Kućna mreža

poruka: 8
|
čitano: 6.410
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Kućna mreža

Lijep pozdrav, želio bih kreirati kućnu mrežu prema skici u prilogu.

 

Jedan server na koji su spojena sva ostala računala, taj server bi imao u sebi 2x2 TB diskove za multimediju.

Preko tog servera bi svi kompovi imali izlaz na net.

S tim da je moguće se spojiti izvana na taj server.

 

Zanima me koje je najjednostavnije rješenje da ne prčkam sa windows server edicijama?

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kućna mreža

Da bi se mogao spojiti iz "druge" mreze na server bilo bi ti najbolje da otvoris account na dyndns i da skines program dyndns updater jer predpostavljam da nemas statičku ip adresu.

Zatim u ruteru podesiš port forwarding.

Kada to sve napravis i ako se budes pokusavo spojiti na server preko svoje mreze (dyndns) neces moci jer radis loopback, na serveru u remote settings dozvoli Remote Desktop i da napomenem da je port 3389, trebat če ti kada budeš radio port forwarding

=)))

Da nadovezem vidim da si stavio Access Point, to inače spajas u ruter

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2011 20:34 (Franjic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža
tkalcho kaže...

Lijep pozdrav, želio bih kreirati kućnu mrežu prema skici u prilogu.

 

Jedan server na koji su spojena sva ostala računala, taj server bi imao u sebi 2x2 TB diskove za multimediju.

Preko tog servera bi svi kompovi imali izlaz na net.

S tim da je moguće se spojiti izvana na taj server.

 

Zanima me koje je najjednostavnije rješenje da ne prčkam sa windows server edicijama?

 

Hvala

 'skica' ima manju, tj predpostavku da je server nekakvo središnje računalo. Nije, tj može biti i ne mora.

- File server (i media) su samo par funkcija koje trebaš, može ih odraditi svaki OS (ne mora biti server OS). Može i obična 'kutijica' .. u njima je obično neki linux.

- mreža je mreža, kad je spojena (ovisno o potrebama, postavkama..) sve je na dohvatu. Možeš jednako koristiti internet, dropbox, LAN-game, media streaming itd..

--nepotrebno je opterećivati server izlaskom na internet. To radi router (ADSL modem ili pravi firewall). Ako baš mora on može sve funkcije preuzeti, biti gateway, DHCP, DNS... ali za kućne potrebe nije potrebno. (pa ako gledamo i legalnost, cijenu OSa, potrebno predznanje za konfiguraciju..).

- spajanje izvana, opet ovisi što želiš. DynDNS (sam IP) i kreiranje VPNa je jedna od mogućnosti, druga je TeamViewer ili neki treći način. Problemi počinju pitanjem što želiš, dostuptnost i brzina.

Brzinu ćeš brzo shvatiti, upload je slab na prosjećnom DSLu, dodaj tome ostatak koji imaš 'nacrtan'.. ako je ideja strimanje videa, zaboravi ili iznajmi T linije. (zapravo tad trebaš imati pro-hosting).

 

-prvo razmisli, što želiš postići, pa onda koliko je to sve potrebno i izvedivo kao kućna mreža (skupo, brzo..).

Recimo standardni korisnik tcoma, na routeru ima 2xLAN+2xMaxTV, minimalno je potreban switch za portove, kao i router koji ima potrebne postavke, a da nisu zaključane (ISP to zaključava, firmware..). Pošto se često i gleda MaxTV, ukoliko bi želio upload tog programa, morao bi uzeti optiku 10/10 ... ukratko, ''nije to sam tak''.

 

-s druge strane, naravno da se sve može, mreža već postoji (internet), samo je treba 'pospojiti'' po potrebi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2011 21:27 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža
ihush kaže...
tkalcho kaže...

Lijep pozdrav, želio bih kreirati kućnu mrežu prema skici u prilogu.

 

Jedan server na koji su spojena sva ostala računala, taj server bi imao u sebi 2x2 TB diskove za multimediju.

Preko tog servera bi svi kompovi imali izlaz na net.

S tim da je moguće se spojiti izvana na taj server.

 

Zanima me koje je najjednostavnije rješenje da ne prčkam sa windows server edicijama?

 

Hvala

 'skica' ima manju, tj predpostavku da je server nekakvo središnje računalo. Nije, tj može biti i ne mora.

- File server (i media) su samo par funkcija koje trebaš, može ih odraditi svaki OS (ne mora biti server OS). Može i obična 'kutijica' .. u njima je obično neki linux.

- mreža je mreža, kad je spojena (ovisno o potrebama, postavkama..) sve je na dohvatu. Možeš jednako koristiti internet, dropbox, LAN-game, media streaming itd..

--nepotrebno je opterećivati server izlaskom na internet. To radi router (ADSL modem ili pravi firewall). Ako baš mora on može sve funkcije preuzeti, biti gateway, DHCP, DNS... ali za kućne potrebe nije potrebno. (pa ako gledamo i legalnost, cijenu OSa, potrebno predznanje za konfiguraciju..).

- spajanje izvana, opet ovisi što želiš. DynDNS (sam IP) i kreiranje VPNa je jedna od mogućnosti, druga je TeamViewer ili neki treći način. Problemi počinju pitanjem što želiš, dostuptnost i brzina.

Brzinu ćeš brzo shvatiti, upload je slab na prosjećnom DSLu, dodaj tome ostatak koji imaš 'nacrtan'.. ako je ideja strimanje videa, zaboravi ili iznajmi T linije. (zapravo tad trebaš imati pro-hosting).

 

-prvo razmisli, što želiš postići, pa onda koliko je to sve potrebno i izvedivo kao kućna mreža (skupo, brzo..).

Recimo standardni korisnik tcoma, na routeru ima 2xLAN+2xMaxTV, minimalno je potreban switch za portove, kao i router koji ima potrebne postavke, a da nisu zaključane (ISP to zaključava, firmware..). Pošto se često i gleda MaxTV, ukoliko bi želio upload tog programa, morao bi uzeti optiku 10/10 ... ukratko, ''nije to sam tak''.

 

-s druge strane, naravno da se sve može, mreža već postoji (internet), samo je treba 'pospojiti'' po potrebi.

Slažem se s tobom u potpunosti,  ali ukoliko on želi AD, server nije loša stvar za to, ali za kučne potrebe to nije potrebno, ali ako želi učiti neka digne Hyper-V ili ESXi (ako imam podržane hardware). Uglavnom bilo bi super malo više informacija dati da možemo dati koji savjet da neradiš napamet.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža
Franjic kaže...
...

Slažem se s tobom u potpunosti,  ali ukoliko on želi AD, server nije loša stvar za to, ali za kučne potrebe to nije potrebno, ali ako želi učiti neka digne Hyper-V ili ESXi (ako imam podržane hardware). Uglavnom bilo bi super malo više informacija dati da možemo dati koji savjet da neradiš napamet.

 {#} .. slažem se. ''ali'', nema smisla VM za test, jer prvo mora imati dovoljno jak host (danas normalno računalo, ali u shemi primjećujem da je možda i NAS i sl, kao Atom..), u pravilu instaliran server-OS (za HyperV).

... i sumnjam da je u pitanju 'učenje' ili istraživanje. Prije bi rekao da je stvar suprotna, korištenje, ne administriranje i učenje...

-najviše me 'bode u oči' shema da je server u sredini, i da se sve obavlja na njemu. običan NAS ili router su ista stvar, naravno, razlike su u ostalim mogućnostima koje kutijice nemaju.

Prije bi mu preporučio kupnju Popcorna i zaboravljanje uploada.

(no kad već autor ne tipka, možemo nagađati ŠBBKBB).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža

i meni se shema ne sviđa kako je "projektiro" pa sam zamislio da je mislio ovako.  Switch spoji na ruter iz switcha spaja client masine također i server

12 godina
protjeran
offline
Kućna mreža

Možda će na tom serveru dizat kakav firewall pa zato želi da klijenti idu preko njega. Vrag bi ga znal.

I left my wallet in El Segundo.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža

Mozda je ovo pokusaj nekakvog gigabitnog lan-a izmedju 3 kompjutera, pa onda sve spaja preko servera na 100 megabitni ruter i dalje na internet...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice