NAS 2 ili 4 HDD-a

poruka: 9
|
čitano: 3.302
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
NAS 2 ili 4 HDD-a

Hi!

 

Trebam savjet.

 

 

NAime imam u planu u narednih mjesec dana  osposobit NAS.

 

naime imam previse externih HDD-a po kuci.... a mrezu u citavoj kuci, pa bi sa ovim rijesenjem izbjegao ostale komplikacije....

 

Sad kako vidim ima raznih modela NAS uredaja. No mene zanima model koji je sa min 2 ili 4 uredaja (raid mirror) se podrazumijeva...... vec imam dva diska od 500 GB i jedan od 1000 GB tako da bi na manje stavio podatke a na vece multimediju.....!?

 

Treba mi savjet dal da idem na jedan uredaj sa 4 diska ili da uzmem 2 uredaja sa po dva diska....???

 

I naravno koji model...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a
Robert_84 kaže...

Hi!

 

Trebam savjet.

 

 

NAime imam u planu u narednih mjesec dana  osposobit NAS.

 

naime imam previse externih HDD-a po kuci.... a mrezu u citavoj kuci, pa bi sa ovim rijesenjem izbjegao ostale komplikacije....

 

Sad kako vidim ima raznih modela NAS uredaja. No mene zanima model koji je sa min 2 ili 4 uredaja (raid mirror) se podrazumijeva...... vec imam dva diska od 500 GB i jedan od 1000 GB tako da bi na manje stavio podatke a na vece multimediju.....!?

 

Treba mi savjet dal da idem na jedan uredaj sa 4 diska ili da uzmem 2 uredaja sa po dva diska....???

 

I naravno koji model...

Ovaj prvi je skuplji, no ja bi radije to pa jednog dana slagao RAID 10 s novim diskovima ili RAID6, recimo.

15 godina
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a

NAS (kutijica) je zgodno-praktično rješenje ako zadovoljava sve tvoje potrebe.. to je rijetkost ili vrlo skupo. U većini slučajeva je isplatljivije složiti računalo (kao home-server) i nemati ograničenja koje (jeftini) NASevi imaju kao broj diskova, koji FS (dali podržava NTFS,FAT32, Ext..), i multimedijalne mogućnosti. Ispada da je logičnije složiti računalo ili kupiti Popcorn koji je slične cijene jeftinijem NASu.

- soft može biti bilo koji OS, win8 ili neki linux kao Myth... to je najmanji problem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a

Hi!

 

to je istina, no u isto vrijeme to racunalo mora biti tiho...... a isto tako i pouzdano..... a i kad sam ga imao spojenog tako........ uglavnom sam imao probleme..... jer u biti i sad imam jedno racunalo koje je spojeno da radi kao "server" ali je dolazilo uvijek do nekakvih problema...... te ga mreza nevidi..... te ga pojedini uredaj nevidi.....

 

smatram da sa nasom nebi imao tih problema..... ali opet kako kazes za 2500 kn se moze sastavit pristojan komp.....

 

sad si me dao u razmisljanje..... sto napravit...... moram dobro razmislit sto i kako napravit ...

 

 

dapace to server racunalo je bilo 400mhz i sa nekom micro verzijom xp....

 

 

dok je ostali sav software bio licenciran XP ili 7-ca....

14 godina
neaktivan
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a
Bok...ja sam prike godinu dana slozio stroj sa itx plocom i jednim dodatnik kontrolerom za svoj kucni nas.ima ukupno 6 diskova. 3x2 tb u raid 0 i 3x 500 gb u raid 5.sto je najbolje u idle trosi 35W a kad diskovi rade onda 45w i to je razlog one itx ploce.na njemu se vrti freenas verzija 7.01.. Nikada problema sa njime a radi 0/24.osim shera-nja podataka ima jos nekoliko servisa koke mozes vrtit na njemu poput torrent klijenta...pogledaj sta sve nudi od servisa.koliko sam vidio nova verzija freenas-a je malo zahtjevnija sto se tice RAM-a..osim freenasa ima jos nekoliko os-ova koji podrzavaju slicne funkcije.
13 godina
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a

Hi!

 

imam plan stavit kao sto sam rekao

 

2X500 za podatke...... filovi....

2X1000 za multimediju....

 

 

 

no kako ide sa racunicom moram vidit sta mi se isplati i kako .....

 

da sam bio siguran u sve nebi iskreno nikako nista ni postao... ali uvijek su dvije glave pametnije od jedne.....

 

ipak hvala na savjetima ....... moram malo pogledat sta ce mi se i kako isplatit..... najveci mi je problem sa kucistem i gdje da drzim opet jos jedan komp.....

 

sad imam barem sta pregledat po netu....

 

13 godina
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a

hi! ne da ima malo vece zahtjeve vec.... puno vece zahtjeve

12 godina
protjeran
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a

Probao sam i free nas i windows solucij, cak i nesto petljanja s linuxom i uvijek sam nailazio na neki problem. Ono sto mogu toplo preporuciti je SYNOLOGY.

Od 2007 mi nista drugo ne pada na pamet jer je to jedno stabilno i kompetentno rjesenje. Trenutno koristim model DS712+ sa 1.8GHz Atomom i 2*2Tb diskova. Synology mi je torrent masina, backup masina, file server, vpn server, ftp i web server, print server, itd ...

 

Opcija milijardu, uvijek online, firmware update koji uvijek donosi neke nove opcije (u zadnjem updateu su izasle notifikacije o radu sustava/diskova preko skypea i msn-a, redizajniran GUI, mogucnost podesavanja kucne wifi mreze ako u synology ubodes usb wifi stick, ...)

 

http://originwww.synology.com/products/compare_spec.php?lang=enu&product_id_list=76%2C84%2C62%2C70%2C87

 

ovdje su ti usporedbe 4-bay modela i mog 712+. meni je dosta 2HDD-a a svidja mi se brzina CPU-a pri generiranju thumbova za moju galeriju.

 

Jedino sto ti se nece svidjeti je cijena - ali hej - sve sto valja takodjer i kosta ...

colonello bastardo
13 godina
offline
Re: NAS 2 ili 4 HDD-a

vjerujem da cu ici na 2 uredaja sa po 2 diska..... jedan sada jedan kasnije...

 

 

vec sam vidio da je synology dosta skuplji od ostalih nas uredaja kod nas u ponudi..... al vjerovatno to opravdava uredaj....

 

u svakom slucaju hvala

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice