Programiranje za početnike

poruka: 12
|
čitano: 5.522
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Programiranje za početnike

 

Bok.

 

Molim nekoga tko zna za neku kvalitetnu knjigu u vezi programiranja i algoritama na hrvatskom ili engleskom jeziku za početnika  da mi ju preporuči.

Ono što mi treba je knjiga u kojoj je skoro pa sve lijepo objašnjeno na primjerima + da po mogućnosti ima nakon toga neke zadatke za vježbu.

 

Imam mjesec ipo dana da se pozabavim  tim i ne očekujem da ću naučiti programirati samo mi treba nešto da uđem u  svijet programiranja da mi na fakultetu ne bude problem pratiti nastavu  jer sam bez ikakvog predznanja.

 

(Pre)idealno bi bilo kad bi uspjela doći na razinu na kojoj je učenik završene matematičke gimnazije. (hh tako da ako znate za neki možda školski udžbenik u kojem je  sve objašnjeno od a do ž može i to)

 

Svi savjeti i preporuke su dobrodošli. ;))

 

Pozdrav :*

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Programiranje za početnike
Sarah Walker kaže...

 

Bok.

 

Molim nekoga tko zna za neku kvalitetnu knjigu u vezi programiranja i algoritama na hrvatskom ili engleskom jeziku za početnika  da mi ju preporuči.

Ono što mi treba je knjiga u kojoj je skoro pa sve lijepo objašnjeno na primjerima + da po mogućnosti ima nakon toga neke zadatke za vježbu.

 

Imam mjesec ipo dana da se pozabavim  tim i ne očekujem da ću naučiti programirati samo mi treba nešto da uđem u  svijet programiranja da mi na fakultetu ne bude problem pratiti nastavu  jer sam bez ikakvog predznanja.

 

(Pre)idealno bi bilo kad bi uspjela doći na razinu na kojoj je učenik završene matematičke gimnazije. (hh tako da ako znate za neki možda školski udžbenik u kojem je  sve objašnjeno od a do ž može i to)

 

Svi savjeti i preporuke su dobrodošli. ;))

 

Pozdrav :*

 

Mislim da ti je ovo dobar popis. {#} Link

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.8.2014 16:33 (skyline91).
12 godina
offline
Programiranje za početnike

Meni je uvijek bilo lakse učiti sa video zapisa nego iz knjige, imaš vizuelno šta se događa + komentator, zato ja bih ti preporučio:

https://buckysroom.org/videos.php

Moj PC  
1 3 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Programiranje za početnike

Hvala obojici.{#}

 

Tu temu s literaturom sam već vidjela, ali tamo ima puno toga i teško je nešto odabrati pogotovo kad ne znaš za kakvo predznanje je nešto namjenjeno.

Uvijek je lakše kad ti netko iz prve ili druge ruke kaže -ova knjiga je dobra naučit ćeš npr. algoritme i osnove pythona ili c++-a-, znam iz svog ili prijateljevog iskustva-.

 

Izgleda da cu se na kraju morati malo gubiti u moru literatura i tutoriala dostupnih na interentu, ali valjda ce dobro ispasti.

 

{#}

Pozz

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Programiranje za početnike

www.greenteapress.com/thinkpython/thinkpython.pdf

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje za početnike
Sarah Walker kaže...

Tu temu s literaturom sam već vidjela, ali tamo ima puno toga i teško je nešto odabrati pogotovo kad ne znaš za kakvo predznanje je nešto namjenjeno.

Uvijek je lakše kad ti netko iz prve ili druge ruke kaže -ova knjiga je dobra naučit ćeš npr. algoritme i osnove pythona ili c++-a-, znam iz svog ili prijateljevog iskustva-.

Koji jezik bi htjela? I za početak uči same osnove nekog jezika tipa upis, ispis, varijable, if-else grananje, for/while petlje, dalje ćeš malo više literature trebati. Za takve osnove bih preporučio Domagoja Kusalića, on krene od samih osnova, ali ubrzo pređe na dosta više razine programiranja, ali više što se tiče matematike nego samog programiranja.

 

Algoritmi su isti u svim jezicima, samo je implementacija drugačija, a ono za znanje u rangu matematičara je subjektivno, postoje i oni koji su učili programiranje tek tako da ga prođu, a postoje i oni koji su sami radili programiranje jer im je zanimljivo.

15 godina
offline
Re: Programiranje za početnike
Sarah Walker kaže...

 

Bok.

 

Molim nekoga tko zna za neku kvalitetnu knjigu u vezi programiranja i algoritama na hrvatskom ili engleskom jeziku za početnika  da mi ju preporuči.

Ono što mi treba je knjiga u kojoj je skoro pa sve lijepo objašnjeno na primjerima + da po mogućnosti ima nakon toga neke zadatke za vježbu.

 

Imam mjesec ipo dana da se pozabavim  tim i ne očekujem da ću naučiti programirati samo mi treba nešto da uđem u  svijet programiranja da mi na fakultetu ne bude problem pratiti nastavu  jer sam bez ikakvog predznanja.

..

 

zapravo (mada ovo što si natipkala izgleda logično...) upravo obrnuto. Za početak moraš nabiflati terminologiju, bez tog nema praćenja ničega. dok ti sami primjeri npr if-then petlje ništa ne znače, osnova je u svim jezicima ista, ali je sintaksa-implementacija specifična. Svi auti su 'jednaki', polaganje vozačkog, vs driver F1, isto je s programiranjem.

Osnovni algoritam, osnovne naredbe (kao i osnove matematike+logika) i eventualno diagram (toka) to je dovoljno. Ostalo je terminologija koju moraš prihvatiti (banalno) kad netko kaže zipiraj mi file, moraš znati što je zip, kako, kojim softwareom, itd. bez tog nećeš ništa moći pratiti.

-btw, uobičajen put je već u osnovnoj-srednjoj bavit se time, ne početi na faxu (jednako je s nogometom, biciklom, heklanjem...) rekao bi kao da sad tražiš 'osnove matematike' samo za pohvatati algebru II.. teško.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.8.2014 23:22 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje za početnike

Nemoj plašit curu bezveze, govorimo o programiranju a ne kako otici na mjesec.

 

Najbolje si nadji kakvu literaturu prolaze u srednjoj pa to prodji. Obično su to neke jednostavnije stvari u C/C++-u.

9 godina
neaktivan
offline
Programiranje za početnike

Hvala  svima na korisnim savjetima. ;)

 

Mislim da ću si kupiti  Kusalićevu knjigu u roku par dana, ionako sam se prvo mislila pozabaviti pythonom i c++-om ,jer ću ih susresti na prvoj godini.

 

 

Posebno Re: za ihush-a

Shvaćam  da većina smatra da je razdoblje pred fakultet  kasno za  početi se baviti nečime kao što programiranje, ali s druge strane nije  loše duže vrijeme biti otvoren prema raznim mogućnostima , dobiješ širi pogled na svijet.

Nije uobičajen put, svakako. Ali možeš se ti cijeli život baviti nogometom ili biciklizmom, ali ako nisi rođen i talentiran za to nikad nećeš postati dobar nogometaš ili biciklist.

Leže mi prirodni predmeti općenito, pogotovo matematika pa  ne vidim razloga da ovo ne savladam ako uložim malo truda.{#}

 

 

POzz :*

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Programiranje za početnike
Sarah Walker kaže...

... ne vidim razloga da ovo ne savladam ako uložim malo truda.{#}

 

...

 

 

(često me se pogrešno 'pročita'.. uz moje spetljano tipkanje..)

-naravno, uz (malo)više truda, svladat ćeš to. Logiku ili znaš ili ne, terminologiju moraš usvojiti prje predavanja da bi uopće pratila predavanje, nitko te na faxu ne čeka, odvte svoje predavanje a ti se snađi. Čak i programeri koji 'sve znaju', obično (kad glumim babysitera) nakon mjesec-dva pohvataju sve što je potrebno bez obzira na platformu ili task koji im dam (ostali nisu za to). Svaki job se nauči, ali čekanja (da shvatiš, 'prevedeš' si nešto..) nema, razlika je samo što u McDon možeš peći hamburger nakon jednog dana drilanja, programiranje je ipak malo duža procedura, često rekurzivna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje za početnike
Sarah Walker kaže...
Shvaćam  da većina smatra da je razdoblje pred fakultet  kasno za  početi se baviti nečime kao što programiranje, ali s druge strane nije  loše duže vrijeme biti otvoren prema raznim mogućnostima , dobiješ širi pogled na svijet.

Nije kasno. Možeš samo imati problema sa gradivom u početku, ali nije srednjoškolsko programiranje baš *toliko* napredno. Stvar s programiranjem je da to jednostavno nije nešto s čime možeš doći profesoru i reći "nauči me". Postoji ograničenje dokle ti on može (i hoće) objašnjavati, puno je bitnije za to izdvojiti dosta slobodnog vremena kada ćeš sama po sebi doći do određenih "a ha" trenutaka i kada će ti se napokon kockice posložiti i doista ćeš razumjeti neki koncept. A za izdvajanje slobodnog vremena potrebno je imati zanimaciju za programiranje (ili prokleto veliku količinu samodiscipline), tako da ti često jedno povlači drugo.

 

Ono, ako te programiranje zanima, šansa je da se već njime i baviš tako da jednostavno ne možeš biti u zaostatku. A ako te ne zanima, onda to koliko zaostaješ ionako nije bitno jer ćeš vjerojatno jako sporo napredovati i imati gro problema s time (kao što ovaj podforum u nekim slučajevima to zorno prikazuje).

 

Sada sam tu namljeo svašta, no ti najbolje poznaješ samu sebe i kolika je tvoja stvarna motivacija i nikome od nas ovdje ne moraš polagati račune. Mi ti samo možemo reći na što sve da se pripremiš. Sretno, u svakom slučaju.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
15 godina
offline
Programiranje za početnike

pošto vidim da spominješ prvu godinu faksa i python i c++ pretpostavljam da se radi o Foi-u ?
ako je to istina ono što se radi u pythonu nema nikakve veze s programiranjem, i prejednostavno je..

što se tiče c++ (obrađuju se variable petlje selekcije polja unije i strukture pokazivači funkcije i datoteke)  nije preteško s obzirom na to koliko profesori rade problem od toga..

trenutno ja i jos par kolega s faksa radimo web stranicu sa svim sadrzajem potrebnim da se savlada to gradivo, a u međuvremenu za to naučit (c++) ti je najbolja knjiga demistificirani c++

prema njemu su rađene i prezentacije i pdf-ovi na faksu, i pošto se radi od početka i pošto je to literatura u kolegiju predlažem ti da baciš oko..

ps. pitaj frenda ili ti mogu i ja uploadat pdf-ove s labosa pa i to prolistaj...

 

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice