.exe u source code

poruka: 33
|
čitano: 8.001
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
.exe u source code

je li moguce datoteku koja je .exe nekako otvoriti i procitati joj kod u jeziku u kojem je napisana?

Come to the dark side.... we have cookies :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
.exe u source code

U pravilu, nije moguće. Postoje alati koji eventualno mogu rekonstruirati neke segmente coda, no rade samo za specifične programske jezike ili razvojna okruženja i uglavnom ono što daju je beskorisno. S druge strane, puno je lakše doći do resursa koji su u exe (ikone, dijalozi, slike itd.) no to sve ovisi da li aplikacija ima ikakvu zaštitu (kriptirani resursi, razne kompresije, detekcije debugera itd.) pa se i tu najčešće naleti na zid.

Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
.exe u source code

Nije moguće sve resurse pregledati, ali kod se u principu može rekonstriurati pomoću raznih dekompajlera i deasemblera. Kako bi ljudi inaće crackirali igre :)

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
Nilturion kaže...

Nije moguće sve resurse pregledati, ali kod se u principu može rekonstriurati pomoću raznih dekompajlera i deasemblera. Kako bi ljudi inaće crackirali igre :)

Source code nije potreban za crackanje igri.

13 godina
offline
.exe u source code

nvm

Gamers Don't Die, They Respawn ----xf:carlibas----ORIGIN: GPUlan---------
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.10.2011 21:11 (FiCoO).
Moj PC  
0 4 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: .exe u source code
FiCoO kaže...

Pa bas i tome sluzi .exe ...da se ne cita source kod programa

 To nije stina!

Programko http://programko.bloger.hr
14 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code

tko je rekao da je potreban source...

14 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
FiCoO kaže...

Pa bas i tome sluzi .exe ...da se ne cita source kod programa

.exe je executable (izvrsna) datoteka. Sastoji se od programskog kôda koji je enkodiran u opcodove koje procesor moze direktno izvrsavati i jos nekih informacija koje operacijskom sustavu govore gdje u memoriju i na koji nacin smjestiti datoteku.

 

Recimo da imas ovakav C izvorni kôd:

#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>

int main()
{
    int a=3;
    int b=4;
    int c=a+b;
    printf ("%d", c);  
    system("pause");   
   
    return 0;
}

 

On se prevodi u ovakav x86 Assembly kôd:

LC0:
    .ascii "%d\0"
LC1:
    .ascii "pause\0"
    .text
.globl _main
    .def    _main;    .scl    2;    .type    32;    .endef
_main:
    push    ebp
    mov    ebp, esp
    sub    esp, 24
    and    esp, -16
    mov    eax, 0
    add    eax, 15
    add    eax, 15
    shr    eax, 4
    sal    eax, 4
    mov    DWORD PTR [ebp-16], eax
    mov    eax, DWORD PTR [ebp-16]
    call    __alloca
    call    ___main
    mov    DWORD PTR [ebp-4], 3
    mov    DWORD PTR [ebp-8], 4
    mov    eax, DWORD PTR [ebp-8]
    add    eax, DWORD PTR [ebp-4]
    mov    DWORD PTR [ebp-12], eax
    mov    eax, DWORD PTR [ebp-12]
    mov    DWORD PTR [esp+4], eax
    mov    DWORD PTR [esp], OFFSET FLAT:LC0
    call    _printf
    mov    DWORD PTR [esp], OFFSET FLAT:LC1
    call    _system
    mov    eax, 0
    leave
    ret

 

A on se potom pretvara u enkodirane opcodove koji u heksadekadskom formatu izgledaju ovako:

55 89 E5 83 EC 18 83 E4 F0 B8 00 00 00 00
83 C0 0F 83 C0 0F C1 E8 04 C1 E0 04 89 45
F0 8B 45 F0 E8 8B 04 00 00 E8 26 01 00 00
C7 45 FC 03 00 00 C7 45 F8 04 00 00 8B 45
F8 03 45 FC 89 45 F4 8B 45 F4 89 44 24 04
C7 04 24 00 03 04 00 E8 5C 05 00 00 C7 04
24 00 33 04 00 E8 40 05 00 00 B8 00 00 00
00 C9 C3

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2011 14:35 (rustweaver).
13 godina
protjeran
offline
Re: .exe u source code
alias_noname kaže...

je li moguce datoteku koja je .exe nekako otvoriti i procitati joj kod u jeziku u kojem je napisana?

Ne, .exe datoteka je kompajliran source kod, koji je zapisan u mašinskom jeziku.

 

Da li se može saznati u kojem jeziku je napisan? Da, vrlo lako.

 

Da li se može otkriti struktura, odnosno saznati source? Da, preko 90% toga se može "regenerirati" reverznim inženjeringom. Samo za to moraš biti vrhunski stručnjak u malo više područja.

( ˘͡ -˘͡)
12 godina
offline
Re: .exe u source code
alias_noname kaže...

je li moguce datoteku koja je .exe nekako otvoriti i procitati joj kod u jeziku u kojem je napisana?

ako imaš neku jednostavnu app i zanima te source, baci (na PM ako treba) pa da vidimo :)

 

ugl. nemožeš dobit točan source za tipa copy paste (nekad i prođe al uvjek trebaš neš...), ali sa malo truda kao što je rečeno RE(Reverzni inžinjering)-om može se dosta tog napraviti.

Večinom ideš na to da vidiš kako ta neka aplikacija nešto radi i onda prema tome dalje radiš svoj kod :D barem je tako u mom slučaju ^.^

 

@rustweaver

ima li kakva knjiga o tome ? :)

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
ContoNick kaže...
@rustweaver

ima li kakva knjiga o tome ? :)

Knjiga o cemu? Zelis napisati compiler ili assembler?

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
12 godina
neaktivan
offline
.exe u source code

Da ovo može ja bi kod od MS Office-a, Visual Studia, svih većih aplikacija, izmjenio ga i prodao ga kao svoju aplikaciju{#}.

Life is Computers, Tobacos, Women, Trucks, you live better?
 
1 2 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: .exe u source code
royalhero kaže...

Da ovo može ja bi kod od MS Office-a, Visual Studia, svih većih aplikacija, izmjenio ga i prodao ga kao svoju aplikaciju{#}.

 

Ajd dat ću ti ja source od jedne moje aplikacije a ti samo napravi da se korisnik ne mora autorizirati prilikom pokretanja. Dakle, par linija koda. Jel bi mogao?

Freak Show Inc.
12 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
Friday kaže...
royalhero kaže...

Da ovo može ja bi kod od MS Office-a, Visual Studia, svih većih aplikacija, izmjenio ga i prodao ga kao svoju aplikaciju{#}.

 

Ajd dat ću ti ja source od jedne moje aplikacije a ti samo napravi da se korisnik ne mora autorizirati prilikom pokretanja. Dakle, par linija koda. Jel bi mogao?

Nisi shvatio šta hoću reći, naravno da ja nebi, jer namam dovoljno znanja za to, ali ima ih mnogo što bi mogli izmjenjivati kodove aplikacija, usput zar moraš shvaćati za ozbiljno?

Life is Computers, Tobacos, Women, Trucks, you live better?
12 godina
offline
Re: .exe u source code
royalhero kaže...

Da ovo može ja bi kod od MS Office-a, Visual Studia, svih većih aplikacija, izmjenio ga i prodao ga kao svoju aplikaciju{#}.

Ne možeš to napravit, jer je zaštićeno autorskim pravima, a vjerojatno tu ima i patenata. M$ bi ti sjeo za vrat i cijeli život bi trebao rintati da platiš odštetu.

13 godina
offline
Re: .exe u source code
TracerCPP kaže...

U pravilu, nije moguće. Postoje alati koji eventualno mogu rekonstruirati neke segmente coda, no rade samo za specifične programske jezike ili razvojna okruženja i uglavnom ono što daju je beskorisno. S druge strane, puno je lakše doći do resursa koji su u exe (ikone, dijalozi, slike itd.) no to sve ovisi da li aplikacija ima ikakvu zaštitu (kriptirani resursi, razne kompresije, detekcije debugera itd.) pa se i tu najčešće naleti na zid.

neki dan sam tražio taj program..

možeš li mi ga dati?

Life is simple, kill or be killed, a survivor's code... My code!!
12 godina
neaktivan
offline
.exe u source code

Resource hacker.

Moj PC  
1 1 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code

LoL hahahahha eeee ja imam tek 15 godina i znam puno vise neg ti ali ovako postoji jedan program i zove se Linux u njemu mozes raditi sta hoces i M$ te nebi ganjao jer nisi pravio taj program u win  vec u linux. I da nemozes convertovati exe u source file jer je zasticeno a dok npr da si pravio taj file u linux mozes mu u terminalu procitati neke djelove :D

1 TaCNO
15 nEtACO
Anonymus
15 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
TuukacZesciii kaže...

LoL hahahahha eeee ja imam tek 15 godina i znam puno vise neg ti ali ovako postoji jedan program i zove se Linux u njemu mozes raditi sta hoces i M$ te nebi ganjao jer nisi pravio taj program u win  vec u linux. I da nemozes convertovati exe u source file jer je zasticeno a dok npr da si pravio taj file u linux mozes mu u terminalu procitati neke djelove :D

-.- Vidi se da imaš 15 i po boldanom sumnjam da znaš išta.

13 godina
neaktivan
offline
.exe u source code

Može se vidjeti exe u source code. Evo onima koji mi nevjeruju

For petlja u VS == For petlja izvan VS

BajaBoss
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2012 12:05 (Franjic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
Franjic kaže...

Može se vidjeti exe u source code. Evo onima koji mi nevjeruju

For petlja u VS == For petlja izvan VS

Cek malo, kaj si ti tu dokazal? Da source kod izgleda isto u 2 različita editora!?!

13 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code

Pogledaj da sam expando exe format. Sinoć sam pričao s frednom iz Amerike koji radi za jednu agenciju i pokazao mi je alat da se može vidjeti source code bez problema.

I da je editor onda bi otvaro CS format ne EXE

BajaBoss
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2012 12:08 (Franjic).
15 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
Franjic kaže...

Pogledaj da sam expando exe format. Sinoć sam pričao s frednom iz Amerike koji radi za jednu agenciju i pokazao mi je alat da se može vidjeti source code bez problema.

I da je editor onda bi otvaro CS format ne EXE

Ok, sad sam tek skužio ovaj .exe. Ali ovo je trivijalan program. Zašto bi to netko išao dekompajlirati. Stavi neki kompliciraniji pa onda da vidimo kako će se snaći.

13 godina
neaktivan
offline
.exe u source code

Evo. Dali je ovo dovoljno?

BajaBoss
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
.exe u source code

Možeš to i sam pogledat, naravno ako je program pisan u .Net platformi i nije zaštićen (obfuscated).

 

Aplikacija koja prikazuje izvorni kod iz izvršne datoteke imaš više, ali ti preporučam ovu:

 

Spices .Net Decompiler

http://www.9rays.net/Category/54-spicesnet-decompiler.aspx

 

ima još npr:

.NET Reflector

itd.

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
flyordie kaže...

Možeš to i sam pogledat, naravno ako je program pisan u .Net platformi i nije zaštićen (obfuscated).

 

Aplikacija koja prikazuje izvorni kod iz izvršne datoteke imaš više, ali ti preporučam ovu:

 

Spices .Net Decompiler

http://www.9rays.net/Category/54-spicesnet-decompiler.aspx

 

ima još npr:

.NET Reflector

itd.

Tako je, samo radi u Net platformi.

BajaBoss
14 godina
offline
.exe u source code

da, samo, to što vi otvarate to nije .exe kod tj. nije nativni kod nego MSIL (MicroSoft Intermediate Language) koji .net kompajler stvara prilikom kompajliranja VB, C#, F# source kodova. MSIL je nesto slicno javinom Bytecode-u, i zbog toga su programi pisani u javi i .net-u prenosni tj treba im naknadni JIT kompajler (kod .net-a je potreban .net framework instaliran na kompu, a kod jave JRE), tako da to sto ti otvaras je obican MSIL preveden nazad u izvorni kod (što nije toliko teško) dok nativni kod nemozes tako da dekompajliras.

Moj PC  
4 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code

Možeš dekompajlirati i nativni kod, ali u asembler :-)

12 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code

@naxeem nam se vratio?

15 godina
neaktivan
offline
Re: .exe u source code
Franjic kaže...

Tako je, samo radi u Net platformi.

Pf, kompiliraj bez debug instrumentacije (ako je to uopce moguce u C#-u) ili ukljuci optimizacije = zaboravi na source.

 

Like your face - getting forced - to the floor ...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice