Grom udario u PC

poruka: 41
|
čitano: 16.528
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Grom udario u PC

Pozdrav. Grom je udario u banderu pored moje kuće. Spalio je monitor, modem i kompjuter. S modemom i monitorom sam se pomirio, ali kompjuter...{#}

Otvorio sam kompjuter i uzeo ispitivač. Kad ga želim upaliti na onaj gumb ispred, ne radi. Međutim na matičnoj ima struje, usb i sve radi, samo se ne želi upaliti. Provjerio sam dal matična daje struju kroz one konektore kamo je spojena ona prednja standarna sklopka za uključivanje kompa i struje ima. Ako netko zna što bi moglo biti neka napiše. Ako treba više informacija pitajte.

Axtross_Hr - Origin
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Grom udario u PC

Prvo probaj s drugim napajanjem !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
4 0 hvala 1
13 godina
offline
Grom udario u PC

Velika je šansa da je tebi i matična otišla, probaj prvo s drugim napajanjem kako kaže moj kolega Haf932.

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.7.2013 17:07 (Valentin17).
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Grom udario u PC

Probaj prvo skinuti napajanje i probaj ga upaliti izvan računala - vidi TU, da vidimo da li je skroz crklo, a onda ćemo vidjeti dalje.

Ako napajanje ne radi, probaj nabaviti neki od susjeda, pa probaj upaliti komp, da vidimo da li je matična preživjela.

Itd., korak po korak...

 

EDIT: HAF je bio brži! {#}

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.7.2013 17:08 (Matozan).
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Grom udario u PC
Tinča14 kaže...

Pozdrav. Grom je udario u banderu pored moje kuće. Spalio je monitor, modem i kompjuter. S modemom i monitorom sam se pomirio, ali kompjuter...{#}

Otvorio sam kompjuter i uzeo ispitivač. Kad ga želim upaliti na onaj gumb ispred, ne radi. Međutim na matičnoj ima struje, usb i sve radi, samo se ne želi upaliti. Provjerio sam dal matična daje struju kroz one konektore kamo je spojena ona prednja standarna sklopka za uključivanje kompa i struje ima. Ako netko zna što bi moglo biti neka napiše. Ako treba više informacija pitajte.

Moš se pomirit i sa kompom to sigurno,Nevinašce matična je sigurno nastradala bez greške pa vjerojatno i grafa te memorija. Kaj se tiče napajanja i ono je vjerojatno krepalo, ak ne moš sam to istestirat šta je sve krepalo odnesi nekome ko zna no ja se ne bi nadal previše komp je u banani to sigurno.Nevinašce

 

Procesor je možda čak i preživil, bar se nadam ko če ga znat drži fige pa šta bude bit če.{#}

 

 

Nema se tu šta više reči, sad se moš samo živcirat ali si nažalost na teži način naučio lekciju to sigurno.Dakle ubuduče bez preventive nema ništa, da si imao ovu dole APC prenaponsku zaštitu i sve uređaje spojene preko nje ništa se ne bi dogodilo.{#}

 

http://www.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/grom-posljedice/102421.aspx?page=0&jumpto=1977879&sort=asc&view=flat

 

 

 

 

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
13 godina
offline
Grom udario u PC

Ma čemu bacati novce na prenaponsku zaštitu, kad počne grmljavina, isključiš ga iz struje i gotovo, nema bolje zaštite od toga.{#}

Valentin
 
18 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Grom udario u PC
Valentin17 kaže...

Ma čemu bacati novce na prenaponsku zaštitu, kad počne grmljavina, isključiš ga iz struje i gotovo, nema bolje zaštite od toga.{#}

Nije dovoljno isključit iz struje , najčešće i ode pc zbog telefonske žice jer struja preko rutera ode u pc.

15 godina
offline
Re: Grom udario u PC
zeroname kaže...
Valentin17 kaže...

Ma čemu bacati novce na prenaponsku zaštitu, kad počne grmljavina, isključiš ga iz struje i gotovo, nema bolje zaštite od toga.{#}

Nije dovoljno isključit iz struje , najčešće i ode pc zbog telefonske žice jer struja preko rutera ode u pc.

a kaj ako je wireless u ptanju? btw moja prenaposnka ima ulaz i izlat za telefonsku žicu

 

http://www.edigital.hr/Prenaponska_zatita-p36751.html

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.7.2013 18:36 (toxic).
15 godina
offline
Grom udario u PC

Jel nam možeš reći o kojem se napajanju radi ?

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Grom udario u PC
toxic kaže...
zeroname kaže...
Valentin17 kaže...

Ma čemu bacati novce na prenaponsku zaštitu, kad počne grmljavina, isključiš ga iz struje i gotovo, nema bolje zaštite od toga.{#}

Nije dovoljno isključit iz struje , najčešće i ode pc zbog telefonske žice jer struja preko rutera ode u pc.

a kaj ako je wireless u ptanju? btw moja prenaposnka ima ulaz i izlat za telefonsku žicu

 

http://www.edigital.hr/Prenaponska_zatita-p36751.html

prenaponska zaštiti nije dovoljna kod groma, ona samo spriječava veći napon ali kad grom opali onda iskra preskače tu sklopku i osigurač!

15 godina
offline
Re: Grom udario u PC
zlatkor kaže...
toxic kaže...
zeroname kaže...
Valentin17 kaže...

Ma čemu bacati novce na prenaponsku zaštitu, kad počne grmljavina, isključiš ga iz struje i gotovo, nema bolje zaštite od toga.{#}

Nije dovoljno isključit iz struje , najčešće i ode pc zbog telefonske žice jer struja preko rutera ode u pc.

a kaj ako je wireless u ptanju? btw moja prenaposnka ima ulaz i izlat za telefonsku žicu

 

http://www.edigital.hr/Prenaponska_zatita-p36751.html

prenaponska zaštiti nije dovoljna kod groma, ona samo spriječava veći napon ali kad grom opali onda iskra preskače tu sklopku i osigurač!

kvalitetno napajanje također može zaštiti komponente ako sam dobro upoznat, pranaponska pa na napajanje. Npr. http://www.corsair.com/professional-series-gold-ax850-80-plus-gold-certified-fully-modular-power-supply.html

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
11 godina
neaktivan
offline
Grom udario u PC

sve to stoji al i ja sam jednom imao udes od groma i od onda obavezno iskopčam na utičnici i TV i komp i ostalo...to ne traje toliko dugo a može mi uštedit par iljada kuna!

 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Grom udario u PC
zlatkor kaže...

sve to stoji al i ja sam jednom imao udes od groma i od onda obavezno iskopčam na utičnici i TV i komp i ostalo...to ne traje toliko dugo a može mi uštedit par iljada kuna!

da npr. ko kod mene jucer.. bilo je nevrijeme ali nije grmilo. odjednom lisikne i bum, živ sam se usro.

 

Pa necu odmah iskljucit sve u kuci ako je nevrijeme. :(

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
13 godina
offline
Grom udario u PC

Cim pocne grmiti i sprema se nevrijeme odmah istekavam komp i kabel od neta iz maticne ! Ak me slucajno nema doma , to neko od mojih napravi , vec su uvjezbani za takve intervencije {#}

Music As A Weapon !!
Moj PC  
21 0 hvala 3
13 godina
offline
Re: Grom udario u PC
zeroname kaže...

Nije dovoljno isključit iz struje , najčešće i ode pc zbog telefonske žice jer struja preko rutera ode u pc.

Ma mislio sam i to, samo nisam napisao.{#}

 

Sva računala doma imam spojena preko WLANa, tako da s time nemam problema.{#}

 

EDIT: Baš se vratio od susjeda, grmljavina mu skurila router (otišli portovi za žicu), bio je žicom povezan na internet i sve (računalo i router) je bilo u funkciji kad je grmilo, za čudo, računalu nije ništa, čak i mrežna na matičnoj ploči radi.

 

Bude dobio novi router od T-coma i opet će radit bez problema.

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.7.2013 19:41 (Valentin17).
15 godina
offline
Grom udario u PC

U ovakvim slučajevima. Treba kontaktirati HEP mislim da oni imaju neka osiguranja kod udara groma preko njihove instalacije. Tu kao potrošač imamo pravo na odštetu. Ali bilo bi dobro da to neko provjeri da li je istina.

http://www.pis-klan.com http://www.youtube.com/user/CroMystiq/videos?view=0
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Grom udario u PC

Neznam za tu odštetu, ali u jednom selu hep je pustio jaču struju i spržio apsolutno sve šta je radilo na struju. Tada je dao korisnicima izbor, da plati popravak svih aparata u službenom servisu, a ako se ne da popraviti, kupnja novog, uz račun i onda oni vračaju novac. To je bilo nedavno, tata mi pričo. A sad za grom, neznam.

Steam: nuketown | xfire: delacruser5 | skype: bernard.sasko | Facebook: Bernard Šaško | XboxLive: Berologic2013
15 godina
offline
Grom udario u PC

Večina ljudi koji imaju kucu imaju i osiguranje imovine, u tom osiguranju imovine cesto znaju biti pokrivene i stvari, kučanski aparati itd.. Pa pitaj starce da li imaju policu imovine sa osiguranjem kučanskih aparata, računala i slično.

 

Lp,

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Grom udario u PC
Valentin17 kaže...

Ma čemu bacati novce na prenaponsku zaštitu, kad počne grmljavina, isključiš ga iz struje i gotovo, nema bolje zaštite od toga.{#}

Odi pa vidi na onaj moj link,Nevinašce i šta sam tamo spomenul ti izgleda nemaš poima šta sve treba isključit i koji dio pokriva prenaponska zaštita.Šta če bit ako te nema doma otišel si na posao, no u međuvremenu došlo nevrjeme i gromovi udaraju a doma eto nema nikog. Ko če isključit svu tu tehniku, možda duh pod imenom Štefek jel, ili neko drugi ali ko to zapravo???Smijeh

 

- strujni kabel

- telefonski kabel

- antenski priključak DVB-T(antena je na krovu jel a ne u podrumu)

zlatkor kaže...

prenaponska zaštiti nije dovoljna kod groma, ona samo spriječava veći napon ali kad grom opali onda iskra preskače tu sklopku i osigurač!

Totalno ukrivo kak se kaže fučkaj ga, sva prenaponska zaštita nije iste kvalitete niti blizu.Razlike u kvaliteti su velike ili drastične, tu je problem jeftino=smeče a kvaliteta košta dosta love.Izlanuo se

 

 

Več sam dva puta na forumu spomenul jedan slučaj, to je iz druge ruke jer eto slučajno znam električara koji je kasnije popravljal štetu.Uglavnom situacija je bila okvakva, u jednu kuču prije par godina u Zagorju udara grom tj u vrh krova pa izbija manji požar koji je brzo ugašen.U kuči je krepala sva elektronika i tehnika koja je bila spojena na struju, a jedino šta nije krepalo je bio komp+monitor+Ruther te glazbena linija i DVD Player.Sve to šta je preživjelo i nije krepalo, bilo je spojeno na prilično skupu Belkin prenaponsku zaštitu.Iako je televizor fizički mogao bit spojen na tu zaštitu, nije bio spojen a zašto nije bio spojen to zna samo smotani vlasnik itd.{#}{#}

 

Intresantna stvar u tom događaju je ovo, prenaponska zaštita je isto tako odapela ili kako se kaže žrtvovala se za opremu koja je na nju spojena.Iako je na prvi pogled izgledalo da je i tehnika preko prenaponske zaštite krepala to se nije dogodilo.Kad je električar popravil štetu, i kad su sve ponovo spojili na struju Belkin prenaponska više nije radila ali je na njoj svjetlila jedna žuta lampica.U praksi ta lampica signalizira dvije stvari, uređaj je previše oštečen i ne može više sigurno propuštat struju ili po seljački prenaponska se žrtvovala za svog gazdu i to je to odradila je svoj posel.{#}

 

 

 

Iako je to samo jedan primjer u praksi, dovoljno govori o tome šta se događa i čemu služi kvalitetna prenaponska zaštita.No u praksi na terenu i po obiteljskim kučama, večina nema nikakve prenaponska zaštite a pogotovo ne one za 300kn to sigurno.Velika večina neupučenih ljudi misli ili im je neko to rekel, da ih famozna FID sklopka(pa da je i ona najskuplja) štiti od posljedica udara groma a to nema veze s istinom kaj drugo. 

 

Svugdje gdje telefonske linije idu po zraku, ili po stupovima tu je vrlo velika opasnost za kompove tokom nevremena.To je čest način kako kompovi odu kvragu, ako nemaš sreče no ipak na telefon/žicu ljudi niti ne misle ili nisu svjesni opasnosti jer su neupučeni niko im to nije napomenul kaj drugo.Dakle grom udara negdje u telefonske žice, i normalno prenapon po telefonskim žicama putije daleko i dođe do Ruthera i žljus.Ako imaš sreće ode samo Ruther i mrežna kartica, no ako nemaš sreče iskre frcaju i ode cijeli komp kvragu to sigurno.

 

 

 

Kad bi išel provjeravat komp servise jel,Izlanuo se nakon svakih jačih gromovitih nevremenskih oluja servisi i dučani imaju dosta posla u zamjeni raznih spaljenih djelova.Iako ja nisam provjeraval ništa normalno, opče je poznato da ljudi idu po principu pa neče baš mene grom opalit šta če mi neka preventivna prenaponska zaštita.Na terenu u praksi zna se kako to ide, od kvalitetne prenaponska zaštite večina korisnika nema niti P bez greške.Oni koji posjeduju neku prenaponsku zaštitu, obično imaju neko smeče iz šoping centra za 100+kuna a to normalno ne valja ništ fučkaj ga sad.{#}

 

 

 

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.8.2015 18:22 (rambox).
13 godina
neaktivan
offline
Grom udario u PC

u slučaju nevremena i grmljavine kad već ištekate kabel struje obavezno ištekajte i kabel telefona, govorim iz prve ruke, naime udar groma mi je raznio utičnicu telefona rasutu po cijeloj sobi, a telefon je pretvorio u hrpu topljene plastike

 
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Grom udario u PC

"rambox"

 

Kod mene je uvijek mama kod kuće pošto ne radi i zna sve isključit, od računala, televizije, routera (struja i telefon), istina ovo tvoje ako hoćeš da bude kako se spada, košta i to dosta, za te novce si radije nadogradim računalo.{#}

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.7.2013 20:24 (Valentin17).
 
0 1 hvala 1
14 godina
offline
Grom udario u PC

Mislim da prvo i osnovno ako zelis zastitu svojih kucanskih aparata pa tako i tehnike moras imati postavljen  gromobran i uzemljenje  na kuci ili zgradi i da je uradjeno p propisima.Posto su vecinom kuce gradjene za vrijeme bivse drzave malo tko je to radio jer je bilo skupo.

Moj PC  
1 1 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Grom udario u PC

Probao sam susjedovo napajanje. Sve je proradilo. Znači, samo napajanje je ošlo. {#}

Axtross_Hr - Origin
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Grom udario u PC
Imas srice
nicky.sl
16 godina
offline
Re: Grom udario u PC
Tinča14 kaže...

Probao sam susjedovo napajanje. Sve je proradilo. Znači, samo napajanje je ošlo. {#}

Bogme da okvirno dobro je ispalo recimo,Nevinašce iako nije tak izgledalo no sad znaš šta ti je činiti ubuduče dakle trk po onu APC preneponsku zaštitu i onda neče bit problema.Cool

 

No nažalost grom ti je odnesel monitor, a to baš i nije mala stvar fučkaj ga sad kaj ne jel. Moš probat kontaktirat servis preporučam prvi link, pa nek naprave pregled i procjenu kvara pa ako je samo otišel naponski dio moniotra onde se to isplati popravit cijena 200-300kn.{#}

 

http://www.az-elektronika.hr/

 

http://www.mrservis.hr/Default.aspx?tabid=930

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
10 godina
neaktivan
offline
Grom udario u PC

Pri udaru od 20.000v i 40.000Ah(mada može bit i 250.000.000v i 250 000ah),mislim da mu neće ni bog pomoć,a kamoli APC zaštita...

01001010011001010110001001100101011011010010000001101111011011100110111101100111001000000111010001101011011011110010000001110000011100100110010101110110011011110110010001101001
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.7.2013 14:12 (kivic15).
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Grom udario u PC
kivic15 kaže...

Pri udaru od 20.000v i 40.000Ah(mada može bit i 250.000.000v i 250 000ah),mislim da mu neće ni bog pomoć,a kamoli APC zaštita...

A zašto ti zabijaš glavu u pijesak jel,Nevinašce pa normalno da kod takvih ekstremnih primjera ovakva zaštita ne vrjedi.Ona nije niti dizajnirana da bude štit na recimo Star Trek Enteprise, jesam li je rekel da je to apsolutna preneponska zaštita zašto spominješ očite stvari koje znaju i ptice na krovu jel?Izlanuo se

 

Ovo je bitno na terenu stvari stoje ovako, takvi extremni udari gromova u razne objekte su vrlo rjetki jer obično ljudima daleko manji naponi unište opremu recimo 1000v.Ovakvi udari preko ili oko 1000v, to se nonstop događa i takav napon uništava opremu kad si rekel keks ako nema kvalitetne prenaponske zaštite.

 

Navedena APC prenaponska zaštita je testirana na 6000v, i to je standardi test za takvu vrstu zaštite pročitaj ovo plavo označeno na dolnjoj fotki.

 

Znači po tvojoj bezveznoj računici, niko ne bi trebal imat ovakvu kvalitetnu prenaponsku zaštitu.Šta če mu takva zaštita jel, kad mora bit konstantno u strahu i čekat udara groma od recimo 50.000v ili možda 200.000v jel. {#}

 

 

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.7.2013 14:59 (rambox).
11 godina
protjeran
offline
Re: Grom udario u PC
Valentin17 kaže...

Ma čemu bacati novce na prenaponsku zaštitu, kad počne grmljavina, isključiš ga iz struje i gotovo, nema bolje zaštite od toga.{#}

Pobogu,pa prenaponska ne služi samo za zaštitu od grmljavine,nego prvenstveno za zaštitu od prenaponskih šiljaka u strujnoj mreži..

 

Kad kupuješ PC ili lap,MUST HAVE je rudimentarna prenaponska zaštita,a kome je 120 kn puno da zaštiti komp ili lap od nekoliko tisća kuna,taj nek se ubije..

 

I da,prenaponska u svakom slučaju je komponenta koja će najprije riknuti,a time zaštititi stvari priključene na nju..bilo to naponski šiljak ili udar groma po naponskoj mreži..

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.7.2013 15:14 (redneck).
10 godina
neaktivan
offline
Grom udario u PC

Meni su crkla 2-3 napajanja,a pc je bio na ups-u,a ups na prenaponskoj(oboje su marke cyberpower)Iz tog sam naučio da je najbolje isključit iz struje i strpit se dok nevrijeme prođe...

01001010011001010110001001100101011011010010000001101111011011100110111101100111001000000111010001101011011011110010000001110000011100100110010101110110011011110110010001101001
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Grom udario u PC
kivic15 kaže...

Meni su crkla 2-3 napajanja,a pc je bio na ups-u,a ups na prenaponskoj(oboje su marke cyberpower)Iz tog sam naučio da je najbolje isključit iz struje i strpit se dok nevrijeme prođe...

E sad taj Cyberpower jel,Nevinašce nažalost prenaponska zaštita ili UPS od te marke ne valja to sigurno.Ako hočeš kvalitetu i pouzdanost, izaberi APC no to ima i svoju cijenu no barem znaš da si dobro potrošil lovu kaj drugo.Cool

 

Pogledaj ovaj dole primjer, dakle klasičan APC UPS/210W bez AVR opcije koja uopče nije bitna ako imaš kvalitetno napajanje u kompu.Na drugoj strani je taj Cyberpower od 360W, on ima AVR opciju no šta ti to vrjedi kak se ono kaže kvaliteta se plača tak to ide.{#}

 

http://www.protis.hr/products/details/ups-cbp-600va-value600elcd/50330

 

http://www.protis.hr/products/details/ups-apc-backups-cs-bk350ei-350va210w/5514

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice