Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.109
|
čitano: 3.286.443
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovako, trebam pomoc HITNO!

Imam laptop sa gigu rama, dvojezgreni procesor itd. Imao sam win7 na njemu koji je trokirao i to samo tako.. a posto ja ne koristim puno laptop, dakle osnovne potrebe (internet i sl) odlucio sam si ubuntu staviti, skinuo sam besplatnu verziju sa interneta

 

1. imao sam dvije particije, na prvoj mi je bio win7 a na drugoj SVI JAKO POTREBNI PODACI, kada sam instalirao ubuntu odabrao sam opciju da instaliram ubuntu na cisto, a ne uz win7, problem je sto sad nemam pojma gdje su mi podaci, kako da nadjem drugu particiju??

2. sustav mi je spor da je to za po*izdit, gore mi radi nego win7, valjda je to jer nisam nikakve drivere instalirao..


Molim vas hitno pomagajte, ako sam izgubio podatke, jako sam nahebao

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...

Ovako, trebam pomoc HITNO!

Imam laptop sa gigu rama, dvojezgreni procesor itd. Imao sam win7 na njemu koji je trokirao i to samo tako.. a posto ja ne koristim puno laptop, dakle osnovne potrebe (internet i sl) odlucio sam si ubuntu staviti, skinuo sam besplatnu verziju sa interneta

 

1. imao sam dvije particije, na prvoj mi je bio win7 a na drugoj SVI JAKO POTREBNI PODACI, kada sam instalirao ubuntu odabrao sam opciju da instaliram ubuntu na cisto, a ne uz win7, problem je sto sad nemam pojma gdje su mi podaci, kako da nadjem drugu particiju??

2. sustav mi je spor da je to za po*izdit, gore mi radi nego win7, valjda je to jer nisam nikakve drivere instalirao..


Molim vas hitno pomagajte, ako sam izgubio podatke, jako sam nahebao

Znaači.
| WIn7particija |    |  SVI POTREBNI PODATCI|

Na koju particiju si ti instalirao Ubuntu?
Ako si instalirao na ovu "SVI POTREBNI PODATCI"-nahebo si ko žuti...

 

Inače, otvori Nautilus (to ti je ono kaj zgleda kak dosje (datoteke)), i na ljevoj strani pod devices imaš particije i diskove pa pogledaj tamo.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.6.2014 21:56 (zerocool12).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...

Znaači.
| WIn7particija |    |  SVI POTREBNI PODATCI|

Na koju particiju si ti instalirao Ubuntu?
Ako si instalirao na ovu "SVI POTREBNI PODATCI"-nahebo si ko žuti...

Ma nije me uopce pitalo pri instalaciji, samo sam pratio upute

 

Kako da pratim particije, sto ima na njima i sl, kao na win7?

13 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nemam pod devices nista osim 'cd/dvd drive' i 'computer'

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...
zerocool12 kaže...

Znaači.
| WIn7particija |    |  SVI POTREBNI PODATCI|

Na koju particiju si ti instalirao Ubuntu?
Ako si instalirao na ovu "SVI POTREBNI PODATCI"-nahebo si ko žuti...

Ma nije me uopce pitalo pri instalaciji, samo sam pratio upute

 

Kako da pratim particije, sto ima na njima i sl, kao na win7?

Jesi čitao što ti piše na ekranu?

Obično kad dolazi do formatiranja te Ubuntu pita jel stvarno to želiš napraviti.


Tako je, tam otvaraj po redu i malo njuškaj po mapama tam.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
13 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...

Jesi čitao što ti piše na ekranu?

Obično kad dolazi do formatiranja te Ubuntu pita jel stvarno to želiš napraviti.


Tako je, tam otvaraj po redu i malo njuškaj po mapama tam.

Pratio sam upute al uopce mi do toga nije doslo, samo je instaliralo i to je to :(

12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Obično su pri instalaciji tri opcije:

  • Install alongsinde Windows
  • Replace Windows
  • Something else

 

Jesi li ti odabrao ovu drugu opciju?

Trava raste tamo gdje je posadiš.
13 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Medikus kaže...

Obično su pri instalaciji tri opcije:

  • Install alongsinde Windows
  • Replace Windows
  • Something else

 

Jesi li ti odabrao ovu drugu opciju?

da, drugu opciju da mi zamijeni windowse, mislio sam da se pod time smatra da ide na prvu particiju

12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kako bi se reklo u narodu, hebo si ježa. Ta opcija prebriše sve particije i napravi nove prilagođene Ubuntu instalaciji. Nadam se da imaš backup podataka ili novaca za neki recovery servis.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Otvori terminal i upiši:

 

lsblk

 

Na mom računalu output izgleda ovako

NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT

sda    8:0   0 465,8G  0 disk 

└─sda1   8:1   0 465,8G  0 part 

sdb    8:16   0 167,7G  0 disk 

├─sdb1   8:17   0   100M  0 part 

├─sdb2   8:18   0  58,5G  0 part 

├─sdb3   8:19   0    1K  0 part 

├─sdb5   8:21   0   51G  0 part /

└─sdb6   8:22   0   4,9G  0 part [SWAP]

sr0    11:0   1  1024M  0 rom  

 

 

Dakle sda i sdb su diskovi, a sda1, sdb1, sdb2 ... su particije.

 

Prema veličini pretpostavi koji je particija s podatcima. Npr. recimo da je sdb2.

 

Napravi mount point 

 

sudo mkdir /mnt/mymountpoint 

 

Mountaj device

 

sudo mount /dev/sdb2 /mnt/mymountpoint

 

Otvori si file explorer

 

sudo nautilus /mnt/mountpoint &


_____________________________________________________________________-

 

ako si prebrisao naravno nece pomoc 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.6.2014 22:14 (live_for_this).
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...

da, drugu opciju da mi zamijeni windowse, mislio sam da se pod time smatra da ide na prvu particiju

Da ,ali pošto nisi sam preformatirao disk ,nego to prepustio instalaciji ,ona je preformatirala cijeli disk po svom.

 

Instaliraj Gparted iz Software centra i pregledaj particije. Možda imaš sreće.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
13 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Medikus kaže...

Kako bi se reklo u narodu, hebo si ježa. Ta opcija prebriše sve particije i napravi nove prilagođene Ubuntu instalaciji. Nadam se da imaš backup podataka ili novaca za neki recovery servis.

Ej sad bi si uzeo laptop i bacio i sebe i njega kroz prozor.. imao sam oko 100GB bitnih podataka... backup nemam nazalost

live_for_this kaže...

Otvori terminal i upiši:

 

lsblk

 

Na mom računalu output izgleda ovako

NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT

sda    8:0   0 465,8G  0 disk 

└─sda1   8:1   0 465,8G  0 part 

sdb    8:16   0 167,7G  0 disk 

├─sdb1   8:17   0   100M  0 part 

├─sdb2   8:18   0  58,5G  0 part 

├─sdb3   8:19   0    1K  0 part 

├─sdb5   8:21   0   51G  0 part /

└─sdb6   8:22   0   4,9G  0 part [SWAP]

sr0    11:0   1  1024M  0 rom  

 

 

Dakle sda i sdb su diskovi, a sda1, sdb1, sdb2 ... su particije.

 

Prema veličini pretpostavi koji je particija s podatcima. Npr. recimo da je sdb2.

 

Napravi mount point 

 

sudo mkdir /mnt/mymountpoint 

 

Mountaj device

 

sudo mount /dev/sdb2 /mnt/mymountpoint

 

Otvori si file explorer

 

sudo nautilus /mnt/mountpoint &


_____________________________________________________________________-

 

ako si prebrisao naravno nece pomoc 

 

Hvala, al dzaba mi je sada..

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Prilikom instalacije, na ekranu jasno piše:

Replace Windows 7 with Ubuntu

Warning: This will delete all of your Windows 7 programs, documents, photos, music and any other files.

 

Nadam se da si napravio backup prije instalacije, jer je povrat teško moguć - možda bi testdisk mogao povratiti staru particijsku tablicu, ali dio podataka je vrlo vjerojatno izgubljen zbog načina na koji se zapisuju podaci u ext4 datotečnom sustavu. Pogledaj ovdje za par detalja.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.6.2014 22:18 (hrx).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrx kaže...

Prilikom instalacije, na ekranu jasno piše:

Replace Windows 7 with Ubuntu

Warning: This will delete all of your Windows 7 programs, documents, photos, music and any other files.

 

Nadam se da si napravio backup prije instalacije, jer je povrat vrlo teško moguć - možda bi testdisk mogao pomoći povratiti staru particijsku tablicu, ali dio podataka je vrlo vjerojatno izgubljen zbog načina na koji se zapisuju podaci u ext4 datotečnom sustavu.

Pa znam sto pise, al win7 programi i sl su mi bili na jednoj particiji, nisam znao da ce Ubuntu instalacija sama formatirati disk spojiti particije...


Nego vec sam se pomirio sa gubitkom podataka, imam backup u cloudu, nemam za sve al za najbitnije imam.. Nego zasto Ubuntu ovako lagga, trebam li ikakve drivere instalirati za 3D akceleraciju i sl?

I jeli Ubuntu formatira disk za instalaciju u NTFS ili FAT32?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...

 

Hvala, al dzaba mi je sada..

Daj ti svejedno probaj sa gpartedom da nebi bilo da ti je ostala particija a ti se bezveze bediraš.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
13 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...
MARKOZD15 kaže...

 

Hvala, al dzaba mi je sada..

Daj ti svejedno probaj sa gpartedom da nebi bilo da ti je ostala particija a ti se bezveze bediraš.

Probao sam ubaciti Win7 instalacijski disk, pri instalaciji vidim samo jednu particiju, tako da je sve otislo u nepovrat, jooj

13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...
hrx kaže...

Prilikom instalacije, na ekranu jasno piše:

Replace Windows 7 with Ubuntu

Warning: This will delete all of your Windows 7 programs, documents, photos, music and any other files.

 

Nadam se da si napravio backup prije instalacije, jer je povrat vrlo teško moguć - možda bi testdisk mogao pomoći povratiti staru particijsku tablicu, ali dio podataka je vrlo vjerojatno izgubljen zbog načina na koji se zapisuju podaci u ext4 datotečnom sustavu.

Pa znam sto pise, al win7 programi i sl su mi bili na jednoj particiji, nisam znao da ce Ubuntu instalacija sama formatirati disk spojiti particije...


Nego vec sam se pomirio sa gubitkom podataka, imam backup u cloudu, nemam za sve al za najbitnije imam.. Nego zasto Ubuntu ovako lagga, trebam li ikakve drivere instalirati za 3D akceleraciju i sl?

I jeli Ubuntu formatira disk za instalaciju u NTFS ili FAT32?

 

Ni jedan ni drugi. Linux ima svoje file systeme. Mislim da je defaultni ext4

13 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Okej, hvala svima.. podatke cu rijesiti, a sada mi pomozite sljedece...

Zasto Linux lagga ovoliko? dakle ima li mogucnosti da mi je komp slab (dvojezgreni amd 1,8GHz, giga Rama, integrirana grafa) bubnuo sam 32bitni Linux.?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...
zerocool12 kaže...
MARKOZD15 kaže...

 

Hvala, al dzaba mi je sada..

Daj ti svejedno probaj sa gpartedom da nebi bilo da ti je ostala particija a ti se bezveze bediraš.

Probao sam ubaciti Win7 instalacijski disk, pri instalaciji vidim samo jednu particiju, tako da je sve otislo u nepovrat, jooj

U gpartedu imaš mogučnost spašavanja podataka pa probaj,možda uspiješ spasit neku večinu :/


Kaj se tiče sporosti,meni dobro radi na duplo slabijem računalu. Probaj instalirati dodatne drivere, upiši u dash drivers i bude ti se pojavilo.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.6.2014 22:28 (zerocool12).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...


Nego vec sam se pomirio sa gubitkom podataka, imam backup u cloudu, nemam za sve al za najbitnije imam.. Nego zasto Ubuntu ovako lagga, trebam li ikakve drivere instalirati za 3D akceleraciju i sl?

 

zato sto si instalirao ne toliko laganu dustribuciju. Za normalan rad bez lagga na Ubuntu, koji koristi Unity sicelje potrebno je 2 Gb rama, dok ti imas samo 1 GB. Preporucam ti da bacis oko na laksu i isto tako vise za pocetnike distribuciju Linux Mint sa XFCE radnim suceljem. Evo bas je nedavno izasla i LTS (Long Term Suport) verzija koja ce te par godina sluziti sa novim nadogradnjama. Baci oko u svakom slucaju ;)

http://blog.linuxmint.com/?p=2656

13 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gam3r kaže...

 

zato sto si instalirao ne toliko laganu dustribuciju. Za normalan rad bez lagga na Ubuntu, koji koristi Unity sicelje potrebno je 2 Gb rama, dok ti imas samo 1 GB. Preporucam ti da bacis oko na laksu i isto tako vise za pocetnike distribuciju Linux Mint sa XFCE radnim suceljem. Evo bas je nedavno izasla i LTS (Long Term Suport) verzija koja ce te par godina sluziti sa novim nadogradnjama. Baci oko u svakom slucaju ;)

http://blog.linuxmint.com/?p=2656

http://www.linuxmint.com/download.php

 

Koji da skinem odavde? I dal da uzmem 64bit ili 32bit verziju?

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...

 

Koji da skinem odavde? I dal da uzmem 64bit ili 32bit verziju?

 

Pošto imaš samo 1 GB rama - Xfce ,32 bita.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MARKOZD15 kaže...

Ovako, trebam pomoc HITNO!

Imam laptop sa gigu rama, dvojezgreni procesor itd. Imao sam win7 na njemu koji je trokirao i to samo tako.. a posto ja ne koristim puno laptop, dakle osnovne potrebe (internet i sl) odlucio sam si ubuntu staviti, skinuo sam besplatnu verziju sa interneta

 

1. imao sam dvije particije, na prvoj mi je bio win7 a na drugoj SVI JAKO POTREBNI PODACI, kada sam instalirao ubuntu odabrao sam opciju da instaliram ubuntu na cisto, a ne uz win7, problem je sto sad nemam pojma gdje su mi podaci, kako da nadjem drugu particiju??

2. sustav mi je spor da je to za po*izdit, gore mi radi nego win7, valjda je to jer nisam nikakve drivere instalirao..


Molim vas hitno pomagajte, ako sam izgubio podatke, jako sam nahebao

 -ako nisi razumio, na čisto znači da 'ubija' spotojeće particije...

 

MARKOZD15 kaže...
zerocool12 kaže...

Znaači.
| WIn7particija |    |  SVI POTREBNI PODATCI|

Na koju particiju si ti instalirao Ubuntu?
Ako si instalirao na ovu "SVI POTREBNI PODATCI"-nahebo si ko žuti...

Ma nije me uopce pitalo pri instalaciji, samo sam pratio upute

 

Kako da pratim particije, sto ima na njima i sl, kao na win7?

-naravno, nisi ti kriv...

-linux nije win, dok to ne prihvatiš, dešavat će ti se ovakvi problemi (nepotrebni, jer ako se nešto ne zna, tad se PRIJE provjeri-pita...). Ili kao do sad lupaj 'next'..

 

MARKOZD15 kaže...
zerocool12 kaže...

Jesi čitao što ti piše na ekranu?

Obično kad dolazi do formatiranja te Ubuntu pita jel stvarno to želiš napraviti.


Tako je, tam otvaraj po redu i malo njuškaj po mapama tam.

Pratio sam upute al uopce mi do toga nije doslo, samo je instaliralo i to je to :(

 khm... da, naravno (btw, post prije kažeš da te pitalo...)

 

MARKOZD15 kaže...
hrx kaže...

Prilikom instalacije, na ekranu jasno piše:

Replace Windows 7 with Ubuntu

Warning: This will delete all of your Windows 7 programs, documents, photos, music and any other files.

 

Nadam se da si napravio backup prije instalacije, jer je povrat vrlo teško moguć - možda bi testdisk mogao pomoći povratiti staru particijsku tablicu, ali dio podataka je vrlo vjerojatno izgubljen zbog načina na koji se zapisuju podaci u ext4 datotečnom sustavu.

Pa znam sto pise, al win7 programi i sl su mi bili na jednoj particiji, nisam znao da ce Ubuntu instalacija sama formatirati disk spojiti particije...


Nego vec sam se pomirio sa gubitkom podataka, imam backup u cloudu, nemam za sve al za najbitnije imam.. Nego zasto Ubuntu ovako lagga, trebam li ikakve drivere instalirati za 3D akceleraciju i sl?

I jeli Ubuntu formatira disk za instalaciju u NTFS ili FAT32?

 -svaki OS ima svoj FS, NTFS je windowsov, FAT/16/32 je DOSov, tj oboje MSovi, linux ima npr ext, 2-3-4, uz još možda desetak specifičnih.

OS mora biti na svom FSu, podaci mogu biti na bilo kojem, obično se odabere NTFS kao zajednički..

-driveri... ovisi koji HW imaš, i što ti lagga (btw, to je pogrešan naziv-opis...). Osnovno pravilo, moderni OS ima requirementse (za glatki rad, ne samog OSa, nego potrebnih aplikacija kao browseri i općenito multimediju..), kao što su CPU-RAM-VGA. Podrazumijeva se 2GB, može 1GB. To nije razlog prelaska s win na ubuntu.. (osim ako pitaš Cowboya..)

-ubuntu ništa vlasničkog ne instalira, u to spadaju i VGA driveri ATI-nVidia.. to moraš sam, ili koristiš distru koja to već uključuje, kao mint, artistx..

-ovisno o resursima (snazi-HW), možeš birati DE, ako je slabiji PC, tad se uzme neki lagani, kao xbuntu-lubuntu.. dok 64bita kad trebaš, tad znaš da ih trebaš, u svim ostalim slučajevima je 32 dovoljno.

- DE koji koristiš, koristi 3d-vga, zato ti 'lagga'.. dok neki xfce možda radi glađe, ali linux unatoč nekim vjerovanjima nije čudotvorac. To je jednako kao kriterij za neku igru, imaš ili nemaš HW, tek nakon tog postavke mogu nešto poboljšati ali ne toliko da na preslabom radi OK.

 

MARKOZD15 kaže...

Okej, hvala svima.. podatke cu rijesiti, a sada mi pomozite sljedece...

Zasto Linux lagga ovoliko? dakle ima li mogucnosti da mi je komp slab (dvojezgreni amd 1,8GHz, giga Rama, integrirana grafa) bubnuo sam 32bitni Linux.?

 -da, preslab je. Drugo objašnjenje, pogrešna očekivanja. Treće, imaš neki problem jer ni onaj drugi OS nije radio OK, npr pregrijavanje, dok je amd 1.8 vjerojatno nešto preslabo u kombinacioji s onboard VGA... Ubuntu je prije cca 2 god, izbacio support za stariji HW. Možeš npr probati ubuntu 10.04, radit će ti glađe (ali je logičnije uzeti mint ili artistx.. ili xbuntu.. noviju distru zbog ostatka i supporta).

 

MARKOZD15 kaže...
Gam3r kaže...

 

zato sto si instalirao ne toliko laganu dustribuciju. Za normalan rad bez lagga na Ubuntu, koji koristi Unity sicelje potrebno je 2 Gb rama, dok ti imas samo 1 GB. Preporucam ti da bacis oko na laksu i isto tako vise za pocetnike distribuciju Linux Mint sa XFCE radnim suceljem. Evo bas je nedavno izasla i LTS (Long Term Suport) verzija koja ce te par godina sluziti sa novim nadogradnjama. Baci oko u svakom slucaju ;)

http://blog.linuxmint.com/?p=2656

http://www.linuxmint.com/download.php

 

Koji da skinem odavde? I dal da uzmem 64bit ili 32bit verziju?

 

-zapravo, zašto tražiš iz prve 'pravu distru'? Ako možeš, poskidaj ih nekoliko, Suse, Deb, .. samo ubuntua imaš 4-5 distri x2 32-64 kombinacije, ako tomu dodaš neku stariju (jer je starije računalo) tad barem desetak raznih kombinacija možeš isprobati. LiveBoot i vidiš, tad znaš što ti više odgovara, što ti se bolje slaže s HWom... Dobro ih je imati, zatrebat će ti kad ti se opet desi problem. btw, jedini razlog za 64bitnu verziju je kad stvarno trebaš u konkretnoj aplikaciji koristiti više RAMa, to ima smisla tek s +4GB, dok OS s omogućenim PAEom (kao ArtistX) može i s 32bita (ali je app i dalje ogranična). 32 je priovjereniji npr flash-java, ali sad su već sve stvari zadovoljavajuće stabilne bez obzira na 32-64. Nije odgovor instalirati 64, jer on uvjek troši više resursa, koji tebi već nedostaju.. na jačem HWu bi 64 bilo OK.

 

i možda najvažnije, možda prekasno... podaci se možda mogu spasiti. Naravno potrebno je nešto znanja, dosta vremena, alata .. i disk dovoljnog kapaciteta za kopiranje. MiniPE s getmydata/Hirens i sl., šanse su 50-80% da bi uspio vratiti sve podatke, ali moraš imati navedene uvijete. Brže je 'preboljeti' i naučiti za idući put.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hvala puno na iscrpnom i poucnom odgovoru..

 

Rado bih sve poskidao i probao, al mi je brzina interneta uzas (skida po 150kb/s) pa bi najrade pravu verziju (da provjereno dobro radi) instalirao.

 

Sto se tice laptopa, da uzas je, no sada cu si nadograditi jos gigu RAM-a bar, cisto da mi u osnovnom radu bude ugodno.


Sto se tice podataka, znam ih vratit bez beda, to mi je najmanji problem, ali na svu srecu sjetio sam se da imam na Cloudu backup tako da nema potrebe za tim.

 

Sto se tice Linuxa, pocinjem sa igranjem oko androida i Linux mi podrzava convertanje .sin u .ext4, otvaranja i read/write ext4 fajlova, ima to i na windowsu, ali je jako lose izvedeno. Npr na win

 

mi ima samo opcija za read ext4, nemogu pisati nista po fajlu, Linux ima super stvarcica za radnju oko takvih formata

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Prijatelju crklo 2gige rama i ostalo mu još 2gige ali mu je pc sa windows 7 osjetno sporiji-pa se želi prebaciti na linux-i zanima ga koji linux je najbolji za koristiti sa toliko rama

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mint 17 XFCE, Lubuntu, možda čak i Puppy Linux.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
alexspalato kaže...

Prijatelju crklo 2gige rama i ostalo mu još 2gige ali mu je pc sa windows 7 osjetno sporiji-pa se želi prebaciti na linux-i zanima ga koji linux je najbolji za koristiti sa toliko rama

 ovisi što želi raditi.. i kako. Linux je (ipak) samo jedan, ostalo su samo GUI-Distre, tj aplikacije koje imaju svoje requirementse za 'glatki' rad.

-2GB nije malo, ali recimo da je neka light distra optimalnija... Svejedno, ako se može, poskidati više livemedija, npr ubuntu-xbuntu.. pokrenuti i vidjeti kako se ponaša. Tek tad se 'bira' do tad, biramo mi za nekog ne znajući zapravo ništa..

Distrowatch ili bilo koja tema (i ova) mogu biti početni orjentir za izbor. Puppy, ... pa sve do slaganja customizirane distre koja će maximalno odgovarati resursima koje ima na raspolaganju. Ali mora se znati i cilj. To su obično aplikacije, ne sami OS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.6.2014 21:41 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Medikus kaže...

Na 2 gige rama nema potrebe za puppy-em,ruzan je ko... i tesko je radit u njemu.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nisam ga nikad koristio, samo sam čuo za njega. Kako to misliš, teško je raditi u njemu? Pitam jer imam jedno dosta staro računalo pa sam mislio staviti Puppy na njega.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Medikus kaže...

Nisam ga nikad koristio, samo sam čuo za njega. Kako to misliš, teško je raditi u njemu? Pitam jer imam jedno dosta staro računalo pa sam mislio staviti Puppy na njega.

Zato jer po meni ima malo čudne menije. Ne znam,možda samo nisam naučeni na njih, također app repository mu je nepregledan.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice