush).
10 godina
online
Re: Disk boot failure - Nema CD.

...ili postoji problem ....ili je prazna CMOS baterija (odmah vidiš po datumu u bios-u) pa su izgubljene postavke koje treba nakon promjene baterije opet postaviti.

12 godina
protjeran
offline
Disk boot failure - Nema CD.

Evo sad mi se vec po 2. put javlja jos jedan problem... Dakle, povezan sam normalno lanom na modem... Odjednom se gubi veza (troubleshooter kaze da nemam drivere za network adapter), koristim Win 7, znaci plug'n'play, ustekaj kabal i vozi. Onda nakon mog drkanja po driverima raznoraznim, intaliraj, obrisi, ovo ono, internet se odjednom opet pojavi a ja sve sta sam instalirao, uredno sam i obrisao... Mislite da to ima veze s ovim prvim ili sam ja jednostavno negdje pokupio neko sranje koje me sad zajebava na sve strane.

j*beš život bez rakije.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Disk boot failure - Nema CD.
Zrinjski kaže...

Evo sad mi se vec po 2. put javlja jos jedan problem... Dakle, povezan sam normalno lanom na modem... Odjednom se gubi veza (troubleshooter kaze da nemam drivere za network adapter), koristim Win 7, znaci plug'n'play, ustekaj kabal i vozi. Onda nakon mog drkanja po driverima raznoraznim, intaliraj, obrisi, ovo ono, internet se odjednom opet pojavi a ja sve sta sam instalirao, uredno sam i obrisao... Mislite da to ima veze s ovim prvim ili sam ja jednostavno negdje pokupio neko sranje koje me sad zajebava na sve strane.

 -gle, sam kažeš.. nakon dr#$anja tad može HW biti ispravan i mogući problemi, kao što može biti i malware .. ili bilo koji soft problem. PC radi OK isključivo kad je HW+SW 100% ispravan. Eliminacijom-izolacijom pokušaš..

-eto i dobar usputni prijedlog, npr cmos baterija (jednako moguć razlog za početni problem tj reset biosa) .. a zbog reseta, mogući dalje problemi u OSu.. Dovoljno da je neka bitna stvar izmjenjena.

- ima li nešto veze? čarobna kugla? .. tj sve od tog nabrojanog + još prije spomenuto može imati veze, može i par stvari (ne jedna).. a možda nešto deseto.

no, ne vrijedi nagađati, nego trebaš 'sjesti' za pc i eliminirati-provjeriti, bateriju, postavke biosa, kablove, malware, drivere, temperature, napone.. itd itd. to ne možemo 'mi', nego ti ili servis.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice