Solarni paneli

poruka: 10
|
čitano: 6.195
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Solarni paneli

Pozdrav svima iz Karlovca. Znaci zanima me isplativost solarnih panela za obiteljsku kuću. U kuci zivimo ja, baka, i deda. Mjesecni račun za struju nam je cca 450kn. Grijemo se na drva trenutno.

Pošto su oni stariji a ja cesto na terenu i nece kroz par godina moc sa drvima se grijat razmisljam da prebacim grijanje na struju.

Drva trosimo 25m odnosno 10tkn. Koliko bi se to isplatilo prebaciti na solarno. Kolko je u zimi manja efikasnost panela, predpostavljam da pada i preko 50%. I kolka bi snaga panela trebala? Naravno zimi sam svjestan da ne moze pokrit struju samo paneli.

Hvala na savjetima

2 godine
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli

Da laicki pitam - ako imam neko zemljiste gdje bi postavio solarnu elektranu iskljucivo za prodaju elektricne energije (dakle, solari na tlu/zemlji), zanima me:

Ako je ukupni budžet npr. 1 milijun kuna za tu investiciju, koliko otprilike zemljiste trebam (velicinu), koliko bi ta investicija kostala i koliki bi bio rok povrata investicije? Postoji li kakvo subvencioniranje za to?

Dakle, okvirno sve pitam, htio bih uloziti u to kao biznis.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2022 14:06 (Huncvut).
7 godina
offline
Re: Solarni paneli

Za površinu računaj da ti je potrebno cca. 1 m2 za 200 W nazivne snage.

Za milijun kuna možeš dobiti cca. 200 kW snage (odokativno) i za to ti trrba 1000 m2, ali računaj duplo jer ih moraš postaviti pod nekim kutem da bi bili efikasniji pa onda trebaš veći razmak da jedan drugome ne rade sjenu.

U sjevernoj Hrvatskoj ti ta elektrana bi proizvela oko 200 MWh godišnje, pa da uspiješ tu struju prodati za 0.35 kn/kWh (koliko je trenutna cijena HEP otkupa za proizvođače) to bi dalo povrat investicije za cca.15 godina bez ikakvih poticaja.

E sad, u dogledno vrijeme bude i HEP morao jako dići otkupnu cijenu ukoliko žele da se struja za tržište proizvodi iz panela (jer sad ljudi to ne rade jer se ne isplati, proizvode samo za vlastite potrebe) pa računaj da bude ti vrijeme povrata puno kraće, osim ako paneli i radovi ne poskupe značajno...

 

Edit: poprilično sam točno pogodio brojke, evo jedan primjer iz prakse: https://arhivanalitika.hr/blog/uputa-za-ulaganje-u-kucnu-solarnu-elektranu-prikaz-jednog-iskustva/

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2022 12:57 (fer-de-lance).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli

Hvala na brzom odgovoru :)

11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli

Snaga se dimenzionira prema potrošnji kućanstva, financijskim mogućnostima korisnika, tehničkim ograničenjima na lokaciji (površina krova, zasjenjenje itd.). Za pokrivanje 80% potreba za električnom energijom godišnje, prosječnom tročlanom kućanstvu u unutrašnjosti Hrvatske potrebna je sunčana elektrana snage od 4 do 6 kW, a onom u Dalmaciji i na otocima potrebna je sunčana elektrana snage od 3 do 5 kW.

Za grijanje bi trebala sunčana elektrana i do 10 kW.

 

 

Republika Hrvatska dodjeljuje bespovratna sredstva za izgradnju vlastite sunčane elektrane u iznosu od 40% do 80% bespovratno. Uz to, stopa PDV-a na solarnu elektranu i pripadajuću dokumentaciju od 1.1.2023. godine iznosi 0%. Dakle, dobijete solarnu elektranu subvencioniranu od 40%-80% te još oduzmete stopu PDV-a – prilično dobra financijska računica.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2023 13:06 (XXX-Man).
9 godina
protjeran
offline
Re: Solarni paneli
Zekan12 kaže...

Snaga se dimenzionira prema potrošnji kućanstva, financijskim mogućnostima korisnika, tehničkim ograničenjima na lokaciji (površina krova, zasjenjenje itd.). Za pokrivanje 80% potreba za električnom energijom godišnje, prosječnom tročlanom kućanstvu u unutrašnjosti Hrvatske potrebna je sunčana elektrana snage od 4 do 6 kW, a onom u Dalmaciji i na otocima potrebna je sunčana elektrana snage od 3 do 5 kW.

Za grijanje bi trebala sunčana elektrana i do 10 kW.

 

 

Republika Hrvatska dodjeljuje bespovratna sredstva za izgradnju vlastite sunčane elektrane u iznosu od 40% do 80% bespovratno. Uz to, stopa PDV-a na solarnu elektranu i pripadajuću dokumentaciju od 1.1.2023. godine iznosi 0%. Dakle, dobijete solarnu elektranu subvencioniranu od 40%-80% te još oduzmete stopu PDV-a – prilično dobra financijska računica.

 ako prosječna obitelj u solidnoj kući to preuzme, za koliko godina otprilike moze isplatiti taj projekt?

3 godine
offline
Re: Solarni paneli
Zekan12 kaže...

Snaga se dimenzionira prema potrošnji kućanstva, financijskim mogućnostima korisnika, tehničkim ograničenjima na lokaciji (površina krova, zasjenjenje itd.). Za pokrivanje 80% potreba za električnom energijom godišnje, prosječnom tročlanom kućanstvu u unutrašnjosti Hrvatske potrebna je sunčana elektrana snage od 4 do 6 kW, a onom u Dalmaciji i na otocima potrebna je sunčana elektrana snage od 3 do 5 kW.

Za grijanje bi trebala sunčana elektrana i do 10 kW.

 

 

Republika Hrvatska dodjeljuje bespovratna sredstva za izgradnju vlastite sunčane elektrane u iznosu od 40% do 80% bespovratno. Uz to, stopa PDV-a na solarnu elektranu i pripadajuću dokumentaciju od 1.1.2023. godine iznosi 0%. Dakle, dobijete solarnu elektranu subvencioniranu od 40%-80% te još oduzmete stopu PDV-a – prilično dobra financijska računica.

 Hvala poslao sam upit, imamo enormne troskove struje ako je sad lakse doci do poticaja zasto ne.!

11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli

Za koliko godina će mi se isplatiti investicija?

Solarna energija, osim što je ekološki prihvatljiva, financijski je dugoročno isplativa. Povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Hrvatskoj očekuje se kroz 6 do 8 godina, nakon čega sunčana elektrana počinje svome vlasniku donositi dobit. Povrat investicije se smanjuje ako uzmete u obzir bespovratna sredstva pa Vam se investicija isplati nakon samo 3 godine, a garancija na solarne panele Vam je 25 godina! Ulaganje u solarnu elektranu zaštita je od mogućeg rasta cijena struje u budućnosti.  Time ono postaje još atraktivnije jer njime kućanstvo postaje neovisno i slobodno od promjena cijena na energetskom tržištu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2023 13:06 (XXX-Man).
16 godina
offline
Re: Solarni paneli
Zekan12 kaže...

Za koliko godina će mi se isplatiti investicija?

Solarna energija, osim što je ekološki prihvatljiva, financijski je dugoročno isplativa. Povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Hrvatskoj očekuje se kroz 6 do 8 godina, nakon čega sunčana elektrana počinje svome vlasniku donositi dobit. Povrat investicije se smanjuje ako uzmete u obzir bespovratna sredstva pa Vam se investicija isplati nakon samo 3 godine, a garancija na solarne panele Vam je 25 godina! Ulaganje u solarnu elektranu zaštita je od mogućeg rasta cijena struje u budućnosti.  Time ono postaje još atraktivnije jer njime kućanstvo postaje neovisno i slobodno od promjena cijena na energetskom tržištu.

 Period povrata investicije od 6-8 godina podrazumijeva elektranu bez baterija, cista distribucija proizvedene struje HEP-u ?

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2023 13:06 (XXX-Man).
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli

To podrazumijeva da ste Vi korisnik mreže, dakle solarni paneli proizvode električnu energiju za potrebe kućanstva i ne prodajete HEP-u struju. Samo za potrebe kućanstva, niste proizvođač nego korisnik mreže. Ako taj mjesec proizvedete manje nego ste potrošili onda dio uzimate iz mreže HEP-a i plaćate taj dio računa za struju.

 

Postoje posebni porezi za proizvođače što Vam nije u interesu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice