Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

poruka: 18
|
čitano: 14.697
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Poštovani korsnici Bug Foruma,

 

mene zanima koliko bi postavljanje i osposobljavanje vlastitiog servera ukupno koštalo (i mjesečna rata interneta i statičnog IP-a (i svega ostaloga što je potrebno)), ako bi u kući držao server za vlastitu web-stranicu koju će odjedanput najviše posjetiti cca. 100-1000 ljudi.

 

Isto tako, imate li nekakvu preporuku za konfiguraciju takvog servera?

 

Molim Vas da ne pišete "Odustani od toga" ili "Propao plan", jer u skorije vrijeme ne namjeravam kupiti ili osposobiti išta od ovoga, nego me ovo oduvijek zanimalo.

 

Ima li uopće u Hrvatskoj ISP-ova koji mogu osigurati potrebnu upload brzinu?

 

Ako se nekome da, može li napisati koliko bi svaki pojedini segment koštao?

 

Primjer posta kojeg ja smatram vrlo dobro strukturiranim i informativnim:

 

ISP : T-Com

Server : Dell Poweredge R310

Upload brzina : 25 mbit/s

itd...

 

Unaprijed hvala!

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

ISP vam mora dodijeliti staticku IP adresu, sto dosta kosta.

Po meni se vise isplati zakup, npr. http://wmd.hr/ i ne brinete o odrzavanju.

Pozdrav

Have a nice day - Compa
13 godina
neaktivan
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Je, web-hosting je najbolji izbor, no bas me zanima bi li ja u nekakvo skorije vrijeme mogao kupiti vlastiti server i održavati ga.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Kakva web stranica? Staticka, dinamicka? Daj neku okvirnu brojku velicine HTMLa + CSS + slike, pa pomnozi i vidjeti ces koliki bandwidth ti treba.

 

Joomla, Drupal i slicne web app znaju biti dosta zahtjevne za CPU/RAM/DB, ali danas i jeftina konfiguracija moze sto je do nedavno bilo rezervirano za jace web servere. Naravno, server mora imati nesto sto mi doma nemamo: redundacniju, hw firewall, backup, ecc ram, raid, ... , stoga cijena ide srazmjerno gore.

Neke web app obavljaju slozene obrade i procesiranja (reporting, BI, ...), pa i 1 korisnik moze namuciti i jaci server. 

 

Za dobro napravljenu i jednostavniju web app, 1000 konkurentnih usera je malen zalogaj. Kod skaliranja servera, postoje razna mjerenja, poput brzine odziva, broja istovremenih spojenih korisnika, pa je tesko generalizirati. Ali iz iskustva, web serveri obicno bez problema mogu izvrsavati od nekoliko desetaka do nekoliko stotina zahtejva u sekundi (manji web sajtovi).

Trebao bi opisati tocno sto bi vrtio na tom serveru. 

 

 

 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Kao sto rekoh, treba platiti staicku IP adresu.

Zbrojite tu cijenu najma i cijenu posluzitelja i UPS-a i

podijelite s brojem mjeseci. Ako se hosting plati za vise

godina unaprijed cijena pada. Pa sad izracunajte.

Ako mislite uciti mozda bi to imalo smisla.

Pozdrav

Have a nice day - Compa
15 godina
odjavljen
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Sve ovisi o namjeni servera. Ako misliš držati web host sa statičnim stranicama, ne treba ti neka zvjer od kompa da to drži. Ako će tu biti neke web aplikacije, opet, ovisno o tipu i opterećenju, trebat će ti nešto u rangu malo jačeg desktopa (quad core, 4-6 GB RAMa, grafika nebitna, jaaako brzi diskovi (SSD ili Raptori na 10k obrtaja u RAID polju)). Ako namjeravaš hostati neki server za igru, PC koji odgovara preporučenoj konfiguraciji za igru + 1-2GB RAMa više će biti ok).

 

Ako planiraš držati više servera na njemu (virtualke), računaj da će ti za 2 takva (recimo 2 web aplikacije srednje veličine) trebati bar 8GB RAMa. I brzi diskovi.

 

Osim toga, moraš se brinuti u backupu (dakle, još novaca za diskove), dostupnosti hostanih sadržaja (UPS obavezan). Što se tiče statične IP, nije ti nužno potrebna - možeš kupiti dyndns acc.

 

O uploadu da i ne pričamo. Ako želiš da se spoji 100 korisnika i da "surfaju" po relativno statičnoj stranici (bez puno flasha i sličnog), računaj da svakom treba 50ak KB downloada (to ako se odjednom spoje na tvoju stranicu, kasnije im naravno treba manje). Dakle, za 100 ljudi ti treba manje-više 5mbit upload pa dalje računaj.

 

Na kraju dođeš do zaključka da te hardver, struja, net, dyndns acc i živci koštaju više nego dobar host. S razlogom ljudi kupuju hostinge za svoje web stranice - manje posla, manji troškovi, manje održavanja, bolji/veći uptime i manje kidanja živaca kad nešto krene krivo.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
2 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

Na kraju dođeš do zaključka da te hardver, struja, net, dyndns acc i živci koštaju više nego dobar host. S razlogom ljudi kupuju hostinge za svoje web stranice - manje posla, manji troškovi, manje održavanja, bolji/veći uptime i manje kidanja živaca kad nešto krene krivo.

Definitivno.

Have a nice day - Compa
13 godina
neaktivan
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Stranica bi bila statična (samo jedan PHP file i jedan Javascript file), ovo ostalo čisti HTML/CSS.

 

EDIT :

 

Kakva bi konfiguracija bila dobra za to?

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.3.2012 22:10 (TheGh0st).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

I ima li uopće ISP-a u Hrvatskoj koji daje brzniu 5 mbit/s upload?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Evo ima npr. ovdje:

http://www.t-com.hr/poslovni/ict/hosted/webhosting/index.asp

Zasto mora biti u Hrvatskoj?

Have a nice day - Compa
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori
TheGh0st kaže...

Stranica bi bila statična (samo jedan PHP file i jedan Javascript file), ovo ostalo čisti HTML/CSS.

EDIT :

Kakva bi konfiguracija bila dobra za to?

Pa, to bi i neki dvojezgreni proc (najjeftiniji) + 2GB RAMa mogao opsluživati... Kasnije, ako bude štekalo sa više posjetitelja samo nabaciš više RAMa.

 

Staviš Debian na to + Apache web server i vozi.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
13 godina
neaktivan
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Ne mora biti u Hrvatskoj, no ne znam kako stvari funkcioniraju u inozemstvu, pa vas, kojima puno zahvaljujem, nisam želio "tentati" da još objašnjavate kako funkcionira hosting u inozemstvu (naravno, možete to napisati, ako vam se da).

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.3.2012 22:34 (TheGh0st).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori
TheGh0st kaže...

I ima li uopće ISP-a u Hrvatskoj koji daje brzniu 5 mbit/s upload?

Imaš Metronet i Amis na optici, za ostale neznam. Cijena i je i nije skupa ovisi što očekuješ. Za tih 5mb/s računaj na 2000+ kn + PDV.

 

T-Com zaobiđi, nemaju ni sluha ni konkurentnu cijenu.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Isto kao i kod nas. Kupiš host i uploadaš fajlove na njega preko FTPa ili nekog web-admin sučelja. Dobiješ CPanel ili što već za nadzor i administraciju i to je to.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
13 godina
neaktivan
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Aha. Cini mi se da je to sve poprilicno skupo. Najbolje je prvo lansirati web-stranicu na web-hosting, a onda (ako se prikupi prihoda), stvoriti vlastiti server.

 

Hvala puno na pomoći svima!

 

Ako tko drugi ima kakvih pitanja, slobodno pitajte.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Ako nisi pri parama, trebalo bi ić obratno :D

 

Ako ideš ovim redom. Stranica je na kupljenom webhostu, uptime je 99.99, nema problema. Imaš x posjetitelja (redovno), stranica je poznata, novi korisnici konstanto dolaze. Sakupiš love od njih, preseliš se na svoj host i počinju problemi. Uptime neće biti sigurno kao na plaćenom hostu, ljudi slabije navraćaju na stranicu, novih korisnika je sve manje...

 

Zašto bi mijenjao nešto ako funkcionira? Kupiš kakav jeftiniji webhost (za ovo što si ti naveo ne trebaju ti oni paketi od 299$ sa hrpama GB diska, 5 baza, milijun mail adresa i flat prometom) - dovoljno ti je 100tinjam MB diska, 1 baza (ako će biti neka registracija usera), par mail adresa, nekih 100-200GB prometa i samo jedna domena.

 

Takav webhost nađeš za malene novce a kasnije, ako budeš imao dovoljno usera, sam adsense prihod bi moglao otplaćivati host. Ako ti to postane premalo, lako uzmeš neki malo veći paket sa više diska ili više prometa.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
16 godina
offline
Re: Vlastiti Server - Pitanja i odgovori
TheGh0st kaže...

Stranica bi bila statična (samo jedan PHP file i jedan Javascript file), ovo ostalo čisti HTML/CSS.

 

EDIT :

 

Kakva bi konfiguracija bila dobra za to?

 

A sta radi taj PHP fajl? Ide na bazu? Kolika je baza? Koliko upita po jednom requestu stranice?

 

Ako je nesto jednostavno, onda ti je za posluzivanje ovoga dovoljan najjeftiniji Celeron i 512MB rama (dodaj jos 512mb rama ako se radi o MySQL na istome stroju) na nekoj malenoj distribuciji linuxa. 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
13 godina
neaktivan
offline
Vlastiti Server - Pitanja i odgovori

Taj PHP file bi slao podatke na mail (uz validaciju i reCaptchu).

 

Puno hvala na savjetu, Sum_of_all_fears, ali mi je nekako draže kada imam server u svojoj kući, te ga mogu konfigurirarti kako je mene volja. Naravno, to zahtjeva veliku žrtvu, no postoje i web-stranice i časopisi (ovomjesečna "Mreža") u kojoj se opisuje kako kvalitetno osigurati server. Po mom osobnom mišljenju, vlastiti serveri su pretjerivanje, ali bi to bio entuzijastičan korak za osobu koja bi imala dosta novaca sa strane i željela ih uložiti u svoj web-site (naravno, ako je sve ostale "ogranke" svoje web-stranice razvila do maksimuma).

 

Statistike pokazuju svoje, no ja ipak mislim da su vlastiti serveri dobar (i jedini) način za potpunu kontrolu nad svojim web-siteom, njegovim posjetiteljima, te mislim da su neizostavni dio svake tvrtke (ili pojedinca) koji ima "viška" novaca, a želi ih uložiti u stvaranje novih iskustava i  u puno veću kontrolu nad svojim web sjedištem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice