Kućno umrežavanje

poruka: 11
|
čitano: 4.492
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Kućno umrežavanje

imam  gigaset sx 763 WLAN dsl ruter od T-Coma,on mi je na drugom katu u kući,a htio bih dovesti internet vezu na prvi kat,ne želim bušiti rupe u zidovima(ima dosta zidova) i i provoditi kablove kud svoj svega nema,jer ću morati kasnije i na treći kat uvesti internet,pa da već za to imam postojeću mrežu

 

taj ruter sam po sebi nema baš jaki wifi signal,jedva da mi na ovom katu lovi laptop,tako da imam par ideja,ali nisam siguran dali će upaliti tako da vas tu molim da mi pomognete

 

1. novi ruter s jačim wifi signalom,neznam dali je to moguće na T-Comu,valjda imaju svoje zaštite ili tako nešto

2. ruter na ruter i onda taj drugi ruter dijeli jači wifi 

3. wifi booster,nešto kao ovo

4. preko kućnih instalacija(preko struje),vidim u bugu za ovaj mjesec tamo pod periferije godine D-Link DHP-311AV PowerLine HomePlug

 

sad koje je najisplativije,gdje je najbolja veza(kvaliteta signala itd.)

Kad ne radi,udri po njemu pa će proradit!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kućno umrežavanje

Na taj modem moze ici i bolja antena ali posto je vlasnistvo t-coma to nije pametno. Najbolje uzet modem koji ima konektor za antenu (ona ste se nasarafi, ne znam ime) pa onda ako treba za tri kata stavit jacu antenu

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kućno umrežavanje

Ovo ti je po meni jedino pravilno i dobro riješenje:

 

1. Dva Powerline-a: sa 3. kata na 1. kat (prenesao si LAN signal dva kata niže) 

Edimax 500M Nano PowerLine kit -> najpovoljniji kvalitetan Powerline kit

 

2. AP-jac koji je ujedino i Switch, koji će dalje slati signal, a i moći će se koristiti LAN kabel na njemu u slučaju da netko treba LAN internet konekciju,

ili ako želiš povezati 4 PC-a međusobno:

Edimax EW-7228APn

 

Antena na AP-u je sasvim dovoljna, po potrebni na njega staviš jednu 7dB štapnu antenu.

Najveći problem će ti biti sve to podesiti (ako to radiš prvi put ili nisi dovoljno vješt, morat

ćeš pročitati koji redak, ali da bi bilo sve lakše sam ti namjerno stavio sve od Edimax-a jer su relativno OK za podesiti).

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućno umrežavanje
Don Kihoty kaže...

Ovo ti je po meni jedino pravilno i dobro riješenje:

 

1. Dva Powerline-a: sa 3. kata na 1. kat (prenesao si LAN signal dva kata niže) 

Edimax 500M Nano PowerLine kit -> najpovoljniji kvalitetan Powerline kit

 

2. AP-jac koji je ujedino i Switch, koji će dalje slati signal, a i moći će se koristiti LAN kabel na njemu u slučaju da netko treba LAN internet konekciju,

ili ako želiš povezati 4 PC-a međusobno:

Edimax EW-7228APn

 

Antena na AP-u je sasvim dovoljna, po potrebni na njega staviš jednu 7dB štapnu antenu.

Najveći problem će ti biti sve to podesiti (ako to radiš prvi put ili nisi dovoljno vješt, morat

ćeš pročitati koji redak, ali da bi bilo sve lakše sam ti namjerno stavio sve od Edimax-a jer su relativno OK za podesiti).

i kolika bi otprilike bila ukupna cijena toga,i gdje se to može kupiti?

 

Kad ne radi,udri po njemu pa će proradit!
14 godina
protjeran
offline
Re: Kućno umrežavanje

http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=Edimax+500M+Nano+PowerLine+kit

http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=edimax+EW-7228APn

 

Plus LAN kablovi (CUT5 je dovoljan), i eventualno dodatna 7dB antena:

http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=Edimax+IO7D

 

 

Pa si sračunaj. Nije povoljno, ali radit će dobro.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
neaktivan
offline
Kućno umrežavanje

a jel ima kakvi splitter koji može jedan lan kabel podijeliti u dva nešto kao ovo ,samo da mogu odjednom dva računala istovremeno na internet,jer preko ovoga nemogu

Kad ne radi,udri po njemu pa će proradit!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućno umrežavanje
LGA775 kaže...

a jel ima kakvi splitter koji može jedan lan kabel podijeliti u dva nešto kao ovo ,samo da mogu odjednom dva računala istovremeno na internet,jer preko ovoga nemogu

 -switch

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućno umrežavanje
ihush kaže...
LGA775 kaže...

a jel ima kakvi splitter koji može jedan lan kabel podijeliti u dva nešto kao ovo ,samo da mogu odjednom dva računala istovremeno na internet,jer preko ovoga nemogu

 -switch

vidim da ih ima masa na e-bayu,po različitim cijenama,dal bi ovošljakalo ili da ipak gledam za skupljim 

Kad ne radi,udri po njemu pa će proradit!
15 godina
offline
Re: Kućno umrežavanje
LGA775 kaže...
..

vidim da ih ima masa na e-bayu,po različitim cijenama,dal bi ovošljakalo ili da ipak gledam za skupljim 

-nepotrebno je komplicirati s ebayom. Cijene po trgovinama su od 50-100kn (naravno ima i skupljih).

-za internet je dovoljno Fast-100Mbps, ipak preporučljivije je uzeti neki GBE-1000Mbps. Broj portova je stvar izbora (4-naviše).

btw:

-normalan router (kao ADSL-modem) ima ugrađen switch, obično 4-portni, t-com dijeli portove na 2-LAN + 2-MaxTV, na Amisu su svi portovi za sve. .. Možda ti je praktičnije kupiti wlan router (100-200kn) ako imaš nekih drugih mrežnih kompinacija.. mada ti je trenutno dovoljan samo switch. (samo kao mogućnost).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Kućno umrežavanje

može onda preporuka nekog wlan rutera sa 4 portnim switchom samo za internet (bez maxTV), što većim wlan dometom i s konektorom da se mogu stavljati druge antene

trebao bi zamijenit ovaj od T-Coma (ako je uopće to moguće),znaći Gigaset SX763 ide u nazad u kutiju

Kad ne radi,udri po njemu pa će proradit!
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.11.2012 12:46 (LGA775).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućno umrežavanje

-po trgovinama imaš razne modele, Dlink, TPlink, Edimax... svejedno. Tj, potraži na njihovim stranicama specifikacije prema modelu koji nađeš u lokalnoj trgovini.

konkretne savjete izbjegavam, stvar izbora (i počeo si s pitanjem za switch, sad već odvojiva antena, domet...). Tehničke spec. su 'papirnate', tako da se svakakvih problema može nakupiti.

 

stvari koje možeš uzeti za kriterij:

-recimo da ima WAN-port, zgodno ako imaš opciju Carnet ili na Bnetu. I dalje spajaš postojeći modem.

-neki modeli mogu raditi kao AP (i obrnuto neki AP mogu biti normalni routeri).

-za internu mrežu je poželjno imati GBE-switch, većina routera je Fast, ako je to važnije od ostalih funkcija koje ima router, uzmi samo takav switch kao prvi plan. Router se uvjek može dodati po potrebi (tad kad imaš konkretnu potrebu znaš što uzeti i stalno izlaze novije verzije-standardi..)

 

-dali ti je potreban npr USB-port (jedan-ili-dva) za npr share diska ili printera ili kao multimedia player (TV).. Pa čak umjesto routera uređaj specijaliziran za taku namjenu. NAS, SetTopBox, PrintServer itd.

-kad bi nepotrebno uzeo model s tim mogućnostima samo bi potrošio više novca, dok bi sutra možda trebao nešto drugačije.. Obrnuto, ne kupovati prije nego razmisliš što sve (trenutno) namjeravaš složiti. Najmanje se možeš zeznuti kupnjim 'glupog' switcha koji je (po početnom pitanju) potreban.

 

-Router gašenjem svih dodatnih funkcija postaje glupi switch. Router zapravo nije router (pogrešan kolokvijalan naziv za 'kutiju' u kojoj je to sve), router je samo jedna od funkcija, kao i WLAN-server, modem (cable ili tel), WAN(+DMZ ili više WAN portova), DHCP, NAS, PrintServer, Firewall... Samo njegov software (firmware) i s tim povezana cijena određuje što sve može. Provjeri kategoriju Firewallova za usporedbu.

 

-nepotrebno je dirati t-comov. Zbog njigovog firmwarea, oni imaju konstantno pristup s druge strane. To spada pod priključnu opremu i uslučaju kvara... ostavi ga.

-dodatno, prednosti kad imaš svoj router za internu mrežu ne ovisiš o njihovim postavkama (povremeno resetiranje, prmjene firmwarea). Bitno ti je samo da njihov modem radi, sve ostalo može obavljati tvoj router. Pa do mjere da tražiš prebacivanje na centrali u bridge mod <-> PPPoE. (mislim da kućnima ne prebacuju, samo poslovnima..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice