Evo jedan kratki tutorial kako napraviti hackintosh, odnosno instalirati Mac OS X na PC. Ne postoji konfiguracija koja će raditi savršeno isprve, ali ja sam koristio ovu metodu i hardware koji radi „savršeno“(ili najbliže moguće)
OVOM METODOM RADE SAMO KONFIGURACIJE SA INTEL PROCESORIMA!!!
Hardware koji sam koristio:
- Matična ploča: Asus P7P55D-E(o njoj sve najviše ovisi, ovaj tutorial će raditi na njoj 100%, ali većina P55, H55 i X58 matičnih će raditi OK)
- Procesor: Intel Core i5 760(nije toliko važan, može biti bilo koji, koji paše na matičnu ploču, socket LGA1156)
- Grafička kartica: nVidia GTX460(nije potpuno podržana „out of the box“(OOB), ali ima kextova. Dosta ovisi o njoj, jednako rade GTX470 i GTX480, Radeon HD5850 radi uz ATI kextove(driveri za OS X), a Radeon 5870 bi trebao raditi OOB. Najbolji izbor za OS X je nVidia 9500GT, no ona je dosta slaba)
- RAM: Corsair 2x2GB(nevažan za instalaciju)
- HDD: WD Caviar Blue 1TB(također nevažan, mora biti SATA)
- Optički čitač: neki LG(nevažan, mora biti SATA)
- Kućište i PSU po izboru
- Cijena mog hardwarea bila je oko 5100kn+USB WiFi adapter(dLink DWA-140)+OS X
Software:
- Orginalni Snow Leopard upgrade disc(nije skup, 250kn, a pirat dosta komplicira)
- iBoot, MultiBeast i tonymacx86 nVidia update s ove stranice: http://www.tonymacx86.com/downloads (registracija potrebna)
- 10.6.6 Combo update s Appleove stranice(http://support.apple.com/kb/dl1349)
- Dodatni fileovi: http://cache.gawker.com/assets/images/lifehacker/2010/10/post_install.zip
- Sleepenabler.kext(za sleep) http://www.kexts.com/view/835-sleepenabler_10.6.6_64-bit.html (opet registracija)
Extractajte dodatne fileove te iz extra/extensions izbrišite sleepenabler.kext i stavite ovaj novi sa zadnjeg linka, u suprotnom se OS X neće bootati.
iBoot spržite na CD(ne iso datoteku, nego treba biti bootabilni, koristite PowerISO), a sve ostale fileove stavite na USB stick ili DVD
BIOS setup:
Ne znam točne upute za druge matične(trebalo bi biti slično), ali za P7P55D-E na prvom ekranu BIOSa „Configure SATA as“ treba biti AHCI. Na advanced tabu treba ići na „Onboard Devices Configuration“ te „Marvell 9123 SATA Controller“ postaviti na AHCI. Na Power tabu „Suspend Mode“ treba postaviti na S3 only. Na kraju postavite boot priority 1. DVD drive 2. HDD te spremite promjene i izađite.
Instalacija
Prvo ubacite iBoot CD, a kada se on boota, izvadite ga, umetnite Mac OS X i stisnite F5. Pojavit će se ikona CDa s Mac OS X Install DVD oznakom.
Prije nego što je kliknete upišite –v –x PciRoot=1 (-v je verbose mode, pokazuje što se trenutno događa, a ne samo Apple logo, -x je safe mode, a PciRoot=1 je potrebno samo za neke grafičke kartice. Za PciRoot pazite na velika slova)
Pokrenite Installer pritiskom na enter, pričekajte i izaberite jezik. Kada vas pita na koji disk želite instalirati kliknite na Utilites na Menu baru, te particionirajte disk(ako već imate Windowse vjerovatno ćete ih morati izbrisati jer pod options morate postaviti GUID Partition Table(sada najvjerovatnije imate MBR). Particija za OS X mora biti Mac OS X Journaled(Extended) što je HFS+.
Na tu particiju instalirajte OS X(traje oko 20-30min). Na kraju možda dobijete installation failed, ali to je normalno, samo ubacite iBoot izaberite disk sa Apple logom i opet napišite –v –x PciRoot=1.
Kada se OS X boota(i nakon što upišete sve podatke koje vas traži) instalirajte 10.6.6 Combo update sa sticka(ili DVDa). Na kraju ćete trebati restartati PC. NE JOŠ!!!. Pokrenite Multibeast sa istog sticka(ili DVDa) te izaberite EasyBeast i System Utilities u opcijama. Sada još pokrenite tonymacx86 nVidia update s tog sticka te možete restartati PC.
Više vam ne treba iBoot. Kada se OS X uspješno boota(valjda hoće) namjestite rezoluciju da vam bude ugodnije.
Dodatni fileovi
Sada ćemo koristiti one dodatne fileove.
Na sticku(ili DVDu, valjda ste već shvatili) otvorite post install/extra/extensions, a u novom Finder prozoru otvorite ime diska/extra/extensions i kopirajte u njega sav sadržaj tog foldera na sticku. Kliknite replace i upišite password. Na sticku(u post install) su ostala još 3 filea, 2 .kexta i Kext Utility. Odvucite jedan kext na Kext Utility i kada ispiše done ugasite ga klikom na cancel. Isto ponovite i za drugi .kext)
Ako vaš hardware nije identičan(a vjerovatno nije) morat ćete googlati. Od web stranica preporučujem http://www.tonymacx86.com/ i njihov forum tehttp://wiki.osx86project.org.
Ako vas nešto zanima pitajte i ovdje.
Osnova tutoriala je Lifehacker, ali malo je izmjenjen radi grafičke. Ovo ću još updateati s drugim hardwareom koji probam i novim metodama.
P.S. ne instalira se Mac, već OS X, puno ljudi u tome griješi i dosta me živcira