Pokretanje windowsa preko USB-a

poruka: 3
|
čitano: 1.349
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Pokretanje windowsa preko USB-a

Pozdrav jel netko probao soluciju da pokreće windows 10 direktno sa usba, dakle ne mislim na pokretanje instalacije nego na kompletan windows. Razlog zašto to trebam je jedan hp tablet/laptop koji ima integriranu memoriju na ploči koja je "krepala" tražim alternativu koja bi donekle normalno radila za surfanje etc... mislim rješenje je vrlo jeftino i ne tako nepraktično. Pitam dal je netko to kojim slučajem koristio i kako radi u praksi.  

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Pokretanje windowsa preko USB-a
Over(C)lock kaže...

Pozdrav jel netko probao soluciju da pokreće windows 10 direktno sa usba, dakle ne mislim na pokretanje instalacije nego na kompletan windows. Razlog zašto to trebam je jedan hp tablet/laptop koji ima integriranu memoriju na ploči koja je "krepala" tražim alternativu koja bi donekle normalno radila za surfanje etc... mislim rješenje je vrlo jeftino i ne tako nepraktično. Pitam dal je netko to kojim slučajem koristio i kako radi u praksi.  

 Ram memorija ili disk. Pretpostavljam disk. Zasto ne linux za to? dosta ih radi tako tj imaju live distribuciju....

15 godina
offline
Re: Pokretanje windowsa preko USB-a

radi.. čak odlično-brzo, tj ovisi o usb-kontroleru + disku-stikiću i stvarnoj brzini tj stikići su slabi za iopse, bolje ssd ili nvme.. a sve može na usb3-3.1... i tad prakički ne vidiš razliku u radu-bootu normalnog internog diska (ssd) ili vanjskog-usb.

-problem što ms to ne želi za juzere (pa ukida i win2go tj to je live-win.. kao što imaš linux-persistent što ti se sugerira u postu prije..).

-možeš instalirati ali lakše je rufusom, identično kao izrada stikića samo izabereš željenu opciju i dalje ti je jasno (ako nije bavi se voćarstvom ili nogometom.. ne računalima) :)

-problem može biti licenca, no za razliku od starijih win koji bi se tad gasili ili samo-kilnuli win10-11 normalno radi i bez aktivacije-licence.. osim što ti ne dozvoljava customizaciju desktopa, pa nije problem. Kad je jednom aktivirana licenca za konkretno računalo tad na tom računalu radi normalno.. na drugom ovisi o licenci tj ms to ne želi.. ali win može kao lin.. kad bi se do kraja pridržavali uvjeta tad bi trebao recimo enterprise licencu no radi i obična pro.

 

-dok rufus nije ponudio tu opciju, to se radilo ručno, dism-raspakiraš wim/esd i dodaš boot, to je sve a s rufusom klik i par minuta.

 

edit: .. pošto se planira koristiti na tabletu-lapu.. s crknutim diskom-memorijom.. ovisi kako će bootati, tj kakav je kvar i što će bios defaultno raditi, npr ako ne vidi interni disk hoće li bootati s usba ili treba nešto podesiti a tad ovisi što tablet-bios nudi tj nije isto kao računala desktop.. na većini desktopa cms-tipke su f-8-12.. za tablet možda kombinacija držanja tipki paljenje-glasnoća i sl. a možda korištenjem tipkovnice itd.

enivej, to što može raditi ovisi i o tome kako će se ponašati bios jer tablet nije klasičan pc, nije nakupnina komponenti i tad nekih opcija jednostavno u biosu nema mada je teoretski sve to isto..

-automatika će vjerojatno bootati, tj tako se ponaša svaki bios ako ne nađe bootabilan disk .. ali možda će isključivo koristiti recimo SD karticu, .. to nije dovoljno brzo, sam kontroler-brzina + kartica tj nije u klasi brzog stikića, ponekad treba čekati, čekati.. pa i pola sata.. može raditi ali je vjerojatno neupotrebljivo-sporo itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.1.2022 20:42 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice