Gasi se komp !

poruka: 23
|
čitano: 8.849
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Gasi se komp !

Matična je  Win Fast K7NCR18G Pro,,Invidijin Chipset N-force sa integriranom grafikom....

 

Kompjuter pali  nekad iz pete ,a nekad  iz 155-te...Osmijeh  ... dešava se to da ponekad  (kad se sustav uspije dignut) zna radit cijeli dan,, a ponekad je dovoljan jedan klik miša da se ugasi...

Sad se (iz  5-te,6,7,8,9,10-te kako -kad) uspije dignut do onog prozora u kojem je izbornik Start Windows normally,safe mod. safe mod with networking......itd,   ugasi se čim kliknem na bilo koju od tih opcija...Znači  ... ako komp samo stoji upaljen - može tako  dva dana,,ali čim se recimo mora restartat ,,, ne restarta se  , nego ugasi..

 

Komp nije moj, od jedne je prijateljice koja ga upotrebljava jednom tjedno po par sati(kad ga uspije upalit), tako da više ne radi - nego radi...

 

Pokušao sam zamjenit bateriju od biosa,reset CMOS-a... bez promjene. Probao sam njen hard na mom kompu i  radi savršeno, Instalirao sam friške Windowse XP sp2,, a moj hard na njenom kompu ne radi , probao sam svoje napajanje na njenom kompu > isto ništa...

Tako da molim za savjet ,, htio bih probat Updejtat  BIOS ,, ali me strah da se prilikom instalacije ne ugasi i shebe hard ......

 

Zpli.... !!!!

 

Thx.....

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Gasi se komp !
Prvo Skeniraj s antivirusom...Odmah pretpostavljam da je od komponenata:Pokušaj izvatiti sve djelove osim osnovnoga(hard, 1ram, procesor i matična) ostalo izvadi (grafička, 2ram, modem...) i onda pokušaj upaliti ako radi pokušaj stavljati jedan dio po dio ako dođeš npr. do 2rama* odnesi toga u servis. Ako ništa ne pomogne ja msilim da je jedino rješenje servis.
*pokušaj prvo s jednim onda s drugim ramom!(slotom)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !

Probao sam i to....nema promjene....jooooooj.....

 

Servis ha ..  ??????     Znači BIOS   Update   nebi ništa pomogao??

16 godina
offline
RE: Gasi se komp !
pometra kaže...

Probao sam i to....nema promjene....jooooooj.....

 

Servis ha ..  ??????     Znači BIOS   Update   nebi ništa pomogao??

 Da, nažalost!

Moje račuanlo: ASRock ALiveSATA2-GLAN, 1024 MB (DDR2-667 2x512) AMD Athlon 64 3200+ (2),Nvidia GeForce 7600gs (256mb), 160gb....
1. Isatknuti suradnik na gallery.live.com
16 godina
neaktivan
offline
Gasi se komp !

OK  .... hvala  Ag008    ....

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !
Po ovome, trebas novo napajanje, ili servisirat napajanje. Opcija je onda, cca250kn za novi napojni modul, ili kavu za prijatelja i cca10kn za nove kondenzatore.
16 godina
offline
RE: Gasi se komp !
igor106 kaže...
Po ovome, trebas novo napajanje, ili servisirat napajanje. Opcija je onda, cca250kn za novi napojni modul, ili kavu za prijatelja i cca10kn za nove kondenzatore.
 slažem se....promjeni napajanje dok ti još nije matičnu ploču skurilo(ja sam se opekao, jer nisam imao koga pitat)
imao sam isti problem....normalno, da računalo bude čim jeftinije štedi se na napajanju.....e zato sam imao ~1000 kn štete na kompuViče

Nitko nije beskoristan.Svatko može poslužiti kao loš primjer.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !

a možda se jednostavno gasi zbog pregrijavanja CPU-a....

imao prije nekoliko dana takav slučaj. ventilator i hladnjak su bili u potpunosti "zatvoreni" i u BIOS-u mi je pisalo da je brzina vrtnje ventilatora 0?

procesor se pregrijavao i komp se stalno gasio. rješenje sam našao u obliku usisavača i sada je sve ok... a možda bi bilo ok da pogledaš s metestom kakvo je stanje RAM-a ili da jednostavno testiraš napajanje (ja sam tester platio nkih 60kn)...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !
sasa kaže...

a možda se jednostavno gasi zbog pregrijavanja CPU-a....

imao prije nekoliko dana takav slučaj. ventilator i hladnjak su bili u potpunosti "zatvoreni" i u BIOS-u mi je pisalo da je brzina vrtnje ventilatora 0?

procesor se pregrijavao i komp se stalno gasio. rješenje sam našao u obliku usisavača i sada je sve ok... a možda bi bilo ok da pogledaš s metestom kakvo je stanje RAM-a ili da jednostavno testiraš napajanje (ja sam tester platio nkih 60kn)...

Moguce je, ali manje vjerojatno. Simpotm iskljucavanja u normal boot a stabilan "rad" u safe mode ili na tzv. c:\ promptu, pokazuje na to da, kad komp ucita drajvere, tj pocne koristiti sve resurse (svi portovi, sav hardver...) napajanje nije u mogucnosti isporuciti dovoljno energije te pojavi se pad napona. Kad napon padne, zbog zastite, sama maticna daje signal resetiranja/iskljucavanja kako bi zastitila osetljive komponente (CPU, ram, grafika).
Ako na ovom racunalu ukljucis Memtest, vjerojatno davat ce razlicite rezultate, pa ako ne pazis, mozes baciti ispravan ram zbog neispravnog napajanja.
Taj tester za 60kn koji spominjas mjeri samo napone, i ima oko 20W opterecenja, sto nije ni priblizno dovoljno da bi provijerio dali napajanje doista radi pod normalnom opterecenju (+200W). Ja bi da imam tester s promjenljivom opterecenju, to bi bila super igracka... ehh... kad bi mi netko to poklonio volio bih ga zauvjek, he he. U medjuvremenu, za dodatno opterecenje mozes ustekati par auto zarulja, sto vece to bolje, pa vidis onda kakvi su naponi. Je improvizacija ali daje rezultate.
Sto se tice Biosa i RPMa na CPU-ovi ventilator, to zavisi od ploce i samog ventilatora. Neke firme stede na ventilatore koje imaju senzor za mjerenje okretaja, pa ugrade obicni ventilator koji ima samo zice za napajanje, dakle, par. Ventilatori koji imaju takav "brojac" imaju tri zice. Ako imas obicni ventilator bez brojaca, BIOS interpretira to kao da ventilator ne radi (rpm=0) sto naravno nije tocno. Ali u pravu si, necistoca je veliki neprijatelj svim elektronickim  uredjaima.  Laptopi su posebno osijetlivi na necistocu, pa ja preporucujem pocistit coolere bar jednom na 6 mj. Operacija kosta max. 30 minuta a moze ti doslovno spasit makinu.... i puno kuna :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.4.2008 15:00 (igor106).
16 godina
offline
RE: Gasi se komp !
igor106 kaže...
.... ..  Laptopi su posebno osijetlivi na necistocu, pa ja preporucujem pocistit coolere bar jednom na 6 mj. Operacija kosta max. 30 minuta a moze ti doslovno spasit makinu.... i puno kuna :)

 zanima me kako "počistiti coolere" i što je to uopće na/u laptopu????

 

Samo jednom se ljubi,sve je ostalo praksa.
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.4.2008 18:27 (mali.ivica87).
16 godina
offline
Gasi se komp !

Probaj ovako:

 

Dok je komp ugasen, na zadnjem dijelu napajanja  imas prekidac o/1!

Njega stavi na 0 i pricekaj par sekundi.

Opet stavi na 1 i pricekaj par sekundi.

Probaj upaliti!

 

Tocno tak sam ja izljecil svoj stari komp!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !
mali.ivica87 kaže...
igor106 kaže...
.... ..  Laptopi su posebno osijetlivi na necistocu, pa ja preporucujem pocistit coolere bar jednom na 6 mj. Operacija kosta max. 30 minuta a moze ti doslovno spasit makinu.... i puno kuna :)

 zanima me kako "počistiti coolere" i što je to uopće na/u laptopu????

 

Pa pretpostavim da znas kak imas taj bakreni radijator u kome je usmjereni hladni zrakkoji vuce ventilator. E, na tom spoju izmdju radijatora i kuciste ventilatora nakupi se svasta, dlake, prasina... pa sve to zacepi protok zraka, pa onda ventilator non stop radi, a ne hladi. To ti onda uzrokuje da CPU ti non stop radi na povisenu temperaturu, pa moze se dogodit ili da se laptop non stop smrzava/resetira. Nisam cuo da je procesor crko od pregrijavanja. Intel konkretno, znam da ima jako dobru zastitu od pregrijavanja. Ali znam nekoliko slucajeva gdje to pregrijavanje zbog zacepljenog radijatora utjece na Hard disk. Imao sam jednog Dell-a koji je u roku od 3 godina pojeo 3 harda, zato sto je hard non stop radio na pa preko 55  celzija.  Na ovom Dell-u ciccenje radijatora je bilo dobro rijeseno, al  redimo kod Toshibe, trebas skroz rastavit laptop kako bi dosao do coolera. U svakom slucaju, isplati se ocistit laptop. Ako me ne razumjes, to je zato sto sam makedonac pa jos ucim padeze :). Ako zelis fotke, reci pa uploadam negde ili posaljem ti na mail, pa nadam se da ti mogu pomoc ako trebas. Pozz.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !
Armor kaže...

Probaj ovako:

 

Dok je komp ugasen, na zadnjem dijelu napajanja  imas prekidac o/1!

Njega stavi na 0 i pricekaj par sekundi.

Opet stavi na 1 i pricekaj par sekundi.

Probaj upaliti!

 

Tocno tak sam ja izljecil svoj stari komp!


 Cool ideja
Ono sto se tu dogodi je kad iskljucis na takav nacin napajanje, to di funkcionira ko da si istekao kabal. Kad iskljucis taj prekidac na napajanju isprazne se sve kondenzatore pa ako je neki kondenzator malo "osusio" oslobodi se elektricitet u njemu pa onda mozes nastavit radit. Vidim da imas finu konfiguraciju, pa eto, moj savjet, provjeri napajanje, ne bi da zbog nekog sasusenog kondenzatora i 10kn nastane neki veci problem... bolje sprijeciti nego lijeciti
16 godina
offline
RE: Gasi se komp !

Inace, nemam ja problema s kompom nego ovi gore dalje!

To sam napisal jer je kod mene bilo ucinkovito (ali na drugom kompu!)!

Inace ja svaku noc iskljucim napajanje bas zbog toga!

Ima neceg u tome jer kad je komp iskljucen, lampica od recivera za tipkovnicu i mis spojena na usb svijetli, a kad na napajanju stavim na 0, ne svijetli!

Znaci komp je tek onda potpuno miran da spava u miru!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !

eto... sta ces... ATX napajanje zapravo nikad i ne iskljuci komp. pa zato ga mozes pokrenut na tasterom, ili cak i s tipkovnicom, ili ga napravit da se ukljuci kad stize fax. U jednom poduzecu u godinu dana je otislo preko 10 napajanja. Na pocetku sam ugradjivao nove, ali ispalo je da vise je trajalo servisirano napajanje nego novo. Ajd, za servisere to je OK, al za krajne korisnike to uopste nije OK. Kinezi stampaju napajanja, ATX standard njima pase, a ko te pita kad ti napajanje napravi "rikavela" pa onda moras bacit novac za novi PSU. Valjda to tvoje rijesenje je najbolje. (Prokleta gramatika... ljudi nemojte se smijat, stvarno se trudim, al Makedonski jezik nema padeze, pa tesko baratam)

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.4.2008 13:02 (igor106).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !
Armor kaže...

Probaj ovako:

 

Dok je komp ugasen, na zadnjem dijelu napajanja  imas prekidac o/1!

Njega stavi na 0 i pricekaj par sekundi.

Opet stavi na 1 i pricekaj par sekundi.

Probaj upaliti!

 

Tocno tak sam ja izljecil svoj stari komp!


 Nemam prekidač na napajanju....a,,probao sam i sa drugim napajanjem...(isto 300W)   ništa...

16 godina
offline
RE: Gasi se komp !

Onda bus vjerojatno moral izdvojiti neke pare za novo, kvalitetno napajanje!

Ovaj put kupi s prekidacem!

Dal imas mozda dual boot ili nekaj slicno, prije Ati sada Nvidiu-konflikt drivera!

Ili mozda dva antivirusa. To zna biti gadno, iako tesko gadnije nego kod tebe!

Ja sam imal jednom prilikom Pandu i Nortona u isto vrijeme- Panda me je zeznula jer je pisalo da je samo firewall, a bila je complete antivirus--a Norton takoder i evo problema.

Kompu mi je trebalo 3 minute da otvori My Documents npr., a puno put mi se jer restartal!

No nikad se nije ugasil ili nije dal upaliti!

Mozda ti je RAM!!!

Ja dalje nemam pojma, ono s prekidacem inace je ucinkovito!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !

Nije do software-a...gore su friški Windows-i...nekako sam mišljenja da nije ni do matične, jer kad se  iz 700-te uspije dignut,,onda radi...

 

Ponavljam da sam probao stavit drugo napajanje (iste snage) i opet isto.......Možda bi trebao pokušati sa jačim..????

16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !

Znaci komp radi (ako radi) po sat vremena tjedno... Ovako sad, otvori kuciste, istekaj sve (napajanje, grafika, mrezni, modem...) i skini poklopac sa strzne strane maticne. Uzmi usisavac i pocisti prasinu. Pocisti isto i sve komponente. Dobro bi bilo ako imas negde neku cetkicu pa "pometes" maticnu sa obe strane, i posebno dobro ocistis PCI, AGP utore, kao i utore za ram. ALI, ALI, misli uvjek na statickom elektricitetu. nemoj direkno  pipat stampu ili lemove. Drzi sve komponente pazljivo, sa dva prsta i polako cisti. Prasina se zna nakupiti svugdje, i u kombinaciju s vlagom stvori ti spoj pa onda ti maticna ne radi. Provjeri dali imas dobro uzemljenje isto... a i napajanje od 300W moze bit anemicno. Tako da kad sklapas racunalo, montiraj komponente jednu po jednu. Kad montiras graficku, upali komp i vidi dal sve radi. Ako je sve OK, onda ide lan, modem, zvuk... Isto ustekaj prvo samo hard, pa tek onda przilica, drugi hard itd. Poanta ovog postepenog ustekavanja je da provjeris kad ce komp pocet stekat. Ako ti pocne stekat kad ugradis modem, onda valjda je modem riko...itd.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !

OK.... pokušao sam tako napravit.  Znači pokrenuo komp samo sa grafičkom,jednim ramom i hardom.Prvi put se dignuo Bios, i dok sam namještavao vrijeme i Boot , sam se ugasio. Pokrenem ga ponovo ,namjestim Bios, stisnem Enter i ugasi se..

 

Maad....

16 godina
neaktivan
offline
RE: Gasi se komp !

makni hard. pokreni plocu bez icega. Bez grafiku. kad auto-test prodje treba dat zvucni signal da nema grafiku, to ti  onda kaze da je bar maticna i bios OK. ostavi ga nek radi da vidis dal bi se sam iskljucio. Ako je sve ok, ugradi prvo grafiku pa ukljuci, pa ram itd. Ili druga ideja, promjeni uticnicu, mozda u stekeru imas losi kontakt pa malo-malo i gubi kontakt. Kuzis? Puno puta imas glupa rijesenja za "komplicirani" problem. Mobuce je i da je baterija za bios rikla, mada sto ne znam dali bi to bilo uzrok resetiranja... eksperimentiraj...

16 godina
neaktivan
offline
Gasi se komp !

Po ovom do sad sto sam procitao cini me se da imas kvar na ploči... Mozda bi se trebao pomiriti da joj je doslo vrijeme i pustiti je da ode u miru... hehe... sala mala...

Postoji mogucnost da ti je mozda proc oštećen, Bartoni i Athlon XP su se grijali ko ludi ali su bili najbolji proc. na svijetu... Mozda je se pregrijao i ostetio ali tada nebi trebao raditi nikako...

 

Usvakom slucaju, savjetuj frendici kupnju novog ako je u mogucnosti (imas par konf. slozenih za 2000kn koje tjeraju Crysis Smijeh u podforumu hardware-a) ili joj ti "posudi" svoj ako je bas "dobra frendica"... zzz

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Gasi se komp !

 

a tvoj prolem je zajeban ja mislim da ces napajanje morat minjat 70%.

Napojnica je ulaganje u buducnost
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice