Lista besplatnog softvera izdvojena tema

poruka: 674
|
čitano: 605.636
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Besplatni programi
16 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

GRT Recover My File

 

GRT Recover My File is fast and easy-to-use data recovery solution. No technical or data recovery skills are required to undelete your files. Download GRT Recover Deleted Folder now to perform deleted files recovery, or if you are trying to unformat and recover data from floppy disk, zip drive, smart media, compact flash or other removable media.

GRT Recover My File tool helps you to recover lost files from FAT16, FAT32 and NTFS Partition.

Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja!
Moj PC  
1 0 hvala 2
14 godina
offline
Lista besplatnog softvera

Predlažem 2 softwarea koji služe za organizaciju rada na desktopu,

a to su:

 

Za virtualizaciju desktopa preporučam: VirtualWin http://virtuawin.sourceforge.net/ (lagani program koji služi za simulaciju mnogostrukih desktopa)

Za expose: Switcher http://insentient.net/  (expose je funkcija koja omogućuje brzu navigaciju između aktivnih aplikacija)

LoL username: prokletbio (EU)
Moj PC  
1 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera
EASEUS Todo Backup Professional

 

Best solution to avoid data loss, caused by system crash, hard disk failure, or virus attack, is to back up files and system in advance.

EASEUS Todo Backup Professional is advanced and fast data backup and system disaster recovery software for home users, full protecting your personal photos, music, financial data, documents, applications, etc.

Key features:
  • System Backup and Recovery
  • File and Folder Backup
  • Incremental Disk/File Backup
  • Backup Management
  • Backup Schedule
  • Delete Old Images
  • Explore Image to Restore
  • Disk Clone Tool
Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja!
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

Ljudi! 

Zar nije jednostavnije pratiti Bug-ove i besplatne programe koji su na njima. Ima ih mali milion :D. A i lako se pretražuju preko BugCD pretraživača!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lista besplatnog softvera
player23 kaže...

Ljudi! 

Zar nije jednostavnije pratiti Bug-ove i besplatne programe koji su na njima. Ima ih mali milion :D. A i lako se pretražuju preko BugCD pretraživača!

Ne.

 

1. Uopce ne gledam BUG DVD, stovise smatram da je nepotreban u casopisu posto ionako vecina danas ima adsl i flat. Taj CD/DVD je bio koristan u vrijeme 56 k, danas to nije.

2. 99% programa koji dodu na BUG DVD-u su vec starije verzije programa pa ionako na kraju skidas nove verzije sa neta.

3. Da ovako ekipa razmislja kao i ti, forum nebi trebao ni postojati tj. skoro sve teme se moze lockat posto sve vecinu iformacija ionako nades u BUG ili nekom sl. casopisu (ili na web portalima).

4. DVD ROM mi skuplja prasinu kod kuce, kao i vecini ljudi pa vec gledam kako bih ga izbacio van (ako nisi primjetio, vec neki proizvodaci prestaju stancat DVD-e).

5. Ako ti smeta tema, jednostavno je nemoj pratit sto i nije neki problem posto ionako pratis tri teme na forumu a ovo je jedna od te tri.

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2011 22:40 (win32).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lista besplatnog softvera

Ne razumijem zašto ti smeta moj komentar. I otkuda si uspio isčitati da mi ova tema smeta.

Jesam li to pogodio u nečije nježne osjećaje?

Mislim da Bug radi odličan izbor programa, pa i onih beslplatnih. Sporedno je hoće li neki optički medij izlaziti sa nekim časopisom ili ne. Ionako se može stvoriti lista programa koja može biti priložena, ili nemora.

Neznam zašto pratiš forume i sudjeluješ u njima, kad ne dozvoljavaš raznolikost u mišljenjima. Očito si ovo shvatio osobno. 

A i lijepo je da pokazuješ zanimanje za mene, kad pregledavaš moj profil, no ipak me ne interesiraš. ;) 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Lista besplatnog softvera
Temu sam napravio da bi korisnici mogli preporučati zanimljive i korisne,te pogotovo besplatne programe.Znamo da BUG na svojem DVD-u ima svoju listu besplatnih programa,ali uvijek promakne neki biser ili sl.Što je sa ljudima koji ne kupuju BUG i nemaju njihov DVD.Kao što je kolega win32 rekao,danas većina ima širokopojasni i flat internet,te je uvijek brže skočiti na forum i pretražiti ili se raspitati nego tražiti ili čekati novi DVD,ubaciti ga u komp i sl.

Nadam se da se ova rasprava neće nastaviti u ovoj temi da ju ne zagušujemo glupostima.Zato služe privatne poruke.
alrighty then
16 godina
offline
Lista besplatnog softvera
Mozilla Firefox 5.0 Beta 1

New In Firefox 5.0:
• Tab multi-select
• A new tab page
• Add-ons will get standardized toolbar support
• File upload indicator
• Home button will be replaced with a Home app tab
• In-browser preview for files such as PDF or MP3
• Taskbar web apps
• Identity manager
• Easy access to social media accounts for services such as Facebook and Twitter

 

Homepage - http://www.mozilla.com/en-US/firefox/

Size: 13.6 MB

Download Firefox 5.0 Beta for Windows

Download Firefox 5.0 Beta for Linux (x86, x64)

Download Firefox 5.0 Beta for Mac

Muškarci od svojeg donjeg rublja i od žena žele isto: malo podrške i malo slobode ;-)
Moj PC  
2 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lista besplatnog softvera
player23 kaže...

Ne razumijem zašto ti smeta moj komentar. 

Jesam mozda rekao da mi smeta tvoj komentar? Jesam rekao nesto uvredljivo mozda? Ne, samo sam ti na lijepi nacin  napisao odgovor na tvoje pitanje.

Nije jednostavnije pretrazivat nepotrebni BUG DVD, ne zanima me njihov izbor programa, ocjene i sl. Vidis nesto uvredljivo u odgovoru? Ako vidis, onda imas neki gadan problem.

Isto procitaj sta ti je rekao kolega dncrmt.

 

 

Idemo dalje.....nema smisla tu raspravljat o ovakvim glupostima

 

 

 

Norman Malware Cleaner 1.8.3 

 

 

A Norman program utility that may be used to detect and remove specific malicious software


Norman Malware Cleaner is a Norman program that can be used to detect and remove specific malicious software (malware).

 

Note that it should not be used as a substitute for running normal proactive antivirus protection, but rather as a reactive tool to handle systems that are already infected.

 

By downloading and running Norman Malware Cleaner it will clean an infected system completely:

 

- kill running processes that are infcted 

- remove infections from disk (including ActiveX components and browser helper objects) 

- reveal and remove rootkits 

- restore correct registry values 

- remove references created by malware in hosts file 

- remove windows firewall rules for malicious programs 

 

McAfee AVERT Stinger 10.1.0.1551 

 

 

Free stand-alone utility used to detect and remove specific viruses


Stinger is a stand-alone utility used to detect and remove specific viruses. 

 

McAfee AVERT Stinger is not a substitute for the full anti-virus protection, but rather a tool that assists administrators and users when dealing with an infected system.

 

Stinger utilizes next generation scan engine technology, including process scanning, digitally signed DAT files, and scan performance optimizations.

 

 

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.5.2011 11:46 (win32).
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

Comodo Internet Security 2011 PRO

 

Price: $49.99

- Free for 1 year

 

Link

 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

 

Process Explorer 14.11

 

Process Explorer shows you information about which handles and DLLs processes have opened or loaded.

The Process Explorer display consists of two sub-windows. The top window always shows a list of the currently active processes, including the names of their owning accounts, whereas the information displayed in the bottom window depends on the mode that Process Explorer is in: if it is in handle mode you'll see the handles that the process selected in the top window has opened; if Process Explorer is in DLL mode you'll see the DLLs and memory-mapped files that the process has loaded. Process Explorer also has a powerful search capability that will quickly show you which processes have particular handles opened or DLLs loaded.

 

Dropbox 1.1.31

 

Dropbox is the easiest way to store, sync and share files online.
File Sync

- 2GB of online storage for free, with up to 100GB available to paying customers.
- Sync files of any size or type.
- Sync Windows, Mac and Linux computers.
- Automatically syncs when new files or changes are detected.

File Sharing

- Shared folders allow several people to collaborate on a set of files.
- You can see other people's changes instantly.

Online Backup

- Automatic backup of your files.
- Undelete files and folders.

 

Orbit Downloader 4.1.0

 

Orbit Downloader, is a download manager specifically designed for the new generation Web (Web 2.0). You can use Orbit to download video/music/files from Myspace, YouTube, Imeem, Pandora, and Rapidshare, or on any site to make general downloading easier and faster.

Main Orbit Downloader Features:

- Download social music, social video and streaming media
- Extreme download acceleration.
- Super Light: micro-sized and resource-friendly
- Supports RapidShare download.
- Supports IE, Firefox, Maxthon, and Opera.
- Supports Metalink download.
- Supports HTTP, HTTPS, FTP, MMS, RTSP and RTMP protocols.
- Supports Proxy server configuration.
- Supports download, pause and resume.
- Provides general download management.


 

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Lista besplatnog softvera
Muškarci od svojeg donjeg rublja i od žena žele isto: malo podrške i malo slobode ;-)
Moj PC  
1 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

V-CMS

 

website

 

 

V-CMS is an open source (GNU 3) alternative to various simple CMS services, like Cushy CMS and Surreal CMS. V-CMS is compatible with Cushy CMS and Surreal CMS, so migration is a breeze! You can also define your own “editable tags”, upload and re-size images, edit existing or add a new image, inline editing, preview, easily change the colors and logo (branding) in the configuration page, define custom CSS, and much more.

 

 

42
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

Free EASEUS Todo Backup Professional

- klik

 

Free 6 months of Panda Cloud Antivirus Pro

- Klik

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Lista besplatnog softvera
Giveaway: Nokia Video Converter Pro + Genuine License

Giveaway Nokia Video Converter Pro with Genuine License Key

  1. Open giveaway page here: Nokia Video Converter Giveaway
  2. Click on “Free Download” to download the software
  3. Click “Get Free License”  link to get license key Nokia video converter factory pro and follow the process.
Jednom ću biti toliko bogat da ću otvoriti jogurt i ne polizati poklopac!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera
Dejan
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

Menu Uninstaller

 

Zanimljiv programcic za brisanje preko ikone od programa na windowsima. 

vise o njemu ovdje

 
1 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera
Mamutu 3.0

 

Mamutu monitors all active programs for dangerous behavior in realtime and blocks malicious activities. It recognizes new and unknown Trojans, Backdoors, Keyloggers, Worms, Viruses, Spyware, Adware and Rootkits (Zero-Day attacks), without the need of daily signature updates.

Mamutu gives you full control over internal system activities. It's small but very powerful. Mamutu saves resources and does not slow down the PC.

Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja!
Moj PC  
0 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Lista besplatnog softvera
jura kaže...
Mamutu 3.0

 

Mamutu monitors all active programs for dangerous behavior in realtime and blocks malicious activities. It recognizes new and unknown Trojans, Backdoors, Keyloggers, Worms, Viruses, Spyware, Adware and Rootkits (Zero-Day attacks), without the need of daily signature updates.

Mamutu gives you full control over internal system activities. It's small but very powerful. Mamutu saves resources and does not slow down the PC.

lol ja procito mamu ti

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.7.2011 15:17 (Mitch).
16 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

HyperCam 3

 

 

HyperCam is very easy to use program that can capture everything you see or hear on your PC. It helps to create colorful and vivid tutorials and presentations. It has useful features, such as ability to add notes while capturing screen actions and the ability to edit your videos in the cutting-edge media editor already built into SolveigMM HyperCam.

Creating video presentations, tutorials, movies or games recording for professional purposes or just for fun are simple tasks with HyperCam.

Features

  • Saving captured data to AVI, WMV/ASF files
  • Encoding video/audio with codecs presented on PC
  • Editing captured AVI files with K-Frame accuracy (trim and join)
  • Comprehensive screen notes workflow

EDIT:evo i za neke koji ne znaju ili im se neda čitati pa mi stišću TD:

 

-Cijena: HyperCam 3 je dostupan za $42.00 , ali će biti besplatan za naše posjetitelje na ograničeno vrijeme unutar kojeg ga možete besplatno skinuti i instalirati. Molimo da primjetite kako program HyperCam 3 morate instalirati prije nego ponuda istekne.
Preuzmite HyperCam 3 besplatno još 16 sati 55 minuta .

Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 16:14 (jura).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

Sweet Home 3D

 

Odličan i besplatan program za 2D i 3D projektiranje vlstite kuće.

 

LINK za skinuti dodatan namještaj.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Moj PC  
4 0 hvala 5
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

Shutdownguard

- aplikacija koja sprijecava druge programe,aplikacije itd. da bez vaseg znanja restartaju/iskljuce racunalo.

 
1 0 hvala 2
14 godina
offline
Lista besplatnog softvera

Meni najbolji svoje vrste:

 

Freemake Video Converter konvertira video u  AVI, MP4, WMV, MKV, MPEG, SWF, 3GP, DVD,MP3, iPod, iPhone, PSP, Android, Rip&Burn, konvertira u FLV i online Snimke sa više od 50 stranica, prži Blu-ray, i uploada na youtube...

 

Freemake Video Downloader skida snimke s YouTube, Facebook, Megavidea, MTV-a, Vimea, Tubeplus, i s još više od 50 stranica, online konvertira snimke u AVI, MKV, MP3, iPhone, PSP, Android te može extractirati zvuk samo s Youtubea.

 

---Eh, da, i javio sam se za prijevod tih programa pa ih malo reklamiram :P, al' programi su stvarno odlični..

Kraj razgovora s Kobeom kaže novinar: Možda ipak nije kao Dražen Petrović ali ipak igra kao super zvijezda! (Success is my only motherfucking option, failure's not)
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

da li je google earth free ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Lista besplatnog softvera

Besplatan je. Može se nadoplatiti na Pro verziju ali za većinu korisnika besplatna verzija je dovoljna ako baš žele imati Google Earth instaliran na računalu.

 

http://www.google.com/earth/download/ge/index.html

14 godina
offline
Re: Lista besplatnog softvera

Hiren's BootCD

 

all in one link,pogledajte si i proucite,ima svega i svacega na ovom linku

Mozda imam Alzheimerovu.......ali barem nemam Alzheimerovu xD
14 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera

a sto se tice youtube downloader i camstudio,je su li i oni isto free ??

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Lista besplatnog softvera
snupix kaže...

a sto se tice youtube downloader i camstudio,je su li i oni isto free ??

Youtube downloader je free, a i camstudio mislim isto da je free.

13 godina
neaktivan
offline
Lista besplatnog softvera
The more you live, the less you die. (Janis Joplin)
 
2 0 hvala 4
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Besplatni programi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice