USB produzetak kabal power

poruka: 10
|
čitano: 2.834
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
USB produzetak kabal power

Imam neku wifi antenicu TP link od 20db.

Imam obicni kabal USB produzetak. Jedan kraj je muski usb, drugi zenski. Muski ubacim u racunar 3.0 port, a u zenski ustekam tp link i ne radi. 

Kad ustekam USB flash memoriju na taj produzetak ona radi. Znaci kabal je ispravan. Isprobao i alfa awus na ovaj kabal, jedno 3 metra kabla duzine bez napajanja i wifi kartica radi. 
Ide metar ipo, usb produzetak, pa u njega ukljucim usb kabal od alfa awus kartice jer ona ide na onaj mini usb i radi normalno.
Mislio sam da je problem struja, nema struje dovoljno, ali imam neki USB hub, ne znam ni da li je 2.0 ili je jos stariji, ima 4 zenska porta na sebi i lampicu koja svijetli i preko njega tp link radi, a taj hub  NEMA DODATNO NAPAJANJE. 
Preko njega ova wifi kartica radi. Kako to? Ne obicni kabal ne moze da radi, a na ovo koje ima 4 porta, radi i to bez dodatnog napajanja? 
Onda sam pozajmio od komsije awus alfa karticu i ukljucio je na ovaj obicni usb kabal produzetak i ta awus radi na njemu. Cak awus moras ukljuciti u taj USB hub, jer ona ima onaj svoj mini USB na sebi, pa moras kabal koristiti, ne ide direktno u usb, tako da ide "Racunar-usb 4port hub bez napajanja-metar ipo kabla-alfa awus" i radi bez problema cak i kad je u linux boostas na 30db. A TP link ne radi direktno u USB hub. 

Ako je do struje, mogu li nesto iskombinovati da ne kupujem sad neki USB hub sa dodatnim napajanjem?

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.5.2021 0:52 (keks99).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: USB produzetak kabal power

Malo je teško razumjeti ovo što si napisao.

 

Uglavnom, bez USB testera/multimetra ne možeš znati što se doista događa.

 

Zašto radi preko USB huba? Možda neki problem s kontaktima?

 

Ako je USB 3.0 hub u pitanju i uštekan u USB 3.0 port, on iz njega može izvući barem 900 mA pa je moguće da USB hub antenu može nahraniti s više struje. Ako ti je antena USB 2.0, onda joj kompjuter vjerojatno ograničava jakost struje na 500 mA.

 

Ako si dobar s DIY metodama, mogao bi otvoriti USB kabel, presjeći crvenu žicu i onda na komad crvene žice koja ide u antenu spojiti +5V iz napajanja, recimo uzeti molex ili naponski SATA razdjelnik, presjeći crvenu žicu na tom razdjelniku i spojiti ju na crvenu žicu USB kabela koja ide u antenu. Time bi dobio snage ko u priči - hrpu ampera.

10 godina
offline
Re: USB produzetak kabal power

Moguće je da je tanak kabal i pad napona u pitanju , a kabal od HUB-a je možda deblji pa nema toliki pad napona.

Inače USB2.0 kablovi ne bi trebali ukupno biti duži od 5m .

Ne postoje "wifi antenice" jer antene imaju samo konektore za koaksijalne kablove već vjerovatno mislš na "USB wifi adapter".

To da TP link ima 20 db je netočni pojam , vjerovatno se radi o CE certifikatu da wifi nema više od 20 dBm EIRP (izračene) snage , dakle može se raditi i o adapteru od 50mW ( 17 dBm). Isto tako ako adapter ima certifikat od FCC ne znači da ima 30dBm snage , već da ne prelazi tu granicu.

 

15 godina
odjavljen
offline
USB produzetak kabal power

USB ima limit rush in struje, zbog koje je limitiran maksimalan kondenzator kojeg uređaj može imati. Uređaji kojima je potreban veći kapacitet kondenzatora koriste aktivne elemente koji omogućavaju "soft start" - odgođeno paljenje i postepeno punjenje kondenzatora manjom strujom kako bi se izbjegao limit.

 

USB memorija vjerojatno nema potrebe za peakovima struje, pa je manje osjetljiva na pad napona na kabelu. WiFi kartica vjerojatno potegne veću struju dok šalje paket podataka, te joj pad napona predstavlja veći problem.

 

USB hub mora imati "soft start" krug za sporo punjenje kondezatora jer bi inače, kad spojiš hub s više uređaja na računalo ukupna rush in struja bila veća od dopuštene, te je poželjno da ima dodatne kondenzatore za stabilizaciju napona, pa zato riješi problem koji WiFi kartica ima.

 

 

S druge strane, moguće je da ima veze i sa slanjem podataka jer hub ima buffer i pojačalo signala u sebi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
USB produzetak kabal power

Da li moze neki adapter od 5v da se spoji, ne bi cacko nista sa racunarom. Imam nekih adaptera cini mi se negde od 5v, ali ne znam koliko su A. Pa eto, koliko bi smio prikopcati "Ampera" na crveni kabal?

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2021 1:59 (keks99).
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
USB produzetak kabal power

Otvori pjuktor izvadi sve iz njega, ištekaj ga iz struje, onda uzmi klodivec, satri karticu, pa onda provaj, ako radi ne onda je sve Ok.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: USB produzetak kabal power

Ne prikopčavaš "ampere" tj. struju već napon od 5V a potrošač uzme struje koliko mu treba za rad .

USB2.0 dozvoljava max 2,5W potrošnju snage tj. max do 500mA struje.

Ako HUB (koncentrator) ima 4 usb porta može se reći da je dovoljno 2A adapter .

 

ps: Ima uzeti u trgovinama USB kabal sa HUB-om (4 x usb) koji ima priključak za vanjsko napajanje.

16 godina
moderator
offline
Re: USB produzetak kabal power
keks99 kaže...

Da li moze neki adapter od 5v da se spoji, ne bi cacko nista sa racunarom.

Može. Ako pod "spajanjem" misliš na to da presječeš žice pa ih onda zalemiš ili omototaš jedne o druge i onda izolir-trakom.

 

Znači, ako bi koristio strujni adapter, crnu žicu (ground) moraš spojiti na crnu žicu USB kabela (crnu žicu ne prekidaš - crnom žicom moraju biti spojeni i računalo i antena ili WiFI adapter ili što već koristiš, i strujni adapter).

 

A crvena žica koja ide u antenu onda mora biti spojena samo na crvenu žicu iz strujnog adaptera (a crvena žica koja vodi u kompjuter se onda ne koristi).

 

 

 

keks99 kaže...

Imam nekih adaptera cini mi se negde od 5v, ali ne znam koliko su A. Pa eto, koliko bi smio prikopcati "Ampera" na crveni kabal?

Smiješ prikopčati praktički koliko god hoćeš - bitno je da nije premalo. 1 A bi trebalo biti sasvim dovoljno, jer je to više i od USB 2.0 i USB 3.0 standarda.

14 godina
protjeran
offline
USB produzetak kabal power

Osjećam dim i kurenje u zraku.

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: USB produzetak kabal power
keks99 kaže...

Da li moze neki adapter od 5v da se spoji, ne bi cacko nista sa racunarom. Imam nekih adaptera cini mi se negde od 5v, ali ne znam koliko su A. Pa eto, koliko bi smio prikopcati "Ampera" na crveni kabal?

Tehnički možeš, ali radije uzmi hub s napajanjem - on u sebi ima svu potrebnu elektroniku koja štiti i uređaj od greške na napajanju i hub, te računalo od greške na uređaju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice