Brojni sistem

poruka: 3
|
čitano: 2.144
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Brojni sistem

Prvo ne znam koliko je ovoj temi mjesto ovdje. 

 

Imam zadatak koji mi nikako ide u glavu ili sam premoren jer cijeli dan pisem brojeve pa ne mogu da skontam laganu stvar. Dakle u pitanju je nesto sto se zove "Unsigned and signed binary system". Ako neko zna, dobro bi mi doslo neko objasnjenje sta je to uopste, i kako se radi. 

Koju sferu decimalnih brojeva pokriva jedan "signed" i "unsigned" binarni broj?

Kako pretvoriti negativni broj -82 u binarni?

Izvinjavam se ako smaram.

 

Loyal to the game
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Brojni sistem

Evo,malo si me zaintrigirao oko te teme. I sad guglajuci 5 min sm skuzio ovo:

Binarni broj se moze prikazati kao negativan na nekoliko nacina, jedan od nacina je da se na pocetak niza stavi 0 koja oznacuje pozitivne brojeve, ili 1 koja oznacuje negativne brojeve. Tako za broj "1" nam je kod 0001 a za broj "-1" 1001... Tu treba paziti da se prva znamenka ne cita na isti nacin kao kada se prikazuju samo pozitivni brojevi.

 

Sljedeci je da se koristi prvi broj kao negativan "negativna osmica". Znaci tako se mogu prikazati brojevi do 7. Znaci 0001 je broj "1", a 1111 je broj "-1",  0010 je "2", a 1110 je "-2" itd.

http://www.allaboutcircuits.com/vol_4/chpt_2/3.html

Listen, this is no set of rules. I'm not tellin' you what to do, all I'm saying is I'm bringing up of three things that are like, so important to the world, I don't have to find as much importance in.
 
1 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Re: Brojni sistem
Da, evo i ja sam skonto, vise me umor savladao ali hvala opet puno.
Da, samo je stvar u tome da ovaj "signed" 8bitni broj moze imati vrijednost od -128 do +127 (zavisi je li od prvog broja, da li je 1 ili 0) a ovaj unsigned moze biti samo pozitivan.

A sto se tice negativnih brojeva, samo uraditi inverziju binarnog broja kojeg smo dobili od decimalnog i aditirati "1". To je sva mudrost. Moze lock.
Loyal to the game
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice