Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 236.388
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
BlackDog22 kaže...
matrix777 kaže...

 Zašto uspoređuješ znanost sa Bogom? Pa logično je da Bog, ako postoji, ne ostavlja iza sebe biološke tragove ili mlaz od zvjezdane prašine za sobom. Ja mogu tako reći da je znanost u velikom zaostatku kad još uvijek nema dokaze za postojanje Boga. I nitko ne može dokazati da nisam u pravu. Možda se i znanstveno dokaže u neko vrijeme, ovom ili sljedećem stoljeću, tko zna?! I nisam sarkastičan.

 Ne uspoređujem ja znanost sa bogom, nego evo već treči put ponavljam da uspoređujem dokaze. Uspoređujem ono što ti smatraš dokazom i ono što znanost smatra dokazom. Značenje tvog dokaza i znanstvenog dokaza je toliko u suprotnost da rasprava između ljudi koji definiraju dokaze na ovako dva suprotna načinaje besmislena. 

 

Ako znanost dokaže da bog postoji onda će Bog biti znanstveno dokazan...ne razumijem poantu. I ako ga znanost dokaže ja ću znati da on postoji, ako si mođda sumnjao da ga ja ne bi prihvatio kao činjenicu.  

 Jesi siguran da možda imamo sve grane znanosti koje postoje (ne trenutno)? Možda postoji još jedna (ili više njih) koje će se tek "osnovati", recimo za prilike dokazivanja Boga ili nečeg trećeg? Ja o tome govorim. Jer nisi u istom trenutku imao matematiku, fiziku, kemiju, biologiju, dolazilo je postepeno. 

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
matrix777 kaže...
 Svaka knjiga je "u pravu" koja je pisana po istinitom događaju. 

 Ne razumijem onda ovo:

Pa ako ćemo nekim redosljedom... Zašto je proreknuto da "Mesija" dolazi? I to baš od djevice Marije začećem po duhu svetom, za koje kažeš da je znanstveno i medicinski nemoguće? I pazi ovo, baš to proreknuće, baš iz te štale, se rodi dječak kojem se da ime Isus. Koji je (protiv svih tvojih zakona fizike) hodao po vodi (pred svjedocima), koji je protiv svih tvojih zakona fizike, nahranio tisuće sa jednom ribom i jednim kruhom (tisuće svjedoka), koji je činio čuda svakodnevno (pred svjedocima koji ga nisu voljeli), koji se prozvao sinom božjim, koji je rekao da će za 3 dana uskrsnuti po sv. pismu i to je i napravio (iako su ga radi prosvjeda židovske crkve, čuvali stražari u hermetičkoj zatvorenoj grobnici), kojeg je počeo slijediti i jedan rimski vojnik, nakon što su pronašli njegove učenike te vidjeli Isusa živog (nakon njegove smrti), koji do krajnjih granica izdržavanja boli mučenja, je i dalje govorio da sin božji, koji je umro za tebe, mene, njega, nju...

Dakle u istoj knjizi ti piše proreknuće i onda kasnije da se to proreknuće dogodilo bez ikakvih vanjskih potvrda i dokaza. No ako ti Bibliju uzimaš kao inherentno istinitu, ne znam zašto ovdje radiš "vratolomije" i nepotrebno kompliciraš s dokazom. U Bibliji piše da Bog postoji, a ona je istinita pa možeš odmah reći da Bog postoji jer piše u Bibliji, ovako ispadaš totalno smiješan.

 

 Zar ti ja djelujem da ne vjerujem da postoji? LOL

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 Jesi siguran da možda imamo sve grane znanosti koje postoje (ne trenutno)? Možda postoji još jedna (ili više njih) koje će se tek "osnovati", recimo za prilike dokazivanja Boga ili nečeg trećeg? Ja o tome govorim. Jer nisi u istom trenutku imao matematiku, fiziku, kemiju, biologiju, dolazilo je postepeno. 

 Ja pretpostavljam da ovdje pričamo o svemogućem bogu? Ako je bog svemogućan onda se on može danas ili prije 1000 ili 10.000 godina nama pokazati i znanstveno bi ga mogli dokazati, izmjeriti. Ako vjerujemo onome što piše u bibliji to se i dogodilo. Znači nije bitan stupanj znanosti da bi mogli dokazat boga, AKO NAM ON TO DOPUSTI. 

 

Ti ovdje pretpostavljaš neki viši stupanj znanosti kojim bi mogli dokazat boga. Bez njegova dopuštenja? Ako je to tako znači da taj bog nije svemoguć, odnosno moramo preispitat definiciju Boga (što opet otvara još veću konzervu nedoumica). No pod pretpostavkom da bog je svemoguć onda se opet on može i toj novoj znanosti "sakriti". I tako se počinjemo vrtiti u krug. 

 

Tako da potpuno je nebitno na kojem naprednom stupnju znanosti mi jesmo ili Boga možemo dokazat kad god to on dopusti i s kojom god to znanošću ili tog Boga možemo zeznut pa ga otkrit našom naprednom znanošću. No kakv je to onda uopće Bog?

 

Naša mogućnost da našim napretkom imamo mogućnost otkrit boga znači da taj bog nije svemoguć. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 23:38 (BlackDog22).
14 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

 Zar ti ja djelujem da ne vjerujem da postoji? LOL

 Nisi me razumio, ja ne sumnjam da si ti apsolutno uvjeren u njegovo postojanje. No ti si ovdje pokušao iznijeti razloge tvoga vjerovanja pa upravo to komentarim. Ako polaziš od pretpostavke da je Biblija istinita, onda nema smisla iznositi neke pričice iz nje za koje piše da su se obistinile u njoj, već možeš direktno reći da tvrdiš da Bog postoji jer tako piše u Bibliji.

7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
@matrix777 je li Kuran u pravu?
16 godina
moderator
offline
Re: Tko je u pravu?
DataX kaže...
konkretan odgovor na tvoje pitanje: kako je doslo do "tog" vjerovanja bi bio; EVOLUCIJOM, s cime ces se sloziti i po zakonima fizike, ukupnog razvoja ljudskog uma itd....

Onda bi značilo da sad deevoluiramo, a?  Kako slabi indoktrinacija i jača informiranost, tako pada religioznost.

 

DataX kaže...
ili su svi akademici, primarijusi, dr.sc . znanosti koji su vjernici shizophrenici ?!

ima ih vise koji su ateisti, mozda, ne znam statisticke podatke.

LOL Prvo "svi", a već u idućoj rečenici stiže otrežnjenje da možda ipak među njima ima ateista, a možda čak i više...

 

Problem s religijama je odgoj/indoktrinacija - zato se tako dugo uspijeva održati. No stvari se kreću u pravom smjeru. 

 

DataX kaže...
nema "milijardi" koncepata bogova kazem ja.

imas "mozda" krivu i netocnu informaciju.

Pitaš dvije osobe kakav je njihov bog i reći će ti različite stvari (znači različiti koncepti), iako su nazivno iste religije.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 23:52 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
BlackDog22 kaže...
matrix777 kaže...

 Jesi siguran da možda imamo sve grane znanosti koje postoje (ne trenutno)? Možda postoji još jedna (ili više njih) koje će se tek "osnovati", recimo za prilike dokazivanja Boga ili nečeg trećeg? Ja o tome govorim. Jer nisi u istom trenutku imao matematiku, fiziku, kemiju, biologiju, dolazilo je postepeno. 

 Ja pretpostavljam da ovdje pričamo o svemogućem bogu? Ako je bog svemogućan onda se on može danas ili prije 1000 ili 10.000 godina nama pokazati i znanstveno bi ga mogli dokazati, izmjeriti. Ako vjerujemo onome što piše u bibliji to se i dogodilo. Znači nije bitan stupanj znanosti da bi mogli dokazat boga, AKO NAM ON TO DOPUSTI. 

 

Ti ovdje pretpostavljaš neki viši stupanj znanosti kojim bi mogli dokazat boga. Bez njegova dopuštenja? Ako je to tako znači da taj bog nije svemoguć, odnosno moramo preispitat definiciju Boga (što opet otvara još veću konzervu nedoumica). No pod pretpostavkom da bog je svemoguć onda se opet on može i toj novoj znanosti "sakriti". I tako se počinjemo vrtiti u krug. 

 

Tako da potpuno je nebitno na kojem naprednom stupnju znanosti mi jesmo ili Boga možemo dokazat kad god to on dopusti i s kojom god to znanošću ili tog Boga možemo zeznut pa ga otkrit našom naprednom znanošću. No kakv je to onda uopće Bog?

 

Naša mogućnost da našim napretkom imamo mogućnost otkrit boga znači da taj bog nije svemoguć. 

 

Tog svemogućeg Boga ne možeš "dokazati" na način na koji ti misliš. Uostalom, nije ga ni potrebno dokazivati. Ako već ne vjeruješ u Njega, suludo je da počneš vjerovati (da postoji) da ti se on recimo pokaže na neki svoj način. Barem ja nebi. 

 

Pravi teist će ti reći da ćeš ga pronaći kroz dobra djela, molitvu (kao moja mama npr), ja nisam toliko zagriženi teist (da djelujem u službama, molim krunice, idem na hodočašća...) tako da vjerujem da ću teže doprijeti do njega nego možda ona. Što meni, osobno, ne dokazuje njegovo nepostojanje. 

 

 

 

 

captain_soap_McTawish kaže...
matrix777 kaže...

 

 Zar ti ja djelujem da ne vjerujem da postoji? LOL

 Nisi me razumio, ja ne sumnjam da si ti apsolutno uvjeren u njegovo postojanje. No ti si ovdje pokušao iznijeti razloge tvoga vjerovanja pa upravo to komentarim. Ako polaziš od pretpostavke da je Biblija istinita, onda nema smisla iznositi neke pričice iz nje za koje piše da su se obistinile u njoj, već možeš direktno reći da tvrdiš da Bog postoji jer tako piše u Bibliji.

 Što si se uhvatio Biblije. Moja vjera se ne svodi samo na Bibliji. A tekst koji sam napisao, se nalazi i u samoj Bibliji, istina, no nisam je citirao kao knjigu. Svima je jasno da je Biblija, između ostalog, napisana inspirirajuće, gdje se ateist hvata za svaku riječ i govori - e ovo ti nije istina. Pa to i svaki viši dužnosnik Crkve ili Vatikana ne poriče. Biblija, kao nijedna druga knjiga, nije napisana doslovno od riječi do riječi. Poanta je, ako čitaš sa razumijevanjem, da znaš što je "pisac" htio reći. Ako ne, knjiga nije za tebe.

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
Što si se uhvatio Biblije. Moja vjera se ne svodi samo na Bibliji.

Meni ni dalje nije jasno zašto Bibliju smatraš istinitom. (ni što iz nje smatraš istinitim, znači gdje potežeš granicu između doslovnog i prenesenog značenja, ali to je sasvim druga "limenka crva" ).

 

I zašto Kuran ne smatraš istinitim i ne slijediš njega.

 

 

Hm... Skoro da bi se moglo reći da je religija odabrala tebe, a ne ti nju...

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
AMD_IT kaže...
@matrix777 je li Kuran u pravu?

 Nisam ga čitao iskreno. No po pričama da je uglavnom prijepis Biblije, sa razlikom, gdje se pojavljuje Mojsije, tamo se pojavljuje Muhamed. No nemoj me držati za riječ, možda sam rekao glupost. Nemam ništa protiv nijedne vjere, svaka vjera tumači Boga na svoj način. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...
DataX kaže...
konkretan odgovor na tvoje pitanje: kako je doslo do "tog" vjerovanja bi bio; EVOLUCIJOM, s cime ces se sloziti i po zakonima fizike, ukupnog razvoja ljudskog uma itd....

Onda bi značilo da sad deevoluiramo, a?  Kako slabi indoktrinacija i jača informiranost

 

 Pa to je dosta upitno i zavisno kako se tumači. Istina je da je religija u svakom slučaju u opadanju, no i dalje jako puno ljudi koji nisu religizni i dalje osječaju i traže nekakvu duhovnost, vjerovanje. Osim toga dosta je upitno koliko je ljudi prije 500 godina stvarno vjerovalo, a koliko ih je išlo u crkvu i hramove jer bi inače bio društveni izopčenik, a u nekim mračnijim vremenima i još gore. 

 

Tako da jedino što je siugurno je da je danas puno više ljudi koji otvoreno priznaju da nisu religiozni ili se izjašnjavaju ateistima i agnosticima, a pitanje je da li danas ima manje vjernika. 

 

To bi se moglo objasniti i opravdati tom evolucijskom i biološkom komponentom kod vjerovanja i duhovnosti. 

14 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 Što si se uhvatio Biblije. Moja vjera se ne svodi samo na Bibliji. A tekst koji sam napisao, se nalazi i u samoj Bibliji, istina, no nisam je citirao kao knjigu. Svima je jasno da je Biblija, između ostalog, napisana inspirirajuće, gdje se ateist hvata za svaku riječ i govori - e ovo ti nije istina. Pa to i svaki viši dužnosnik Crkve ili Vatikana ne poriče. Biblija, kao nijedna druga knjiga, nije napisana doslovno od riječi do riječi. Poanta je, ako čitaš sa razumijevanjem, da znaš što je "pisac" htio reći. Ako ne, knjiga nije za tebe.

 ROFL. Ti, čini se, uopće nisi u stanju pratiti tijek rasprave, ovo nema veze s onim što sam napisao.

7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...
@matrix777 je li Kuran u pravu?

 Nisam ga čitao iskreno. No po pričama da je uglavnom prijepis Biblije, sa razlikom, gdje se pojavljuje Mojsije, tamo se pojavljuje Muhamed. No nemoj me držati za riječ, možda sam rekao glupost. Nemam ništa protiv nijedne vjere, svaka vjera tumači Boga na svoj način. 

Kada pišeš o Bibiliji ispadne da je ona dokaz sam za sebe ''Isus je hodao po vodi pred svjedocima'', zato što piše u Bibiliji to je dokaz?

Ako je tome tako ako piše u Kuranu da je Isus bio prorok, znači li to da je Biblija u krivu? Ili je Kuran u krivu?

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
matrix777 kaže...
Što si se uhvatio Biblije. Moja vjera se ne svodi samo na Bibliji.

Meni ni dalje nije jasno zašto Bibliju smatraš istinitom. (ni što iz nje smatraš istinitim, znači gdje potežeš granicu između doslovnog i prenesenog značenja, ali to je sasvim druga "limenka crva" ).

 

I zašto Kuran ne smatraš istinitim i ne slijediš njega.

 

 

Hm... Skoro da bi se moglo reći da je religija odabrala tebe, a ne ti nju...

 Više bi volio da ti meni odgovoriš zašto je ti smatraš "izmišljenom pričom" za ln. Sad ide ono - nema znanstvenih dokaza? Ja ne vidim poseban razlog zašto ne bi smatrao Bibliju istinitom. Za tebe je "Bog" - znanost. Stoga ti moj odgovor i nema nekog značaja, nemaš koristi od njega.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

Tog svemogućeg Boga ne možeš "dokazati" na način na koji ti misliš. Uostalom, nije ga ni potrebno dokazivati. Ako već ne vjeruješ u Njega, suludo je da počneš vjerovati (da postoji) da ti se on recimo pokaže na neki svoj način. Barem ja nebi. 

 

Pravi teist će ti reći da ćeš ga pronaći kroz dobra djela, molitvu (kao moja mama npr), ja nisam toliko zagriženi teist (da djelujem u službama, molim krunice, idem na hodočašća...) tako da vjerujem da ću teže doprijeti do njega nego možda ona. Što meni, osobno, ne dokazuje njegovo nepostojanje. 

 

 Da, ne možeš ga dokazat na način koji ja mislim pošto su moja poimanja dokaza i tvoja poimanja dokaza diametralno suprotna. Tako da svaka rasprava oko dokazivanja postojanja Boga jedan drugome je potpuno besmisleno, kontraproduktivno i na kraju krajeva nebitno. I apsolutno nije suludo počet vjerovat u boga ako ti se on pokaže (pod pretpostavkom da se ne radi o mentalnoj bolesti, no tad se toj osobi to opet čini apsolutno normalno i razumno) suludo bi bilo ne vjerovati, odnosno tada bi negirao stvarnost, što je suludo. Tako da ako se bog odjednom odluči pokazai i dopusti da ga i znanstveno potvrdimo ja ću biti među prvima koji će priznati njegovo postojanje.

 

Da, drugi pasus, priča o dokazima. Nismo na istoj stranici.  

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 0:07 (BlackDog22).
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
matrix777 kaže...

 Što si se uhvatio Biblije. Moja vjera se ne svodi samo na Bibliji. A tekst koji sam napisao, se nalazi i u samoj Bibliji, istina, no nisam je citirao kao knjigu. Svima je jasno da je Biblija, između ostalog, napisana inspirirajuće, gdje se ateist hvata za svaku riječ i govori - e ovo ti nije istina. Pa to i svaki viši dužnosnik Crkve ili Vatikana ne poriče. Biblija, kao nijedna druga knjiga, nije napisana doslovno od riječi do riječi. Poanta je, ako čitaš sa razumijevanjem, da znaš što je "pisac" htio reći. Ako ne, knjiga nije za tebe.

 ROFL. Ti, čini se, uopće nisi u stanju pratiti tijek rasprave, ovo nema veze s onim što sam napisao.

 Ja mislim da si ti taj. Ako ne možeš iz konteksta skužiti da govorim da se moja vjera ne zasniva SAMO na pročitanoj knjizi, u ovom slučaju se radi o Bibliji. To je bitno za raspravu frende. 

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
Više bi volio da ti meni odgovoriš zašto je ti smatraš "izmišljenom pričom" za ln. Sad ide ono - nema znanstvenih dokaza? Ja ne vidim poseban razlog zašto ne bi smatrao Bibliju istinitom.

Po kojem principu biraš je li nešto istinito ili ne? Jer imaš hrpe starih mitoloških knjiga pa njih ne smatraš istinitima. Što Bibliju čini posebnom?

 

matrix777 kaže...
Za tebe je "Bog" - znanost.

Misliš "bog". Ne, meni je koncept boga stran i ne treba mi zamjena za to.

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
BlackDog22 kaže...
matrix777 kaže...

 

Tog svemogućeg Boga ne možeš "dokazati" na način na koji ti misliš. Uostalom, nije ga ni potrebno dokazivati. Ako već ne vjeruješ u Njega, suludo je da počneš vjerovati (da postoji) da ti se on recimo pokaže na neki svoj način. Barem ja nebi. 

 

Pravi teist će ti reći da ćeš ga pronaći kroz dobra djela, molitvu (kao moja mama npr), ja nisam toliko zagriženi teist (da djelujem u službama, molim krunice, idem na hodočašća...) tako da vjerujem da ću teže doprijeti do njega nego možda ona. Što meni, osobno, ne dokazuje njegovo nepostojanje. 

 

 Da, ne možeš ga dokazat na način koji ja mislim pošto su moja poimanja dokaza i tvoja poimanja dokaza diametralno suprotna. Tako da svaka rasprava oko dokazivanja postojanja Boga jedan drugome je potpuno besmisleno, kontraproduktivno i na kraju krajeva nebitno. I apsolutno nije suludo počet vjerovat u boga ako ti se on pokaže (pod pretpostavkom da se ne radi o mentalnoj bolesti, no tad se toj osobi to opet čini apsolutno normalno i razumno) suludo bi bilo ne vjerovati, odnosno tada bi negirao stvarnost, što je suludo. Tako da ako se bog odjednom odluči pokazai i dopusti da ga i znanstveno potvrdimo ja ću biti među prvima koji će priznati njegovo postojanje.

 

Da, drugi pasus, priča o dokazima. Nismo na istoj stranici.  

 Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

 Ja ću biti u krivu, a ti u pravu.

 

A što ako ne možemo dokazat boga zbog toga što on ni ne postoji?

7 godina
protjeran
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

@matrix777 nisi mi odgovorio na pitanje, što to razlikuje Bibliju od Kurana ili Tore?
Smatraš li Bibliju istinitom a Toru ili Kuran ne? I zašto?

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 0:23 (AMD_IT).
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
matrix777 kaže...
Više bi volio da ti meni odgovoriš zašto je ti smatraš "izmišljenom pričom" za ln. Sad ide ono - nema znanstvenih dokaza? Ja ne vidim poseban razlog zašto ne bi smatrao Bibliju istinitom.

Po kojem principu biraš je li nešto istinito ili ne? Jer imaš hrpe starih mitoloških knjiga pa njih ne smatraš istinitima. Što Bibliju čini posebnom?

 

matrix777 kaže...
Za tebe je "Bog" - znanost.

Misliš "bog". Ne, meni je koncept boga stran i ne treba mi zamjena za to.

 Otkad je Biblija mitološka knjiga? Što sam propustio? Ne stavljam kružić - križić dok čitam bilo koju knjigu. Bibliju sam čitao kao bilo koju drugu knjigu, doživio sam je na svoj način. Za tebe mitologija, za mene puno više od toga.

 

Ne, ne, mislim "Bog". 

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

Onda ti je to isto kao i da ne postoji. 

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
AMD_IT kaže...

@matrix777 nisi mi odgovorio na pitanje, što to razlikuje Bibliju od Kurana ili Tore?
Smatraš li Bibliju istinitom a Toru ili Kuran ne? I zašto?

 Nisam ih čitao, tako da ti ne mogu odgovoriti.

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
BlackDog22 kaže...
matrix777 kaže...

 Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

 Ja ću biti u krivu, a ti u pravu.

 

A što ako ne možemo dokazat boga zbog toga što on ni ne postoji?

 Logično bi bilo da si ti i ja nećemo moći dokazati. (jedan prema drugome) U slučaju da postoji a nemoguće ga je znanstveno pronaći, ti ga nećeš nikad pronaći, dok ja hoću. 

7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...

@matrix777 nisi mi odgovorio na pitanje, što to razlikuje Bibliju od Kurana ili Tore?
Smatraš li Bibliju istinitom a Toru ili Kuran ne? I zašto?

 Nisam ih čitao, tako da ti ne mogu odgovoriti.

To mi je zanimljiv odgovor, i djeluje mi kao da vjeruješ Bibliji jer si nju prvu/jedinu pročitao?

Naravno, vjerojatno si odgojen u tom duhu i odrastao sa ljudima koji imaju slična vjerovanja.

 

Moja poanta je da ispada da vjera u određenoj religiji je vezana gotovo isključivo sa odgojem i zemljopisnom lokacijom (zajednicom).

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 0:32 (AMD_IT).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
matrix777 kaže...
Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

Onda ti je to isto kao i da ne postoji. 

 Osim što ćemo nakon smrti ispaštat u mukama zbog svega ovdje rečenog.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
BlackDog22 kaže...
matrix777 kaže...

 Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

 Ja ću biti u krivu, a ti u pravu.

 

A što ako ne možemo dokazat boga zbog toga što on ni ne postoji?

 Logično bi bilo da si ti i ja nećemo moći dokazati. (jedan prema drugome) U slučaju da postoji a nemoguće ga je znanstveno pronaći, ti ga nećeš nikad pronaći, dok ja hoću. 

 Šta je toliko teško priznati da si pogriješio, čak i u ovakvom što bi bilo kad bi bilo hipotetskom slučaju koji ionako nikad nećemo moći dokazati i preispitati? 

 

Ajde reci: "Ako boga ne možemo dokazati zato jer ni ne postoji onda sam ja u krivu, a ti u pravu."

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
AMD_IT kaže...
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...

@matrix777 nisi mi odgovorio na pitanje, što to razlikuje Bibliju od Kurana ili Tore?
Smatraš li Bibliju istinitom a Toru ili Kuran ne? I zašto?

 Nisam ih čitao, tako da ti ne mogu odgovoriti.

To mi je zanimljiv odgovor, i djeluje mi kao da vjeruješ Bibliji jer si nju prvu/jedinu pročitao?

Naravno, vjerojatno si odgojen u tom duhu i odrastao sa ljudima koji imaju slična vjerovanja.

 

Moja poanta je da ispada da vjera u određenoj religiji je vezana gotovo isključivo sa odgojem i zemljopisnom lokacijom (zajednicom).

 To si u pravu, no odgoj prestaje kad odrasteš. Netko je bio religiozan, pa je postao ateist. Netko je prešao u druge vjere. Dok je netko okrenuo totalnu drugu stranu kovanice (sotonizam). Kad "odrasteš" biraš što misliš da je ispravno. Nitko te ne tjera da vjeruješ u nešto ili ne vjeruješ.

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
BlackDog22 kaže...
matrix777 kaže...
BlackDog22 kaže...
matrix777 kaže...

 Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

 Ja ću biti u krivu, a ti u pravu.

 

A što ako ne možemo dokazat boga zbog toga što on ni ne postoji?

 Logično bi bilo da si ti i ja nećemo moći dokazati. (jedan prema drugome) U slučaju da postoji a nemoguće ga je znanstveno pronaći, ti ga nećeš nikad pronaći, dok ja hoću. 

 Šta je toliko teško priznati da si pogriješio, čak i u ovakvom što bi bilo kad bi bilo hipotetskom slučaju koji ionako nikad nećemo moći dokazati i preispitati? 

 

Ajde reci: "Ako boga ne možemo dokazati zato jer ni ne postoji onda sam ja u krivu, a ti u pravu."

 Nemam šta priznati. Ti ga želiš sebi dokazati - znanstveno ili kako god. Ja vjerujem da postoji, nemam potrebu za dokazima. Ni sebi ni drugima. Ako ću se preispitivati, onda neću vjerovati. To nije slučaj.

7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...

@matrix777 nisi mi odgovorio na pitanje, što to razlikuje Bibliju od Kurana ili Tore?
Smatraš li Bibliju istinitom a Toru ili Kuran ne? I zašto?

 Nisam ih čitao, tako da ti ne mogu odgovoriti.

To mi je zanimljiv odgovor, i djeluje mi kao da vjeruješ Bibliji jer si nju prvu/jedinu pročitao?

Naravno, vjerojatno si odgojen u tom duhu i odrastao sa ljudima koji imaju slična vjerovanja.

 

Moja poanta je da ispada da vjera u određenoj religiji je vezana gotovo isključivo sa odgojem i zemljopisnom lokacijom (zajednicom).

 To si u pravu, no odgoj prestaje kad odrasteš. Netko je bio religiozan, pa je postao ateist. Netko je prešao u druge vjere. Dok je netko okrenuo totalnu drugu stranu kovanice (sotonizam). Kad "odrasteš" biraš što misliš da je ispravno. Nitko te ne tjera da vjeruješ u nešto ili ne vjeruješ.

Slažem se ali opet velika većina ostaje u toj vjeri, malo je zapravo preobraćenika. Kao što u ne znam u Nepalu ima 90% budista, ili Bliskom istoku 90% muslimana, ako je tome tako kako onda tvrditi da je nečija vjera ona prava, kako ljudi u to vjeruju ako ispadne da je to samo rezultat okoline i odgoja a ne ''prave'' istine. Jer ako je prava istina zašto svi ne vjeruju u određenu religiju?

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
AMD_IT kaže...
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...

@matrix777 nisi mi odgovorio na pitanje, što to razlikuje Bibliju od Kurana ili Tore?
Smatraš li Bibliju istinitom a Toru ili Kuran ne? I zašto?

 Nisam ih čitao, tako da ti ne mogu odgovoriti.

To mi je zanimljiv odgovor, i djeluje mi kao da vjeruješ Bibliji jer si nju prvu/jedinu pročitao?

Naravno, vjerojatno si odgojen u tom duhu i odrastao sa ljudima koji imaju slična vjerovanja.

 

Moja poanta je da ispada da vjera u određenoj religiji je vezana gotovo isključivo sa odgojem i zemljopisnom lokacijom (zajednicom).

 To si u pravu, no odgoj prestaje kad odrasteš. Netko je bio religiozan, pa je postao ateist. Netko je prešao u druge vjere. Dok je netko okrenuo totalnu drugu stranu kovanice (sotonizam). Kad "odrasteš" biraš što misliš da je ispravno. Nitko te ne tjera da vjeruješ u nešto ili ne vjeruješ.

Slažem se ali opet velika većina ostaje u toj vjeri, malo je zapravo preobraćenika. Kao što u ne znam u Nepalu ima 90% budista, ili Bliskom istoku 90% muslimana, ako je tome tako kako onda tvrditi da je nečija vjera ona prava, kako ljudi u to vjeruju ako ispadne da je to samo rezultat okoline i odgoja a ne ''prave'' istine. Jer ako je prava istina zašto svi ne vjeruju u određenu religiju?

 Nisi najbolje postavio pitanje, no razumijem što te "brine" i na što želiš odgovor. Ti ni sam ne znaš gdje pripadaš ni što bi volio biti. Mogu ti reći samo o Bibliji, koju sam čitao, da kaže, da čak i onaj koji nikad nije čuo za Boga, a činio je dobro, zaslužuje kraljevstvo božje... Nisam teist koji želi bilo koga "navući" na svoju stranu, to rade Jehovi Svjedoci. Niti ijedan moj post to govori. Crkva, kakva je danas, nema veze sa vjerom, stoga ako želiš vjerovati u bilo što, crkva ti nije potrebna. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice