Prienos podataka s PC na PC

poruka: 17
|
čitano: 6.992
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Prienos podataka s PC na PC

Dakle naslov sve govori.Pitanje je kako?Da li se sa starog kompa može preko nekog USB kabla prebaciti podaci koji se nalaze na HDD?Možda neki drugi kabel?Pokušao sam ubaciti HDD u novi komp ali budući da su gore win nije htio uopće pokrenuti komp.Morao sam sve nanovo reinstalirati jer se više nije htio pokrenuti ni u Safe modu.Dakle,slušam savjete...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prienos podataka s PC na PC

Ti si ocito pobrkao master/slave postavke jer inace bi ti sve normalno radilo,

naime disk na kojem je tvoj OS mora imati prednost pri bootanju, a mozes i posloziti redosljed

bootanja u biosu.... kad si vec u mogucnosti samo prespojiti disk, onda mi se cini

da ti je tako i najednostavnije, pa bi trebao ponovno probati samo pazi s kojeg diska

dizes win

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Prienos podataka s PC na PC

U BIOSu su postavke postavljene boot from CD ne boot from HDD(ima ih nekoliko HDD-0,HDD-1,HDD-2,HDD-3)jer jedino se tako diže sistem(bar za sad je tako,neznamda li će se upaliti kasnije,kakve sam sreće).Sinoć sam instalirao win i sve programe i jutros sam samo dodao HDD(jer sam sinoć htio isprobati te"nove HDD")i više se nije htio pokrenuti nit u Safe modu.Pokušavao sam svašta da čita s nultog HDDa,da čita sa diska ali se jednostavno nije htio pokrenuti.Naravski da sam morao sve ponovno reinstalirati.Što sad dalje...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC
General Zed kaže...

U BIOSu su postavke postavljene boot from CD ne boot from HDD(ima ih nekoliko HDD-0,HDD-1,HDD-2,HDD-3)jer jedino se tako diže sistem(bar za sad je tako,neznamda li će se upaliti kasnije,kakve sam sreće).Sinoć sam instalirao win i sve programe i jutros sam samo dodao HDD(jer sam sinoć htio isprobati te"nove HDD")i više se nije htio pokrenuti nit u Safe modu.Pokušavao sam svašta da čita s nultog HDDa,da čita sa diska ali se jednostavno nije htio pokrenuti.Naravski da sam morao sve ponovno reinstalirati.Što sad dalje...

1. Da li ti je novi disk na istom kabelu kao taj s win ?

2. Ako je (ali cak i ako nije), da li si podesio jumpere na disku (na jednom kabelu moze biti samo jedan master i jedan slave)

3.   Jesi ga probao novi disk spojiti na sekundarni IDE jer onda nikako nebi smio imati prednost

4. To da mora biti boot from cd prvi i da inace ne radi znci da ti definitivno nesto nije dobro postavljeno

5. Stavi disk sa win kao primary master, to bi moralo upaliti..

 

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 16:59 (drnde).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC
drnde kaže...
General Zed kaže...

U BIOSu su postavke postavljene boot from CD ne boot from HDD(ima ih nekoliko HDD-0,HDD-1,HDD-2,HDD-3)jer jedino se tako diže sistem(bar za sad je tako,neznamda li će se upaliti kasnije,kakve sam sreće).Sinoć sam instalirao win i sve programe i jutros sam samo dodao HDD(jer sam sinoć htio isprobati te"nove HDD")i više se nije htio pokrenuti nit u Safe modu.Pokušavao sam svašta da čita s nultog HDDa,da čita sa diska ali se jednostavno nije htio pokrenuti.Naravski da sam morao sve ponovno reinstalirati.Što sad dalje...

1. Da li ti je novi disk na istom kabelu kao taj s win ?

2. Ako je (ali cak i ako nije), da li si podesio jumpere na disku (na jednom kabelu moze biti samo jedan master i jedan slave)

3.   Jesi ga probao spojiti na sekundarni IDE jer onda nikako nebi smio imati prednost

4. To da mora biti boot from cd prvi i da inace ne radi znci da ti definitivno nesto nije dobro postavljeno

5. Stavi disk sa win kao primary master, to bi moralo upaliti..

1.Oba su polovna(drugi je već radio kod mene na drugom kompu

2.Kabel koji imam označeno je koji je master a koji slave

3.spojena su oba diska kabelom(valda je to taj jumper jer nije kao onaj prije plosnati nego malo deblji i piše na priključku master,a na drugom kraju piše slave(isti kabel imam i za DVD-ROM samo što je tamo jedan DVD

4.može biti nisam iskusan sa time zato i tražim pomoć da nešto naučim

5.To da podesim u BIOSu(koji bi onda HDD to trebao biti 0,1,2,3

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC

 

General Zed kaže...
drnde kaže...
General Zed kaže...

1.Oba su polovna(drugi je već radio kod mene na drugom kompu

2.Kabel koji imam označeno je koji je master a koji slave

3.spojena su oba diska kabelom(valda je to taj jumper jer nije kao onaj prije plosnati nego malo deblji i piše na priključku master,a na drugom kraju piše slave(isti kabel imam i za DVD-ROM samo što je tamo jedan DVD

4.može biti nisam iskusan sa time zato i tražim pomoć da nešto naučim

5.To da podesim u BIOSu(koji bi onda HDD to trebao biti 0,1,2,3

 E u tom grmu lezi zec... Namigiva

 

Nije vazno na koji prikljucak na kabelu ti spojis disk, vazno je kako su postavljeni jumperi

tj. kratkospojnici na pozadini diska, pogledaj sliku... 

 

Imas malo o tome i ovdi 

 

Uglavnom na hd ti je oznaceno kako trebas postaviti jumper da bi disk postavio kao

master, slave, cable select

 

Disk na kojem ti je win bi trebao biti (ali ne mora nuzno) spojen kao master na primary (prvom)

'IDE' kanalu, drugi uredaj na istom kanalu mora biti postavljen kao slave, isto tako na drugom kanalu 

 

EDIT:

Evo jos malo uputa, posto koliko vidim imas 3 uredaja, 2 diska i dvd, najbolje bi bilo da spojis ovako:

 

1. Na primarni 'IDE' kanal disk s windowsima postavljen kao master

2. Na sekundarnom novi disk kao master i dvd kao slave

 

IDE konektori, plavi je najcesce glavni, ali oznaceno je i na ploci koji je koji, malo pogledaj IDE konektori, plavi je najcesce glavni, ali oznaceno je i na ploci koji je koji, malo pogledaj
All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 17:26 (drnde).
14 godina
neaktivan
offline
Prienos podataka s PC na PC

Eto to je sitnica koju nisam znao.Naravski da ću to sada primjeniti i to postavit.Sada sljedeće pitanje da li isto tako trebam postaviti i na DVD-ROM kao i na HDD da bi to šljakalo?I da li u tom slučaju mogu kasnije stavit drugi HDD na kojem su win da prebacim podatke,naravno kad mu okrenem jumpere? 

Da li trebam još nešto tu promjeniti?Imam jedanDVD i dva HDDa onda bi trebale biti samo tri kvačice ili...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 17:38 (General Zed).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC
General Zed kaže...

Eto to je sitnica koju nisam znao.Naravski da ću to sada primjeniti i to postavit.Sada sljedeće pitanje da li isto tako trebam postaviti i na DVD-ROM kao i na HDD da bi to šljakalo?I da li u tom slučaju mogu kasnije stavit drugi HDD na kojem su win da prebacim podatke,naravno kad mu okrenem jumpere?

Da na DVD-u bi trebao isto postaviti, uglavnom pazi kako postavljas, na svakom disku, dvd-u, itd. ti pise

kako trebs postavi jumper za odredeni rezim rada, nije na svima isto !

 

A kad stavljas taj drugi disk sa win moras paziti da nema veci prioritet od onoga di vec imas Win kojeg koristis

(npr. ako ga stavljas na isti kabel kao glavni disk tada taj novi mora biti postavljen kao slave),

inace moras namjestati u bios-u redosljed bootanja tako da je tvoj disk prije ovog s kojeg zelis prebaciti podatke.

 

Inace imas uvijek opciju cable select.. onda bi ti se uredaji trebali stvarno 'rihtati' po tome na koji su prikljucak

na kabelu spojeni, al to cesto zna biti problematicno pa je bolje postavljati master/slave rucno jer onda znas

na cemu si...

 

EDIT:

Ne, hahaha, nikakve kvacice (mislis na dip prekidace), tu sam sliku samo stavio cisto informativno, ono razlika izmedu prvog (glavnog)

i sporednog 'IDE' kanala, kod tebe to nece izgledati tako, znaci nikakve kvacice ne trebas dirati ni da ih imas na ploci Osmijeh

 

Ako nisi siguran koji je glavni a koji sporedni, ako slucajno nisu oznaceni bojom, uvijek ti negdje u blizini utora pise koji je

IDE1 (primarni) a koji IDE2 (sekundarni)

 

EDIT2:

Evo sam i nasao sliku tvoje ploce, znaci trebalo bi biti ovako nekako kod tebe...

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 17:59 (drnde).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC
drnde kaže...
General Zed kaže...

Eto to je sitnica koju nisam znao.Naravski da ću to sada primjeniti i to postavit.Sada sljedeće pitanje da li isto tako trebam postaviti i na DVD-ROM kao i na HDD da bi to šljakalo?I da li u tom slučaju mogu kasnije stavit drugi HDD na kojem su win da prebacim podatke,naravno kad mu okrenem jumpere?

Da na DVD-u bi trebao isto postaviti, uglavnom pazi kako postavljas, na svakom disku, dvd-u, itd. ti pise

kako trebs postavi jumper za odredeni rezim rada, nije na svima isto !

Da li ih postavljam isto kao na HDD ili ima neki drugi princip?

A kad stavljas taj drugi disk sa win moras paziti da nema veci prioritet od onoga di vec imas Win kojeg koristis,

inace moras namjestati u bios-u redosljed bootanja tako da je tvoj disk prije ovog s kojeg zelis prebaciti podatke.

Trebam ga postaviti kao salve(mislim ga poslije i ostaviti jer ima 40giga a ovaj ima 30)?

Inace imas uvijek opciju cable select.. onda bi ti se uredaji trebali stvarno 'rihtati' po tome na koji su prikljucak

na kabelu spojeni, al to cesto zna biti problematicno pa je bolje postavljati master/slave rucno jer onda znas

na cemu si...

To neznam koristiti nisam nigdje vidio uputstva,niti neznam koje kabele koristiti,niti da li ih uopće imam ili bih morao to kupovati,a neda mi se ulagati još i u to ako mogu prebaciti HDD!

EDIT:

Ne, hahaha, nikakve kvacice (mislis na dip prekidace), tu sam sliku samo stavio cisto informativno, ono razlika izmedu prvog (glavnog)

i sporednog 'IDE' kanala, kod tebe to nece izgledati tako, znaci nikakve kvacice ne trebas dirati ni da ih imas na ploci Osmijeh

 

Ako nisi siguran koji je glavni a koji sporedni, ako slucajno nisu oznaceni bojom, uvijek ti negdje u blizini utora pise koji je

IDE1 (primarni) a koji IDE2 (sekundarni)

Da li ima neke razlike koji ide u IDE1 a koji u IDE2?Mislim na HDD i DVD koji mora biti IDE1,a koji IDE2?

Sorry, to je stara ploča sad je druga nisam stigao ubacit promjene u Moj PC.Sada je ploča Gigabyte 8S648-RZ i proc 3.0GHZ IntelPentium 4...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 18:05 (General Zed).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC
General Zed kaže...
drnde kaže...
General Zed kaže...

Eto to je sitnica koju nisam znao.Naravski da ću to sada primjeniti i to postavit.Sada sljedeće pitanje da li isto tako trebam postaviti i na DVD-ROM kao i na HDD da bi to šljakalo?I da li u tom slučaju mogu kasnije stavit drugi HDD na kojem su win da prebacim podatke,naravno kad mu okrenem jumpere?

Da na DVD-u bi trebao isto postaviti, uglavnom pazi kako postavljas, na svakom disku, dvd-u, itd. ti pise

kako trebs postavi jumper za odredeni rezim rada, nije na svima isto !

Da li ih postavljam isto kao na HDD ili ima neki drugi princip?

A kad stavljas taj drugi disk sa win moras paziti da nema veci prioritet od onoga di vec imas Win kojeg koristis,

inace moras namjestati u bios-u redosljed bootanja tako da je tvoj disk prije ovog s kojeg zelis prebaciti podatke.

Trebam ga postaviti kao salve(mislim ga poslije i ostaviti jer ima 40giga a ovaj ima 30)?

Inace imas uvijek opciju cable select.. onda bi ti se uredaji trebali stvarno 'rihtati' po tome na koji su prikljucak

na kabelu spojeni, al to cesto zna biti problematicno pa je bolje postavljati master/slave rucno jer onda znas

na cemu si...

To neznam koristiti nisam nigdje vidio uputstva,niti neznam koje kabele koristiti,niti da li ih uopće imam ili bih morao to kupovati,a neda mi se ulagati još i u to ako mogu prebaciti HDD!

EDIT:

Ne, hahaha, nikakve kvacice (mislis na dip prekidace), tu sam sliku samo stavio cisto informativno, ono razlika izmedu prvog (glavnog)

i sporednog 'IDE' kanala, kod tebe to nece izgledati tako, znaci nikakve kvacice ne trebas dirati ni da ih imas na ploci Osmijeh

 

Ako nisi siguran koji je glavni a koji sporedni, ako slucajno nisu oznaceni bojom, uvijek ti negdje u blizini utora pise koji je

IDE1 (primarni) a koji IDE2 (sekundarni)

Da li ima neke razlike koji ide u IDE1 a koji u IDE2?Mislim na HDD i DVD koji mora biti IDE1,a koji IDE2?

 

Evo redom:

1. DVD postavljas po istim pravilima kao hdd, s time da bi opticki uredaji uvijek trebali biti postavljeni kao 'slave' osim ako imas dva opticka uredaja na istom

kabelu ona naravno jedan master a drugi slave, naravno ako je sam na kabelu moze biti i master ali onda je zapravo i svejedno.

 

Znaci pravilo ti je da na istom kabelu mozes imati samo jedan master i jedan slave, ne mozes imati dva uredaja kao master ili dva kao slave.

Stvar ti je u tome da 'master' uredaj ima prednost pri citanju/pisanju (i pri bootanju) nad uredajem koji je 'slave' , evo ti jedan primjer:

Ako je DVD-rw postavljem kao 'master' na istom kabelu na kojem ti je hdd s windowsima koji je postavljen kao slave i ti npr. ides prziti

DVD/CD, kad krenes prziti komp ce ti postati 'usporen', drugim rijecima windowsi ce raditi trzavo sporije/stekaju, jer DVD ima prednost dok cita/pise podatke

a hdd mora cekati da mu ovaj pusti da dode na red.

 

2. Taj disk od 40GB kada ga postavis mozes ga slobodno i ostaviti. Znaci opet isto pravilo ako ti je na tom kabelu vec disk koji je master,

on bi trebao biti postavljen kao slave, znaci glavno da nema prednost pri bootanju jer inace moras postavljati u bios-u.

uglavnom disk na kojem ti je win (koji koristis) bi uvijek trebao biti primarni master.

 

3. Cable select ti je upravo ono sto si ti prije spominjao, znaci ako bi disk ili dvd spojio na prikljucak na kabelu koji je oznacen kao

slave/master on bi se trebao tako sam i postaviti bez potrebe za promjenom polozaja kratkospojnika, ali kao sto sam vec rekao to zna biti

problematicno. Ne treba nista kupovati :)

 

4. Ima razlike naravno, znaci pri bootanju primarni ima prednost nad sekundarnim, to je najvjerovatnije i dovelo do tvog problema da ti nije radilo.

Npr. ako ti imas disk sa instaliranim win koji koristis na IDE2 (sekundarni kanal) i ako na primarnom nema diska s nekim operativnim sustavom

sve ce ti raditi normalno ali ako na IDE1 (primarni) dodas disk koji takoder ima na sebi windowse onda on automatski ima prednost i bios ce

uvijek pokusavati boot-ati s njega ako ne namjestis drugacije u postavkama bios-a

 

Jer ovo ti je redosljed pri bootanju:

1. IDE1 - master

2. IDE1 - slave

3. IDE2 - master

4. IDE2 - slave

 

EDIT: Sto se tice nove ploce,ista stvar, crni utor je IDE1 a bijeli IDE2

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 18:33 (drnde).
16 godina
offline
Prienos podataka s PC na PC

vidim da imas problema s jumperima (prioritetima), u to se necu uplitat to ste valjda rijesili - neda mi se sve citat, samo bi nesto nadodao u vezi samog prijenosa podataka - stavi cross kabel i prenosi...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Prienos podataka s PC na PC

Mogu se jako zahvaliti drnde,ovim poučnim tutorijalom koji će nadam se pomoći i mnogim drugimpočetnicima koje se budu upustili u slaganje svojih konfiguracija.Još ću jednu stvar nadodati i nakraju zaključiti.     Znači ako imam DVD i na kablu slobodno mjesto(ovo mislim samo teoretski,ne mislim to primjeniti samo želim proširiti znanje)mogu dodati još jedan HDD i raditi će normalno?      Zaključak nakraju lakše je prebaciti HDD na komp negoli spajati sa kabelom(ako mislim ostaviti HDD)samo je jako bitno podesiti jumpere i IDE1 i IDE2, od kojih je uvijek IDE1 uvijek glavni i na njemu treba biti win jer je on master.Hvala i na ovako brzom rješenju problema...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC
General Zed kaže...

..., Znači ako imam DVD i na kablu slobodno mjesto(ovo mislim samo teoretski,ne mislim to primjeniti samo želim proširiti znanje)mogu dodati još jedan HDD i raditi će normalno?     ...

Nema veze sto vec imas na kablu moze biti dvd ili hdd, mogu i dva hdd-a biti na istom... Namigiva

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
14 godina
neaktivan
offline
Prienos podataka s PC na PC

Moram primjetiti da su kod mene jumperi podešeni malo drugačije,vjerojatno jer imam samo 4x2 pin iglice gdje su jumperi,a ne 5x2.Pa je primarni spojen na prva dva i zadnja dva,a sekundarni na trećeg s desnana lijevo(mislim na HDD).Vjerojatno tako mora biti...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC
General Zed kaže...

Moram primjetiti da su kod mene jumperi podešeni malo drugačije,vjerojatno jer imam samo 4x2 pin iglice gdje su jumperi,a ne 5x2.Pa je primarni spojen na prva dva i zadnja dva,a sekundarni na trećeg s desnana lijevo(mislim na HDD).Vjerojatno tako mora biti...

Pa spajas kako ti je nacrtano ili napisano (na naljepnici diska/dvd-a ili cak na tiskanoj plocici)

na hdd/dvd-u, oznaceno ti je di treba biti ustekan kratkospojnik za postavku koju zelis.

primjer: postavke na naljepnici primjer: postavke na naljepnici
primjer: postavke na pcb-u primjer: postavke na pcb-u
primjer: na plastici iznad jumpera - ovako je uglavnom kod optickih uredaja primjer: na plastici iznad jumpera - ovako je uglavnom kod optickih uredaja
All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 22:13 (drnde).
14 godina
neaktivan
offline
Prienos podataka s PC na PC

Ima puno toga napisanoga što se čini da nema smisla,a ustvari ima,ako znaš što čitaš.Ovo nisam imao pojma da to znači,a vidio sam 100x.Sda znam,još jednom hvala.Mislim da bi se ovaj dio od jumpera trbao nalaziti i u samogradnji PCa...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prienos podataka s PC na PC

Samo jedna napomena u vezi sa jumper-ima.

Ako je u pitanju WD ATA disk i on je solo na kablu onda ne smije biti nijedan jumper spojen inače očekujte dugo prepoznavanje diska na boot-u kompa.

Na naljepnici je malo drugačije nacrtano, ali ovo govorim iz iskustva.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice