Kako nauciti svirati gitaru ?

poruka: 113
|
čitano: 85.148
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?

Ovak kak ti je domagoj rekel onaj crni kruzic ti je tonika konkretno u ovim slucajevima tonovi A i E a X oznacava da tu zicu ne sviras znaci kod onog A dura sviram samo 5 zica ne svih 6

 

EDIT:ne vidjeh da ima jos jedna strana :P

Marilyn Manson
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2011 1:17 (R4zOR229).
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?

Ovaj akord A mora imati ton A u sebi, a ova žica broj 5 je ton A. U konkretnom primjeru sa akordom A, najdeblju žicu možeš svirati jer akord A ima i E u sebi i to neće biti pogrešno.

Akord A u sebi ima tonove A, C# i E. Kada odsviraš akord A, on će biti A jedino ako sve žice proizvode A, C# ili E tonove.

 

Konkretno u akordu A, žice na gitari proizvode tonove: E, C#, A, E, A, E, (znači počevši od najtanje do najdeblje žice)

 

Isto i sa E akordom. Prva i zadnja žica trzanjem proizvode ton E. akord E sadrži tonove E, G#, B, i sve žice moraju neke od tih tonova proizvoditi. Žice u E akordu proizvode tonove E, B, G#, E, B, E.

 

X u pravilu znači da se žica ne svira (iako se ponekada može, ali ajmo reć da nije u duhu tona)

♦ u pravilu označava osnovni ton, tj prvi ton koji se svira. Na ovo se ne obaziri.

 

Ovo s brojevima u kružiću ti označava prst sa kojim pritišćeš određenu žicu. Br 1 je kažiprst, 2-srednji, 3-prstenjak, 4-mali prst. Dok ova boldana crta preko svih žica znači barě. Ispod toga je i neki broj recimo 2 i slova "fr". fr označava "frat" odnosno polje između dva praga. To bi značilo da kažiprstom pritisniš sve žice, a s ostalim prstima pritisneš ostala polja na žicama gdje je to potrebno. Akorde gdje je ovo potrebno za sada preskoći, sviraj akorde gdje to nije potrebno. 

 

Na OVOJ stranici ti je sve nacrtano. Kojim prstom koju žicu i sve do detalja objašnjeno. Odsvira ti ga. Možeš odabrati želiš li da ti pokaže kako se svira po prstima ili po notama itd. Imaš apsolutno sve detalje o akordu, koje su note u pojedinom akordu itd. Osobno stranica broj 1 kada se mučim oko nekog dmsus/a#mmaj7 žnj akorda.

 

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2011 1:29 (ivan dragi).
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

E, jel mi moze neko napisat kako da nastimam softverski stimer - AP Tuner 3, da dobijem zvuk gitare kao sto je na ovom videu - 

Inace te akorde znam igrat, al je zvuk gitare potpuno drugaciji .. jer ja sam taj stimer samo pokrenuo i udarao zicu i natezao je na zatezaljci dok nisam dobio cca oko 0 .. pa ak mi moze neko poslat , kak da si ovo namjestim ak to opce ima kakve veze sa stimerom il sam zabrijao nes sam -.-

PLz !!!

14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

E, jel mi moze neko napisat kako da nastimam softverski stimer - AP Tuner 3, da dobijem zvuk gitare kao sto je na ovom videu - 

Inace te akorde znam igrat, al je zvuk gitare potpuno drugaciji .. jer ja sam taj stimer samo pokrenuo i udarao zicu i natezao je na zatezaljci dok nisam dobio cca oko 0 .. pa ak mi moze neko poslat , kak da si ovo namjestim ak to opce ima kakve veze sa stimerom il sam zabrijao nes sam -.-

PLz !!!

pa nemas istu gitaru ko on a vjerojatno i zice :D

Dirt 3 -> Dino Bzik
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
dmanz kaže...

pa nemas istu gitaru ko on a vjerojatno i zice :D

to i ja mislim, no ipak se nadam da si morem to nekak nastimat {#}

Jer ovaj A akord na mojoj gitari zvuci duplo gore neg na njegovoj -.-

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2011 14:37 (fakEEE).
13 godina
protjeran
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

nemam pojma o gitarama, no predpostavljam jedno; da su glazbene skole instituti koji kvare talente.

naravno, treba nauciti neke osnove ali to je sve, 2 sata instrukcija

predpostavljam da su najbolji gitaristi oni koji su gradili svoj stil svirke, onako kako im je feeling rekao da im je lakse, ne onako kako je rekao profesor

mozda sam u krivu

14 godina
protjeran
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
nick_01 kaže...

nemam pojma o gitarama, no predpostavljam jedno; da su glazbene skole instituti koji kvare talente.

naravno, treba nauciti neke osnove ali to je sve, 2 sata instrukcija

predpostavljam da su najbolji gitaristi oni koji su gradili svoj stil svirke, onako kako im je feeling rekao da im je lakse, ne onako kako je rekao profesor

mozda sam u krivu

 

Ne mozes vjerovati koliko je osjecaj sviranja po propisima i notama bolji od onog uz skidanje uhom ili neki slican.

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

E, jel mi moze neko napisat kako da nastimam softverski stimer - AP Tuner 3, da dobijem zvuk gitare kao sto je na ovom videu

Inace te akorde znam igrat, al je zvuk gitare potpuno drugaciji .. jer ja sam taj stimer samo pokrenuo i udarao zicu i natezao je na zatezaljci dok nisam dobio cca oko 0 .. pa ak mi moze neko poslat , kak da si ovo namjestim ak to opce ima kakve veze sa stimerom il sam zabrijao nes sam -.-

PLz !!!

Ne trebaš ništa rihtati u programu. Stavi sve na default. Ako ti na svim žicama pokazuje 0, gitara bi trebala biti uštimana. Ne smije biti približno 0 ili milimetar lijevo-desno od 0, treba biti točno 0, kazaljka treba biti pod kutem od 90°.

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...
Ni meni ovo na videu ne zvuči ko A {#}. Šalim se, zvuči, ali imaš nekih 20 hvatova za A akord na gitari, možda i više. Neki zvuče "više" neki "niže".

 

Daj odlupaj ovim redosljedom ove žice. Ovo (b) zanemari za potrebe ovog teksta. Nemoj prebrzo lupat, onak laganini. Pa mi reci na koju te pjesmu asocira? trzaj jednu po jednu, ništa ne moraš stiskati sve ih trzaj prazne. : 6-3-2-1-2-3   6-3-2-1-2-3   6-3-2-1-2-3.

Odsviraj ovo Odsviraj ovo
11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
15 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

E, jel mi moze neko napisat kako da nastimam softverski stimer - AP Tuner 3, da dobijem zvuk gitare kao sto je na ovom videu - 

Inace te akorde znam igrat, al je zvuk gitare potpuno drugaciji .. jer ja sam taj stimer samo pokrenuo i udarao zicu i natezao je na zatezaljci dok nisam dobio cca oko 0 .. pa ak mi moze neko poslat , kak da si ovo namjestim ak to opce ima kakve veze sa stimerom il sam zabrijao nes sam -.-

PLz !!!

Pa ovo ti je EADGBE stim i tip svira e mol i a dur kolko mi se cini mozda si ti fulo ritam pa ti cudno zvuci i on ne trza cijelo vrijmo prema dolje pise ti tam ljepo

Marilyn Manson
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
ivan dragi kaže...
fakEEE kaže...
Ni meni ovo na videu ne zvuči ko A {#}. Šalim se, zvuči, ali imaš nekih 20 hvatova za A akord na gitari, možda i više. Neki zvuče "više" neki "niže".

 

Daj odlupaj ovim redosljedom ove žice. Ovo (b) zanemari za potrebe ovog teksta. Nemoj prebrzo lupat, onak laganini. Pa mi reci na koju te pjesmu asocira? trzaj jednu po jednu, ništa ne moraš stiskati sve ih trzaj prazne. : 6-3-2-1-2-3   6-3-2-1-2-3   6-3-2-1-2-3.

a tu pjesmu svako skuzi :) \m/

Dirt 3 -> Dino Bzik
16 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
nick_01 kaže...

nemam pojma o gitarama, no predpostavljam jedno; da su glazbene skole instituti koji kvare talente.

naravno, treba nauciti neke osnove ali to je sve, 2 sata instrukcija

predpostavljam da su najbolji gitaristi oni koji su gradili svoj stil svirke, onako kako im je feeling rekao da im je lakse, ne onako kako je rekao profesor

mozda sam u krivu

Nema tu pravila baš sve ovisi, od situacije do situacije imaš vrlo skolovanih gitarista koje jednostavno zvuce loše ali ne tehnicki več bezlicno bezidejno i nemaštovito. Ko strojevi su ne dodaju ništa svoje, tj nikad ih neceš po nicem moc izdvojit u masi gitarista pojest ce ih mrak i Povijest jednostavno zaboravit vrlo brzo to je tak.{#}{#}

 

Normalno da ima i obrnutih situacija, i to dosta kad školovani Gitarist svuci sjajno i originalno i Povijest ce ga zapamtit uvjek bez greške tj postat ce Legende. Usput ovaj dole gospon nema nikakvog, gitaristickog obrazovanja nije pohađal nikakve škole niti ga je iko ucil po tom pitanju zapravo cisti samouk na gitari kaj drugo. Zapravo je par godina išel u skolu za Pijanistu, ucil je Klavir svirat ali ga je valjda Grom pogodil ili Struje stresla pa se preokrenul na skroz nekaj drugo.{#}{#}

 

Kad su ga pitali zakaj je išel, radit svoju gitaru Frankenstrat kad je u ona vremena polovica 70-desetih godina bilo puno modela raznih gitara Eddie je rekel u slobodnom prevodu na hrvatski ovo ispod a ostalo je vec odavno poznato.{#}

 

"zakaj sam radil svoju gitaru pa jednostavno zato kaj gitara, na kakvoj sam ja htel svirat nije postojala nit jedna gitara u ono vrjeme na kojoj sam sviral nije imala zvuk koji sam ja tražil pa sam odlucil napravit gitaru po svom ukusu"

 

http://www.reliastream.com/cast/start/niorozco/
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
dmanz kaže...

Pa ako mu ne zvuči na ništa onda je krivo naštimao gitaru. {#}

 

Mislim da bi trebao nakon 3-4 trzaja skužiti pjesmu, ako mu je uštimana kako spada.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Skuzio sam pjesmu odmah nakon 1x odsviranja 6-3-2-1-2-3, no posto ne slusam tzv. metal neznam tocan naziv pjesme, al sam ga po filmovima cuo uff :D znaci da mi je valjda dobro nastimana gitara :)

Jucer kupio trzalicu, ide lakse sviranje , mnogo lakse :D ^^

14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

Skuzio sam pjesmu odmah nakon 1x odsviranja 6-3-2-1-2-3, no posto ne slusam tzv. metal neznam tocan naziv pjesme, al sam ga po filmovima cuo uff :D znaci da mi je valjda dobro nastimana gitara :)

Jucer kupio trzalicu, ide lakse sviranje , mnogo lakse :D ^^

ma od metalike nating els meders :D

 

znaci da je ustimana. onda samo vjezba i svako toliko ustimavanje. čisto da ti nebi neka žica malo pobjegla. i to je to. ak te prsti budu bolili malo lupi onak prstima po stolu pa boli još više al ti barem ne smeta toliko jako dok sviraš {#}

 

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
ivan dragi kaže...
fakEEE kaže...

Skuzio sam pjesmu odmah nakon 1x odsviranja 6-3-2-1-2-3, no posto ne slusam tzv. metal neznam tocan naziv pjesme, al sam ga po filmovima cuo uff :D znaci da mi je valjda dobro nastimana gitara :)

Jucer kupio trzalicu, ide lakse sviranje , mnogo lakse :D ^^

ma od metalike nating els meders :D

 

znaci da je ustimana. onda samo vjezba i svako toliko ustimavanje. čisto da ti nebi neka žica malo pobjegla. i to je to. ak te prsti budu bolili malo lupi onak prstima po stolu pa boli još više al ti barem ne smeta toliko jako dok sviraš {#}

 

Hvala ti :)

E daj mi samo reci, koliko otprilike bi trebalo proc vremena da mi prsti se priviknu na mjenjanje polozaja, odnosno akorda ? Jer meni Goran Bare - Put ka sreci padne tesko za mjenjat 2 akorda pa neznam xd

14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...
ivan dragi kaže...
fakEEE kaže...

Skuzio sam pjesmu odmah nakon 1x odsviranja 6-3-2-1-2-3, no posto ne slusam tzv. metal neznam tocan naziv pjesme, al sam ga po filmovima cuo uff :D znaci da mi je valjda dobro nastimana gitara :)

Jucer kupio trzalicu, ide lakse sviranje , mnogo lakse :D ^^

ma od metalike nating els meders :D

 

znaci da je ustimana. onda samo vjezba i svako toliko ustimavanje. čisto da ti nebi neka žica malo pobjegla. i to je to. ak te prsti budu bolili malo lupi onak prstima po stolu pa boli još više al ti barem ne smeta toliko jako dok sviraš {#}

 

Hvala ti :)

E daj mi samo reci, koliko otprilike bi trebalo proc vremena da mi prsti se priviknu na mjenjanje polozaja, odnosno akorda ? Jer meni Goran Bare - Put ka sreci padne tesko za mjenjat 2 akorda pa neznam xd

 tjedan dana ako vjezbas svakodnevno, ovo konkretno tvoje G , C i D mijenjat samo budi uporan vidjet ces kasnije za par mjeseci ces se smijat samom sebi kak to nisi mogao {#}

Dirt 3 -> Dino Bzik
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?

E tu ti fakat nema pravila. Neki akordi će ti biti lagani, neki teški. Oni koji su meni bili teški tebi će možda biti lagani itd.

 

Al treba vremena da se šaka privikne na mijenjanje položaja više puta u sekundi. Jer recimo sa Gm u F nije bed promijeniti, ali iz Gm u Dm, pa F, pa B, i te svo u ritmu.. al na sreću će ti to s vremenom ići lakše. 

 

A ak zapneš negdje, dođi ovdje, reci što te muči pa ćemo ti se malo smijati i odmah će ti biti lakše. {#} nema ništa bolje nego kada 3 dana nemoš' uvatiti B i onda ti netko dođe i kaže: pa kako to neznaš, pa to je lagano! (šala)

 

Već pretpostavljam da su ti Em i Am onak najbolji akordi na svijetu. dodaj G i to ti je 50% pjesama što se svira na plaži. {#}

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Yeah decki ! Hvala vam svima, pomogli ste mi dosad da ne odustanem dok sam ucio osnove ( po meni najteze i najdosadnije razdoblje ), lijepo od vas sta mi se niste smijali nego zaista pomogli kao i sada da ne odustanem sto i necu ! ;)

Ako mi sta nece bit jasno, doc cu vas ovdje pitat :P

Sada je sve na meni da vjezbam samo i sredim te akorde sve ! {#}

 

btw. nadam se da ce/je ova tema pomogla i ostalim n44bsima u sviranju gitare kao sto je meni , i slobodno oni postaju nesto sto neznaju jer nije ovo samo moja tema {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2011 21:13 (fakEEE).
13 godina
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Youtubni - Marty schwartz i yourguitarsage, tu sam ja započeo, stvarno se da puno naučiti 

griješiti je ljudski al je osjećaj božanski
13 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

Jedno pitanje .. kako znat koja varijacija akorda odgovara pjesmi ?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
fakEEE kaže...

Jedno pitanje .. kako znat koja varijacija akorda odgovara pjesmi ?

Misliš na određivanje tonaliteta? Tu ti samo uho može pomoći (i tablature).

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?

Moze mi tko reci ili linkati neki tutorijal kako citati akorde?

 

Sviram gitaru vec 2 godine,koristio sam se tablaturama.

 

Ali sad jedna pjesma nema tablaturu,nego samo akorde,a ja ih neznam odsvirati.

Radi se o ovoj pjesmi(tu su i akordi).

I don't ask why people lie, I just assume they all do. // InGame: hExX
15 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?

il ces ih ucit napamet ili nauci teoretski kako se sastvljaju akordi makar mi je cudno da vec 2god sviras i nisi to naucil,ucite teorije malo pa vam nece ni trebat tabovi.

 

http://chrisjuergensen.com/chordformula.htm

 

nek neko da bolji link ako ima ja nisam ucio to netu pa,i nadam se da bar ljestvice znas

Marilyn Manson
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2011 16:55 (R4zOR229).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
rocker55555 kaže...

Moze mi tko reci ili linkati neki tutorijal kako citati akorde?

 

Sviram gitaru vec 2 godine,koristio sam se tablaturama.

 

Ali sad jedna pjesma nema tablaturu,nego samo akorde,a ja ih neznam odsvirati.

Radi se o ovoj pjesmi(tu su i akordi).

Hjoj joj joj. Dvije godine, a još ne znašgooglati{#}

 

Btw, trebal bi znati gdje je koji ton na kojem polju, pa ako znaš sagraditi akord, možeš i tak. Recimo H. H se nalazi na drugom polju pete žice.

 

e --------------------|

H--------------------|

G--------------------|

D--------------------|

A---2----------------|

E--------------------|

 

To znači da akord izgleda ovak (svira se kao barre):

 

e ---2-----------------|

H---4-----------------|

G---4-----------------|

D---4-----------------|

A---2-----------------|

E----------------------|

 

Također, H je i na sedmom polju šeste žice (to je isti H kao i ovaj na drugom polju pete žice, u unisonu su).

 

e --------------------|

H--------------------|

G--------------------|

D--------------------|

A--------------------|

E----7---------------|

 

Tada bi akord izgledal ovak (isto barre):

 

e --- 7----------------|

H----7----------------|

G----6----------------|

D----9----------------|

A----9----------------|

E----7----------------|

 

Sviraš kojeg ti je lakše uhvatiti.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
R4zOR229 kaže...

il ces ih ucit napamet ili nauci teoretski kako se sastvljaju akordi makar mi je cudno da vec 2god sviras i nisi to naucil,ucite teorije malo pa vam nece ni trebat tabovi.

 

http://chrisjuergensen.com/chordformula.htm

 

nek neko da bolji link ako ima ja nisam ucio to netu pa,i nadam se da bar ljestvice znas

 

Pa kako da ih neucim kad nis nekuzim...

Npr. tamo je intro D#m H F# C# i ja nemam pojma sta trebam odsvirati...

 

I don't ask why people lie, I just assume they all do. // InGame: hExX
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
1domagoj1 kaže...

Hjoj joj joj. Dvije godine, a još ne znašgooglati{#}

 

Btw, trebal bi znati gdje je koji ton na kojem polju, pa ako znaš sagraditi akord, možeš i tak. Recimo H. H se nalazi na drugom polju pete žice.

 

e --------------------|

H--------------------|

G--------------------|

D--------------------|

A---2----------------|

E--------------------|

 

To znači da akord izgleda ovak (svira se kao barre):

 

e ---2-----------------|

H---4-----------------|

G---4-----------------|

D---4-----------------|

A---2-----------------|

E----------------------|

 

Cekaj.Kak si ti iz ovog H izvukao ovaj(-24442) akord?

I don't ask why people lie, I just assume they all do. // InGame: hExX
16 godina
neaktivan
offline
Kako nauciti svirati gitaru ?

D#m - D# znači da je tonika D# iliti ton D povišen za pola tona, malo m znači da je mol. Tak i ovi drugi.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
14 godina
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
1domagoj1 kaže...

D#m - D# znači da je tonika D# iliti ton D povišen za pola tona, malo m znači da je mol. Tak i ovi drugi.

Uhmmm,ok...

Kak mislis povisen za pola tona?

Ako je povisen za pola tona pomakne se za 1? Ili sam krivo shvatio?

I don't ask why people lie, I just assume they all do. // InGame: hExX
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako nauciti svirati gitaru ?
rocker55555 kaže...

Cekaj.Kak si ti iz ovog H izvukao ovaj(-24442) akord?

Dakle, treba ti teorijska podloga, jel... *sigh*

 

Znači ton H. Gledaš H dur ljestvicu. Ona ide ovak: H, C#, D#, E, F#, G#, A#, H.

 

Iz toga konstruiraš akord. Konstruira se tak da uzmeš toniku, na nju nakeljiš tercu i kvintu, to je osnovni H dur akord. H, D#, F#.

 

Naravno, trebaš znati tonove koji su koji na kojem polju.

 

e ---2-----------------|  ton F#

H---4-----------------|  ton D#

G---4-----------------|  ton H (oktavu viši)

D---4-----------------|  ton F#

A---2-----------------|  ton H

E----------------------|

 

Ovo, kaj si pital, da ak je povišen/snižen za pola tona, to je jedno polje više/niže.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice