Laptop problem

poruka: 4
|
čitano: 851
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Laptop problem

Pozz, imam Acer Aspire 5 laptop, mx150 i i5 8250U, max turbo freq je 3.4 ghz sto je odlicno no ta brzina je jedino moguca kad je laptop idle. Kad pokrenem neku igru pocinje thermal throttling i takt odmah padne na 1.6 ghz sto i nije bas nesto za gaming. Sad zanima me dali se isplati uzeti laptop cooler i dali bi to pomoglo ili smanjiti voltazu? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop problem

-voltažu? -ne, ili prereži par žica/kratki spoj i sl. to obično da traženi retzultat.

-ili ozbiljnije, griješiš u razumijevanju-očekivanjima.. npr max freq je za pojedinu jezgru kad ostale ne rade, kad rade sve tad ne može preko 1.8.. zbog potrošnje-topline, dok je noramalan clock 1.6.

-clock je zapravo sporedan (jer bi tad prastari pentium bio ''jači'').

-za gaming je 90% stvar vga-gpu, mx150 je entrylevel.. i tome moraš prilagoditi očekivanja kao i to da je ovo laptop, cpu koji treba malo trošiti, kad želiš performanse tad mora više struje-svega i tad ide drugi cpu koji to može, kao što su svi auti ''isti'' ipak nisu isti i ne troše jednako kao što nisu jednako brzi.

- npr banalno, ako nisi spojen na struju tad ne možeš dobit max perfromanse, ne mora se pregrijavati-throtlati samo zbog topline, može i zbog powermanagera kojeg trebaš podesiti ovisno o potrebama.. ne može malo struje i max performanse jer tranzistori (osnnovni dio cpu) troše struju i što ih je više imaš kumulativni umnožak veći.

-dodatni cooler je ok, kad je problem toplina, no imaš li koji 'dokaz' da je toplina problem? Clock je normalan 1.6, kad rade sve jezgre max 1.8, pojedina (neka stara app koja može koristit jednu core.. npr tetris) može na reklamiranih 3.4.. no to je za gaming najmanje važno, tj ako korisitš intel vga tad zaboravi na neke performanse u gamingu, a to ovisi o postavkama + struji + samoj app-igri itd itd..

 

-indirektan dokaz da cpu nije problem je normalan clock tj 1.6, da je potrebno podigao bi se na 1.8 .. barem na trenutke i po opisanom je najverojatnije da nemaš priključenu struju ili loše postvake (ili prevelika očelivanja vs realnost).

-taj cpu je deklariran na 10-25tdp usporedi s najslabijim destopom kao celeron.. struja=gorivo.. fizikalni zakoni na djelu. CPU kao i GPU se uspoređuju samo u istim uvjetima kao što se kruške i jabuke ne miješaju..

+ možda nije tvoje greška, možda je problem serja-bug-driver-bios.. tad zagooglaš za svoj lap i ugl vidiš odgovor-fix .. npr novi bios ili driver ili patch..

+ možda samo trebaš podesiti da igra koristi nvidiu ili powermanagment (mada to automatika obično tako podesi..). itd..

 

+ ua zsporedbu znage-očekivanja vga, mx150 = gt1030 .. to nije gaming klasa (pošto nema više x40 serije, prva granica je x50.. npr 1050-ti/1660.. + mobilne su uvjek slabije od desktop kao i cpu jer je kod mobilnih ograničenje struja+dimenzije-hlađenje.. fizikalni zakoni na djelu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.11.2019 12:10 (ihush).
8 godina
offline
Laptop problem

Temperature kod gaminga su oko 90, probao sam smanjiti voltazu za 0.05 i uspio sam za par stupnjeva smanjit temperaturu no zanima me dali bi cooler pomogao vise, a TDP limit nemogu mjenjat jer je zakljucan na 15 W. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop problem

reklamiraj.

tdp vga je 25w kao i deklaracija intel8xxxu cpu-a.. 10-25, 15 je normala. Besmisleno je čačkati po tome, tj ispravan bi radio normalno, dok 90c nije normalno. Npr hladnjak nema dobar kontakt na vga. Dodatni cooler pomaže kad se pregrijava sys-mbo ali ne može pomoći za cpu-gpu tj moralo bi biti direktno u kontaktu za prijenos topline ili bi morao držati računalo u kriokomori s dušikom.. za ono što može pomoći, postolje-cooler spusti cca 10c tj 'sobnu' temperaturu ali ne može pomoći kad je komponenta izvan radnih gabarita.

-možda je sve ok, pa samo neispravan senzor, možda puknut šaraf koji drži hladnjak.. možda bilo što i pa malware-miner-virus.. ili sve zajedno + smeće. -reklamiraj.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice