Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.108.891
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
The Acacia Strain kaže...
Pranja kaže...

Kolega mi ima jedan problem-ima dula boot Win 7 i Mint 13 te instaliran Burg loader. Njega sada zanima kako da promijeni defaultni os.

valjda grub?

nek ovdje pogleda

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-software-2/changing-default-os-in-grub2-765011/

i

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1195275

BURG,ne grub.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pranja kaže...
The Acacia Strain kaže...
Pranja kaže...

Kolega mi ima jedan problem-ima dula boot Win 7 i Mint 13 te instaliran Burg loader. Njega sada zanima kako da promijeni defaultni os.

valjda grub?

nek ovdje pogleda

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-software-2/changing-default-os-in-grub2-765011/

i

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1195275

BURG,ne grub.

uf.. da.. nisam to jos vidio, evo bas gledam

pa koja je prednost u odnosu na grub?

http://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/index.en.html
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
The Acacia Strain kaže...
g12356 kaže...

Jeli postoji način za instalirati unity 2d na ubuntu 12.10? unity 3d mi je spor.

nisam vidio da je netko to jos uspio. radije idi na KDE ili slično nesto.

Nakon dan dva borbe sa driverima i reinstalacijom i gubitkom nevažnih podataka sam odustao i do daljnjeg ostajem na 12.04

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
The Acacia Strain kaže...

uf.. da.. nisam to jos vidio, evo bas gledam

pa koja je prednost u odnosu na grub?

 Ja baš ne vidim nikakvu prednost-kolega kaže da mu je ljepši od gruba i da se lakše customizira.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
g12356 kaže...

Jeli postoji način za instalirati unity 2d na ubuntu 12.10? unity 3d mi je spor.

Odustali su od razvoja Unity 2D-a za Ubuntu 12.10. Ako nemaš hardware za Unity 3D jedini način je koristiti LLVMpipe. Ne koristim Unity i ne znam kakve performanse možeš očekivati.

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2012 20:35 (PROTECTOR).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Bypass kaže...
Pranja kaže...

Pišem završni rad na temu usporedbe CPU performansi u Win/Linux. Zbog toga mi trebaju benchevi.

 

Cilj je dokazati/opovrgnuti da postoje razlike kako ti operativni sustavi koriste CPU.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=home

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=category&item=Processors

 Nažalost,od ovog ništa. Instalacija i korištenje je previše komplicirano.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pranja kaže...

 Nažalost,od ovog ništa. Instalacija i korištenje je previše komplicirano.

http://www.phoronix-test-suite.com/?k=home

Ad astra peronospora
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koji je po vama najbolji Java IDE za Linux?

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
royalhero kaže...

Koji je po vama najbolji Java IDE za Linux?

 Eclipse.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma koristim ga na Windowsu, nešto bih drugo. :D

12 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
royalhero kaže...

Ma koristim ga na Windowsu, nešto bih drugo. :D

 Meni je on najbolji,od milja ga zovem Apocalipso. {#}

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pranja kaže...
royalhero kaže...

Ma koristim ga na Windowsu, nešto bih drugo. :D

 Meni je on najbolji,od milja ga zovem Apocalipso. {#}

Ma sada skidam NetBeans, hoću da radim u više IDE-ova...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
royalhero kaže...

Koji je po vama najbolji Java IDE za Linux?

Eclipse.

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
royalhero kaže...

Koji je po vama najbolji Java IDE za Linux?

NetBeans definitivno ne, Eclipse je u rangu sa Windowsima ME po stabilnosti (danas radi, sutra nema teorije) pa ostaje IntelliJ IDEA koji uopće nije loš IDE (bar ne na windowima di radi sasvim ok).

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2012 22:03 (Sum_of_all_fears).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

NetBeans definitivno ne, Eclipse je u rangu sa Windowsima ME po stabilnosti (danas radi, sutra nema teorije) pa ostaje IntelliJ IDEA koji uopće nije loš IDE (bar ne na windowima di radi sasvim ok).

Eclipse je sasvim stabilan, ne znam sto ceprkate toliko po njemu da vam se rusi svako malo. Stavis jedan ili dva dodatna plugina koja ti trebaju (git npr. u mom slucaju) i to je to. (Eclipe na LMDE-u je u pitanju)

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Znači nadogradnju na novi ubuntu ću radit tek kada bude postojao način da se vrati unity 2d,kada se driveri poprave,verzija 13.04 ili u najgorem slučaju slijedeća lts verzija.Unity mi je nekako draži od gnomea i kde-a.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

nakon što je gnome prešao na trojku, koristim kde. kad sam ga probao, pitao sam se pa gdje sam prije bio ;) iako počeci kde4 nisu bili tako sjajni. sada, niti jednog crasha, brzina oduuševljava. unity sam probao, ali nije išlo. otvorim gimp, pa ne mogu naći prozor s alatima, za detaljno konfiguriranje docka i sustava moraš koristiti softver trećih strana, bez donjeg panela nisam mogao, a i nisam ljubitelj mac-like dockova. još mi nije jasno koja je bila namjera mijenjanja orijentacije gumbova za kontrolu prozora na lijevu stranu. iako se lako vrati na staro, radikalne promjene i stav canonicala "mi znamo što je najbolje za vas" nije mi legao. kao da ti netko promijeni mjesta papučice gasa i kočnice na autu. dash je odlična stvar, al nju mogu imat i na kde uz pomoć synapsisa.

 

cinnamon je imao bugčinu toliko, da nije bio za korištenje. u radu, onako random samo se znao zamrznit i samo si miš mogao micat, sve ostalo skamenjeno. navodno, od zadnjeg updatea i verzije 1.6 i to je rješeno. dedoimedo ima referat o budućnosti DE-a na linuxu http://www.dedoimedo.com/computers/cinnamon-mate-future.html

 

 

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
g12356 kaže...

Znači nadogradnju na novi ubuntu ću radit tek kada bude postojao način da se vrati unity 2d,kada se driveri poprave,verzija 13.04 ili u najgorem slučaju slijedeća lts verzija.Unity mi je nekako draži od gnomea i kde-a.

Stanje je takvo da jedino možeš čekat nekakav community fork Unity 2D-a ili eventualno bolji driver (koju graf. imaš?), sve ostalo možeš prekrižiti.

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
PROTECTOR kaže...
g12356 kaže...

Znači nadogradnju na novi ubuntu ću radit tek kada bude postojao način da se vrati unity 2d,kada se driveri poprave,verzija 13.04 ili u najgorem slučaju slijedeća lts verzija.Unity mi je nekako draži od gnomea i kde-a.

Stanje je takvo da jedino možeš čekat nekakav community fork Unity 2D-a ili eventualno bolji driver (koju graf. imaš?), sve ostalo možeš prekrižiti.

  Nažalost imam kombiniranu intel/radeon hd 6490.A driveri za njih jedva prorade u idealnim uvjetima :(

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
g12356 kaže...
PROTECTOR kaže...
g12356 kaže...

Znači nadogradnju na novi ubuntu ću radit tek kada bude postojao način da se vrati unity 2d,kada se driveri poprave,verzija 13.04 ili u najgorem slučaju slijedeća lts verzija.Unity mi je nekako draži od gnomea i kde-a.

Stanje je takvo da jedino možeš čekat nekakav community fork Unity 2D-a ili eventualno bolji driver (koju graf. imaš?), sve ostalo možeš prekrižiti.

  Nažalost imam kombiniranu intel/radeon hd 6490.A driveri za njih jedva prorade u idealnim uvjetima :(

Imaš dovoljno snažan hardware za Unity3D, zar je moguće da su driveri toliko loši ? Koji driver koristiš?

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma hardver imam vjerojatno dovoljno jak da pokrenem dva unitya 3d,ali stvar je u tome da sam se već 3 dana mučio sa instalacijom drivera koja nikako nije radila.Jer driver za switchable intel/ati grafiku su na linuxu izgleda u experimentalnoj fazi.A proprietary driveri mi trebaju jer na virtualki planiram pokretati windowse 8 sa igrama.

 

Da su bar driveri loši,ali neka su loši ako barem šljakaju.Koristim 12.6 catalyst drivere jer canonical veli da 12.8 ne rade(ne želim eksperimentirati sa 12.10 catalystom sada kada sam sve poštelao).Konkretno radi se o hp-ovom probook 4530s koji ima intel/ati switchable grafiku i jedini način na koji sam uspješno instalirao drivere je ovaj:

https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI#Manually_installing_Catalyst_12.6.2C_special_case_for_Intel.2BAC8-AMD_hybrid_graphics

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.10.2012 22:59 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 

cinnamon je imao bugčinu toliko, da nije bio za korištenje. u radu, onako random samo se znao zamrznit i samo si miš mogao micat, sve ostalo skamenjeno. navodno, od zadnjeg updatea i verzije 1.6 i to je rješeno. dedoimedo ima referat o budućnosti DE-a na linuxu http://www.dedoimedo.com/computers/cinnamon-mate-future.html

 

 

Ne mogu se sa ničim složiti iz tog posta. Presubjektvan post pretežito orijentiran pljuvanju gnome 3 bez nekih posebnih argumenata osim što "sucks". Niti sa onim što laprda o kde-u, a kamoli hvalospjevi o MATE-u koji je čak lošiji od onog iz čega je fork-an (gnome2). Cinnamon i nije tako supa dupa odličan kako autor kaže, te je još uvijek spor i bugovit, za razliku od njegovog oca gnome-a. Sa jednim se slažem, a to je da sve više ljudi prihvaća unity.

 

I još jedna posebna glupost je iznesena, a to je da je gnome 3 napravljen kao odgovor na unity. Autor valjda nije upoznat sa činjenicom da je prvi gnome shell (2.9.x) postojao dok je još ubuntu koristio gnome 2 kao primarni DE. I bio je u Ubuntu repozitorijima.

Ad astra peronospora
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sinoć instalirao Ubuntu 12.10.

ATI bug (pogađa AMD Radeon HD 4000 Series i niže) riješen (http://www.unixmen.com/ubuntu-12-10-and-amd-catalyst-problem-solved/).

Sve lipo fercera.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Bypass kaže...

Ne mogu se sa ničim složiti iz tog posta. Presubjektvan post pretežito orijentiran pljuvanju gnome 3 bez nekih posebnih argumenata osim što "sucks". Niti sa onim što laprda o kde-u, a kamoli hvalospjevi o MATE-u koji je čak lošiji od onog iz čega je fork-an (gnome2). Cinnamon i nije tako supa dupa odličan kako autor kaže, te je još uvijek spor i bugovit, za razliku od njegovog oca gnome-a. Sa jednim se slažem, a to je da sve više ljudi prihvaća unity.

 

I još jedna posebna glupost je iznesena, a to je da je gnome 3 napravljen kao odgovor na unity. Autor valjda nije upoznat sa činjenicom da je prvi gnome shell (2.9.x) postojao dok je još ubuntu koristio gnome 2 kao primarni DE. I bio je u Ubuntu repozitorijima.

Ovo mi je reklo dovoljno da ne idem niti citati taj clanak.

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
g12356 kaže...

Ma hardver imam vjerojatno dovoljno jak da pokrenem dva unitya 3d,ali stvar je u tome da sam se već 3 dana mučio sa instalacijom drivera koja nikako nije radila.Jer driver za switchable intel/ati grafiku su na linuxu izgleda u experimentalnoj fazi.A proprietary driveri mi trebaju jer na virtualki planiram pokretati windowse 8 sa igrama.

 

Da su bar driveri loši,ali neka su loši ako barem šljakaju.Koristim 12.6 catalyst drivere jer canonical veli da 12.8 ne rade(ne želim eksperimentirati sa 12.10 catalystom sada kada sam sve poštelao).Konkretno radi se o hp-ovom probook 4530s koji ima intel/ati switchable grafiku i jedini način na koji sam uspješno instalirao drivere je ovaj:

https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI#Manually_installing_Catalyst_12.6.2C_special_case_for_Intel.2BAC8-AMD_hybrid_graphics

 

imam hp 4520s i s atijevom grafikom, ne mogu se sjetiti koja je. na linux mint 13 KDE (baza ubuntu 12.04) radi sve ok, od prvog dana sa proprietary ati driverima iz repozitorija. zato i nemam naviku prvi dan bacit gore novi sustav na radni stroj. sačekaš mjesec, dva, taman da riješe dječje bolesti, barem na radnom stroju. a do tada će izaći i novi mint ;)

 

moj hp ima intel i3. taj procesor ima integriranu grafiku, al to nije riješeno s atijevim driverima. poslovni lenovo ima kombinaciju intel/nvidia i tu stvar šljaka bolje s projektom bumblebee.

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

jel instalirao netko linux na hibridne hardove, sa 16 gb ssdom, one što stavljaju u samsung series 5 laptope, i slično? kako radi? dal uopće prepoznaje hard kao hibridni?

 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Punti kaže...

Sinoć instalirao Ubuntu 12.10.

ATI bug (pogađa AMD Radeon HD 4000 Series i niže) riješen (http://www.unixmen.com/ubuntu-12-10-and-amd-catalyst-problem-solved/).

Sve lipo fercera.

upravo radi ovakvih sranja linux ima problema na desktopu i ima tek 1% tržišta.

 

Simply put:

-  Ubuntu 12.04 + xorg 1.12 + fglrx = ok

-  Ubuntu 12.10 + xorg 1.13 + fglrx = fail ( even if you try to downgrade xorg down to 1.12 then you gonna break Unity)

solution: Ubuntu 12.10 + xorg 1.13 + legacy_fglrx

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ja sam se malo igro s linuxima i isprobavo i na kraju mi na starijem laptopu naj bolje rad linux mint novi s cinnamon graf. suceljem. Ostalo je il sporo il bezveze.
Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

pratite Steam for Linux na g+. ima dobrih vijesti:

 

Team Fortress 2 Beta supports Linux
Red Orchestra: Ostfront 41-45 is going to be supported on Linux before Mac?
Killing Floor Supports Linux

 

a izgleda da za par tjedana steam izlazi iz bete http://www.omgubuntu.co.uk/2012/10/steam-for-linux-to-drop-mid-november

    Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
     
    3 0 hvala 2
    14 godina
    offline
    Linux - pitanja i odgovori

    pozdrav, sestra ima lap dell inspiron n5520 i na njemu je ubuntu i ima problem sa wifi-em, kad je kod kuce normalno se spoji ali kad ode na stan, zna lozinku ali nece da se spoji... posto mi je ovo prvi put da se susrecem sa ubuntuom objasnite mi problem kao malom djetetu {#}

    the sound of engine is cure for everything!
     
    0 0 hvala 0
    E-mail:
    Lozinka:
     
    vrh stranice