Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 240.282
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
odjavljen
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Nije ni logika problem, nego polazna točka. Matrix vjeruje u nadnaravne moći Isusa jer je krenuo s točke u kojoj su te moći moguće i opravdane polaznom točkom (Bogom). Stvar se komplicira u tome što je jedino jedna strana u pravu. Ovdje ne bi trebalo ni biti ono "slobodno vjeruj u što želiš", već bi se ovo trebalo razriješiti. Što duže ustrajemo u toj slobodi mišljenja kako je svijet i život nastao, to ćemo sporije evoluirati kao vrsta. Ukoliko nema niti jednog pokazatelja da su njegova čuda i nadnaravne osobine moguće, pošto, kao što matrix kaže, ne možemo dokazati postojanje ili nepostojanje Boga (ja smatram da možemo, ali ok), onda tu polaznu točku možemo odbaciti kao neosnovanu. Ukoliko se ne može, sa sigurnošću, temelj te polazne točke utvrditi kao stvaran, onda nema smisla da ta polazna točka bude polazna točka za stvarnost. Ukoliko ju uzmemo kao stvarnost, ionako će se kasnije svejedno dokazati netočnom tj nestvarnom, uslijed tvrdnji koje su downright netočne a slijede iz te točke (kreacionizam, veliki potop itd). Biblija te bilo koja druga vjerska knjiga ne može biti dokaz za išta, pošto dokaz mora biti nepristran, a vjerske knjige su itekako pristrane određenim stranama, sve uključuju neku vrstu božanstva. 

Imamo polaznu točku koja daje rezultate i iz te polazne točke dobivamo objašnjenja kako naš svemir funkcionira, kako smo nastali, što se nalazi van našeg svijeta itd. Ta polazna točka, koja jedina ima dokaze iza sebe, bi trebala biti jedina polazna točka. 

 

Vjerojatnost postojanja Boga skoro je ravna nuli, a smanjivala se razvojem znanosti, te će se izravnati s nulom, po mom mišljenju, vrlo brzo. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

Jehovi svjedoci (također kršćani), ne prizaju sv. trojstvo, za pravoslavce nisam siguran. Zašto bi ja trebao znati zašto se ti tobožnji kršćani ograđuju od toga? Postoje baptisti, evangelisti i hrpa drugih koji možda ne priznaju trojstvo. Ti o kojima govoriš, nisu katolici.

 Jehovni svjedoci nisu kršćani niti to ima kakve veze s krščanstvo. Oni su sekta.

tnakir kaže...

Vi se i dalje borite razumom i logikom protiv religije.

 

Nekidan sam bio u raspravi sa bliskom osobom koja je zahvaljivala Bogu jer je ozdravila. Na moje pitanje "Šta mu (Bogu) nisi jebala mater kad te razbolija, nego mu sad zahvaljuješ" nije ništa pametn imala za reć :)

Da ne patiš da ne osječaš patnju neke stvari bi uzimao zdravo za gotovo., ne bi znao tko su ti pravi prijatelji, ne bi znao da postoje dobri ljudi koji će ti pomoć, zrelost se može razvijat kroz nevolje...samim time što smo se razboljeli možemo imat više suosječanja za ljude koji su bolesni.

 

Pošto promatraš trpljenje i bolest s ljudskog gledišta, ne razumiješ zašto je trpljenje dozvoljeno od strane Bog-a. 

 

Primjer jedne kolegice koja je bila nevjernik ili kako da već nazovem...njoj je to sve bilo smiješno, isprazno, glupo...neću puno filozofirat...

Dvije operacije abdomena (rak) i sad ide na treću. Jednostavno je izgubila nadu u ovozemaljsku pomoć (doktori) i sad se okrenula Bogu. Vjeruje da će joj treća operacija biti uspiješna.

 

Po meni ova tema nema kraja : Vi osporavate, mi vjerujemo. Niti će te Vi nas sa svojim konstatacijama okrenut protiv Boga, niti ćete vi vjerovat osim ako neke stvari ne doživite na svojoj koži.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...

 Vjerojatnost postojanja Boga skoro je ravna nuli, a smanjivala se razvojem znanosti, te će se izravnati s nulom, po mom mišljenju, vrlo brzo. 

Čim kažu tamo neki znanstvenici da Bog ne postoji, odmah će prestat postojati vjera. Svi će biti ateisti/teisti ili nešto treće i živjet ćemo na zemlju u miru i slozi.

 

Ako je za znanost postojanje Boga najveći problem., onda nije ni čudo što se sranja događaju u svijetu.

16 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
R36 kaže...

Da ne patiš da ne osječaš patnju neke stvari bi uzimao zdravo za gotovo., ne bi znao tko su ti pravi prijatelji, ne bi znao da postoje dobri ljudi koji će ti pomoć, zrelost se može razvijat kroz nevolje...samim time što smo se razboljeli možemo imat više suosječanja za ljude koji su bolesni.

 

Pošto promatraš trpljenje i bolest s ljudskog gledišta, ne razumiješ zašto je trpljenje dozvoljeno od strane Bog-a.  

 

Znači ako ne patiš, nemaš pojma. Baci se u vrelo ulje, patnja i bol ti idu na 10 000. Bit će ti super.

 

R36 kaže...

 

Ako je za znanost postojanje Boga najveći problem., onda nije ni čudo što se sranja događaju u svijetu.

Da je znanosti to primarni problem, ti danas ne bi tipkao na internetima koje je znanost izmislila, ne bi imao lijek za razne boleštine koje je bog poslao svojim obožavateljima. Zapravo, trpio bi i patio jer bi ti život bio usran, taman onako kako tvoj bog želi. Odreci se dostignuća moderne znanosti i samoranjavaj se, trpi, pati, bit ćeš bliži bogu. Jer on želi da ti patiš. Jer te voli. Neizmjerno.

Rvat katolik!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
"Da ne patiš da ne osječaš patnju neke stvari bi uzimao zdravo za gotovo., ne bi znao tko su ti pravi prijatelji, ne bi znao da postoje dobri ljudi koji će ti pomoć, zrelost se može razvijat kroz nevolje..."

Zašto ne bih znao? Zato što me šeprtljavi bog napravio takvim? Mogao je sve napraviti savršeno, ali ne, on je radije napravio tako da meni 'treba' patnja, a onda je sadistički smišljao strahovite patnje koje čovjek može iskusiti.

I onda govorimo da nas ljubi i da je milostiv, a naivci mu se mole i zahvaljuju kad ih doktori spase. Zašto tvoja kolegica ne ostane doma boga moliti?

Sva ta vjera je samo samozavaravanje, da čovjeku bude lakše u teškim trenucima. Kao što mozak možeš zavarati optičkom iluzijom, tako ga možeš zavarati i pričom o bogu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
R36 kaže...
footballer kaže...

 Vjerojatnost postojanja Boga skoro je ravna nuli, a smanjivala se razvojem znanosti, te će se izravnati s nulom, po mom mišljenju, vrlo brzo. 

Čim kažu tamo neki znanstvenici da Bog ne postoji, odmah će prestat postojati vjera. Svi će biti ateisti/teisti ili nešto treće i živjet ćemo na zemlju u miru i slozi.

 

Ako je za znanost postojanje Boga najveći problem., onda nije ni čudo što se sranja događaju u svijetu.

 Fulao si poantu mojeg posta, i to za jako puno. Nije za znanost problem Bog, znanost ga je odavno izbacila iz jednadžbe. Za znanost su problem vjernici, koji rade gluposti kao što se sad rade u Turskoj (izbacivanje učenja teorije evolucije iz srednjih škola). Vjernici zagovaraju slobodu mišljenja i to da njima nitko (čitaj: nevjernici) ne nameće svoje uvjerenje, ali kad oni nameću svoja uvjerenja onda to nije nametanje nego "širenje radosne vijesti". Čim se neki ateist pojavi na televiziji, odmah je on "smeće" i postavlja se pitanja "šta će on ljudima govorit u šta oni moraju vjerovat", al zato kad se na radiju i televiziji svake nedjelje vrti prijenos mise, onda nikome ništa. Vjernici su ok sa slobodom mišljenja, sve dok se to mišljenje podudara s njihovim. A ni sami nisu svjesni da je njihovo mišljenje puno rupa. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

Ne izbjegavam odgovoriti zašto vjerujem u "takvog Boga". Mogu još sto puta ponoviti. Isus je "živući" dokaz za "takvog Boga" u kojeg vjerujem. Vjerujem u Boga koji je poslao dokaz u ljudskom obliku za njegovo postojanje. Zato ne vjerujem u Zeusa.

Ali, Apolon je "živući" dokaz Zeusa u kojeg vjerujem....

 

matrix777 kaže...

Što se tiče drugog djela tvog posta, vidim samo prtljanje u nepoznato. Možemo samo zamisliti ljudski um prije 2000god a ti govoris o pretpostavkama, čak bi se usudio reći da i tvrdiš to što govoriš.

A tvoje uzimanje Biblije kao relevantne ne spada u pretpostavke? Povijest često iz poznatog pokušava dokućiti nepoznato, ali ti tu uletiš s pretpostavkama koje nemaju temelja ni u nalazima ni u zdravoj logici i dostupnom znanju.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
tnakir kaže...  

Znači ako ne patiš, nemaš pojma. Baci se u vrelo ulje, patnja i bol ti idu na 10 000. Bit će ti super.

 

Pa normalno da nemaš pojma. Ne trebam se bacit u vrelo ulje., dovoljno mi je kad me malo pošprica da znam kako boli.

 

Ne treba me stres dalekovod, dovoljno mi je da me malo cimne elektricitet...

 

Ne znam kako je vozit Ferrari, jel ga nisam vozio tako da oko tog osječaja nemam pojma.

 

Visak kaže...
I onda govorimo da nas ljubi i da je milostiv, a naivci mu se mole i zahvaljuju kad ih doktori spase. Zašto tvoja kolegica ne ostane doma boga moliti?

Sva ta vjera je samo samozavaravanje, da čovjeku bude lakše u teškim trenucima. Kao što mozak možeš zavarati optičkom iluzijom, tako ga možeš zavarati i pričom o bogu.

Moraš sam sebi pomoć da bi ti Bog pomogao....

 

Samozavaravanje je ovaj život, ova prividna sigurnost, gdje mislimo da smo samodostatni, da sve možemo - tko je jaći od nas. Tek kad padnemo vidimo tko smo i šta smo. Čovjek koji nije iskusio patnju/razočaranje/boli i sl nikad ne zna kako je to.

 

 

Kad pogledam silne postove - uopće ne kužim što vi želite dokazat. Da Bog ne postoji. Smiješno.

 

Šta mislite da su ovaj svijet i život su nastali slučaju...je., kao što ću ja slučajno dobit loto a nisam ga uplatio.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 12:22 (R36).
16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
R36 kaže...
Moraš sam sebi pomoć da bi ti Bog pomogao....

Pa ti onda više bog nit ne mora pomoći. Kakva podla manipulacija.

 

R36 kaže...
Samozavaravanje je ovaj život, ova prividna sigurnost, gdje mislimo da smo samodostatni, da sve možemo - tko je jaći od nas. Tek kad padnemo vidimo tko smo i šta smo. Čovjek koji nije iskusio patnju/razočaranje/boli i sl nikad ne zna kako je to.

Pišeš o samozavaravanju, koje sam prakticiraš, kao o nečem pozitivnom. Neobično.

 

R36 kaže...
Kad pogledam silne postove - uopće ne kužim što vi želite dokazat. Da Bog ne postoji. Smiješno.

Nije dovoljno samo pogledati silne postove - treba ih i pročitati, jer je evidentno da ih nisi pročitao pa je onda jasno da ništa ne kužiš.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
R36 kaže...

 Jehovni svjedoci nisu kršćani niti to ima kakve veze s krščanstvo. Oni su sekta.

 

 

Koja je razlika između kršćana i Jehovinog svjedoka, što se tiče vjerovanja? Što njih čini sektom a da recimo ne čini neku manju frakciju kršćana?

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 12:33 (lovacmaki).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
R36 kaže...

 

Šta mislite da su ovaj svijet i život su nastali slučaju...je., kao što ću ja slučajno dobit loto a nisam ga uplatio.

 Ne mislimo. To što ti misliš da mi to mislimo je zapravo dokaz koliko si neupućen i needuciran u tom smislu. 

 

Ta religijska logika nema smisla, jer počinješ od posljedice, a ne uzroka. Posljedica u ovom slučaju nije motiv uzroku, nego nešto što je nastalo od uzroka i uvjeta koji su se, u tom trenutku, odvijali u okolini. Da nije bilo uvjeta za život na zemlji, on ne bi nastao. Mi ne postojimo jer je netko fine-tunao te uvjete, nego zato što smo imali uvjete za postojanje. Postojimo zato što postojimo, i to je to. 

 

Isto tako, ja se nadam da si svjestan da, s Bogom, ne postoji smisao života. S Bogom, ne postoji slobodna volja, nego je ona samo privid. Raj i pakao su još jedan argument bezbožnom modelu svemira i stvarnosti. Također, gledajući u stanje u kojem se nalazi cijeli svijet, jasno se može zaključiti da Bog, ukoliko postoji, nije svemoguć, nego krajnje nesposoban i malouman. 

 

EDIT: Što se tiče jehovinih svjedoka i "pravih kršćana" - https://en.wikipedia.org/wiki/No_true_Scotsman

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 12:36 (footballer).
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...

Nije ni logika problem, nego polazna točka. Matrix vjeruje u nadnaravne moći Isusa jer je krenuo s točke u kojoj su te moći moguće i opravdane polaznom točkom (Bogom). 

 Ja sam jako dobro razumio da ti dokaz, isključivo (ključna riječ) tražiš u dokazivanju Isusovih čuda. Samo ne znam zašto tvrdiš (ključna riječ) da ja isključivo(ključna riječ) vjerujem u Isusa samo radi njegovih čuda. Daj me citiraj gdje to jasno tvrdim.

 

Uvjerenje da je Isus postojao kakvim se opisuje, nevezano za Bibliju, su potvrdili i tvoji kolege ovdje prije nekoliko stranica. No oni isto tako zaključuju da nema dokaza za njegova čuda i sl.

 

Napravio Isus sva ta čuda ili ona bila rekla-kazala, ne isključuje druga saznanja o njegovom postojanju.

MrBlc ...

A tvoje uzimanje Biblije kao relevantne ne spada u pretpostavke? Povijest često iz poznatog pokušava dokućiti nepoznato, ali ti tu uletiš s pretpostavkama koje nemaju temelja ni u nalazima ni u zdravoj logici i dostupnom znanju.

 Kompa, jesi ti fulao citat ili? Daj pročitaj zadnje moje postove pa onda probaj ponovo zaključiti dali ja uzimam Bibliju zdravo za gotovo i dali se vodim po njoj. 

Ako i dalje zaključuješ isto, onda ne znam što bi rekao.

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
footballer kaže...

Nije ni logika problem, nego polazna točka. Matrix vjeruje u nadnaravne moći Isusa jer je krenuo s točke u kojoj su te moći moguće i opravdane polaznom točkom (Bogom). 

 Ja sam jako dobro razumio da ti dokaz, isključivo (ključna riječ) tražiš u dokazivanju Isusovih čuda. Samo ne znam zašto tvrdiš (ključna riječ) da ja isključivo(ključna riječ) vjerujem u Isusa samo radi njegovih čuda. Daj me citiraj gdje to jasno tvrdim.

 

Uvjerenje da je Isus postojao kakvim se opisuje, nevezano za Bibliju, su potvrdili i tvoji kolege ovdje prije nekoliko stranica. No oni isto tako zaključuju da nema dokaza za njegova čuda i sl.

 

Napravio Isus sva ta čuda ili ona bila rekla-kazala, ne isključuje druga saznanja o njegovom postojanju.

 Da malo pojasnim, jer izgleda da nisam dobro pojasnio prvi put.

 

Postojanje Isusa kao čovjeka nije nešto za što tražim dokaz, niti mislim da ti vjeruješ u njegovo postojanje na temelju njegovih čuda. Gledano sa strane samo postojanja, i ja i ti imamo doslovno iste kriterije za to. Nama je potrebna potvrda postojanja uzeta iz više izvora, s tim da Biblija ne ulazi u to, jer ona sadrži priče o njemu. Što se tiče postojanja, mi tražimo vanjske dokaze samo o njegovom postojanju. Ne vjeruješ u Isusa kao u to da li je on postojao (ili je postojao ili nije, ne možemo vjerovati ili ne vjerovati), nego vjeruješ u ono što je on propovjedao i radio (po Biblijskim pričama). 

 

S gledišta njegovih čuda opisanih u Bibliji, za to nemamo vanjske dokaze (dokaze van vjerskih knjiga). U tom slučaju dolazi do tog da li ti iskreno vjeruješ u priče iz Biblije. Ja ne vjerujem bez vanjskih dokaza. Svjedoci koje si spomenuo se nalaze u vjerskim knjigama, a meni trebaju dokazi izvan vjerskih knjiga. 

 

Naravno, slažem se. Ukoliko je dokazano njegovo postojanje van samih vjerskih knjiga, onda je postojao. Ali samo njegovo postojanje ne dokazuje čuda koja mu se pripisuju vjerskim knjigama. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

Kompa, jesi ti fulao citat ili? Daj pročitaj zadnje moje postove pa onda probaj ponovo zaključiti dali ja uzimam Bibliju zdravo za gotovo i dali se vodim po njoj. 

Ako i dalje zaključuješ isto, onda ne znam što bi rekao.

Nisam ja ništa fulao. U osnovi se referiraš na ovo:

matrix777 kaže...

Ja sam jako dobro razumio da ti dokaz, isključivo (ključna riječ) tražiš u dokazivanju Isusovih čuda. Samo ne znam zašto tvrdiš (ključna riječ) da ja isključivo(ključna riječ) vjerujem u Isusa samo radi njegovih čuda. Daj me citiraj gdje to jasno tvrdim.

 

Uvjerenje da je Isus postojao kakvim se opisuje, nevezano za Bibliju, su potvrdili i tvoji kolege ovdje prije nekoliko stranica. No oni isto tako zaključuju da nema dokaza za njegova čuda i sl.

 

Napravio Isus sva ta čuda ili ona bila rekla-kazala, ne isključuje druga saznanja o njegovom postojanju.

... međutim, ovo je klasični primjer logičke pogreške moving goalposts. Ti tvrdiš da je postojao Isus koji je bio sin Božji, što dokazju čuda koja je radio.

 

Međutim, kad pričamo o dokazima i povijesno utvrdivim činjenicama, ti govoriš o liku koji se zvao Isus i propovijedao nove ideje i smatraš to dokazom za Isusa koji je sin Božji i dokaz (posredno preko čuda) Božjeg postojanja. Tu uredno ignoriraš dva problema:

1.) Nema opravdanog razloga za vjerovati da je taj Isus stvarno bio sin božji, a ne običan građanin koji je imao viziju socijalno osvještenijeg svijeta i istu propovijedao okolo

2.) Čak i dokazi za postojanje takvog Isusa, koji je običan čovjek, nisu pretjerano jaki, ali se prihvaćaju jer ne iznose revolucionarne tvrdnje za koje inače ne bi bili dovoljni, poput one da se radi o sinu božjem (extraordinary claims require extraordinary evidence)

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
matrix777 kaže...
footballer kaže...

 

 Da malo pojasnim, jer izgleda da nisam dobro pojasnio prvi put.

 

Postojanje Isusa kao čovjeka nije nešto za što tražim dokaz, niti mislim da ti vjeruješ u njegovo postojanje na temelju njegovih čuda. Gledano sa strane samo postojanja, i ja i ti imamo doslovno iste kriterije za to. Nama je potrebna potvrda postojanja uzeta iz više izvora, s tim da Biblija ne ulazi u to, jer ona sadrži priče o njemu. Što se tiče postojanja, mi tražimo vanjske dokaze samo o njegovom postojanju. Ne vjeruješ u Isusa kao u to da li je on postojao (ili je postojao ili nije, ne možemo vjerovati ili ne vjerovati), nego vjeruješ u ono što je on propovjedao i radio (po Biblijskim pričama). 

 

S gledišta njegovih čuda opisanih u Bibliji, za to nemamo vanjske dokaze (dokaze van vjerskih knjiga). U tom slučaju dolazi do tog da li ti iskreno vjeruješ u priče iz Biblije. Ja ne vjerujem bez vanjskih dokaza. Svjedoci koje si spomenuo se nalaze u vjerskim knjigama, a meni trebaju dokazi izvan vjerskih knjiga. 

 

Naravno, slažem se. Ukoliko je dokazano njegovo postojanje van samih vjerskih knjiga, onda je postojao. Ali samo njegovo postojanje ne dokazuje čuda koja mu se pripisuju vjerskim knjigama. 

 Kako da imamo vanjske dokaze tj. dokaze mimo onih koji ga priznaju za takvog kakav jest, od ovih koji su ga proganjali nećeš zasigurno dobiti takav dokaz , zidovski sveštenici koji ma se nije svidio njegov govor tj. zbog kritika koje je upučivao na njihov rad, nazivali si njega i njegovu majku svakakvim pogrdnim imenima i sad očekivati da oni budu validan dokaz u njegovu korist. A svaki koji postane njegov sljedbenik zbog njegovih djela a kojima su bili svjedoci automatizmom više nije validan dokaz po tvojim kriterijima.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mirzet1976 kaže...

 Kako da imamo vanjske dokaze tj. dokaze mimo onih koji ga priznaju za takvog kakav jest, od ovih koji su ga proganjali nećeš zasigurno dobiti takav dokaz , zidovski sveštenici koji ma se nije svidio njegov govor tj. zbog kritika koje je upučivao na njihov rad, nazivali si njega i njegovu majku svakakvim pogrdnim imenima i sad očekivati da oni budu validan dokaz u njegovu korist. A svaki koji postane njegov sljedbenik zbog njegovih djela a kojima su bili svjedoci automatizmom više nije validan dokaz po tvojim kriterijima.

 Znači nema nikakav dokaz za njegova čuda i moći, te za to da je on sin božji izvan vjerskih knjiga? I rest my case.

11 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
mirzet1976 kaže...

 Kako da imamo vanjske dokaze tj. dokaze mimo onih koji ga priznaju za takvog kakav jest, od ovih koji su ga proganjali nećeš zasigurno dobiti takav dokaz , zidovski sveštenici koji ma se nije svidio njegov govor tj. zbog kritika koje je upučivao na njihov rad, nazivali si njega i njegovu majku svakakvim pogrdnim imenima i sad očekivati da oni budu validan dokaz u njegovu korist. A svaki koji postane njegov sljedbenik zbog njegovih djela a kojima su bili svjedoci automatizmom više nije validan dokaz po tvojim kriterijima.

 Znači nema nikakav dokaz za njegova čuda i moći, te za to da je on sin božji izvan vjerskih knjiga? I rest my case.

De ti meni reci ko bi bio valjan dokaz a da je bio u kontaktu sa Isusom,a imaš samo dvije strane sljedbenici i smrtni neprijatelji.

I kad bi imali opet bi oni bili okarakterisani kao skriveni pobornici tih ideja, tražile bi se neke mahane ili ko zna šta samo da budu diskreditovani kao nepristrasan izvor informacija i tomu nikad kraja.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 13:37 (mirzet1976).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mirzet1976 kaže...

 Kako da imamo vanjske dokaze tj. dokaze mimo onih koji ga priznaju za takvog kakav jest, od ovih koji su ga proganjali nećeš zasigurno dobiti takav dokaz , zidovski sveštenici koji ma se nije svidio njegov govor tj. zbog kritika koje je upučivao na njihov rad, nazivali si njega i njegovu majku svakakvim pogrdnim imenima i sad očekivati da oni budu validan dokaz u njegovu korist. A svaki koji postane njegov sljedbenik zbog njegovih djela a kojima su bili svjedoci automatizmom više nije validan dokaz po tvojim kriterijima.

Možda neće javno priznati, ali se uvijek može naći neka privatna poruka, zapis, svjedočanstvo, pa makar iskrivljeno. Primjerice, trag da postoji netko tko je "širio laži o čudima" iz vremena dok je Isus još (navodno) bio živ bi barem bio dokaz da se o čudima pričalo za života, međutim, nemamo ni takvih dokaza, već isključivo desetljećima nakon Isusovog vremena se počinje pričati o čudima.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mirzet1976 kaže...

I kad bi imali opet bi oni bili okarakterisani kao skriveni pobornici tih ideja, tražile bi se neke mahane ili ko zna šta samo da budu diskreditovani kao nepristrasan izvor informacija i tomu nikad kraja.

 Da je baba muško, zvala bi se Duško. Nema ih, i gotovo. Nema ali, nema kad bi bilo itd. Pobornici nisu dokaz, svjedoci nisu dokaz. Uostalom, da se to sve dogodilo, zar ne misliš da bi imali milijun i jedan izvor van vjerskih knjiga o tome? 

 

Jedino zbog čega religija još opstaje je to da se ljudi boje pustiti obećanja koja daje zagrobni život i zakoračiti u nepoznato. Bude jednom čovječanstvo prešlo preko te malene prepreke. 

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...

Možda neće javno priznati, ali se uvijek može naći neka privatna poruka, zapis, svjedočanstvo, pa makar iskrivljeno. Primjerice, trag da postoji netko tko je "širio laži o čudima" iz vremena dok je Isus još (navodno) bio živ bi barem bio dokaz da se o čudima pričalo za života, međutim, nemamo ni takvih dokaza, već isključivo desetljećima nakon Isusovog vremena se počinje pričati o čudima.

 Nemamao dokaze da se o tome pričalo za vrijeme Isusovog života? 

Ti i dalje iznistiraš na Bibliji u kontekstu kada je pisana!? Kakve veze ima kad je pisana Biblija sa vremenom svjedočanstava?

 

Vijesti nisu prenesene u 10 dana of kors, no nakon izvjesnog vremena, kad su se prikupile izjave svjedoka, pogotovo onih koji su bili direktno Isusovi sljedbenici (vidjeli ga živog), počelo se sa pisanjem Novog zavjeta (prvi psalmi). 

 

Da je napisana u roku 6mj nakon Isusove smrti, ti bi vjerojatno rekao da je ishitrena i napisana sa nedovoljno dokaza bez pokusaja provjeravanja tih dokaza.

 

Tako da, kada bi po tebi bilo idealno vrijeme za takva saznanja, odnosno uzimajući ih uopće u obzir? 3god, 7god? 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Koja je razlika između kršćana i Jehovinog svjedoka, što se tiče vjerovanja? Što njih čini sektom a da recimo ne čini neku manju frakciju kršćana?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...

 Mi ne postojimo jer je netko fine-tunao te uvjete, nego zato što smo imali uvjete za postojanje. Postojimo zato što postojimo, i to je to. 

hahahahah...brutalno jak argument. Postojimo zato što postojimo. Bravo. Sjedni 5.

 

To je isto kao da kaže da motor u autu postoji zato što postoji.

 

 

 

 

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
R36 kaže...

hahahahah...brutalno jak argument. Postojimo zato što postojimo. Bravo. Sjedni 5.

 

To je isto kao da kaže da motor u autu postoji zato što postoji.

 

 

 Ili ono kad kažu da Bog postoji zato što postoji. 

16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
R36 kaže...
footballer kaže...

 Mi ne postojimo jer je netko fine-tunao te uvjete, nego zato što smo imali uvjete za postojanje. Postojimo zato što postojimo, i to je to. 

hahahahah...brutalno jak argument. Postojimo zato što postojimo. Bravo. Sjedni 5.

Nisi ga skužio. Postojimo zato što postojimo.  Zato jer su se tako odigrale stvari. Da se nisu tako odigrale ne bismo postojali ovakvi ili ne bismo postojali uopće. A to ne znači da ne bi postojali neki drugi.

 

Fine-tunanje je debilna ideja, logički pogrešan argument, jer uzima trenutno stanje i gleda koji su uvjeti potrebni za točno takvo trenutno stanje. Pazi zašto je debilna - zato fine-tunanje jer podrazumijeva determinizam! A koriste je oni koji od determinizma bježe kao vrag od tamjana. Nemreš imati fine-tunanje ako nemaš deterministički svemir, jer u suprotnom fine-tunanje ne bi rezultiralo očekivanim, željenim rezultatima, odnosno to onda uopće ne bi ni bilo fine-tunanje!

 

R36 kaže...
To je isto kao da kaže da motor u autu postoji zato što postoji.

Analogija ti je totalno pogrešna, što će reći da ne razumiješ kolegin argument.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 14:41 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Vjernici polaze od iluzije da su toliko bitni da je bog stvorio cijeli ovaj nepregledan svemir s bilijunima milijardi zvijezda, samo zbog njih, a onda još pazi što je svatko od njih učinio, rekao ili pomislio.

Tom tipu je stvarno dosadno, ali svejedno ne bi pomogao milijunima djece koja umiru od boleština i gladi. A i tu patnju im je on osobno smislio i dizajnirao.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 Tvrdnja da je Isus kopija mitoloških bogova potječe od autora čija je djela znanost odbacila, a sadrže logičke pogreške i ne mogu se usporediti s novozavjetnim Evanđeljima, koja su podnijela skoro 2.000 godina intenzivnog ispitivanja.

 I failala brutalno

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mirzet1976 kaže...

 Sa ovim se nebi složio francuz Dr Maurice Bucaille koji radio na tom faraonu koji je potopit i sačuvan sa svim unutrašnjim organima,  nije mumija.

 

 Znači Tacit baš i nije pouzdan izvor i možemo ga odbaciti kao potvrdu Isusova postojanja?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

vjernici,pseudznanstvenici,kvazihistoricari,teoreticari zavjera ... svi oni potvrdjuju i upotpunjuju jedne druge i moram priznati zabavni su za ,,ubiti,, vrijeme,medjutim kad svoje stavove pocnu nametati i mjesati u stvaran svijet i zivot, u medjuljudske odnose onda sve to postaje odbojno i bolesno !

 

 

waaagh
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...

 Da malo pojasnim, jer izgleda da nisam dobro pojasnio prvi put.

 

Postojanje Isusa kao čovjeka nije nešto za što tražim dokaz, niti mislim da ti vjeruješ u njegovo postojanje na temelju njegovih čuda. Gledano sa strane samo postojanja, i ja i ti imamo doslovno iste kriterije za to. Nama je potrebna potvrda postojanja uzeta iz više izvora, s tim da Biblija ne ulazi u to, jer ona sadrži priče o njemu. Što se tiče postojanja, mi tražimo vanjske dokaze samo o njegovom postojanju. Ne vjeruješ u Isusa kao u to da li je on postojao (ili je postojao ili nije, ne možemo vjerovati ili ne vjerovati), nego vjeruješ u ono što je on propovjedao i radio (po Biblijskim pričama). 

 

S gledišta njegovih čuda opisanih u Bibliji, za to nemamo vanjske dokaze (dokaze van vjerskih knjiga). U tom slučaju dolazi do tog da li ti iskreno vjeruješ u priče iz Biblije. Ja ne vjerujem bez vanjskih dokaza. Svjedoci koje si spomenuo se nalaze u vjerskim knjigama, a meni trebaju dokazi izvan vjerskih knjiga. 

 

Naravno, slažem se. Ukoliko je dokazano njegovo postojanje van samih vjerskih knjiga, onda je postojao. Ali samo njegovo postojanje ne dokazuje čuda koja mu se pripisuju vjerskim knjigama. 

 Ako ti nisu dokaz Poslanice (pisani trag) od njegovih najbližih učenika, onda ne znam šta zapravo tražiš. Iskaz neutralnog susjeda? Kakav bi ti dokaz našao nakon 2k i kusur godina? U obliku pisma? 

 

Zamisli ovako, ti si bio jedan od apostola prije 2k godina, kako bi ti dokazao cijelom svijetu postojanje Isusa i čuda koje je radio? Osim kako su i sami svjedočili drugima.

 

I još jedno pitanje: Da se Isus danas "događa", točno pred tobom pretvara vodu u vino, kako bi ti to meni dokazao? Bilo koje čudo koje je radio, kako bi ti na svoj način dokazao u ondašnje vrijeme? 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
Visak kaže...
Knjige se pišu nakon događaja, ali je zgodno imati očevica ili pisani trag iz tog razdoblja. Rekla-kazala nakom 50 godina izmijeni priču do neprepoznatljivosti. Zamisli da nema nijednog dokumenta iz 2.s.r i da netko sada ide pisati prvu i jedinu knjigu o tom ratu, ali da ne razgovara ni sa jednim sudionikom, nego samo na temelju onog što je čuo. Jasno ti je da Hasanbegović i Pusić ne bi napisali iste knjige. Sad zamisli to u doba posvemašnjeg praznovjerja.

 Tebi je isto zatražiti pisani trag iz 1945 ili očevica, i iz 50.g.? Mislim da ne moram nabrajati zašto je to suludo. Ne samo radi većeg raspona u godinama.

 

Ako ovaj svijet "doživi" 4034.g. lako ćemo saznati što je bilo prije 2000g, sa 100% sigurnosti, zar ne? S obzirom na današnju tehnologiju i veći potencijal inteligencije nego u Isusovo vrijeme. A ti to pokušavaš izjednačiti.

 Ne znam da li se praviš glup ili...

Jasno sam napisao da su pisci Biblije trebali autentične svjedoke, a ne da ih sada trebamo.

 

Na kraju priznaješ da ne možemo sa sigurnošću znati što se tada događalo (iako za mnoge druge, daleko manje važne događaje imamo pregršt vrlo točnih dokumenata), a raspravu si počeo tvrdnjom da je postojanje Isusa dokazano van svake sumnje. Isus nije dokazan!

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice