Cogito ergo sum

poruka: 109
|
čitano: 25.798
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Cogito ergo sum".
14 godina
offline
Re: Cogito ergo sum
Friday kaže...
Top Bugovac kaže...

Kako ćemo se pobuniti protiv današnjih institucija kada nas u školi od šeste godine uvježbavaju da slušamo učitelja bez obzira na zdrav razum

 

 

A kako ćeš dijete odgojiti da bude civilizirano ako ćeš mu usaditi da smije učitelju reći što god ga volja (npr: "imate ružnu ženu").

Bez obzira na "modu", moja djeca se odgajaju tako da poštivaju starije. Imaj svoje mišljenje o svemu, ali u školi je učiteljica glavna, kod kuće su mama i tata glavni. Ako si kod nekog prijatelja kod kuće - slušaj njegove roditelje.

Imam par prijatelja koji su dosla "liberalni" što se tiče odgoja pa im je normalno da im djeca (4-5 godina) psuju ko kočijaši, ne slušaju ih i sramote gdje god se pojave, zovu ih iz škole jer su djeca napravila neko ober sranje i tako dalje...

Imaš vremena za kritičko razmišljanje kasnije kad bude vremena za to. Nas su isto učili da MORAMO slušati starije pa se nismo pretvorili u robote, ne? Ali imamo znatno više kulture u sebi nego ovi mladi koji dolaze. 

 Civilizirano ne znači bez zdravog razuma, niti bezobrazno je bezobrazno uzvratiti nepravdi

Jednostavno odgojiti djecu da lakše prepoznaju dobro od lošega, pravde od nepravde je po meni bolje od odgoja gdje im zadaješ uzorke(u školi se sluša učiteljicu, tamo onoga, negdje dalje nekog trećeg itd)
ALI da se razumijemo cijenim tvoje mišljenje i ne mogu čvrsto (ovaj put) stati iza svog stava jer nemam iskustva u tome. Možda se i moje mišljenje radikalno promijeni kada ja dobijem djecu

 

I vjerojatno su tebi isto tako starije generacije govorile ovo što ti nama govoriš(da su imale više poštovanja, kulture itd), vuče mi previše na ono jao u moje vrijeme je bilo bolje... 

“The only thing standing between you and your goal is the bullshit story you keep telling yourself as to why you can't achieve it.”
9 godina
neaktivan
offline
Cogito ergo sum

Ja uvijek kažem: To disagree does not mean to disrespect. Dijete se može i ne slagati s učiteljem ili roditeljima, imati drugačiji stav, ići drugim putem, ali to ne treba gušiti ili nedajbože kažnjavati ga manjim ocjenama. Treba mu dati sve informacije dostupne, usmjeriti, pomoći, ali na način da misli svojom glavom. I peticu treba dati onome tko osim rada čisto tehničke prirode ("štrebanje"), pokaže da zna misliti svojom glavom. Postavite pitanje djeci na drugačiji način od onoga kako sugerira odgovor koji daje knjiga, pa će zatrokirat. Imala sam ja takvih slučajeva u razredu, pa je odgovor bio: tako kaže knjiga. Ili još gore, učiteljica je tako rekla.

 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
MarijaWhoHack kaže...

Meni je fascinantno kako smo mi u srednjoj morali napamet znati što više glavnih gradova svjetskih država. Ili smo napamet bubali povijest. Za koga, za šta? Koga to zanima, nek buba. Koga ne zanima, treba ga poticati da se razvija tamo gdje je najjači. Ali aposlutno svu djecu treba ganjati da misle svojom glavom i da znaju logički donositi zaključke.  

 Draga autorice,

 

Meni je jasno kako vi razmišljate, ali to je daleko od toga kako stvarni svijet funkcionira. Ne volim da zvučim kao neki radikalni pubertetlija, ali moram:

 

Dakle, Vi vjerovatno znate što zanima čovjeka. Recimo da je Maslovljeva podjela barem okvirno točna, čovjeka zanima seks, hrana, krov nad glavom. Sve ostalo je nadogradnja. Sve ostalo je maslina u sredini pizze, većina će je baciti jer je pizza u tom jelu izvor okusa, kalorija, ugode i sl. Svakom starijem otprilike je jasno da osim posebnih osoba (koje se, ipak, savršeno jasno uklapaju u stereotipe), ljudi su lijena stvorenja koja teže ugodi.

Na ovom forumu svi imaju nešto protiv generalizacije, ali genetski bazen je konačan i mislim da je očito da se paralele mogu uspostaviti. 

 

Trenutno smo u dijelu naše povijesti koje je prilično loše za sve nas (lol, kao što su rekli svi ikada). Pa tu u susjedstvu, u Ukrajini, imamo ljude koji umiru. Lako se zanijeti i reći da živimo u zlatnom dobu, dobu izuma, inteligencije, laganog života, ali u globalnom pogledu -daleko smo, kao vrsta, zaostali za onim što smo trebali postići. 

 

Malo sam zalutao i hoću reći da se ne može očekivati od čovjeka da bude iskren i dobar kada je čovjek zatočen u neprirodnom sistemu koji ga sili da čini ono na što se ipak teže prilagoditi već na hladnoću. Prije 200 godina nije se moglo zamisliti da će svi ljudi na Svijetu nositi komad tkanine koji će im grijati genitalije i stražnjicu, a mi danas svaki dan nosimo gaće. Zar nije naivno misliti da je sustav u kojem živimo savršeni sustav i da nikada nećemo izumiti nešto bolje? 

 

Samo ću još reći nešto Fridayu za poštovanje starijih. Što je to poštovanje? Ja sam uvijek bio hvaljen, od prvog osnovne do četvrtog gimnazije slušao sam ljude kako govore da sam ja najinteligentija osoba koju su sreli i slične gluposti (što je naravno, u meni dovelo do revolta i poriva za samouništenjem). 

Imao sam gomilu loših profesora i, kako sam nekada znao biti gladan i naživciran, nije mi bio problem reći profesoru da je to što priča glupost. Zatim ja budem poslan kod ravnatelja, pedagoga, ali zar nije bilo lakše profesoru ne govoriti gluposti?

 

Evo konkretan primjer, došla je inspekcija u školu i profesorica je dogovorila da radimo lekciju koju smo već radili. Ja sam ju zamolio da mi opravda sat da mogu ići kući, ona nije htjela. Pa naravno da ću reći da smo tu lekciju radili. Naravno da ću je izdati. I opet ja kod ravnatelja, kod pedagoga... Vjerovali ili ne, poslije toga su poslali zamolbu mojim roditeljima da dođu na sastanak s ravnateljem.

 

Zar je problem autoritet i poštovanje izgraditi na znanju? Zar je jedini način da se to postigne -čekanje? To je kao nešto što defaultno dobivamo starenjem, to poštovanje?

 

Da li čovjek sa srednjom školom treba da bude autoritet svom djetetu koje je inteligentnije od njega i već sa nekih 16 godina i školovanije?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Cogito ergo sum
MarijaWhoHack kaže...

Ja uvijek kažem: To disagree does not mean to disrespect. Dijete se može i ne slagati s učiteljem ili roditeljima, imati drugačiji stav, ići drugim putem, ali to ne treba gušiti ili nedajbože kažnjavati ga manjim ocjenama. Treba mu dati sve informacije dostupne, usmjeriti, pomoći, ali na način da misli svojom glavom. I peticu treba dati onome tko osim rada čisto tehničke prirode ("štrebanje"), pokaže da zna misliti svojom glavom. Postavite pitanje djeci na drugačiji način od onoga kako sugerira odgovor koji daje knjiga, pa će zatrokirat. Imala sam ja takvih slučajeva u razredu, pa je odgovor bio: tako kaže knjiga. Ili još gore, učiteljica je tako rekla.

 

Potpuno se slažem s tobom. Ja pričam o roditeljima kojima je normalno da djeci do 5-6 godina starosti ne smiješ apsolutno nikada reći NE. Bez obzira o čemu se radilo. Prije koji dan mi prijatelji iz beča prepričavaju kako im je kroz smijeh prijateljica ispričala da su njena dva sina (između 6 i 8 godina su stari ja mislim) dok je ona otišla nešto van cijeli strop u dnevnoj sobi namazali sa nutelom (cijelu veliku staklenku su potrošili). Eto, kak se klinci slatko igraju...

 

Inače, ja sam u srednjoj uspio profesoricu iz fizike uvjeriti da nije dobro nešto izračunala (iako je sljedila postupak iz knjige). Nakon 10-ak minuta prepucavanja prihvatila je moju verziju "istine" i sva crvena u licu rekla "da, u pravu si". Na žalost ili na sreću, ja nisam bio u pravu i ona je to do idućeg sata (nakon par dana) shvatila. Došla je na sat ljuta ko paprika. Mene nije bilo jer sam bio bolestan taj dan (vjerojatno dobro po mene).

Uvijek sam volio gnjaviti i ispitivati. Na moju veliku žalost, nisam bio dovoljno uporan da završim fakultet (otišao sa druge godine jer sam se zaposlio).

Freak Show Inc.
9 godina
neaktivan
offline
Cogito ergo sum

@Onjegin - dijete bi uvijek trebalo poštivati svoga roditelja, neovisno o tome dal ga je "preraslo" edukacijom i sl. Ali bi jednako tako roditelj/učitelj trebao dopustiti djetetu/učeniku da izrazi svoje nezadovoljstvo i iskreno kaže što misli, bez da to doživljava kao nepoštivanje ili uvredu. Tu se vraćamo na ono da nije bitno što se kaže (iako je), nego kako se kaže. Kad sam profesorici iz fizike rekla da je razlog što sam dobila dva taj što nisam razumjela što je predavala i što mi nije dodatno objasnila kad sam tražila, dobila sam odgovor da nije njen problem što ja ne razumijem fiziku i nek idem na instrukcije. Oh well, možemo to i tako postaviti, ali nisu li profesori tu radi nas, a ne obrnuto? Iako, još su oni i dobri (barem ovi koje ja znam) s obzirom na resurse koje imaju.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Cogito ergo sum

Baš sam sinoć pričao s prijateljem o tome, moja škola je imala oko 900 učenika u dvije smjene.

 

Stalno se u ponavlja da je škola i odgojna i obrazovan ustanova, imamo dva školska pedagoga koji također primaju plaću (i nikad ništa ne rade). Meni je bilo jasno što se dešava sa mnom, ali nemam snage da si pomognem. Sad sam na faksu kojeg mrzim, da ne tušim, već sam pisao o tome na ovom forumu (doduše, malo stilizirano).

 

Bio sam u takvom razredu da su odlični učenici imali strike, ujke, tetke ili roditelje u zbornici (puka slučajnosti), od kojih su nam neki i predavali i gledao sam kako svi nezasluženo imaju bolje ocjene od mene. Ne jedan, nego petero njih. Naravno da sam si mogao reći: učiš za sebe, profesori ti ništa ne duguju, bla bla. Tko ima toliko snage?

 

I na kraju kad sam pao u pakao ovisnosti, kada su mi ocjene pale za tisuću bodova, kad sam u školi spavao na satima, kad sam bio sam, kada sam trebao pomoć, tad nije bilo poziva roditeljima. I bolje, jer se ovi svakako znaju samo derati...

Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
chewbacca kaže...

Gospođo pa dajte ime čovjeka/ljudi ili firmi? Ili država, korporacija, banaka? Tko je to smeće koji želi da su svi ljudi zatucane budaletine? Jel postoji itko u današnjoj ekonomiji tko želi blentavce?

Hah! Pa pogledaj našu državu. Zadnja stvar koja korumpiranom političaru treba jest obrazovani građanin koji zna razmišljati vlastitom glavom.  Koji će postavljati pitanja ZAŠTO? Zašto ovo? Zašto ono? Banke naravno obožavaju blentavog građanina koji ne promisli prije nego što digne kredit. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
wyks kaže...
 

Postavljate krivo zašto pitanje. Nije problem zašto ja trebam nešto naučiti - pitanje je zašto nema volje za naučiti još više.

 Mislim da ovo na najbolji mogući način sumira sve rečeno. Cilj modernog školstva bio trebao biti samo pobuditi interes. Dati one osnove i uputiti učenike/studente gdje i kako naći dodatne informacije i onda od njih dobiti feedback što su našli i onda ih dalje usmjeravati. Na taj način se ostvaraju pravo učenje. Ponavljam se, ali naši učitelji nisu spremni na novo učenje. Nismo spremni vidjeti što to djeca znaju i onda naučiti nove stvari i mi učitelji. Banalan primjer, ali ja sam u nastavi koristio Vine jer su djeca tako bolje motivirana. U zbornici je od 15ak ljudi jedan drugi učitelj uopće znao što je to Vine. A meni su djeca napravila super projekt gjde su koristili Vine i tako su naučili. I radi se o famoznoj povijesti. Valjda predmetu koji je omraženiji od matematike...

 

Problem je isto tako što se premalo uči to jest radi praktičnog rada. Djeca i dan danas imaju tehnički u školi. Samo nitko od njih ne zna ni ekser zabit....


S druge strane sam mišljenja da široko obrazovanje koje dobivaju nikako ne može biti loše. Ipak je jedan od popularnijih načina zarade u Hrvatskoj otići na neki kviz i dići pare.
 

16 godina
moderator
offline
Re: Cogito ergo sum
wyks kaže...

Načela podrška nekakvoj generalnoj promjeni sustava obrazovanja je okej, no argumenti ne smiju biti toliko generalno probrani, pogotovo ako se navode već urbane legende oko obrazovanja jednog, dvoje, sedam ili 10 milijuna pojedinaca koji su uspjeli bez diplome formalnog obrazovanja. Greška je već u tome je da postoji čak i 100 milijuna takvih, a postoji, to nije argument za radikalno mjenjanje sustava, već upravo pokazatelj da sustav u nekoj mjeri funkcionira.

 

 

 

 

 

Jako dobra poanta, s time da Bill Gates, Larry Ellison, Zuckerberg i ostali su jesu bez diplome, ali ne i bez formalnog obrazovanja.

 

Iz nekoga razloga se u ovakvom tipu tekstova negira činjenica da su aspolutno svi primjeri danas uspješnih ljudi, posebice u hi-tech sektoru, itekako imali "formalno obrazovanje". Radi se samo o ljudima koji nisu ostali do kraja na studiju da pređu i tu zadnju stepenicu i dobiju potvrdu (diplomu) o završenom studiranju. 

 

Mogli su svi oni biti beskonačno "prirodno" pametni, da su se rodili kao Bušmani u Namibu i da nisu imali školovanje koje su imali, jamčim da za niti jednog od njih ne bi sada čuli. 

 

Ideja da je studiranje bez diplome jednako izostanku bilo kakvog formalnog obrazovanja je jednostavno logička pogreška koja se iz nekog razloga neprestance ponavlja. To je ekvivalent ideji da se u slučaju žene koja je rodila dijete van sklopljenog braka radi o partenogenezi - ta jamačno nije imala partnera kad nije u braku!

 

Da tako nešto kažemo u javnost, svi bi nam se smijali, a ja neprestance slušam i čitam ovakve tobožnje primjere ljudi koji su "bez formalnog obrazovanja" postali uspješni i to u hi-tech sektoru. Netočno! Imaju visoko formalno obrazovanje, samo nemaju diplome - to nije isto. 

 

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Cogito ergo sum

Mene sad malo škaklja pomisao - koliko su ti milijarderi bez diplome zapravo otegotna okolnost u našem sustavu u kojem se i tako diploma smatra "papirom sa kojim možeš guzicu obrisati"?

Freak Show Inc.
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Cogito ergo sum

Koja je po tebi definicija formalnog obrazovanja?
Kolko znam Gates je prekinul studij nakon druge ili u drugoj godini i planiral je zavrsit pravo koje ga nije zanimalo. Otisel je u Honeywell gdi mu je bio pajdo Allen. Allen je napustio studij nakon dvije godine.
Jedan i drugi su ostavili studij jer su shvatili da im on ne nudi ono sto oni trebaju te ih zanima.

Za uspijet nema formule, nema pravila, beskrajno je puno varijabli koje utjecu na sve i svasta.

Imam frenda koji ima mladeg brata koji je od malih nogu nekaj lemil, kemijal i programiral. Malome su starci jos u devedesetima kupovali skupe igracke, koje kakve elektronicke sklopove, optornike, kondenzatore itd. iz Conrada.
Da skratim pricu. Mali je nakon srednje upisal fax i napustio ga da otvori firmu sa dva frenda jer su skuzili da je fax u k. da znaju vise nego profesori o onome sto ih zanima te ono sto zele radit. Klinci su otvorili firmu i danas seru novce.
Prije nekih petnaest godina sam prical s njim kad su poceli i uspjeli prodat dio firme.
Rekel mi je vec onda a imal je mozda dvadeset dvije godine. Plan je mi je izgradit firmu, pretvorit u dionicko drustvo, prodat neke dionice cisto da se ima, ostat u upravnom odboru i chillat do kraja zivota.

Trenutno zaraduju milijune a da je imal srece rodit se na zapadu, vjerojatno bi zaradivao i puno vise.

Moras biti pametan, moras radit i moras se izgradit ko osoba. Na pocetku su roditelji jako bitni i formalno obrazovanje kca ne vrijedi ako ne radis na sebi, svom znanju tematike koja te zanima i ne radis vise od drugih.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 13:06 (NEW_MAN).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Cogito ergo sum
NEW_MAN kaže...

Na pocetku su roditelji jako bitni i formalno obrazovanje kca ne vrijedi ako ne radis na sebi, svom znanju tematike koja te zanima i ne radis vise od drugih.

 

Istina...

Imam nekolicinu prijatelja koji su završili elektrotehniku i rade poprilično dosadan i ne baš najbolje plaćen posao. I nikako mi nije jasno da su se sa time pomirili.

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
Cogito ergo sum

Ovo je vrlo zanimljiva tema, ali po mom mišljenju na vrlo čudan način u članku predstavljena i povezana.

 

Ako se fokusiramo isključivo na hrvatski obrazovni sustav, tada bi se tu trebalo učiniti puno, puno više koraka prije nego se skrene sa reformama koje pojedinci (Peter Thiel) u drugim obrazovnim sustavima (posebno zapadnih zemalja) priželjkuju i traže.

Nama su potrebni potpuno drugačiji koraci nego savjeti Petera Thiela i sličnih, i trenutno bi se više pažnje treblo posvetiti npr. tome da se u naš obrazovni sustav prestane petljati npr. crkva, nego razmišljati o nekakvom obrazovnom sustavu kakvog zamišljaju Peter Thiel, Peter Diamandis i drugi. Naravno mogla bi se rješiti oba problema odjednom, ali tako nešto nisu sposobne niti puno bogatije države od Hrvatske.

I zato, ću se odmaknuti pričanja o Hrvatskom sustavu, jer je napredno mišljenje navedenih "stručnjaka" za nas teški Sci-Fi.

 

Što se tiče filozofije Petera Thiela, ona mi je najbolje iskritizirana i ismijana u novoj humorističnoj seriji "Silicon Valley". Gdje jedan bogati ulagač, čudak, nagovara mlade programere kako trebaju napustiti fakultete. Također je i ta filozofija "startupa" gdje svaka mala firmica sebe i svoj projekt predstavlja kako će promjeniti svijet:

Upravo kao i glupave misice kada svaka kaže da će se zalagati za mir u svijetu.

 

Mislim da bi se po mnogočemu potrebnoj reformi edukacije trebalo prije savjetovati sa ljudima poput sir Ken Robinsona, a ne sa Peterom Thielom i sličnima.

Autorica također kroz kritiku obrazovnog sustava, kritizira i pojedince koji postaju konformisti i zaposlene se u nekim institucijama.

Peter Thiel je zapravo jednak kao i "investicijski bankari i konzultanati, koji ne stvaraju ništa novoga".

Danas je moderno kritizirati kapitalizam i bankare koji "kao ne stvaraju ništa novoga", a upravo su bankari i kapitalisti odgovorni za ulaganja u napredak tehnologija, razvoja mnogih tvrtki, institucija i slično. (ako neko želi može pročitati knjigu Niall Fergusona - Ascent of Money)

Netko će reći da su kapitalisti tu samo zbog profita. To je uvijek i kod svakoga jedan od razloga, ma što god mi pričali o tome.

 

Kada današnje studente uspoređujete sa Gatesom, Zuckerbergom, Elizabeth Holmes (a moglo bi se tu još dodati i Elona Muska, Jobsa, Jakea Andraku i mnoge druge) je jednako kao da se prije stotinjak godina studente uspoređivalo sa Teslom, Edisonom ili možda Vanderbiltom, Carengiem itd.

Ne postoji obrazovni sustav koji će od svakoga stvoriti novog Teslu ili novog Gatesa ili Jobsa, s time se moraš roditi.

Autorica nabraja uspjehe Thielove kampanje i pita tko se još može pohvaliti sa sličnim uspjesima.

Od klasičnih institucija, ne može niti jedna, jer Thiel bira osobe u koje će ulagati, za razliku od sveučilišta koja su otvorena svima.

Osim toga Thiel nije jedini, postoje i drugi npr. Singularity University od Petera Diamandisa koji imaju slične programe i postižu slične rezultate, ali samo zato jer oni biraju u koga će uložiti.

Može li bilo tko doći kod Thiela i tražiti investiciju, edukaciju ili donaciju bez npr. nekakvih prijašnjih rezultata?

 

Također ne vidim potrebu npr. kritiziranja učenja zemljopisa, to treba biti opća kultura, bez obzira trebali to profesionalno ili ne, i dobro je npr. znati glavne gradove država ili imena kontinenata, nego izgledati kao "glupasti amerikanac" koji nezna niti Kanadu na karti pronaći.

S druge strane, smatram kako bi prije trebalo stručne predmete osloboditi učenja zastarjelih koncepata, npr. treba li u informatici i dalje učiti BASIC ili na papiru računati hekasdecimalne brojeve ili možda odmah skočiti na osnove Javascripta i htmla?

 

Nažalost moram hitno dalje, ali ću vrlo rado nastaviti razgovor.

 

Samo za kraj jedno od zadnjih istraživanja na temu obrazovanja i startupa:

http://www.ft.com/intl/cms/s/2/b31e3756-9cb4-11e4-a730-00144feabdc0.html?ftcamp=crm/email/2015119/nbe/CompaniesBySector/product#axzz3PIljFb9E

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 13:22 (Bugsy).
 
6 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
Draž118 kaže...

Hah! Pa pogledaj našu državu. Zadnja stvar koja korumpiranom političaru treba jest obrazovani građanin koji zna razmišljati vlastitom glavom.  Koji će postavljati pitanja ZAŠTO? Zašto ovo? Zašto ono? Banke naravno obožavaju blentavog građanina koji ne promisli prije nego što digne kredit. 

 

Molim? Političaru (korumpiranom ili ne) treba radno sposobna osoba da obavlja posao, plaća porez i da svi mi skupa kao kolektiv osiguramo da država funkcionira. Svaki posao, od pranja ulica do vođenja firme, svako zanimanje zahtijeva određeno znanje.

I političaru je u interesu da se postavljaju pitanja "zašto" jer se i na taj način indirektno  pospješuje funkcioniranje države i nas građana kao kolektiva, pa i nas građana R. Hrvatske, koliko god to bilo čudno i paradoksalno. Konstanto propitivanje, traženje alternativa nikad nije pridoneslo propadanju i zatupljivanju ljudi i cijelog društva.

 

Banke - ista stvar. Bankama je u interesu da su građani u stanju otplaćivati kredit, podizati novi, ulagati u sebe i svoj posao, ne ovaj cirkus kaj je danas sa frankom. I jedni i drugi su na gubitku.

 

Ke?!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
MarijaWhoHack kaže...

A gle, ja osobno sam imala sve petice u osnovnoj i srednjoj. Dal mislim da mi je to nešto donijelo? Pa jest ako pričamo o tome da sam recimo razvila neke navike radne, jer budimo iskreni za biti "štreber" i imat petice moraš redovito - štrebati. Razviješ ipak taj feeling da moraš svaki dan raditi. Ja sam probala masu stvari nekako sebi posložiti da kužim šta učim, al neke stvari fakat nemoš posložit da znaš zašto. Fiziku možeš razumjet, matematiku isto, al kako ćeš znat povijest? Tako da nabubaš napamet, nema tu razumijevanja nekog posebnog. Ocjene su mi koristile i za upast na faks, jer eto to se gledalo. Al opet, to je krivo. Bitan je prijemni isto, okej. Problem je što za biti uspješan i u konačnici sretan s onim što si odabrao moraš imati ne samo hard skills, nego i soft skills. Moraš znati pričati, izražavati se, raditi u timu, preispitivati sve, znati odvagati, znati kopati da nađeš neku informaciju, moraš znati masu toga što te u školi ne uče. Tu je kvaka, što bi te trebali učiti. Kako da s informacijama koje si dobio napraviš maksimum. buduće da to baš i nije tako posloženo, mladi su dosta prepušteni sami sebi. Netko se snađe bolje, netko lošije. Ja sam završila pravo, a da nisam sama čačkala i ganjala praksu neku, ne bih do kraja faksa znala kako izgleda službena poštanska omotnica koja se koristi na sudu, jer te tamo to fakat ne nauče. Ono, wtf? A bilo je kolega koji su imali ocjene i bolje od mene, al nisu to znali. Znači li to da su oni bolji pravnici?

 Očito si imala lošeg profesora iz povijesti. Povijest je niz uzroka i posljedica koji ako se poslože u smislenu cjelinu ništa ne treba bubati. Druga loša stvar koju naša profa nije radila je tjeranje na učenje godina (osim par stvarno bitnih godina tipa pad rimskog casrtva, otkriće amerike, hrvatsko ugarska unija i sl. nitko nije morao znati kad je bila druga francuska republika ili kojeg datuma je Cezar pregazio Rubikon). Magao si imat sasvim solidnu 4 i bez da znaš i jednu godinu. 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
Drago kaže...

 

Jako dobra poanta, s time da Bill Gates, Larry Ellison, Zuckerberg i ostali su jesu bez diplome, ali ne i bez formalnog obrazovanja.

 

Iz nekoga razloga se u ovakvom tipu tekstova negira činjenica da su aspolutno svi primjeri danas uspješnih ljudi, posebice u hi-tech sektoru, itekako imali "formalno obrazovanje". Radi se samo o ljudima koji nisu ostali do kraja na studiju da pređu i tu zadnju stepenicu i dobiju potvrdu (diplomu) o završenom studiranju. 

 

Mogli su svi oni biti beskonačno "prirodno" pametni, da su se rodili kao Bušmani u Namibu i da nisu imali školovanje koje su imali, jamčim da za niti jednog od njih ne bi sada čuli. 

 

Ideja da je studiranje bez diplome jednako izostanku bilo kakvog formalnog obrazovanja je jednostavno logička pogreška koja se iz nekog razloga neprestance ponavlja. To je ekvivalent ideji da se u slučaju žene koja je rodila dijete van sklopljenog braka radi o partenogenezi - ta jamačno nije imala partnera kad nije u braku!

 

Da tako nešto kažemo u javnost, svi bi nam se smijali, a ja neprestance slušam i čitam ovakve tobožnje primjere ljudi koji su "bez formalnog obrazovanja" postali uspješni i to u hi-tech sektoru. Netočno! Imaju visoko formalno obrazovanje, samo nemaju diplome - to nije isto. 

 

 

 

Moj stav je sljedeći (mada se uglavnom slažem s tobom).

Obrazovni sustav je takav kakav je, kada i kako će se mijenjati stvar je politike, barem je do sada tako bilo. Naravno da se slažem da u istome treba neke stvari  mijenjati, ali opet treba uzeti u obzir sljedeće. U realnom vremenu u kojem živimo, a to je "Bojno polje zemlja" niti mogu svi ljudi biti Bill Gates niti svi mogu biti Forest Gump. Znači uzima se prosjek. Sustav ima uvriježeni sistem selekcije putem obrazovnog sustava (kakav god on bio) da odredi pravila i uvjete (opet kažem kakovi god oni bili) i sukladno njima većina se kategorizira. Mislim i ja bih volio imati sustav koji producira Bill Gatesove, ali na žalost to nije tako.

 

Tako da je diploma dokaz da je pojedinac sposoban učiti znanje. Bilo ono primjenjivo ili ne, ali da je spreman zagrijati stolicu i naučiti nešto. Ja bih se ogradio od ovog formalno znanje već bih se usudio reći primjenjivo i neprimjenjivo. Opet u skladu s time treba uzeti u obzir i mogućnosti samog sustava da prilagodi program učenja. Što znači da društvo treba pratiti i primjenjivati određene trendove, a to opet s druge strane zahtijeva volje i novca. Kod nas postoji pomanjkanje i jednog i drugog. Prije volje, ali dobro to je više offtopic i politički problem.

 

Slažem se da u fabrikaciji (a to u biti i je to) pojedinci koji krenu kolosijekom sustava te u pravilu u istom i ostanu. Dokaz tome je većina (gotovo svi) ljudi koji su završili određene stupnjeve više i visoke škole i u skladu s time rade i obavljaju određene poslovne rutine u domeni onoga što su kroz redovno ili dodatno školovanje naučili. I to tako je i tako sustav i društva funkcioniraju. Jer nemojmo smetnuti s uma da upravo ta prosječna grupa u biti čini potrošačku masu koja stvara potražnju i potrošnju temeljem koje i društva idu ili ne idu naprijed.

 

Naravno da kao i u svemu postoje pojedinci koji iskaču iz gomile, ali to nije samo praksa u spomenutoj IT industriji već u svemu (umjetnosti, građevinarstvu itd…). Kada bi se napravio uzorak koliko je pojedinaca (tipa Gates, Jobs isl. u IT-u ) koji su uspjeli mimo spomenutog kolotraga vjerujem da bi brojevi dosegnuli niti 0.1%.

 

 

 

 

 

 

http://www.norgems.com
16 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
NEW_MAN kaže...

 

 Ljudi o kojima ti pričaš ovdje čine 1% ukupne populacije i mijenjati cijeli obrazovni sustav kako bi se prilagodio tim 1% je ludost i besmislica. Za tih 1% treba napraviti posebne, privatne škole i stipendije. Kao što je ista ludost koja se radi danas da se 1% doljnjih uklapa u opću populaciju jer će im to koristiti. Da znam, super je to za njih da se druže, igraju i uče s drugima, no imaš 1 dijete s posebnim potrebama u razredu i taj razred uči 20% sporije, a školsko godina i satnica su iste kao u onom razredu koji nema takvu osobu. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 14:33 (BlackDog22).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
chewbacca kaže...

 

Molim? Političaru (korumpiranom ili ne) treba radno sposobna osoba da obavlja posao, plaća porez i da svi mi skupa kao kolektiv osiguramo da država funkcionira. Svaki posao, od pranja ulica do vođenja firme, svako zanimanje zahtijeva određeno znanje.

I političaru je u interesu da se postavljaju pitanja "zašto" jer se i na taj način indirektno  pospješuje funkcioniranje države i nas građana kao kolektiva, pa i nas građana R. Hrvatske, koliko god to bilo čudno i paradoksalno. Konstanto propitivanje, traženje alternativa nikad nije pridoneslo propadanju i zatupljivanju ljudi i cijelog društva.

 

Banke - ista stvar. Bankama je u interesu da su građani u stanju otplaćivati kredit, podizati novi, ulagati u sebe i svoj posao, ne ovaj cirkus kaj je danas sa frankom. I jedni i drugi su na gubitku.

 

 Banke su kupile jeftin franak da ga danas skupo prodaju, kako su točno banke na gubitku ovdje? Zbog njih par koji ne mogu plaćati. Pa ukupna razlika na cijeni franaka svih onih koji mogu plaćati, tih 3% koji ne mogu čini potpuno nebitnim. Uz to banke su osim s tim što ti ne možeš plaćati osigurane u tvojoj imovi i sl. Banka na njih 100 izgubi 1/3, ali zato na njih 1000 zaradi +2/3. U svakom poslu postoje određeni gubici koji se ionako uračunavaju u ukupnu cijenu. To što se konobaru razlila tacna s 5 piva ne znači da je on na kraju dana u manjku zbog toga. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 14:44 (BlackDog22).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
NEW_MAN kaže...



Trenutno zaraduju milijune a da je imal srece rodit se na zapadu, vjerojatno bi zaradivao i puno vise.

Moras biti pametan, moras radit i moras se izgradit ko osoba. Na pocetku su roditelji jako bitni i formalno obrazovanje kca ne vrijedi ako ne radis na sebi, svom znanju tematike koja te zanima i ne radis vise od drugih.

 

Da previše ne citiram (mislim da je to i protiv pravila foruma). 

Znači netko tko je diplomirao i kasnije nastavio akademsko zvanje i doktorirao u određenoj temi nije uspješan?

Npr. netko doktorira u genetici jezika ili subatomskim česticama nije uspješan čovjek?

Zar je jedino mjerilo uspješnosti Bill Gates (sorry dosta parafraziram Gatesa) i novac?

Svatko odabire svoj put, ali kritizirati one koji se odluče akademski obrazovati pa čak i kod nas ja ne smatram za osudu već suprotno. Isto tako mislim i za one koji se odluče na drugi odabir.  

http://www.norgems.com
16 godina
moderator
offline
Cogito ergo sum

On topic, molim.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
Friday kaže...

Mene sad malo škaklja pomisao - koliko su ti milijarderi bez diplome zapravo otegotna okolnost u našem sustavu u kojem se i tako diploma smatra "papirom sa kojim možeš guzicu obrisati"?

 Jako puno, jer jako puno ljudi duboko u sebi vjeruje za sebe i za svoju djecu da ustvari nema nikakve razlike između Gatesa i njihovog djeteta. Ljudi misle da je Gates prosječna osoba koja je imala sreće i ako može on može i moj mali, treba se samo potruditi. U 99% slučajeva to nije istina jer 99% populacije čine ljudi koji su bitno manje inteligentni od takvih pojedinaca. 

 

Iako se inteligencija može u određenoj mjeri nadići upornim radom i nekakvim radnim navikama i dalje stoji činjenica da postoji velika razlika između čovjeka koji ima IQ (znam da IQ nije baš pretjerano egzaktan, no usporedbe radi) 80, onog koji ima 120 i onog koji ima 160. A roditelji okolo misle da ako učiš 2 sata umjesto 1 dnevno da ti se IQ digo bar na 220 i da ćeš u najmanju ruku do 16-te programira nove windowse. 

 

A ja bi baš volio vidjet profesora koji će roditelju kojem djete uči svaki dan i opet ima loše ocjene reči činjenicu da je mali jednostavno glup. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 14:57 (BlackDog22).
13 godina
neaktivan
offline
Cogito ergo sum

Ovo je tema koja zahtjeva puno više od jednog članka da bi se dotaklo pravih problema.

 

Problem ove teme kao i gotovo svake ostale je interes.

Pod tim ne mislim na teorije zavjere o kojoj je besmisleno govorit ukoliko nema konkretnih dokaza, nego interesa svih sudionika obrazovanja. Imamo ljude na vrhu koji sastavljaju "plan i program" i kojih je strah išta mjenjati na nebi imali problema s roditeljima/učiteljima itd. Ukoliko ništa ne mjenjaju uvijek se mogu opravdat da je to u programu godinama. Onda imamo profesore koji moraju svaki dan imati brdo energije kako bi s entuzijazmom predavali svoje predmete i pobudili interese kod učenika i sve to za plaću s kojom se jedva preživljava. I na kraju imamo roditelje kojima je nemoguće objasniti zašto njihovo djete ima ocijene ispod prosjeka razreda, a da negovorim ukoliko ga treba srušiti iz nekog predmeta.

 

I kao rezultat gore navedenog (a to je samo mali dio) imamo ovakav sustav. Naravno da su potrebne promjene ali ih je teško/nemoguće provesti.

 

Jedan od glavnih problema je prenatrpani program koji ne dopušta puno propitivanja činjenica, pitanja ili digresija s teme jer to automatski znači zaostatke i nadoknade. Problem se javlja zbog pojma "opće znanje" koji se neprestano širi i od svih se traži da znaju sve, a na kraju dolazi do tog da nitko nezna ništa kako treba. Mislim da je potrebno smanjiti količinu općeg znanja a raditi na kvaliteti istog. Na primjeru iz zemljopisa Ne maltretirtat ljude s fiktivnim podjelama europe na regije i koje su države u kojoj regiji kad dobar dio ljudi nezna ni pokazat pola država europe na karti. Maltretiranje s datumima bitke u ratu a ljudi neznaju ni otprilike kad je bio drugi sv. rat. I naravno da onda imamo problem u obrazovnom sustavu. Opće znanje treba svesti na ono najbitnije i to treba bit obavezno za svaku osobu, a nakon toga nastaviti obrazovanje u onom područiju koje pojedinca zanima. I u tom segmentu treba ići u detalje i ne davati prolaz ako nije zaslužen. Pa ne mora svako imat ko zna kakvo obrazovanje.

 

Kao drugi bitan problem vidim pristup samom učenju. Ali i taj problem je posljedica prvog problema. Profesori jednostavno nemaju vremena objasnit pojedincu zašto je on tamo, niti bi to imalo puno smisla u ovakvom obrazovanju. Učenik na školstvo gleda kao nešto što se mora samo zato što je netko tako rekao, a ne nešto što želi jer je stvarno zanimljivo ili zato jer će mu stvarno trebat u životu. I nije li onda normalno da se dobar dio djece odupire takvom sistemu i bojkotira ga?

 

A o autoritetima da ni ne govorim. U prošlosti su učitelji maltretirali, a danas učenici maltretiraju. To je upravo zbog iskrivljenog stava o autoritetima i o poštivanju. Mene se treba poštovat jer sam učitelj/stariji itd. Ne, ne treba se poštovat pojedinca zato što je on nešto. Poštovanje treba biti ugrađeno u svim djelovima/smjerovima društva. Zašto bi itko poštovao drugu osobu ako ta ista osoba ne poštuje?

 

Ovo su sve problemi koji traže jako puno volje truda i novca da se rješe, a ni jednog od toga nema da bi se stvar pokrenula. Stoga sam siguran da značajnog pomaka neće biti u skorije vrijeme. S druge strane ako autoricu članka zanima detaljnije istražit problematiku i napisat knjigu u kojoj će postavit prava pitanja i dati kvalitetne odgovore na njih bilo bi dobro da pošalje jedan primjerak ministarstu obrazovanja. Možda se jedan dan tamo ipak nađe osoba koja će imat volje/snage/novaca za reforme pa joj ta knjiga dobro dođe.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 15:47 (axos).
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Cogito ergo sum
Friday kaže...
onima kojima je cilj generiranje mase koja bespogovorno prihvaća sve što joj se servira

 

Ja molim objašnjenje od mlade dame - tko su ti kojima je cilj generirati takvu masu?

 crkva?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Cogito ergo sum
bed kaže...

 crkva?

 

 

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Cogito ergo sum
Friday kaže...
bed kaže...

 crkva?

 

 

  .. pa bitan je zapravo onaj ''?'' na kraju. Zar ne?

 

.. i da, malo ste zabrazdili. Članak je uredan (školski), ideja kako-tako, ali mlađahnima samo izgleda kao 'nešto novo'... dežavu.

možda nije stvar teme nego hormona? Možda se nas 99% nebi natipkavalo da je članak natipkao PericaPerić neblajhani. Što nam to govori o ideji pokretanja biza? .. jako puno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Cogito ergo sum
woodgamesfx kaže...
NEW_MAN kaže...



Trenutno zaraduju milijune a da je imal srece rodit se na zapadu, vjerojatno bi zaradivao i puno vise.

Moras biti pametan, moras radit i moras se izgradit ko osoba. Na pocetku su roditelji jako bitni i formalno obrazovanje kca ne vrijedi ako ne radis na sebi, svom znanju tematike koja te zanima i ne radis vise od drugih.

 

Da previše ne citiram (mislim da je to i protiv pravila foruma). 

Znači netko tko je diplomirao i kasnije nastavio akademsko zvanje i doktorirao u određenoj temi nije uspješan?

Npr. netko doktorira u genetici jezika ili subatomskim česticama nije uspješan čovjek?

Zar je jedino mjerilo uspješnosti Bill Gates (sorry dosta parafraziram Gatesa) i novac?

Svatko odabire svoj put, ali kritizirati one koji se odluče akademski obrazovati pa čak i kod nas ja ne smatram za osudu već suprotno. Isto tako mislim i za one koji se odluče na drugi odabir.  

 Ne nego za uspjeti u necemu nije uvijek potrebno visoko obrazovanje a nekad i smeta (nije da smeta nego je gubitak vremena ako si u stanju nekaj napravit).

Genetika i fizika koje bez laboratorija ne mogu postojat se ne mogu ni radit a jos manje napravit neki biznis. Mjerilo uspjesnosti moze biti svasta ali posto zivimo u materijalnom svijetu onda je najbolji pokazatelj kolko se zaradilo love.

Ne kritiziram obrazovanje nego sam misljenja da se moze i bez njega ako se moze.

 

Gdi si ti iscital da ne podrzavam ucenje, ne znam. Samo velim da obrazovanje ne vrijedi ako je to sve kaj radis. Treba doma radit na tome, treba gledat van kutije, treba experimentirat i znati koristit alate koje si dobio u skoli, faxu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 16:18 (NEW_MAN).
16 godina
protjeran
offline
Cogito ergo sum

Najlakše je uvijek iznova izmišljat toplu vodu i zazivat revolucije svakih pet minuta za svaki k***c.

 

 

 

Svi znaju za finski školski sustav.
 
Ide se na studijska putovanja i uživa/loče/ždere/itd. se tamo na naš račun.
 
Ali još nisam vidio, da je neko skupio hrabrosti i konačno počeo reforme.
 
Valjda im ,onda nebi bilo novaca za novi Audi ili Passat.

 

A i neuko stado ovaca je idealna/savršena stranačka baza.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 16:40 (memulica).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Cogito ergo sum

Ako je skolski sustav iz neke europske zemlje, ne mora znaciti da je dobar...

 

A pogotovo ne iz Finske.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Cogito ergo sum

Mda.

 

Bolje da svi odemo u startupe i tamo da se 'educiramo'.

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Cogito ergo sum

Ajmo iskreno najbolje obrazovanje je ono koje od tebe napravi uhljeba ili u najboljem slučaju zubara.

 

Za moderatora

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 20:49 (RedRocco).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice