Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.150
|
čitano: 1.333.274
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav,

 

Isprike ukoliko vec postoji slican problem...naime narucio sam paket s laptopi.hr te vec cekam robu mjesec dana. Ducan mi ne odgovara na mail posljednjih tjedan dana te bih zelio otkazati narudzbu s obzirom da dostavnog broja jos nemam...

 

Na sto se sve mogu pozvati (institucije) u mailu u kojem zahtjevam da mi storniraju narudzbu, jer vidim na zalost prekasno kako ljudi s njima imaju slicne probleme unazad mjesec dana.

 

Lp

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Poštovani,

 

ovim putem otkazujem svoju narudžbu broj xxxx jer niste isporučili u obečanom roku te ću isti kupiti negdje dalje.

 

Povrat novaca izvršite u zakonskom roku na IBAN s kojeg sam platio XXXXXXXXXXX.

 

I to je to, nemaš kaj drugo.....

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Molim ako je netko u ovim vodama i isprike unaprijed ako je prožvakano već.

 

Kada servis odobri zamjenu i izda račun, kreće li garancija ispočetka ili?

 

Hvala Vam

Dirty dosen
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-servis izdaje 'nalog' (distributeru, jer za njega radi, trgovini jer je maloprodajno mjesto.. tj 'sveto trojstvo' tri tiijela koje su jedno..).

-servis ne izdaje račun kao ni bilo što drugo, povrat novca ili računalo.. to radi trgovina jer je ona u direktnom kontaktu s kupcem i zato je zakon to tako odredio.

-da, s novim računom ide novo jamstvo, zato se i izdaje novi račun, jer je sve ostalo povezano s tim računom pa tako i jamstvo a to sve obavi trgovina .. barem formalno-pravno, u stvarnosti može bilo tko pa i servis jer su to često ista-jedna firma-vlasnik.. no to su odvojeni poslovi, ne miješati mada je to sve 'jedno'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

novi proizvod=nova garancija

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 2
5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-da, s novim računom ide novo jamstvo, zato se i izdaje novi račun, jer je sve ostalo povezano s tim računom pa tako i jamstvo a to sve obavi trgovina .. barem formalno-pravno, u stvarnosti može bilo tko pa i servis jer su to često ista-jedna firma-vlasnik.. no to su odvojeni poslovi, ne miješati mada je to sve 'jedno'.

 najčešće nema novog računa nego samo servisni nalog na kojem je navedeno "zamjena", bar u mom iskustvu u zadnjih par puta

 

je li to onda ekvivalentno računu za potrebe zamjene i reklamacije proizvoda u budućnosti, pozivajući se na novi garantni rok koji teče od trenutka zamjene?

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 21:53 (encoding).
8 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

tesko je generalizirati, ono malo sto sam reklamirao, ako i nije isao novi racun (kao racun), isao je papir sa servisa, na kojem je pisalo da je uredjaj "xx" zamjenjen, upisan je novi serial, te datum od kojeg tece ta nova garancija....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...
.., bar u mom iskustvu u zadnjih par puta

..

 -ovisi o svačemu, npr tome da posljednjih godina (postcovid-lockdown, nedostatak radne snage u svemu i rasturenost dok se 'reorganizacija' otegla bez vidljivog roka kad će..) u radu inspektorata ili (ne)radu.

-prije.. prijaviš, riješe, sad.. nema tko. S tim paralelno trgovci mijenjaju praksu, pogotovo 'pozitivnu' i rade kako im je u interesu.. dok realno neki zakon kao članak koji bi to jasno definirao ne postoji.. nije isto sad-jučer a sutra tko zna..

-jednako je trgovinska branša zloupotrijebila-izigrala 'zelene' fore, kao pravo na popravak.. u korist trgovca, tj onemogućavanje prava kupca pogotovo po zakonskom jamstvu (mat.ned.) u drugoj godini, dok sad svaku reklamaciju ako žele mogu 'slati u servis'.. što je nonsens za novo-kupljeno što se prije riješavalo upravo tako da trenutno dobiješ novo-zamjenu, jer novo mora raditi, ne ići na servis da bi radilo... no sad je sve moguće kao i to da svaka trgovina primarno veća-manja ima svoju politiku kako odrađuje reklamacije, npr links koji ima više poslovnica po hr to radi ok ali birokratski-otegnuto, dok djelatnik ne zna ništa.. jer su veći, manji su u tome bolji tj nema igre pokvarenog telefona, no tad ovisi što žele, otezati-osporavati reklamaciju ili efikasnije je riješiti.. dok je trajanje jamstva onako usputna sitnica i ako se ne produljuje tj 'resetira' od nule-nova s novim računom, prosječan kupac to može smatrati ok.. no prije je praksa bila upravo takva pogotovo u primjeru skupih gpu koje u pravilu pred istek 2-3god jamstva više nisu dostupne u trgovini-distribuciji jer je došla nova serija i tad nema zamjene (ne može biti) nego isključivo povrat po računu dok trgovac to 'prikaže' kao zamjenu, tj lančano proda novu, što je ista stvar, tj stara pravila.. jedino je bio problem što se ponekad moralo natezati oko iznosa jer je u pravulu trgovina prvo ponudila niži iznos ili 'adekvatnu' zamjenu.. no tad je prijava inspektoratu to riješavala idući dan pozitivno u korist kupca.. sad tog nema jer nema inspektora(ta).. i rade kako žele, čak ne da rade loše nego kako koja trgovina.. divlji zapad.

 

+ a kao pozitivniji primjeri kako se nekad radilo, .. su npr asus koji je za kvar u prvoj godini jamstva (laptopa) uz popravak (ili zamjenu, jer se veći dio kvarova ne popravlja..) davao još jedan-gratis, čisto kao reklama.. a toshiba je imala 'no mather what' koja je uključivala i fizički lom, npr padneš i razbiješ.. kao i gubitak posla (covid..) tj to su promo-reklamne-kampanje, ne normalna-očekivana-realna jamstva, no eto bilo je i tog.. sad? ili sutra? .. tko zna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put jučer u 22:50 (ihush).
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pislje kaže...

Molim ako je netko u ovim vodama i isprike unaprijed ako je prožvakano već.

 

Kada servis odobri zamjenu i izda račun, kreće li garancija ispočetka ili?

 

Hvala Vam

 Po mom iskustvu se ne izdaje novi račun nego samo kao nalog da je zamjena obavljena. Što se tiče garancije uvijek se nastavljala postojeća garancija, barem mi je tako rečeno. Osim ako je istek garancijskog roka ubrzo onda se daje novi u trajanju od 90 dana, barem za tehniku koja uglavnom ima 2 godine garancije.

13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Snoozly kaže...
Pislje kaže...

Molim ako je netko u ovim vodama i isprike unaprijed ako je prožvakano već.

 

Kada servis odobri zamjenu i izda račun, kreće li garancija ispočetka ili?

 

Hvala Vam

 Po mom iskustvu se ne izdaje novi račun nego samo kao nalog da je zamjena obavljena. Što se tiče garancije uvijek se nastavljala postojeća garancija, barem mi je tako rečeno. Osim ako je istek garancijskog roka ubrzo onda se daje novi u trajanju od 90 dana, barem za tehniku koja uglavnom ima 2 godine garancije.

netočno (uglavnom).. ako se mijenja neka od ključnih komponenti ili cijeli uređaj, mora ići nova garancija.. znači, ode matična na mobu/laptopu => nova garancija.. ode remen na satu => nastavlja se

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice