286 - BIOS problem

poruka: 47
|
čitano: 12.449
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
286 - BIOS problem

Imam jedan problem sa kompom koji je star preko 20 god.

Kada upalim komp pojavi mi se ovo :

 

http://imageshack.us/photo/my-images/546/fotografija0428.jpg/

 

ali ovo : Press <DEL> if you want to run setup utility, nestane nako 10 - 15 sekundi ... a ostalo se nista ne mijenja

 

Stiskao sam del ali nista se ne desava, trazio sam odgovor na ovim stranicama dole, procitao sam da se i neke druge kombinacije kucaju ali uvijek ostaje isto ..

 

http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/a/biosaccess_bios.htm

http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/a/biosaccess_pc.htm

http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/a/biosaccess_mb.htm

 

Dali neko imao istih problema i dali neko zna odgovor na ovo pitanje

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 286 - BIOS problem

- tipkovnica? Priključak AT ili PS/2?

- Dali je uopće ispravna, spojena.. -gledaj LED-diode kod paljenja, mora blicnuti, u suprotnom nema kontakta ili neispravno. Pa čak da malo 'izlupaš' tipkovnicu, jer sto su stare komponente, ponekad prorade na drmanje.

- DEL je za ulaz (zato i piše), druge moguće kombinacije su za druge BIOSe.

 

btw, slike možeš postati u poruci, nema potrebe za linkom (osim kad zbog dimenzija-rezolucije ima razloga...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
286 - BIOS problem

Zablokira li ti samo tipkovnica? Cuje li se bilo kakav zvuk iz kucista,kad ocitava disketni drive,ili kad radi ocitavanje harda.

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem

AT tipkovnica ... upale se led diode ali su jako cudne zna se desiti da su sve ugasene i kad stisnem neku tipku blicnu sve 3 diode, lako je moguce da je do tastature nekad se normalno pale a nekad se ni ne pale ali i kad su se palile nece da udje ...

12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...

Zablokira li ti samo tipkovnica? Cuje li se bilo kakav zvuk iz kucista,kad ocitava disketni drive,ili kad radi ocitavanje harda.

  Kada ubacim disketu   cuje se,   mada nisam nikako uspjeo uci i ocitati tu disketu .....

 

15 godina
offline
Re: 286 - BIOS problem
gami kaže...

AT tipkovnica ... upale se led diode ali su jako cudne zna se desiti da su sve ugasene i kad stisnem neku tipku blicnu sve 3 diode, lako je moguce da je do tastature nekad se normalno pale a nekad se ni ne pale ali i kad su se palile nece da udje ...

- kvar (svejedno tipkovnice ili ploče..). Danas je teško pronači ispravnu AT tipkovnicu, možda neki AT-PS2 adapter.. za probu.

- btw, osim kurioziteta, nema nikakve koristi od 286, ako je čak potrebno npr. neka aplikacija i sl, postoje dovoljne količine ispravnih komponenti od 486 do Pentiuma, na kojima možeš sve što i 286, ali brže, noviji konektor (PS2-USB) itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
286 - BIOS problem

Ako ti se da probaj otvorit tipkovnicu i ocistit je,moguce da negdje pravi spoj kad stisnes neku od tipki,ili registrira da je stalno stisnuto vise tipki.Bila bi steta da ti izgori na maticnoj ulaz za tipkovnicu.

Ne znam od kuda si,ako si iz Zagreba u nedjelju odi na Jakusevac naci ces sigurno AT tipkovnicu.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:03 (tadic).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
ihush kaže...

- kvar (svejedno tipkovnice ili ploče..). Danas je teško pronači ispravnu AT tipkovnicu, možda neki AT-PS2 adapter.. za probu.

- btw, osim kurioziteta, nema nikakve koristi od 286, ako je čak potrebno npr. neka aplikacija i sl, postoje dovoljne količine ispravnih komponenti od 486 do Pentiuma, na kojima možeš sve što i 286, ali brže, noviji konektor (PS2-USB) itd..

  Ma netreba mi samo nako zelio bih uci da vidim sta ima :D , a jel 286 puno losija od 486 ....

12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...

Ako ti se da probaj otvorit tipkovnicu i ocistit je,moguce da negdje pravi spoj kad stisnes neku od tipki,ili registrira da je stalno stisnuto vise tipki.Bila bi steta da ti izgori na maticnoj ulaz za tipkovnicu.

  Moracu je ocistiti, Mislis da je moguce da je izgorio ulaz na maticnoj ploci ?

15 godina
offline
Re: 286 - BIOS problem
gami kaže...
..  Ma netreba mi samo nako zelio bih uci da vidim sta ima :D , a jel 286 puno losija od 486 ....

- nemaš gdje uči. Možda si 'ušao' samo ne znaš što očekivati..

(- osim ulaska u BIOS..)

Ako ti je crni ekran

C:\

-to je to. DOS. lupi ENTER

utipkaj ver (enter)

---

 

-sve što je staro cca 20godina, pravo čudo da uopče radi. npr kondenzatori obično procure ili ih izgrize kiselina (baterije)... sve oksidira. Ako rastavljaš vrlo je moguće da ponovo složen više neće upaliti (kontakti). ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:07 (ihush).
13 godina
offline
Re: 286 - BIOS problem
gami kaže...
 jel 286 puno losija od 486 ....

O da,sporija je,imao sam iskustva sa 286,386,486.Osobno sam koristio 486DX2 66MHz.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:06 (tadic).
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...
gami kaže...
  jel 286 puno losija od 486 ....

O da,sporija je,imao sam iskustva sa 286,386,486.Osobno sam koristio 486DX2 66MHz.

  Ma dobro meni netreba za nista, samo nako da uletim i vidim sta ima pa zato mi netreba nista bolje, dali uopste ima ikonica posto vidim nema ulaza za mis :D samo se tastaturom upravlja ...

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:19 (gami).
13 godina
offline
286 - BIOS problem

Vjerujem da tvoja ima samo DOS

Znaci,nema ikona,nema klasicnih prozora,sve komande se upusuju preko tipkovnice.

Tako da na monitoru nebi imao sto vidjet osim "bijelih slovana crnoj podlogi".

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 15:19 (tadic).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
ihush kaže...

- nemaš gdje uči. Možda si 'ušao' samo ne znaš  što očekivati..

(- osim ulaska u BIOS..)

Ako ti je crni ekran

C:\

-to je to. DOS. lupi ENTER

utipkaj ver (enter)

---

 

-sve što je staro cca 20godina, pravo čudo da uopče radi. npr kondenzatori obično procure ili ih izgrize kiselina (baterije)... sve oksidira. Ako rastavljaš vrlo je moguće da ponovo složen više neće upaliti (kontakti). ..

  Da vidjao sam ovako na internetu da kod neki stari komp. ima samo to crno i tu kucas, a nisam nikako naisao na crn ekran samo sam dosao do one slike sto sam postavio gore i to je to ...

A kod tih sa crnim ekranom sta se tu moze raditi sem kucanja podataka ima li jos kakvih aplikacija ....

13 godina
offline
286 - BIOS problem

Je li ti sad nas zezas ili stvarno pitas?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...

Vjerujem da tvoja ima samo DOS

Znaci,nema ikona,nema klasicnih prozora,sve komande se upusuju preko tipkovnice.

Tako da na njoj nebi imao sto vidjet osim "bijelih slovana crnoj podlogi".

  Da na njoj nema nista ali opet imam zelju da je pokrenem dali se unaprijed moze znati dali ima samo DOS ili ne ....

12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...

Je li ti sad nas zezas ili stvarno pitas?

  Stavarno pitam jesi mislio na ovo : A kod tih sa crnim ekranom sta se tu moze raditi sem kucanja podataka ima li jos kakvih aplikacija ....

A neznam nisam nikada ulazio na te sa DOS-om .... A ako si mislio na ono sto sam maloprije napisao, evo obrisao sam tu recenicu da nebi jos neko vidio a staces kad nikad nisam ulazio u stare komp.....

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:21 (gami).
13 godina
offline
286 - BIOS problem

Ne,nemozes znat koji program koristi dok ti se na crnom ekranu ne pojavi naredba C:/>

Poslije toga mozes pristupit c: disku na kojem je vjerovatno MS-DOS,disketnom drive-u (5,25" ili 3,5"). 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:25 (tadic).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...

Ne,nemozes znat koji program koristi dok ti se na crnom ekranu ne pojavi naredba C:/>

  Aha mozda sam i ja malo dosadan sa ovim pitanjima ali sta ako mi se pojavi crna pozadina sta tu mogu kucati da bi usao u neki program npr. za kucanje , A ako nije samo DOS oce li se onda pojaviti C:/ ...

12 godina
neaktivan
offline
286 - BIOS problem

OK sve u svemu vidjecu mozda negdje potrazim taj adapter za AT-PS2, ova tastatura radi ali mi se malo cudno ponasa, a da je ispravna valjda bi mogao pritisnuti del i uci u kom ...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
286 - BIOS problem

Kad ti se pojavi crna pozadina javi se na temu.

Jer ovako mozemo do sutra pisat,sta bi bilo kad bi bilo.

Vjeruj mi i ja sam sada znatizeljan sto bi se to moglo nalazit na kompu starom 20-tak godina.

Dok ne proradi kako treba nista od rezultata.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2011 23:48 (tadic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem

Tastatura se jako cudno ponasa, ali zaboravio sam vam reci kad sam ga prvi put upalio ispod mi se pojavile 2 opcije : na prvoj je pisal BOT i jos jedna rijec a na 2 opciji je pisalo setup i isto jos jedna rijec, ja sam izabrao opciju dva i tastatura je tada dobro radila usao sam u onaj dio gdje se namijestava vrijeme (nesto slicno ovoj slici http://hardware.sveznadar.info/10-Majstor/05-Boot.jpg isto je pozadina bila plava) itd.... tastatura je odlicno radila i izasao iz toga i onda mi se pojavilo ono sto sam stavio na prvom postu, ali evo sad sam ga palio kada upalim komp pa sve dok se ne smakne onaj naslov gdje pise da stisne del led diode se ne pale samo sekundu sto se smakne onaj dio gdje pise da stisne del , diode se pale, kada stisne bilo koju tipku sve 3 diode se pale kada opet stisne diode se ugase a ako duze drzim jednu tipku sve 3 diode trepere .....

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 10:33 (gami).
14 godina
offline
286 - BIOS problem

Jel ti problem snimiti trenutak paljenja računala pa sve do smrzavanja te postati video?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
Alkaline kaže...

Jel ti problem snimiti trenutak paljenja računala pa sve do smrzavanja te postati video?

Evo sve je rijeseno ...

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 14:38 (gami).
15 godina
offline
Re: 286 - BIOS problem

(zadnja slika) - loša rezolucija, nije dovoljno vidljivo..

- BIOS treba podesiti, točan tip diska (HDD), ali to moraš znati kapacitet tj CHS parametre. Ako slučajno postoji opcija AUTO postavi je. Bez točne postavke ne može bootati, mada su male šanse da je isparvan.

- sigurno je i baterija (koja pamti postavke CMOSa) prazna, u to vrijeme su često umjesto baterije bili kondenzatori-akumulator.. možda se napuni nakon nekog vremena, ali je za očekivati da kod svakog paljenja moraš podesiti iste postavke u BIOSu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
ihush kaže...

(zadnja slika) - loša rezolucija, nije dovoljno vidljivo..

- BIOS treba podesiti, točan tip diska (HDD), ali to moraš znati kapacitet tj CHS parametre. Ako slučajno postoji opcija AUTO postavi je. Bez točne postavke ne može bootati, mada su male šanse da je isparvan.

- sigurno je i baterija (koja pamti postavke CMOSa) prazna, u to vrijeme su često umjesto baterije bili kondenzatori-akumulator.. možda se napuni nakon nekog vremena, ali je za očekivati da kod svakog paljenja moraš podesiti iste postavke u BIOSu.

  Da je meni doci do tih podesavanja bilo bi dobro ali me jos uvijek tastatura zeza ..

13 godina
offline
286 - BIOS problem

Nisam siguran da imas(vise se ne sjecam),ali ako imas kod baterije bi trebao biti jumper kojim resetiras bios na defoult postavke.Probaj sa tim mozda ti tipkovnica proradi.A na disku vjerovatno imas podatke koje moras upisat u biosu da bi ti disk radio,broj cilindara,broj sektora,broj magnetnih glava.Davno je to bilo kad sam se zezao sa takvim sevarima.Imao sam jedan disk od 210MB na 486,koji me je poslije zezao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 14:11 (tadic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...

Nisam siguran da imas ,ali ako imas kod baterije bi trebao biti jumper kojim resetiras bios na defoult postavke.Probaj sa tim mozda ti tipkovnica proradi.A na disku vjerovatno imas podatke koje moras upisat u biosu da bi ti disk radio,broj cilindara,broj magnetnih glava.Davno je to bilo kad sam se zezao sa takvim sevarima.Ima sam jedan disk od 210MB na 486,koji me je poslije zezao.

  A gdje se nalazi baterija i taj jumper kojim resetiras bios na defoult postavke ? Ima iza tipkovnice A-X sada je na A a mogu prebaciti na x, A na kojem disku budu ti podatci ...?

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 13:05 (gami).
13 godina
offline
286 - BIOS problem

Negdje na maticnoj ploci treba biti baterija i prvi jumper do baterije je za reset biosa.Podaci od HDD se nalaze na HDD-u otisnuti na naljepnici,kapacitet,broj cilindara,broj sektora,broj magnetnih glava za citanje.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 13:09 (tadic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 286 - BIOS problem
tadic kaže...

Negdje na maticnoj ploci treba biti baterija i prvi jumper do baterije je za reset biosa.Podaci od HDD se nalaze na HDD-u otisnuti na naljepnici,kapacitet,broj cilindara,broj sektora,broj magnetnih glava za citanje.

  Idem sad da potrazim bateriju ako je uopste ima a znaci na HDD ima nanjepnica ....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice