[TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

poruka: 8
|
čitano: 8.355
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
[TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Vidim da se dosta ljudi susrelo sa problemom unakažene slike kada su spojili svoj TV ili Monitor na PC preko HDMI sučelja.
U ovom tutorialu pokazat ću vam kako da riješite navedeni problem i dobijete zadovoljavajuću sliku.

 

HDMI koristi identične signale kao i DVI-D standard te bi slika trebala biti identična, ali nije.

EDID:
Ispravan Monitor/TV za svaki od ulaza ima EDID (Extended display identification data) blok koji sadrži informacije o displeju

(podržane rezolucije, nativna rezolucija, refresh rate, proizvođač, itd...).
HDMI sučelje sadrži više mogučnosti nego ostali standardi pa su proizvođači dodali CEA blok za upis dodatnih karakteristika.

Problem nastaje kada grafička kartica vidi taj dodatni CEA blok. U večini slučajeva dodaju se filteri i slika bude uvučena sa crnim obrubom (Underscan) ili rastegnuta van ekrana (Overscan).

Fix za AMD:
Amd je srećom u svoj Catalyst Control Center dodao opciju kontrole Underscana/Overscana.
Potrebno je otići u CCC->My Digital Flat-Panels->Scaling options i staviti slider na 0%.

 
Nakon toga preporučam restart računala jer kod sljedeće promjene rezolucije CCC može "zaboraviti" postavke.

Fix za nVidiu:
nVidia je zakazala na ovom području i umjesto kontrole Underscana/Overscana možete mijenjati rezoluciju dok ne dobijete sliku u full screenu.
Problem je što onda rezolucija slike nije 1920x1080 nego npr. 1865x1067, zgodno jel? Također ostaje filter koji čitanje teksta pretvara u noćnu moru.

Srećom i to se da srediti kopanjem po registriju.
Skinite i pokrenite EDID Viewer: http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/EDID-Viewer.shtml.
Stisnite Read EDID->Read EDID From Windows Registry i izaberite svoj monitor iz ponuđene liste.

Nakon toga otiđite do sekcije RAW data i zapišite negdje 4 bajta koji dolaze nakon "00 FF FF FF FF FF FF 00".
U mom slučaju to su 4C, 2D, 22, 05.


Otvorite registry editor (Start->Regedit) i odite do "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Video".
Tamo će se nalaziti hrpa nekakvih brojeva. Vas zanima onaj direktorij koji ima najviše unosa pod "0000".


Stisnite desnu tipku miša na listu->New->Binary Value i nazovite ga "OverrideEdidFlags0" bez navodnika naravno.
Desna tipka miša->Modify. Unesite slijedeće vrijednosti: XX XX XX XX 00 00 FF FF 04 00 00 00 7E 01 00.
XX su prva četiri bajta koja ste prethodno zapisali.

 
Zatvorite registry editor, resetirajte računalo i ako ste sve odradili dobro slika na vašem Monitoru/TVu bi trebala biti mnogo bolja nego što je bila.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.2.2014 19:36 (Alkaline).
Moj PC  
1 0 hvala 8
13 godina
neaktivan
offline
[TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Hvala na trudu...ali ovaj EDID viewer ne radi da ga hebes....not responding, uopce mi nece da skenira, zabloka...neko drugo rjesenje mozda ? :/

The things you own end up ownig you
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
[TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Probaj sa Phoneix EDID Designer. Pazi samo da ti ne instalira AVG toolbar kod instalacije.

Nakon što ga pokreneš odi na Tools->Extrack registry EDID i izaberi svoj monitor sa liste te stisni Extract EDID.

Sad stisni Tools->Byte Viewer i to je to.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.1.2013 13:00 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: [TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Sve korako sam pratio i ponovio dva puta, ali jednostavno nece :(

 

The things you own end up ownig you
14 godina
offline
[TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Koju grafičku karticu imaš?

Koji TV/Monitor pokušavaš spojiti?

Postaj screenshot registry-ja sa ubačenim ključem.

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: [TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Sry, na pogresno mjesto sam ubacio override file....fala ti, svaka ti dala  :D

The things you own end up ownig you
16 godina
neaktivan
offline
[TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Fali ti za intela tutorial(postoji opcija u driverima). Inače pohvale za trud, jako koristan post, pogotovo za nas nVidijaše.  Iako recimo, ja sam imao problema samo s Intelom i overscanom, na nvidiji i atiju je sve radilo super out'of'the'box

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2013 8:52 (Pupo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
[TUTORIAL] Underscan/Overscan fix za HDMI

Probao sam srediti i za Intel (imam Intel inegriranu karticu) ali ništa od toga. Driver ne podržava OverrideEdidFlags0.

Postoji kontrola Horizontal/Vertical scaling ali to kao i kod nVidie ne daje zadovoljavajuć rezultat (1:1 mapping).

 

Više o tome može se pročitati ovdje: http://www.avsforum.com/t/947830/custom-resolution-tool-for-intel-graphics-easier-overscan-correction

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2013 19:40 (Alkaline).
Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice