Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

poruka: 24
|
čitano: 25.684
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Java]

Pozdrav, evo jedno pitanje za 'profesionalne programere'

Koliko ste dugo ucili C++ ili C# ili Javu, koji vam je najlaksi jezik bio za uciti i da li ste ikad zaradili od tih vasih programa ? Da li se to isplati, ima te li nekog profita itd. ?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Iako sebe ne nazivam profesionalnim programerom, c# učim već pola godine i stekao sam dobro znanje. Imam nekoliko projekata u temi Vaši programerski radovi. Uglavnom, profita nemam jer još učim i imam tek 14.

Optimizam je nedostatak iskustva
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Dobar programer nikad nije gotov s učenjem.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Jav
_roodrd kaže...

Pozdrav, evo jedno pitanje za 'profesionalne programere'

Koliko ste dugo ucili C++ ili C# ili Javu, koji vam je najlaksi jezik bio za uciti i da li ste ikad zaradili od tih vasih programa ? Da li se to isplati, ima te li nekog profita itd. ?

U ovoj struci prestajes ucit kad se prestanes time baviti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Učenje nikad ne prestaje. Jedino što se može jest gomilati iskustvo tako da s vremenom neke stvari postanu rutinske, no u pravilu svaki novi program koji se radi može zahtjevati nove tehnologije, pristupe i sl. Zato je vrlo bitno naučiti osnove da bi čovjek znao odakle uopće krenuti, a ne odmah skakati na izradu novih Windowsa pa zapeti s pitanjem "kako da ispišem brojeve od 1-10?".

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
11 godina
neaktivan
offline
Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Uglavnom govore cca 3 godine da bi mogao zamisli prenjet u program iako mislim da je najvazniji kontinuitet i predanost tako da ta brojka ovisi o pojedincu

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

2-3 godine aktivnog rada da bi mogao nešto što si sam osmislio mogao pretvoriti u upotrebljiv kod (tu ne računam ispiši n-ti broj i sl. "zadačiće", naravno).

 

Java traži uvjerljivo najviše iskustva jer je... Smušena Smijeh

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Najbolje učenje je kad te u dobroj okolini netko baci "u vatru". Onda vidiš prave probleme, vidiš kako funkcionira tim i imaš nekoga za povući za rukav. Ja sa C# profesionalno radim 5 godina, prešao sam sa VB6/VB.NET i još uvijek naučim poneku zgodnu stvar. To nema kraja...

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Ja sam isao na tecaj iz C++ godinu dana, onda jos par mjeseci ucenja MFC-a, baza podataka i uspio nac posao, gdje sam bio apsolutni pocetnik sa tim svojim znanjem. Tek nakon par godina stvarnih projekata sam se usudio rec da dobro znam C++. A ucenje zapravo nikad ne prestaje, stalno dolaze nove tehnologije, neki novi libraryji, itd...

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?
CalvinRi kaže...

Ja sam isao na tecaj iz C++ godinu dana, onda jos par mjeseci ucenja MFC-a, baza podataka i uspio nac posao, gdje sam bio apsolutni pocetnik sa tim svojim znanjem. Tek nakon par godina stvarnih projekata sam se usudio rec da dobro znam C++. A ucenje zapravo nikad ne prestaje, stalno dolaze nove tehnologije, neki novi libraryji, itd...

 

Ti bi mogao dobiti karton!

Freak Show Inc.
10 godina
protjeran
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?
Luuka kaže...

Dobar programer nikad nije gotov s učenjem.

tako je za sve svi uvijek uce nikad nece biti gotovi s tim cime se bave :P

HOW ABOUT NO
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Jav

Dvije godine učio javu doma dok nisam dobio posao i poziciju "junior java developer", a sada u prstima oko 4 godine programiranja i već treći posao... kad jednom uđeš u "industriju" brzo ideš naprijed jer te posao tjera, a sa svakim novim poslom veća plaća, bolji uvjeti i slično (uzmi u obzir da nemam još ni 3 godine faksa završeno)... tako da... isplati se malo stisnuti doma, dati sve od sebe i slobodno vrijeme iskoristiti za učenje programiranja a ne gledanje serija i igranja igrica... vjerujte mi isplatit će vam se... i da - FER dropout sam xD... danas je popularno biti dropout :D... preporuka - odite na FOI, mnogo je lakše, a u slobodno vrijeme programirajte i to je to :D... ubiti ćete dvije muhe jednim udarcem - dobiti doplomu, a i naučiti u slobodno vrijeme nešto korisno... :)

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Jav
cyb3r kaže...

Dvije godine učio javu doma dok nisam dobio posao i poziciju "junior java developer", a sada u prstima oko 4 godine programiranja i već treći posao... kad jednom uđeš u "industriju" brzo ideš naprijed jer te posao tjera, a sa svakim novim poslom veća plaća, bolji uvjeti i slično (uzmi u obzir da nemam još ni 3 godine faksa završeno)... tako da... isplati se malo stisnuti doma, dati sve od sebe i slobodno vrijeme iskoristiti za učenje programiranja a ne gledanje serija i igranja igrica... vjerujte mi isplatit će vam se... i da - FER dropout sam xD... danas je popularno biti dropout :D... preporuka - odite na FOI, mnogo je lakše, a u slobodno vrijeme programirajte i to je to :D... ubiti ćete dvije muhe jednim udarcem - dobiti doplomu, a i naučiti u slobodno vrijeme nešto korisno... :)

 

Kako si ju doma ucio? mislim na koji nacin.

14 godina
offline
Re: Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Jav
Učiš pomoću Youtube-a. Hrpa tutorijala. Upališ filmić od 1h i slušaš i pokušaš sam nešto napraviti. Ali to ionako ništa ne znači kako reče netkop prije. Prava zabava počinje kad te netko baci u vatru. Tek tad vidiš da ništa ne znaš :)
Ali ako je ekipa oko tebe prava onda zime nema. Ti samo trebaš volju pokazati a sve ostalo dođe. Koliko sam slušao druge, za javu oko 2g rada, C# malo manje, ali opet ovisi od osobe do osobe. Ako si jake logike onda će ti i programiranje ići, ako ti je logika manjkava onda ćeš malo trzati i trebat će ti više vremena.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Jav
izzy007 kaže...
 Koliko sam slušao druge, za javu oko 2g rada, C# malo manje, ali opet ovisi od osobe do osobe. Ako si jake logike onda će ti i programiranje ići, ako ti je logika manjkava onda ćeš malo trzati i trebat će ti više vremena.

 

Ovisi šta radiš i kakvi su projekti u pitanju. Ja 5 godina profesionalno radim sa C# i svejedno iz dana u dan nalazim gro zanimljivih novih stvari za koje nisam znao da postoje. Nažalost, logika nije uvijek nešto presudno. Dobar dio posla u programiranju je onaj dosadni, rovovski, posao.

Freak Show Inc.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Jav

Hmm - na sve moguće načine ... knjige, video tutorijali, čitanje članaka i blog postova na netu... ja sam jedan od onih koji vole prvo pročitati dobru knjigu, a nakon toga zaprljati ruke sa kodom i naučiti nešto... po meni, teorija i praksa idu ruku pod ruku i jedno bez drugoga nije dobro. Možeš ti programirati tako da za sve guglaš tuđi kod i tako "učiš", no po meni je to lošiji i sporiji način. Malo prave teorije, malo tutorijala i zapraljati ruke, e tek onda imaš nešto... ako hoćeš učiti javu - kupi knjigu (ili ju "nabavi" na Internetu) Java How to program i udri po njoj. 1000+ stranica uvoda u JAvu. Zatim projekti, pa malo knjiga Thinking in Java, pa malo GUI, ovo ono-... programer se svakim danom razvija, no treba napraviti nekakvu podlogu na kojoj ćeš se razvijati...

16 godina
odjavljen
offline
Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Ja sam mišljenja da ti je potrebna relativno mala podloga. Najbolje što ti se može ogoditi je da te "bace u vatru". Pod golemim pritiskom si vrlo brzo primoran apsolvirati velike količine znanja. Svaki je jezik (framework) u današnje vrijeme jednostavno preširok da bi čovjek imao u glavi to sve. Nauči ono što moraš da bi riješio probleme koje moraš. Sve drugo je suvišno. .NET ima valjda milijune klasa. Potrebno ti je njih par desetaka da bi mogao raditi većinu stvari koje su potrebne za klasične poslovne aplikacije. Posve je nepotrebno opterećivati se učenjem stavri od kojih nećeš imati praktične koristi. Za neki projek ti treba nešto novo? OK, nauči to. Ali truditi se držati hrpetinu opskurnih stvari u glavi je promašaj. UVOD u javu 1000 stranica? Mislim da je uvod u kirurgiju manji...

Freak Show Inc.
 
4 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Poštujem tuđe mišljenje, no ja mislim da ipak treba imati dobru podlogu. Ne, ne mislim da knjigu od 1000 stranica treba napamet znati, no kada ju pročitaš i riješiš ono nešto zadataka unutra, ipak nešto znaš i nešto će ti ostati u glavi... a da ne govorim koliko sam si vremena uštedio upravo iz razloga što sam pročitao nekoliko takvih knjiga. Znao sam gdje sam pročitao, mogao sam brzo do toga doći i ponoviti ... dok recimo na INternetu nigdje nisam mogao naći konkretne odgovore i načine kako nešto funkcionira... mislim da svako ima svoj način učenja ... :)

16 godina
odjavljen
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?
cyb3r kaže...

Poštujem tuđe mišljenje, no ja mislim da ipak treba imati dobru podlogu. Ne, ne mislim da knjigu od 1000 stranica treba napamet znati, no kada ju pročitaš i riješiš ono nešto zadataka unutra, ipak nešto znaš i nešto će ti ostati u glavi... a da ne govorim koliko sam si vremena uštedio upravo iz razloga što sam pročitao nekoliko takvih knjiga. Znao sam gdje sam pročitao, mogao sam brzo do toga doći i ponoviti ... dok recimo na INternetu nigdje nisam mogao naći konkretne odgovore i načine kako nešto funkcionira... mislim da svako ima svoj način učenja ... :)

 

Lakše ti je naći nešto u knjigama nego na internetu? {#}

Freak Show Inc.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za profesionalne programere[C++,C#,Jav
izzy007 kaže...
Učiš pomoću Youtube-a. Hrpa tutorijala. Upališ filmić od 1h i slušaš i pokušaš sam nešto napraviti. Ali to ionako ništa ne znači kako reče netkop prije. Prava zabava počinje kad te netko baci u vatru. Tek tad vidiš da ništa ne znaš :)
Ali ako je ekipa oko tebe prava onda zime nema. Ti samo trebaš volju pokazati a sve ostalo dođe. Koliko sam slušao druge, za javu oko 2g rada, C# malo manje, ali opet ovisi od osobe do osobe. Ako si jake logike onda će ti i programiranje ići, ako ti je logika manjkava onda ćeš malo trzati i trebat će ti više vremena.

Mene je tek ovo ljeto stavrno programiranje pocelo zanimati nije da se bas kuzim u sve sto vi govorite ali sam ovo ljeto barem naucio HTML & CSS te sam naparvio svoju stranicu,ali sa time mozes napraviti samo jednostavnu stranicu. Pa mislim sto bi vi meni preporucili da prvo pocnem citati ili uciti.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?
Friday kaže...

Ja sam mišljenja da ti je potrebna relativno mala podloga. Najbolje što ti se može ogoditi je da te "bace u vatru". Pod golemim pritiskom si vrlo brzo primoran apsolvirati velike količine znanja. ...

U potpunosti se slažem sa kolegom. Ja sam tako naučio (i učim) - imaš veći zadatak/projekt, ne gluposti tipa zadaci sa do/while petljama, input iz konzole i sl. Odma u winforme, nakači neku bazu na to i počni. Na primjer, uzmeš si zadatak da napraviš program i bazu za knjižnicu. Skineš gotovu bazu sa knjižnicu (ima ih more na netu, svih razina kompleksnosti), analiziraš ju i gradiš GUI oko nje - zadatak ti je da korisnik može upisati člana/knjigu/autora/posudbu i vidjeti sve te podatke.

 

Naučiš sve - od R/W po bazi, klasa, manipulacije stringovima, dizajniranja sučelja, evenata, rada sa fajlovima, printanja i sl. Da kreneš po knjizi, ne bi to znao napraviti ni nakon pola godine redovnog učenja. Ovako naučiš u hodu.

cyb3r kaže...

Poštujem tuđe mišljenje, no ja mislim da ipak treba imati dobru podlogu. Ne, ne mislim da knjigu od 1000 stranica treba napamet znati, no kada ju pročitaš i riješiš ono nešto zadataka unutra, ipak nešto znaš i nešto će ti ostati u glavi... a da ne govorim koliko sam si vremena uštedio upravo iz razloga što sam pročitao nekoliko takvih knjiga. Znao sam gdje sam pročitao, mogao sam brzo do toga doći i ponoviti ... dok recimo na INternetu nigdje nisam mogao naći konkretne odgovore i načine kako nešto funkcionira... mislim da svako ima svoj način učenja ... :)

Daleko od toga - podloga je potrebna ali podlogu je lakše usvojiti kada imaš konkretan primjer kako nešto funkcionira. Npr. objašnjavao sam curi klase (informatika na faxu). Dokle god joj nisam došao sa primjerom pasa (klasa Pas - svojstva (propertiyi) - vrsta, boja dlake, visina, težina, metode - laj, sjedni, donesi štap), nije niš kužila. Naslijeđivanje i superklase je shvatila bez ikakvog dodatnog pojašnjenja jer je logično - kada imaš funkcionalan primjer.

 

Ako na internetu nisi našao odgovore onda si slabo tražio. Na stackoverflowu i codeprojectu postoji valjda 90% rješenja za uobičajene probleme, 5% na ostatku sajtova i foruma a za preostalih 5% zbilja moraš zaviriti u neku knjigu.

Grimmy kaže...

Mene je tek ovo ljeto stavrno programiranje pocelo zanimati nije da se bas kuzim u sve sto vi govorite ali sam ovo ljeto barem naucio HTML & CSS te sam naparvio svoju stranicu,ali sa time mozes napraviti samo jednostavnu stranicu. Pa mislim sto bi vi meni preporucili da prvo pocnem citati ili uciti.

HTML i CSS su dovoljni za skoro pa sve što ti padne na pamet (uz minimalne količine JSa koji možeš praktički copy/pasteati) što se tiče client-sidea tj. statičnih stranica. Za neke stvari nikad ne bi rekao da je dovoljan "obični" CSS i malo JSa.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?
Friday kaže...
cyb3r kaže...

Poštujem tuđe mišljenje, no ja mislim da ipak treba imati dobru podlogu. Ne, ne mislim da knjigu od 1000 stranica treba napamet znati, no kada ju pročitaš i riješiš ono nešto zadataka unutra, ipak nešto znaš i nešto će ti ostati u glavi... a da ne govorim koliko sam si vremena uštedio upravo iz razloga što sam pročitao nekoliko takvih knjiga. Znao sam gdje sam pročitao, mogao sam brzo do toga doći i ponoviti ... dok recimo na INternetu nigdje nisam mogao naći konkretne odgovore i načine kako nešto funkcionira... mislim da svako ima svoj način učenja ... :)

 

Lakše ti je naći nešto u knjigama nego na internetu? {#}

 

Ne nužno, no knjige imaju opširnije objašnjenje što je meni puno puta bilo potrebno... naravno da je lakše zaguglati i naći gotov kod ;)

16 godina
odjavljen
offline
Re: Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?
cyb3r kaže...

Ne nužno, no knjige imaju opširnije objašnjenje što je meni puno puta bilo potrebno... naravno da je lakše zaguglati i naći gotov kod ;)

 

Ne znam u kakvoj okolini radiš ali kod nas se rijetko nađe vremena da seciraš nekakav kod. Npr - treba ti metoda za autorizaciju korisnika prema AD-u. Odeš na codeproject, copy - paste u projekt i to je to. Imaš statičku metodu koja ti rješava problem. Ne stigneš baš puno razmišljati o tome što je DirectoryEntry klasa...

To nas opet vraća na ono što sam rekao - ne trebaš puno toga znati jer nećeš ni raditi sa puno toga odjednom. Ali trebaš biti snalažljiv, pisati uredan kod koji se lako održava i znati gdje ti je što (da se ne dogodi da imaš dvije metode za AD autorizaciju).

Imaš gotovu klasu koja ti rješava problem? SUPER, vozi dalje!

 

Prije par godina sam morao koristiti SSRS u jednom projektu. Uzeo, savladao i ajmo dalje. U aktualnom projektu radim nekakvu integraciju u jednoj banci. Koristi se WCF - ok, naučili smo WCF (koliko sam morao). Primjera je milijun. Ali nije mi palo na pamet prije par godina uzeti i učiti WCF samo zato jer je to fora. Ali ne zato jer me to ne zanima nego zato što nisam imao nikakve koristi od toga a nakon godinu dana bih svejedno zaboravio sve!

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Koliko ste dugo ucili C++ , C# , Javu?

Trajalo je 12 godina, isto fax dropout, bio freelancer, zaposlenik, sada privatni poduzetnik no nakon 12 godina potpuno sam se ostavio programiranja i krenuo u neke nove zanimljive vode....., e i da učenje je trajalo sve do kraja i tako je sa svima.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice