Router kao switch

poruka: 11
|
čitano: 16.562
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Router kao switch

Imam doma B.net, moji doma kad su narućivali i sklapali ugovor nisu naručili ono što meni treba, ja nisam bia doma i sada imam samo router sa 1 Ethernet portom... B.net-ov router je Thomson THG540 a doma imam još router USRobotics USR 9107. Zanima me dali ikako mogu koristit ovaj doma višak što imam kao switch. Znam da je svaki router ujedno i switch pa se pitam kako to sve konfigurirat jer na drugom routeru nemam port za optički kabel več standardni telefonski priključak... Dali tko na forumu ima iskustva s ovim?

There's no phone, no lights, no motorcar Not a single luxury Like Robinson Crusoe It's as primitive as can be We been spending most our lives Living in an Amish paradise
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Router kao switch

Ethernet kabelom povezi Thomsona i USRobotics router, nakon cega ostala racunala u mrezi spoji takoder na preostale ethernet portove na USRoboticsu. Iskljuci DHCP na Thomsonu i USRoboticsu, izmjeni IP adresu jednom od uredaja tako da im se ne poklapa. Recimo vecina T-Com modema je namjestena na default IP 192.168.1.1, logicno dva uredaja ne mogu imati istu IP adresu pa to moras srediti. Nakon toga, racunalima u network propertiesu moras rucno dodjeliti jedinstvene IP adrese, i podesiti internet gateway adresu na adresu koju ima Thomson, te jos podesiti i DNS server adrese.

 

Nisam to nikada radio, ovaj mi je nacin prvi pao na pamet, mozda ima i bolji nacin pa neka netko tko ima iskustva iz prve ruke napise.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
neaktivan
offline
Router kao switch

Hvala, provat ču kad dođem doma, nego zanima me kako če to utjecat na moju VPN konekciju s obzirom da se konektiram preko nje na Internet. Znači Ja > VPN > B.net > Internet.

There's no phone, no lights, no motorcar Not a single luxury Like Robinson Crusoe It's as primitive as can be We been spending most our lives Living in an Amish paradise
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Router kao switch
Cokaric kaže...

Hvala, provat ču kad dođem doma, nego zanima me kako če to utjecat na moju VPN konekciju s obzirom da se konektiram preko nje na Internet. Znači Ja > VPN > B.net > Internet.

Nemam pojma. Jel koristenje VPN konekcije nuzno za pristup internetu preko B.neta? Probaj, ja mislim da bi svejedno trebalo raditi. Samo si zapisi sve sto si izmjenio na routeru i modemu tako da mozes vracati ako ti se rezultat ne svidi i nemas beda...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Router kao switch
rustweaver kaže...
Cokaric kaže...

Hvala, provat ču kad dođem doma, nego zanima me kako če to utjecat na moju VPN konekciju s obzirom da se konektiram preko nje na Internet. Znači Ja > VPN > B.net > Internet.

Nemam pojma. Jel koristenje VPN konekcije nuzno za pristup internetu preko B.neta? Probaj, ja mislim da bi svejedno trebalo raditi. Samo si zapisi sve sto si izmjenio na routeru i modemu tako da mozes vracati ako ti se rezultat ne svidi i nemas beda...

U prvi port ovog routera (USRobotics USR 9107) sam ušteka B.net-ov Ethernet kabel iz kojeg dolazi internet signal sa Thomson THG540 routera, u drugi port sam ušteka kabel od moga računala i upalia računalo, sve radi ko švicarski sat. Po prvi puta u životu je sve proradilo iz prve a da nemam gotovo pojma kako to sve radi i da nisam ništa treba konfigurirat xD Možda je zbog kvalitetnog routera a možda protokol tako radi. Ne znam, naučit ču kasnije, samo se nadam da ču u budučnosti imati probleme sa sličnim jednostavnim rješenjima =D

There's no phone, no lights, no motorcar Not a single luxury Like Robinson Crusoe It's as primitive as can be We been spending most our lives Living in an Amish paradise
14 godina
neaktivan
offline
Re: Router kao switch

E ovakav odgovor volim cuti. Lijepo si objasnio sto si napravio i rezultate, a ne kao neki "rijesio sam problem, hvala", jer i mi koji smo djelili savjete smo ponekad znatizeljni i volimo cuti kako je tocno na kraju problem rijesen, ciji savjet je upalio i slicno... Tako i sami ucimo.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
neaktivan
offline
Router kao switch

Znaći prvo rješenje radi samo na mojem računalu, tj. samo kada prištekam svoje računalo preko US Robotics routera. Danas sam ušteka laptop u port 3. Javlja standardnu grešku, Connection limited or no conectivity.

 

Radi samo ako se prvo konektira računalo preko Thomsonovog routera te uspostavi konekciju nakon restarta routera, nakon toga prištekam Ethernet kabel iz Tomsonovog routera u US Robotics router na port 1 i konektiram računalo na port 2. Internet radi a DHCP preuzme orginalnu IP adresu, ne onu koju mu asigna router. Pokuša sam isključit DHCP ali nemogu pristupit US Robotics routeru direktno. Koji god IP upišem izbaci Server not found. Thomsonov router mi se nalazi na IP adresi http://192.168.100.1/, te bez obzira dali sam prištekan direkno na njega ili preko drugog routera (US Robotics) mogu bez problema pristupit no nemam nikakvih postavki uvezi DHCP, zapravo nemam nikakvih postavki. Nemogu minjat apsolutno ništa. Imam samo logove i pregled u statistike i trenutne postavke...

 

Prova sam isključit sve routere, konektirat u port 1 Ethernet kabel sa Tomsonovog routera te u port 2 prištekat računalo, a u port 3 prištekat laptop. Onda sam upalia Thomsonov router, pričeka inicijalizaciju te nakon toga uključia US Robotics router. Prvo je konekcija Limited a nakon F5 u Ntw Connections DHCP automatski alocira adresu 198.168.1.X (gdje je X port na koji je prištekano računalo/laptop na US Robotics routeru). Konekcija bude ostvarena na oba računala no nema pristupa internetu a tada nemogu ni Thomsonovom routeru pristupit preko browsera ni s računala ni laptopa. Prikazano na slikama IP1 i IP1.2 (obje s računala na portu 2). Ako pak sada provam prebacit kable iz mog računala direktno na Thomsonov router javi se greška Limited or no connectivity i tako stoji sve dok ne resetiram Thomsonov router, makar sam 20 puta upira Repair, Disable, Enable, Repair, Repair, Repair, itd. Kad resetiram Thomsonov router sa direktnom konekcijom na računalo net radi normalno... Zanimljvo, ali možda nevažno da net ne radi prvih 2 minute dok konekcija na moj vlastiti server preko IRC+SSL protokola radi istog časa kada računalo javi Connected.

 

Ono što me zanima jest zašto kada se konekcija inacijalizira na računalo ako prebacim kabel sa Thomsonovog routera na laptop javi se greška Connection limited or no conectivity (onaj žuti uskličnik) te net neradi. Pita sam isto pitanje support, oni su rekli da zato što treba preuzet IP adresu... Što god im to značilo... Kad sam im pojasnia što želim napravit, nasta je muk, te su mi na svako moje daljne pitanje odgovarali mi ne pružamo support za to.

 

Za zamjenu routera mi žele naplatit 60 kuna te ja trebam doč po njega kod njih na drugu stranu grada, ispunit sve podatke doma te im poslat mailom da mi mogu pripremit router. Neznam zašto ta taksa od 60 kuna al dobro... Ako ovo ne uspijem nikako to je jedino što mi preostaje, ili da kupim switch koji u Linksa dodje 90 kuna a na netu se može nač i za 40-50 kn sa poštarinom (pitam se dali to šta vaja xD) EDIT Možda da uzmem hub, hmmm? /EDIT

 

EDIT2

Evo naša sam jedan normalan switch ode kod nas, da ne naručujem iz vanka... pa sad ako ko ima kakav savjet bilo radilo kad bi ovaj swtich

http://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/d-link-switch-des-105d-oglas-2744621

 

Prišteka bi na taj switch računalo + laptop + Tomsonov router. Nije mi jasno kako bi i dali bi uopće svi imali pristup Internetu. Još uvik pokušavam pretvorit ovaj US Robotics kao switch tako da mi je kupnja switch-a zapravo backup plan ako ovo otkaže =D

/EDIT2

 

Ako može ko objasnit kako bi ovo trebalo zapravo radit i kako bi switch zapravo treba dobit internet konekciju jer konekciju ne ostvaruje preko ADSL porta več preko jednog od LAN portova koji vodi na Thomsonov router.

Tomson THG540 Administracija Tomson THG540 Administracija
IP1 - Ntw Status IP1 - Ntw Status
IP1.2 - Ntw Status IP1.2 - Ntw Status
There's no phone, no lights, no motorcar Not a single luxury Like Robinson Crusoe It's as primitive as can be We been spending most our lives Living in an Amish paradise
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2011 15:36 (Cokaric).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Router kao switch
Cokaric kaže...
Ako može ko objasnit kako bi ovo trebalo zapravo radit i kako bi switch zapravo treba dobit internet konekciju jer konekciju ne ostvaruje preko ADSL porta več preko jednog od LAN portova koji vodi na Thomsonov router.

Problem je cini se u tome sto thompson radi kao modem a ne router pa ga ne mozes konfigurirati kako bi htio.

 

Buduci da B.net koliko sam skuzio ima malo kompliciraniji postupak spajanja (preko VPN konekcije, a to je cini mi se PPP), nisam ni siguran moze li se to izvesti. Tj moze li ti modem biti spojen na net i kada je racunalo ugaseno, ili bas moras pokrenuti konekciju kroz OS?

 

Mogu ti samo podjeliti iskustvo sa T-Com modemima i nacinom rada. Ideja je slijedeca, router je samo jos jedno racunalo u mrezi te ima dodjeljenu IP adresu. Te ga kao takvog mozes spojiti na nekakav drugi router, switch, hub...

Posto je router konstantno spojen na net (konekcija se ne mora pokretati kroz OS), dovoljno je samo uperiti gateway adresu na adresu routera u mrezi i konekcija je rijesena. Tako mozes sva racunala u mrezi uputiti na adresu routera, preko kojeg se ostvaruje internet pristup.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2011 16:09 (rustweaver).
15 godina
online
Re: Router kao switch

-Bnet na svojim uređajima (bez wlan-a)  dozvoljava samo jedno računalo, automatski paljenjem pročita MAC spojenog računala i to je to. Sva ostala računala 'Connection limited...''.

-Pošto imaš drugi router.. ako ima WAN port ond imaš i pravo rješenje.... bnetov modem spojiš na taj port, na routeru podesiš dailup i to je to.... (neki modeli imaju i MAc cloning opciju upravo zato, ali nije neophodno).

Ako imaš pristup svim opcijama na roboticsu, možda može i promijeniti funkcije porta.. no to ipak spada pod skuplje modele (kao firewallove). Ako je to ISPov router, tad su često napredne opcije onemogućene, potrebno je nabaviti tvornički firmware za punu funkcionalnost.

 

i naravno, nikad dva uređaja na istu adresu, nikad dva DHCPa itd (to sve nek obavlja bnetov. Ta podešavanja se obavljaju spajanjem jednog po jednog uređaja jer u suprotnom može doći do kolizije = mreža neradi.. (imao si sreću, pa su postavke bile drugačije).

za gateway i DNS postavi adrese bnet modema. Može i robotics, pošto će on prosljeđivati te adrese računalima...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2011 16:29 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Router kao switch

Evo malo slika. Ja iskreno nemam više pojma kako što napravit. Dojadilo mi je, možda je vručina kriva jer ne mogu gledat na oči a sad sam se diga xD. Zva sam B.net po X put i potvrdili su mi da prilikom uspostave veze detectaju MAC adresu računala te ne dopuštaju konekciju niti jednog drugog računala tijekom rada. Zbog toga je potrebno resetirati router prilikom konekcije drugog računala na njihov router.

 

Ako netko može savjetovat što da napravim/configuriram kod U.S. Robotics routera da ovo proradi famozno ako ne ništa uzet ču router od njih jer njihov odnos prema meni kad ih pitam nešto + gomila propalih pokušaja + vručina + stotinu drugih razloga == no more trial and error from my side :/

ipconfig - bez aktivnog VPNa ipconfig - bez aktivnog VPNa
U.S. Robotics - Device tab U.S. Robotics - Device tab
U.S. Robotics - Status page U.S. Robotics - Status page
IP Config Thomsonova routera IP Config Thomsonova routera
U.S. Robotics - LAN tab U.S. Robotics - LAN tab
My Faild Attempt My Faild Attempt
U.S. Robotics - Security tab U.S. Robotics - Security tab
U.S. Robotics - Status tab U.S. Robotics - Status tab
U.S. Robotics - Internet tab U.S. Robotics - Internet tab
There's no phone, no lights, no motorcar Not a single luxury Like Robinson Crusoe It's as primitive as can be We been spending most our lives Living in an Amish paradise
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.7.2011 12:11 (Cokaric).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Router kao switch

-za takve potrebe sam kupio TP-Link TR-R460, tad mi još wireless nije bio toliko bitan. Taj model ima WAN port i opciju cloninga IPa (ali je nepotrebna jer njemu cable modem da pristup, ne računalu..) cijena cca 150kn.

-ako se dobro sjećam, mjesećni najam modema je 15kn, wlan modem je 30kn... kroz godišnju razliku u cijeni platiš router s tim opcijama.. s druge strane, ako uzmeš njihov nemaš drugih problema recimo s garancijom...

-pošto su wlan routeri nešto malo skuplji pitanje je dali se isplati u odnosu na unamljeni. Prije je to bilo jedino rješenje (nije bilo wlan modela u njihovoj ponudi).

Prednost je pak što tad ne ovisiš o njihovim uređajima, pa ti resetiranje ili zamjena modela nemaju utjecaja na ostatak kućne-poslovne mreže, uz to da takvi modeli imaju daleko više opcija od ISPovskih kojim je firmware zaključan...

Problem je po trgovinama slaba ponuda i nedostatak informacija (moraš kopati po internetu).

 

edit: ovdje ima dovoljno podataka, za izbor modela, samo treba pronači trgovinu koja ga prodaje ... možda ADM.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.7.2011 13:23 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice