/Lib symlink na usr/lib

poruka: 5
|
čitano: 1.748
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
/Lib symlink na usr/lib

Upravo sam uz malo rucnog grinda upgradeao Arch, i najnovija fora im je symlinkati /lib na /usr/lib. Nije da bas imam pravo glasa, tako da sam pokusao saznati zbog cega. Nesto malo sam kopao po njihovoj mailing listi i ispada da je to RedHatova ideja, a ostali je samo slijede.

 

S obzirom da je /lib tu da sadrzi sistemske stvari, tako da se sistem moze bootati i popraviti cak i ako je /usr kompletno raskupusan - cemu ova promjena?

 

Usput, da li ste za ili protiv?

Well as for the ending - damn right I'm learning, you may ask for the door - end over end... well I hate how the clouds hide the gasps from above!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
/Lib symlink na usr/lib

Ovo postaje sve više standardom, evo vidim sada i da je na fedori od verzije 17 tako. Inače ovo nije samo /lib u /usr/lib, već i /bin u /usr/bin i /sbin u /usr/sbin. Meni se ovo čini nelogično no negdje sam pročitao da ovo rade, da ne bi sve bilo rasuto. Osobno sam protiv.

"Let us work without theorizing... 'tis the only way to make life endurable." - Voltaire
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: /Lib symlink na usr/lib

Protiv.

 

Ako postoji standard (FHS), koji je donekle razuman, čemu onda kemijanje?

Ovo na kraju liči na sustav gdje su sve biblioteke strpane u jedan direktorij, a tada ga slobodno mogu i nazvati /linux/system32, jer se na kraju svodi na isto.

13 godina
protjeran
offline
Re: /Lib symlink na usr/lib
Deus ex machina kaže...

Upravo sam uz malo rucnog grinda upgradeao Arch, i najnovija fora im je symlinkati /lib na /usr/lib. Nije da bas imam pravo glasa, tako da sam pokusao saznati zbog cega. Nesto malo sam kopao po njihovoj mailing listi i ispada da je to RedHatova ideja, a ostali je samo slijede.

 

S obzirom da je /lib tu da sadrzi sistemske stvari, tako da se sistem moze bootati i popraviti cak i ako je /usr kompletno raskupusan - cemu ova promjena?

 

Usput, da li ste za ili protiv?

Symlink je radi back kompatibilnosti. Planiraju apsolutno izbaciti /lib /sbin /bin foldere iz distribucije.

 

Čitao sam zašto, ali iskreno zaboravio sam zbog čega to rade. Po meni je to samo konfuzno, ali valjda znaju(ili možda ne) što rade.

DEFCON 20
15 godina
neaktivan
offline
/Lib symlink na usr/lib

Ja sam nesto malo citao o tome, i znam jedino razlog zbog kojeg je to razdvojeno - tako da mozes bootati sistem cak i kad ti je /usr, najveci dio sistema, unmountan jer je, sto ja znam, fizicki negdje drugdje.

 

Iskreno, ne mislim da ce ikog desktop usera to previse dokaciti, ali nisam se bas ugodno iznenadio. Ono sto mi nije bilo drago jest da su se mainstream distribucije povele za tom logikom koju je navodno zapoceo RedHat.

 

Ako netko naleti na dokument zasto se to radi, nek linka. Ja sam neko vrijeme trazio pa odustao, nisam nasao nista. Najbolji argument koji sam nasao je "FSH is old, confusing, and shoud have been replaced ages ago. We don't care for it one bit."

Well as for the ending - damn right I'm learning, you may ask for the door - end over end... well I hate how the clouds hide the gasps from above!
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice