Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.109
|
čitano: 3.286.347
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mislis na ovog ?

Interesantna tema ali ne bi se slozio sa puno stvari.

Prvo kad omogucimo "standard kernel features (expert users)" necemo dobiti nove tweak opcije da onemogucimo debug vec ce nam ta opcija u potpunosti onemoguciti da izbacimo kernel debugging support, totalno kontra

Drugo kernel ne cekira nista svakih 60 sekunda ni po kakvom defaultu, ta podrska je samo tamo ako zelimo instalirati kasnije aplikaciju da to radi i opet mislim da bi je trebalo pokrenuti upisom u boot liniju kernela

Uglavnom zanimljiva tema, steta sto je lik protjeran

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...

steta sto je lik protjeran

Nije baš, dosta je pisao gluposti u ovoj temi.

Say hello to my little friend
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sad sam malo prelistao, a onako i je i nije

Da moze sami chrome trositi 50 mb memorije - ne vjerujem, probat cu ga.  ali da se moze smanjiti njegova potrosnja memorije kompajliranjem s tim se slazem, http://www.net-snmp.org/wiki/index.php/FAQ:Compiling_04

Nebitno

Nego zasto mislite da sam on ? Jer koristimo slicnu conky konfiguraciju i kompajliramo kernel

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...

Mislis na ovog ?

Interesantna tema ali ne bi se slozio sa puno stvari.

Prvo kad omogucimo "standard kernel features (expert users)" necemo dobiti nove tweak opcije da onemogucimo debug vec ce nam ta opcija u potpunosti onemoguciti da izbacimo kernel debugging support, totalno kontra

Drugo kernel ne cekira nista svakih 60 sekunda ni po kakvom defaultu, ta podrska je samo tamo ako zelimo instalirati kasnije aplikaciju da to radi i opet mislim da bi je trebalo pokrenuti upisom u boot liniju kernela

Uglavnom zanimljiva tema, steta sto je lik protjeran

Nemoj me hebat. 2 lika iz HR koje zanima kompajliranje kernela i oba na BUG forumu. Bem ti miša postajemo velesila.Smijeh

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...

Sad sam malo prelistao, a onako i je i nije

Da moze sami chrome trositi 50 mb memorije - ne vjerujem, probat cu ga.  ali da se moze smanjiti njegova potrosnja memorije kompajliranjem s tim se slazem, http://www.net-snmp.org/wiki/index.php/FAQ:Compiling_04

Nebitno

Nego zasto mislite da sam on ? Jer koristimo slicnu conky konfiguraciju i kompajliramo kernel

Smijem pitat cemu kompajliranje kernela?

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.6.2014 16:40 (zerocool12).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...

Smijem pitat cemu kompajliranje kernela?

Zaštoooooo? Zar se ne sijećaš kako je prošli put završilo (totalni kernel panic).{#}

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
cowboy kaže...

Mislis na ovog ?

Interesantna tema ali ne bi se slozio sa puno stvari.

Prvo kad omogucimo "standard kernel features (expert users)" necemo dobiti nove tweak opcije da onemogucimo debug vec ce nam ta opcija u potpunosti onemoguciti da izbacimo kernel debugging support, totalno kontra

Drugo kernel ne cekira nista svakih 60 sekunda ni po kakvom defaultu, ta podrska je samo tamo ako zelimo instalirati kasnije aplikaciju da to radi i opet mislim da bi je trebalo pokrenuti upisom u boot liniju kernela

Uglavnom zanimljiva tema, steta sto je lik protjeran

Nemoj me hebat. 2 lika iz HR koje zanima kompajliranje kernela i oba na BUG forumu. Bem ti miša postajemo velesila.Smijeh

Mislim da u HR ima puno puno vise od dvoje ljudi koje zanima kompajliranje kernela

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...
cowboy kaže...

Sad sam malo prelistao, a onako i je i nije

Da moze sami chrome trositi 50 mb memorije - ne vjerujem, probat cu ga.  ali da se moze smanjiti njegova potrosnja memorije kompajliranjem s tim se slazem, http://www.net-snmp.org/wiki/index.php/FAQ:Compiling_04

Nebitno

Nego zasto mislite da sam on ? Jer koristimo slicnu conky konfiguraciju i kompajliramo kernel

Smijem pitat cemu kompajliranje kernela?

Sorry zaboravih na to :D

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...
mario.L_hr kaže...
cowboy kaže...

Mislis na ovog ?

Interesantna tema ali ne bi se slozio sa puno stvari.

Prvo kad omogucimo "standard kernel features (expert users)" necemo dobiti nove tweak opcije da onemogucimo debug vec ce nam ta opcija u potpunosti onemoguciti da izbacimo kernel debugging support, totalno kontra

Drugo kernel ne cekira nista svakih 60 sekunda ni po kakvom defaultu, ta podrska je samo tamo ako zelimo instalirati kasnije aplikaciju da to radi i opet mislim da bi je trebalo pokrenuti upisom u boot liniju kernela

Uglavnom zanimljiva tema, steta sto je lik protjeran

Nemoj me hebat. 2 lika iz HR koje zanima kompajliranje kernela i oba na BUG forumu. Bem ti miša postajemo velesila.Smijeh

Mislim da u HR ima puno puno vise od dvoje ljudi koje zanima kompajliranje kernela

Petero? {#}

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...
cowboy kaže...

Sad sam malo prelistao, a onako i je i nije

Da moze sami chrome trositi 50 mb memorije - ne vjerujem, probat cu ga.  ali da se moze smanjiti njegova potrosnja memorije kompajliranjem s tim se slazem, http://www.net-snmp.org/wiki/index.php/FAQ:Compiling_04

Nebitno

Nego zasto mislite da sam on ? Jer koristimo slicnu conky konfiguraciju i kompajliramo kernel

Smijem pitat cemu kompajliranje kernela?

Bolje su performanse, Brzi je sistem, Stabilniji je, Imas samo ono sto ti treba i koliko ti treba

Ali najbitnije to je stvar osobnog uzitka jer te performanse jedva da se primjete. Vidljiva razlika je jedino u potrosnji resursa (ovisi kakav kernel slozis) i u stabilnosti sistema. Cak i security mozes puno poboljsati kompjliranjem kernela. I u vremenu potrebnom da se sistem starta

Meni sve to osim stabilnosti ne igra neku ulogu ali volim razumjeti svoj sistem i znati sto radi, to je razlog zasto ja kompajliram.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lazy_punk kaže...

Petero? {#}

Vise jh je bilo i u hacklabu kod mene u gradu

 

Ljudi su pojavom jeftinih i jakih it komponenta zatupjeli pa se kernel danas rijetko kompajlira. Nekad su linux korisnici sami sebi pisali drivere a danas rijetko ko komapajlira obicnu aplikaciju a kamoli kernel. Medjutim nadje se tu i tamo jos uvijek korisnika koji poznaju sve cari kompajliranja kernela i cine to redovno bez obzira na hardware koji imaju.

Ja osobno kad neki frend hoce linux da mu instaliram, obavezno kompajliram kernel nebitno koja je distra jer ne zelim da mi za dva dana dodje "e steka ovo, rusi se ono, zaglavi na ovom dijelu shutdowna, mounta 5 dana prijenosni disk kad se buta, zdere 500mb memorije na youtube,..." zelim da mu prvi dojam u linuxu bude dobar jer tako i ostanu na njemu

Mogli bi tamo prebaciti da ozivimo laymanovu temu

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.6.2014 17:36 (cowboy).
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Da to je on...
@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
6 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...
Da to je on...

to zakljucujes iz toga sto sam se udostojio ti odgovoriti na pitanje zasto komajlirati kernel jer vjerojtano i layman ima slicne razloge zasto ga je kopomapjlirao

vise nikad od mene necete cuti nista o kernelu

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...
zerocool12 kaže...
Da to je on...

to zakljucujes iz toga sto sam se udostojio ti odgovoriti na pitanje zasto komajlirati kernel jer vjerojtano i layman ima slicne razloge zasto ga je kopomapjlirao

vise nikad od mene necete cuti nista o kernelu

Imaš iste gramatičke pogreške kao i on.

 

Bok layman. Hoćemo li opet o gentoo-u i kompajliranju kernela? {#}

Samomrzeći hrvat
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...
zerocool12 kaže...
Da to je on...

to zakljucujes iz toga sto sam se udostojio ti odgovoriti na pitanje zasto komajlirati kernel jer vjerojtano i layman ima slicne razloge zasto ga je kopomapjlirao

vise nikad od mene necete cuti nista o kernelu

Ne nego se pitam kome bi se dalo hebat s kernelom kad instalira drugima OS. Razumijem za sebe kada radis, moze ispast puno brze i to,ali drugima da bi se hebao tak s necim, to nebi.

Nego, slobodno ti govoris o kernelu, ja bih stovise volio i vidjet neki kratki tutorial o kompajliranju kernela i jel okej to radit u virtualki i tak...(Pošto o tome ne znam ništa). 

 

Usput, jel nije layman "prčkao po kernelu od windowsa"?

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.6.2014 21:07 (zerocool12).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...

pozdrav, imam problem kod instalacije linuxa ( nije dual boot win 7 i ubuntu, ali je slično - win 8.1 i mint 17 )

 

napravio sam jednu particiju na koju planiram instlairati linux, napravio sam da mi linux pokreće preko usb-a i uspio pokrenuti instalaciju, ali problem nastaje kada dođem do točke da trebam odabrati particije za snimanje linuxa. Odaberem particiju na koju sam ga planirao instalirati ( stavim oznaku particije ext4 i mount point / ), ali kada kliknem next pojavi mi se slijedeća poruka " the partition table format in use on your disk normally requires to create a separete partiotion for boot loader code,..."

 

ako napravim tu particiju, koju oznaku particije moram staviti, koliko veliku i koji mount point?

 

ako napravim tu particiju, da li ću i dalje moći pokrenuti windows ( tj, da li će najnormalnije raditi dual boot ) - bojim se da nešto ne zaribam pa da onda ni windows ne mogu pokrenuti

nitko nezna kako rijesiti taj problem?

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...

nitko nezna kako rijesiti taj problem?

Imas onu boot particiju od 100 MB od Windowsa, klikni na nju i stavi mount point nek bude /boot. Dual boot ce najnormalnije raditi. U svakom slucaju, backup svih podataka, uvijek i svaki put.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ako mu to formatira 100mb particiju na kojoj su windows boot fileovi nece ga vise butati.

a vjerujem da ce formatirati jer /boot ne moze staviti na ntfs ili fat32

 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mislim da moze postaviti boot flag bez formatiranja particije. Ispravite me ako grijesim. Hoce li to rijesiti problem, druga stvar.

 

stivo:

 

http://dedoimedo.com/computers/dual-boot-windows-8-ubuntu.html

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Unified_Extensible_Firmware_Interface#GPT_partitioned_disks

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.7.2014 21:44 (lazy_punk).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...

ako mu to formatira 100mb particiju na kojoj su windows boot fileovi nece ga vise butati.

a vjerujem da ce formatirati jer /boot ne moze staviti na ntfs ili fat32

Oh, malo sam zabrijao, da.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Boot flag je vec tamo, stavio ga windows

/boot je direktorij particije

 

Ali meni nema smisla kako ga trazi tu boot particiju jer ona nije obavezna.

Zar ne mozes nastaviti instalaciju bez toga ?

Ako mozes napravi tako pa kasnije manualno instaliraj grub sa liveCD ako ne bude radio na /dev/sda i upisi unutra windows entry

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Meni gparted uredno stavlja /boot flag na FAT32 usb stick... :/

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...

Meni gparted uredno stavlja /boot flag na FAT32 usb stick... :/

ne stavlja ti /boot flag nego boot flag.

Pitanje je sta njega instalacija uopce trazi, boot flag ili /boot particiju

Jer boot flag bi vec trebao biti na 100mb particiji od windowsa

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.7.2014 22:01 (cowboy).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
cowboy kaže...

Boot flag je vec tamo, stavio ga windows

/boot je direktorij particije

 

Ali meni nema smisla kako ga trazi tu boot particiju jer ona nije obavezna.

Zar ne mozes nastaviti instalaciju bez toga ?

Ako mozes napravi tako pa kasnije manualno instaliraj grub sa liveCD ako ne bude radio na /dev/sda i upisi unutra windows entry

mogu nastaviti instalaciju, aki kada me trazi reboot sustava, on automatski boota windows ( ne prikazuje mi onu opciju biranja sustava )

 

kako da manualno instaliram grub? 

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...

nitko nezna kako rijesiti taj problem?

Ja ti imam instaliran dual boot Win 8.1 i Ubuntu 14.04 na laptopu. Situacija s particijama je vidljiva na slici. Ono što sam ja promijenio, po pitanju particija, je particija s podacima (/dev/sda6), particija za / (/dev/sda7), particija za /home (/dev/sda8) i particija za swap (/dev/sda9). Ostalo je djelo Windowsa. Kod instalacije sam označio da se bootloader instalira na /dev/sda (kod Ubuntua se ta opcija nalazi na dnu prozora za uređivanje particija) i nisam imao nikakvih problema (mada sam u međuvremenu dva puta nadogradio Win 8 i zamjenio Ubuntu 12.04 s Ubuntu 14.04).

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.7.2014 22:11 (mario.L_hr).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...
cowboy kaže...

Boot flag je vec tamo, stavio ga windows

/boot je direktorij particije

 

Ali meni nema smisla kako ga trazi tu boot particiju jer ona nije obavezna.

Zar ne mozes nastaviti instalaciju bez toga ?

Ako mozes napravi tako pa kasnije manualno instaliraj grub sa liveCD ako ne bude radio na /dev/sda i upisi unutra windows entry

mogu nastaviti instalaciju, aki kada me trazi reboot sustava, on automatski boota windows ( ne prikazuje mi onu opciju biranja sustava )

 

kako da manualno instaliram grub? 

apt-get install grub
update-grub
nano /boot/grub/menu.lst
ovako ti treba izgledati:

title Ubuntu...
root (hd0,X)
kernel /boot/(ime kernela) ...pisat ce ti samo
initramfs.....

title Windows 8
rootnoverify (hd0,X)  -mislim da ce ti X ici 1 ovdje
makeactive
chainloader +1

Pri cemu pazi da ti root bude particija npr za /dev/sda6 ces upisati root (hd0,6) mislim cak i 5 umjesto 6, idi dalje pa se vrati ovdje kasnije
isto tako i za windows c biti (hd0,1) najvjerojatnije

pa upisi:

gub-install --no-floppy /dev/sda
grub --no-floppy
onda u grub:
find /boot/grub/stage1

i tu ce ti pisati:
(hd0,X)
ako se X poklapa s onim sto si upisao prije pod root upisi "quit" i restartaj
ako se ne poklapa upisi:
root (hd0,X) ono sta ti je u predhodnom koraku ispisalo pod X i zatim:
setup (hd0)
quit
reboot

e da, fdisk -l ce ti reci koje su ti brojke pod X. U grub ce ti vjerojatno ici broj manje

Ili jednostavnije napravi zasebnu /boot particiju pa instaliraj

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.7.2014 22:31 (cowboy).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
hrc987 kaže...

nitko nezna kako rijesiti taj problem?

Ja ti imam instaliran dual boot Win 8.1 i Ubuntu 14.04 na laptopu. Situacija s particijama je vidljiva na slici. Ono što sam ja promijenio, po pitanju particija, je particija s podacima (/dev/sda6), particija za / (/dev/sda7), particija za /home (/dev/sda8) i particija za swap (/dev/sda9). Ostalo je djelo Windowsa. Kod instalacije sam označio da se bootloader instalira na /dev/sda (kod Ubuntua se ta opcija nalazi na dnu prozora za uređivanje particija) i nisam imao nikakvih problema (mada sam u međuvremenu dva puta nadogradio Win 8 i zamjenio Ubuntu 12.04 s Ubuntu 14.04).

njegova 100mb particija je sda1 vjerojatno i normalno da nisi imao problema ako si instalirao na sda, da si formatirao sda1 imao bi problema

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kod mene su na sda1 Windowsi a na sda4 boot. Zašto je tako ne pitaj, to su odradile Windoze. Dok radi ne prčkam.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...
..

 

kako da manualno instaliram grub? 

 -napokon...

vjerojatno te ne muči /boot nego GRUB tj boot manager (kojeg nisi instalirao)... uz to, na početku tražiš (slikica) win-8 boot meni. Tad je grub nepotreban. Dodaj linux u meni. Nisam probavao ali bcdedit itd.

 

btw, @ Cowboy.. zaslužio si više TUova na ovoj strani. Bilo bi (ipak) dobro da jednom napraviš onu temu...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.7.2014 1:10 (ihush).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrc987 kaže...
hrc987 kaže...

pozdrav, imam problem kod instalacije linuxa ( nije dual boot win 7 i ubuntu, ali je slično - win 8.1 i mint 17 )

 

napravio sam jednu particiju na koju planiram instlairati linux, napravio sam da mi linux pokreće preko usb-a i uspio pokrenuti instalaciju, ali problem nastaje kada dođem do točke da trebam odabrati particije za snimanje linuxa. Odaberem particiju na koju sam ga planirao instalirati ( stavim oznaku particije ext4 i mount point / ), ali kada kliknem next pojavi mi se slijedeća poruka " the partition table format in use on your disk normally requires to create a separete partiotion for boot loader code,..."

 

ako napravim tu particiju, koju oznaku particije moram staviti, koliko veliku i koji mount point?

 

ako napravim tu particiju, da li ću i dalje moći pokrenuti windows ( tj, da li će najnormalnije raditi dual boot ) - bojim se da nešto ne zaribam pa da onda ni windows ne mogu pokrenuti

nitko nezna kako rijesiti taj problem?

Zahvali se debilnom EFI-u.

 

http://askubuntu.com/questions/316893/error-partition-table-requires-a-separate-partition-for-boot-loader-code-efi-i

 

http://askubuntu.com/questions/458947/should-i-or-not-create-th-the-reserved-bios-boot-area-partition

 

Ja osobno sam stavio legacy boot umjesto te gluposti i sve je radilo kako spada.

Samomrzeći hrvat
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice