Koji Linux na stariji PC?

poruka: 26
|
čitano: 9.079
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Koji Linux na stariji PC?

Pozdrav,

 

Koji jednostavniji Linux bi valjalo staviti na konfu navedenu dolje?

 

Pentium IV 1,7 GHz

640 MB SD-RAM PC-133 (ili možda 768 MB, nisam 100% siguran)

ATI Radeon 9000 64MB

20 GB HDD (eventualno 40 GB jer imam tu jedan hard što mi stoji)

 

Komp bi stajao spojen na stariji CRT TV. Bez pristupa internetu.

 

Trenutno imam najnoviji Ubuntu, neki stari Ubuntu (7 nešto ili 8 nešto), Linux Mint od prije jedno godinu dana i Fedoru isto staru kao Mint.

Mislim to nije instalirano nego imam na medijima, mogu instalirati. No mislim si možda ima neka lakša distribucija, ipak je komp prastar...

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Koji Linux na stariji PC?

Jesi probao arch? Klik ili Klik

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
191x7 kaže...

.Koji jednostavniji Linux bi valjalo staviti na konfu navedenu dolje?

..

Komp bi stajao spojen na stariji CRT TV. Bez pristupa internetu.

..

- kako jednostavniji? Što je namjena? Bez interneta... može i DOS ili bilo koja distra.

-Na CRT (predpostavka preko TV-outa, chinc...) to je skoro neupotrebljivo za bilošto osim za gledanje divxa. ...

 

- minimalni zahtjevi (najkonkretnije) RAM 256-384MB za normalnu instalaciju, pošto imaš više, možeš i pokrenuti bilo koji LiveCD i vidjeti kako radi.

-za 'multimediju' tu je npr Myth. Za slabo računalo npr xbuntu-lubuntu.. (ubuntu ergela, zato i postoje podverzije), ali svejdno koja distra, razlika je npr naspram novog minta upravo u predisntaliranim aplikacijama-codecima..

-možda je zbog starosti (ne zbog snage) preporučljivo nešto iz generacije ubuntu-8.04 do 9.10 (jer su izbačeni stari driveri, ozoglašena radeonka i sl. pa može biti problema s bootanjem na starom PCu 'outofbox').

-sve distre mogu manje-više sve jednako, jer je ista osnova. Ako kreneš od Archa imaš samo ono što instaliraš (ništa). Starije distre su problem zbog supporta-repozitorija i traženja odgovarajuće verzije npr playera. ...

 

Ipak (pošto ne vidim drugačiju upotrebo osim gldanja filmića) najlogičniji izbor je Mythbuntu, pogotovo ako imaš TV kartcu i daljinski...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
ihush kaže...

- kako jednostavniji? Što je namjena? ...

Jednostavniji u smislu korištenja. I da sve radi "out of the box". Tj pošto će PC koristiti informatički nepismeni (+ ne znaju ingliš) treba biti što sličnije Windowsima na koje su navikli.

 

Namjena je gledanje animea, filmova i serija (dakle videa), igranje igrica što budu predinstalirane s Linuxom, pisanje/čitanje dokumenata (doc, pdf, txt) i "učenje" Linuxa.

Dakle u biti distra treba sadržavati i osnovne aplikacije za gledanje videa, office i slično.

 

Da, postoji mogućnost da će biti spojen i na 17" 1280x1024 monitor i da će biti dodana LAN kartica a time i mogućnost spajanja na internet.

Stoga treba i FireFox i aplikacija za mail tipa Thunderbird.

 

Dakle traži se "jednostavna" distribucija što manjih hardverskih zahtjeva s npr VLC-om, Firefoxom, office paketom možda LibreOffice, preglednikom PDF-a.

 

E da, možda će se koristiti i Canon skener i Canon printer. No nije nužno.

 

 

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
14 godina
neaktivan
offline
Koji Linux na stariji PC?

generalno gledajući linux distribucije nisu pretjerano zahtjevne, manje nego npr. win xp, probaj puppy linux, mala je distribucija i znam garantirano da je jedna od naj nezahtjevnijih.

 

http://www.brighthub.com/computing/linux/articles/43541.aspx

 

Eto pročitaj ovaj članak

pero_HR
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2012 16:49 (peroko).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
191x7 kaže...
ihush kaže...

- kako jednostavniji? Što je namjena? ...

Jednostavniji u smislu korištenja. I da sve radi "out of the box". Tj pošto će PC koristiti informatički nepismeni (+ ne znaju ingliš) treba biti što sličnije Windowsima na koje su navikli.

 

Namjena je gledanje animea, filmova i serija (dakle videa), igranje igrica što budu predinstalirane s Linuxom, pisanje/čitanje dokumenata (doc, pdf, txt) i "učenje" Linuxa.

Dakle u biti distra treba sadržavati i osnovne aplikacije za gledanje videa, office i slično.

 

Da, postoji mogućnost da će biti spojen i na 17" 1280x1024 monitor i da će biti dodana LAN kartica a time i mogućnost spajanja na internet.

Stoga treba i FireFox i aplikacija za mail tipa Thunderbird.

 

Dakle traži se "jednostavna" distribucija što manjih hardverskih zahtjeva s npr VLC-om, Firefoxom, office paketom možda LibreOffice, preglednikom PDF-a.

 

E da, možda će se koristiti i Canon skener i Canon printer. No nije nužno.

 

 

Linux Mint 13 u DVD varijanti, ima sve to kaj tebi treba i nema problema pa njega instaliraj taj komp če to gurat bez frke.{#}

 

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=103

 

http://www.zimbio.com/Linux/articles/ASIVlFz5rAn/Linux+Mint+13+DVD+32+bit+versions+both+MATE

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
rambox kaže...
191x7 kaže...
ihush kaže...

- kako jednostavniji? Što je namjena? ...

Jednostavniji u smislu korištenja. I da sve radi "out of the box". Tj pošto će PC koristiti informatički nepismeni (+ ne znaju ingliš) treba biti što sličnije Windowsima na koje su navikli.

 

Namjena je gledanje animea, filmova i serija (dakle videa), igranje igrica što budu predinstalirane s Linuxom, pisanje/čitanje dokumenata (doc, pdf, txt) i "učenje" Linuxa.

Dakle u biti distra treba sadržavati i osnovne aplikacije za gledanje videa, office i slično.

 

Da, postoji mogućnost da će biti spojen i na 17" 1280x1024 monitor i da će biti dodana LAN kartica a time i mogućnost spajanja na internet.

Stoga treba i FireFox i aplikacija za mail tipa Thunderbird.

 

Dakle traži se "jednostavna" distribucija što manjih hardverskih zahtjeva s npr VLC-om, Firefoxom, office paketom možda LibreOffice, preglednikom PDF-a.

 

E da, možda će se koristiti i Canon skener i Canon printer. No nije nužno.

 

 

Linux Mint 13 u DVD varijanti, ima sve to kaj tebi treba i nema problema pa njega instaliraj taj komp če to gurat bez frke.{#}

 

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=103

 

http://www.zimbio.com/Linux/articles/ASIVlFz5rAn/Linux+Mint+13+DVD+32+bit+versions+both+MATE

Nebi mu to preporučio,prije bi mu preporučio neku distru sa Xfce-om ili LXDE-om nego sa Cinnamonom ili MATE-Om,oni troše više RAM-a. Npr. Puppy bi bio za njega ili neka starija verzija linux minta sa Xfce-om..

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
15 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
191x7 kaže...
ihush kaže...

- kako jednostavniji? Što je namjena? ...

Jednostavniji u smislu ... 

 

 -po željama.. opet je ubuntu najlogičniji odgovor (nije bez razloga vodeća distra, pogotovo starija..).

-svaka distra je zapravo jednaka, nema nikakve bitne razlike u lakoći korištenja. Razlike su npr install CD na kojem je samo osnovno ili Debianska kolekcija DVDa (nepotrebnih) na kojoj se nalazi sve što inače povučeš s the-mreže...

-preporuka (isključivo zbog starosti PCa i radeonke) ubuntu 9.04. ili LTS okušaj prvo s 10.04 pa ako ima problema 8.04. Kao drugi izbor OpenSuse ili Debian (u kontekstu supporta).

Savjeti oko lightweight distre kao xfice su OK, ali njima nećeš biti 'sretan'. Tj nije problem OS, nego aplikacije i codeci koje pri tom trebaš, dok je distra samo 'izbor' (kombinacija app) koji je netko posložio.

Možda ćeš zbog izgleda odabrati mint ili Suse.., možda (ako postoji neka navika) ne želiš min-max buttone na lijevoj strani itd.

-Sve distre postoje kao liveCD, isporbaj ih par (i to što niži CPU 386-586=32bitni, snimaj na najnižoj brzini, radije CD nego DVD itd.), igre, programi, browseri.. sve je slično/isto. Puppy ili lubuntu xfce.. (mogući problemi zbog starosti jer svi se postupno optimiziraju za novije generacije PCa..) probaj. To je jedini 'pravi' način za odabrati, jer i 'savršena' distra može imati npr problema s tvojom MBO ili VGA.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2012 18:37 (ihush).
16 godina
offline
Koji Linux na stariji PC?

CentOS 6.3 i dalje dolazi sa klasičnim Gnome sučeljem. Osobno bih to stavio, te samo dodao potrebne codece sa nekog repozitorija.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
Father_Dougal kaže...

CentOS 6.3 i dalje dolazi sa klasičnim Gnome sučeljem. Osobno bih to stavio, te samo dodao potrebne codece sa nekog repozitorija.

 

OP traži distru za jednostavno korištenje. CentOS to definitivno nije.

Probaj elementaryOS. http://elementaryos.org/

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2012 19:08 (paradajz).
16 godina
offline
Koji Linux na stariji PC?

E da, ima li koji s hrvatskim sučeljem?

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koji Linux na stariji PC?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
191x7 kaže...

E da, ima li koji s hrvatskim sučeljem?

 -podrazumjeva se, ali jezik je najmanje važna stvar u GUIu, klik mišem na link i sl. su 'jezično neutralni' do te mjere da je početniku jednako kineski-ruski-aboriđinski.. naravno opet su u prednosti main stream distre (veće, support..) pa baci i tamo pogled, kratki opsi. distrowatch.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
ihush kaže...

 

Ubuntu slabo radi na starijim jednojezgrenim procesorima i manjoj količini rama, osobno probao i nebih preporučio.

15 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
yeo kaže...
ihush kaže...

 

Ubuntu slabo radi na starijim jednojezgrenim procesorima i manjoj količini rama, osobno probao i nebih preporučio.

 -naravno, (novi 12. req.) je i686.. zato navodim gore starije distre, kao i (možda važnjije) izbacivanje supporta za stariji hardware. Ali to je vrlo slično s ostalim distrama. Debian tu ima prednost..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
paradajz kaže...
Father_Dougal kaže...

CentOS 6.3 i dalje dolazi sa klasičnim Gnome sučeljem. Osobno bih to stavio, te samo dodao potrebne codece sa nekog repozitorija.

 

OP traži distru za jednostavno korištenje. CentOS to definitivno nije.

Probaj elementaryOS. http://elementaryos.org/

Ne znam za jednostavniji. GUI je jednostavan, ne ždere RAM (Full Desktop nakon boota pojede oko 120 MB RAM), jedina komplikacija je podesiti multimediju - no kad se to jednom složi, "nahrani svinje i ništa ne diraj" princip.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
Father_Dougal kaže...
paradajz kaže...
Father_Dougal kaže...

CentOS 6.3 i dalje dolazi sa klasičnim Gnome sučeljem. Osobno bih to stavio, te samo dodao potrebne codece sa nekog repozitorija.

 

OP traži distru za jednostavno korištenje. CentOS to definitivno nije.

Probaj elementaryOS. http://elementaryos.org/

Ne znam za jednostavniji. GUI je jednostavan, ne ždere RAM (Full Desktop nakon boota pojede oko 120 MB RAM), jedina komplikacija je podesiti multimediju - no kad se to jednom složi, "nahrani svinje i ništa ne diraj" princip.

 

Pokaži onda nekom Ubuntu Software Centar i način instaliranja appova u Cent OS-u pa vidi šta će izabrat. Uostalom to je Gnome2 kojeg koristi milijun drugih distri.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2012 21:23 (paradajz).
16 godina
offline
Koji Linux na stariji PC?

Dakle nema "konačnog odgovora"?

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
191x7 kaže...

Dakle nema "konačnog odgovora"?

Probaj Lubuntu,ali stariju verziju,10.04?

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
12 godina
neaktivan
offline
Koji Linux na stariji PC?

Koji operacijski sustav bi mogao stavit na ovu konfu : PROCESOR: Intel Celeron 634 Mhz

 

                                                                                     RAM: 384 MB

 

                                                                                     HDD: 80 GB

 

                                                                                     GRAFIČKA KARTICA: ATI RADEON 9250 128 MB

 

Hvala unaprijed !! {#}

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
ogii kaže...

Koji operacijski sustav bi mogao stavit na ovu konfu : PROCESOR: Intel Celeron 634 Mhz

 

                                                                                     RAM: 384 MB

 

                                                                                     HDD: 80 GB

 

                                                                                     GRAFIČKA KARTICA: ATI RADEON 9250 128 MB

 

Hvala unaprijed !! {#}

Probaj s Puppy-em ali ne očekuj čuda.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Koji Linux na stariji PC?

A sto preporucujete za malo RAMa? Imam djelove od kojih mogu sloziti PC s Athlonom XP(single-core, 1.8ghz) i samo 128MB RAMa. Puppy sam pokrenuo, čak i radi zadovoljavajuće, ali trebalo bi mi nešto čim jednostavnije, a puppy ima nekih problema pri bootanju i ne diže se bez CDa, što mi nije baš idealno.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
power_user kaže...

A sto preporucujete za malo RAMa? Imam djelove od kojih mogu sloziti PC s Athlonom XP(single-core, 1.8ghz) i samo 128MB RAMa. Puppy sam pokrenuo, čak i radi zadovoljavajuće, ali trebalo bi mi nešto čim jednostavnije, a puppy ima nekih problema pri bootanju i ne diže se bez CDa, što mi nije baš idealno.

Jesi probao DSL (Damn  Small Linux)?

pero_HR
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?
power_user kaže...

A sto preporucujete za malo RAMa? Imam djelove od kojih mogu sloziti PC s Athlonom XP(single-core, 1.8ghz) i samo 128MB RAMa. Puppy sam pokrenuo, čak i radi zadovoljavajuće, ali trebalo bi mi nešto čim jednostavnije, a puppy ima nekih problema pri bootanju i ne diže se bez CDa, što mi nije baš idealno.

 

Što planiraš uoopće s tim PC-om? 

16 godina
offline
Koji Linux na stariji PC?

Preporučujem Linux Mint

http://www.Hedonist385.in
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux na stariji PC?

Koristim Debian Linux Whezzy 7.0 sa 3.2.0-2-686-pae kernelom Celeron 1,7ghz 768 mb rama GeForce Fx5200 128mb rama HDD20gb  10GB za root direktorij/particiju a imama svašta instalirano i 5.0GB  za SWAP(koji je moagao bit i manji ) i 5GB za HOME particiju koja je mogla biti i veća. I XFCE desktop koji je brz probao sam  gnome i kde4 koji dolaze sa whezzyem ali se vuće s njima. S XFCE radi brzo kao i kad sam imao lenny sa KDE3.5. Instalirao sam sa net install cd i u podmeniju izabro xfce. Komp matična + cpu stari 8godina

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice