Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici

poruka: 192
|
čitano: 33.593
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča

Drago je više manje sve napisao, ali bih isto dodao par stvari:

danen kaže...
Bitno je može li se o nečemu slobodno govoriti, pa i onda kada si znanstvenik svjetskoga glasa i ugleda. Uvijek se može reći da je neko mišljenje društveno/politički štetno. Inkvizicija je palila ljude na lomači...

Teško je naći balans između slobode govora i odgovornosti za izgovoreno, međutim, to ne znači da ne trebamo nastojati - ni apsolutna kontrola ni apsolutna sloboda bez odgovornosti nisu dobre. Navođenje negativnih primjera jednog ekstrema nije argument za drugi ekstrem i to bi jedan znanstvenik trebao znati. Dodatno, upravo prvi primjer se može upotrijebiti i za kritizirati suprotni primjer - koliko ih je završilo na lomači upravo zato što je svatko mogao za svog reći da je vještica ili da ga je vrag opsjeo bez ikakve odgovornosti i kontrole istinitosti tih tvrdnji.

 

danen kaže...
(...pa i onda kada si znanstvenik svjetskoga glasa i ugleda...) Jedno je diskutirati s Watsonom, a drugo je moralno ga osuđivati zbog njegovih stavova, zabraniti mu da radi, okretati mu leđa kad dođe na posao, šikarnirati ga itd. I to u jednoj demokratskoj Americi gdje svatko može govoriti što hoće, pa i čak i glavar KKK može na televizijli reći (svojim samo očima vidio i ušima čuo) kako bi američke crnce trebalo poslati tamo odakle su i došli - u Afriku. Zgražamo se što su se Atenjani tako ponašali prema Sokratu, Židovi prema Spinozi, Englezi prema Turingu, a onda kada se to događa sada i ovdje to odobravamo. To me smeta, jer je to izraz krajnjeg licemjerja te malograđanske zadrtosti i gluposti.

Znanost postavlja jako visoke standarde po pitanju slobode govora u ime znanosti, a da to ne radi, pitanje je bismo li je uošće danas imali. Glavar KKK se predstavlja upravo tako - kao glavar rasističke organizacije, i iako bi se u većini zemalja na temelju zakona o spriječavanju diskriminacije mogao sankcionirati za tu izjavu, ta izjava je njegov službeni ideološki stav. Watson je svoj ideološki stav predstavio kao znanstvenu tvrdnju na temelju manjkavih dokaza koje nije kritički promotrio i time se kao znanstvenik diskreditirao. Da sutra neki istraživač raka izađe u javnost s tvrdnjom da odlazak na trafiku uzrokuje rak (za što postoji jaka korelacija), normalno da ga ljudi više ne bi ozbiljno shvaćali i da bi smatrali da je prolupao. Da to isto napravi teoretičar zavjere, ljudi bi ga gledali na isti način na koji su ga gledali i prije - kao budalu, kao što je to slučaj i s tim glavarom KKK-a.

 

Znanstvenik ima pravo na osobne stavove i na izražavanje istih, kao i svaki drugi građanin, ali mora biti oprezan da ne predstavi iste kao rezultat svog rada, jednako kao što glasnogovornik vlade mora paziti da neko njegovo mišljenje ne izrazi na način da ljude uvjeri da je to službena obavijest.

 

danen kaže...
Oni su to primili bez uvrede, a zapravo je stvar čistog humora. 

Ako ćemo gledati po smislu za humor, ja bih ispao daleko veći rasist od vas i od Watsona. Ali, ako vlastiti znanstveni rad ne smatrate sprdnjom, onda takve kriterije ne možete primjeniti na znanstveni rad.

 

danen kaže...
Više nećemo smjeti primjećivati bilo kakvu razliku, društvenu, kulturnu, spolnu ili genetsku među ljudima. Zar ćemo zabraniti reći za nekoga da je muškarac ili žena, dijete, mladić ili starac? Muškarac više neće smjeti reći da mu se sviđaju krupne ili sitne žene, jer će se one druge smatrati diskriminiranima. Tko je ovdje rasist, tko je ovdje netolerantan? Netolerancija se ne sastoji u tome da se šuti o razlikama, nego da se zbog razlika ljudi ne unizuju u ljudskom dostojanstvu i da im se ne uskraćuju osnovna ljudska prava. Kad ovako postavljate stvari vi ste zapravo netolerantni, vi ste rasist, jer smatrate da je crna boja kože sramota, a glede onog Watsonova istupa da su ljudi minorne inteligencije manje vrijedni. Čista malograđanština. Nešto se šika, a nešto ne, pa o onome što se ne šika treba šutjeti i praviti se kao da toga nema. (A Jamesa Watsona pustite na miru. Radije pročitajte njegovu biografiju.)

Ovakvi argumenti se u zadnje vrijeme često čuju s desne margine društva i svaki put me podsjete na jedan stari Gitkov uradak:

 

 

 

Spiridon kaže...

Ajd jedan on topic...  Svaka čast Turingu, očigledno je bio pametan, talentiran itd ali je ipak smiješno čovjeka nazivati herojem... Jbt, koliko je riskirao život razbijajući šifre i razvijajući stroj (računalo)?

Ne želim umanjiti njegov doprinos ali s obzirom čemu su bili izloženi drugi u WW2 ovo ne bih okarakterizirao baš herojskim činom... Jedino ako je bio na meti njemačkih špijuna ili tak nešto... 

Da se vratimo na temu, što se tiče izravne ugroze od neprijatelja, svakako je postojala opasnost da neprijatelj posumnja da se radi o strateškoj vojnoj lokaciji i da ih bombardira, što je i dalje manji rizik od onog za prosječnog vojnika, pa čak i za francuskog seljaka, međutim, herojstvo nije samo izlaganje pogiblji od strane neprijatelja, već i sve ostale žrtve koje je pojedinac napravio, a za Turinga ne možeš reći da se nije žrtvovao.

 

Pogledaj film ako već nisi. Ja bih ga mogao ponovno pogledati ovom prigodom.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici

 

Svi su ljudi ravnopravni i svi imaju ista ljudska prava.

Opasne su rasprave o razlikama među ljudima, jer uvijek su tu negdje provlači fašizam, rasizam....

Politički huškači vole takve rasprave, te uvijek bacaju "verbalne" bombe da bi se što više ljudi uvuklo u takve rasprave, gdje lako dolazi do zavade.

Tako da su takve rasprave toksične za dobre odnose među ljudima. 

 

Može se vidjeti i da je obnašateljica dužnosti predsjednika RH bila zabilježena u svjetskim medijima, jer je nešto nerazumno izjavila o imigrantima. Znači i sam vrh države huška 

kontra onih ljudi kojima treba pomoć. Gdje onda to neće raditi zgubidani, džabalebaroši, vucibatine, kanadske ustaše i domaći izdajnički ološ?

 

Lako je gubiti energiju i vrijeme da bi se pronalazile razlike među ljudima. To možete raditi cijeli dan.

Al' pomoći i razumijeti druge, te drugačije to se ljudima baš i neda. Lako je mrziti to može svaki niškoristi, ali pokazati dobrotu kao čovjek prema čovjeku to je već nešto plemenito. Nešto što nas obogaćuje kao ljude.

To je razlika između antifašizma i fašizma.

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Moj PC  
6 4 hvala 0
8 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici
Molim lijepo, a što je ovo drugo nego dvoličnost? Kada se šikaniraju znanstvenici i mislioci u prošlosti (Sokrat, Galileo, Giordano Bruno, Spinoza, Lavoisier, Turing) onda je to grozno, jer genijima je sve dozvoljeno. A kada se to čini s našim suvremenicima, isto tako genijalnim, onda je to u redu. Fali vam perspektiva. Htio samo u svome javljanju samo dati primjer da nismo ništa bolji od ljudi prije nas, a sada znam i zašto. Na kraju ne vidim čemu pisati o Turingu kad čitanje o njegovoj sudbini nije nikoga ništa naučilo.
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
danen kaže...
Molim lijepo, a što je ovo drugo nego dvoličnost? Kada se šikaniraju znanstvenici i mislioci u prošlosti (Sokrat, Galileo, Giordano Bruno, Spinoza, Lavoisier, Turing) onda je to grozno, jer genijima je sve dozvoljeno. A kada se to čini s našim suvremenicima, isto tako genijalnim, onda je to u redu. Fali vam perspektiva. Htio samo u svome javljanju samo dati primjer da nismo ništa bolji od ljudi prije nas, a sada znam i zašto. Na kraju ne vidim čemu pisati o Turingu kad čitanje o njegovoj sudbini nije nikoga ništa naučilo.

 Pa nije isto zašto se netko šikanira, obično je vrijeme to koje na kraju jasno i glasno kaže da li je netko bio nepošteno šikaniran ili je bio "pošteno" šikaniran. Ako si notorni rasist koji iskrivljuje znanstvena istraživanja kako bi ih prilagodio svojim predrasudama onda te se s razlogom šikanira, ako si matematičar i teoretičar računarstva kojeg se šikanira jer je homoseksualac onda te se šikanira bez razloga. A razlog u ovom slučaju je znanstveni kredibilitet koji je u prvom slučaju poprilično poljuljan činjenicom da netko namjerno i zlonamjerno frizira rezultate ili zaključke nekakvih istraživanja, dok drugi voli ljubit muškarce što, barem koliko je meni poznato, nema utjecaja na konačne rezultate u matematici i računarstvu.

 

Tako da nije isto zbog čega se netko šikanira.

12 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici

Žuta rasa, pametnija, crna fizički moćnija. Takav sam jednom odgovor dobio na yt-u.

 

Rekao sam mu da to ne stoji jel smo mi viceprvaci u guranju kožne mješine i svjeCki prvaci u uništavanju vlastite domovine.

 

Homos balcanicus krkanickus 

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
PzKpfw kaže...

 

Svi su ljudi ravnopravni i svi imaju ista ljudska prava.

Opasne su rasprave o razlikama među ljudima, jer uvijek su tu negdje provlači fašizam, rasizam....

Politički huškači vole takve rasprave, te uvijek bacaju "verbalne" bombe da bi se što više ljudi uvuklo u takve rasprave, gdje lako dolazi do zavade.

Tako da su takve rasprave toksične za dobre odnose među ljudima. 

 

 

 Razlike među ljudima postoje i ništa u njima nije opasno, ono što je opasno je kada se nekakva sredina neke grupe (ili još gore dijela grupe) ljudi želi poopćeniti na sve pripadnike te grupe, a još opasnije kada se pomoću te sredina pokuša predvidjeti budućnost. 

 

A to što mi nismo svi jednaki ne znači da ne trebamo biti ravnopravni, a ljudska prava (ako se misli o povelji o ljudiskim pravima i sličnim aktima proizašlima iz nje) je smiješna besmislica, igračka zezalica da se zamaskiraju pravi problemi. Mi raspravljamo da li je internet osnovno ljudsko prvo, a popriličan komad ljudi još uvijek nema dovoljno pitke vode i hrane.

8 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Volos:

Minnesota je potpuno bjelačka država, tamo nema miješanih osim Latinosa u zadnje vrijeme. Tako da bi se dalo raspravljati kako jedan crnac u razredu prolazi u odnosu na ostale. Uzorak je jako mali, uzgred.

Što se tiče žutih, oni redovito pokazuju strahovito dobre rezultate u matematici, ali samo u prvoj generaciji, oni rođeni u Kini. Amerikanac s kineskim roditeljima nije ništa bolji pa je razvijeno objašnjenje koje na prvu ima jako puno smisla. Način brojanja i računanja na kineskom je jednostavniji, riječi za brojeve od 1-9 su jednosložne pa umjesto 5-7 brojeva u kratkotrajnoj memoriji, kinez može zapamtiti 10. Kad to pokuša na engleskom, pada u prosjek.

Tako da treba biti ekstremno oprezan i ne držati se genetike kao da ona i samo ona objašnjava baš sve.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2019 13:30 (Feudalac).
12 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
dd.inc kaže...
danen kaže...
A o crncima inače mislim sve najbolje.

 Osobno o crnicima nemam visoko mišljenje (a do njega sam došao analizom, mišljenje potvrđeno i od strane drugih koji s njima imaju doticaj), no s druge strane imam prijatelja crnca. Kako ste i rekli, previše je u današnje vrijeme licemjera i onih kojima je preteško se suočiti sa stvarnošću, koliko god lijepa ili ružna bila.

 Ni ja nemam visoko mišljenje o krkanima, a do njega sam došao zato što sam okružen njima. Proučavao sam ih dugo kao čimpanze jel evolucijski kad vidim da im kosa raste iz pola čela to zaslužuju. Mišljenje mi je isto potvrđeno od ljudi koji imaju iq veći od 90.

 

Imaju isti uzorak. Generaliziraju, stereotipiziraju, sve dok se ne radi o njima. Onda kukaju kako su ugroženi gore nego bilo koja manjina.

 

 

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
8 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici
Ovo što kaže BlackDog22 je čisti fašizam! On hoće reći da su neki ljudi s pravom, a drugim s nepravom šikanirani. A tko će to određivati? U vrijeme Turinga bilo je sramotno biti homosekusalac, on je to dobro znao i mogao se kloniti toga. Nitko mu ništa ne bi rekao. No on je s nepravom šikaniran. Zašto? Zato što mi danas mislimo da je homoseksulalizam OK. U svakom su vremenu, da se razumijemo, suvremenici su mislili da je onaj koji je šikaniran s pravom šikaniran. Onda zapravo nitko nije bio šikaniran. Dakle, vraćamo se na kulturu linča. No nekoć je netko ipak trebao pokazati svoje lijepo lice da pljune na nekoga, a danas se može ljude šikanirati i vrijeđati posve anonimno, uključujući i ove stranice.
 
4 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
BlackDog22 kaže...
danen kaže...
Molim lijepo, a što je ovo drugo nego dvoličnost? Kada se šikaniraju znanstvenici i mislioci u prošlosti (Sokrat, Galileo, Giordano Bruno, Spinoza, Lavoisier, Turing) onda je to grozno, jer genijima je sve dozvoljeno. A kada se to čini s našim suvremenicima, isto tako genijalnim, onda je to u redu. Fali vam perspektiva. Htio samo u svome javljanju samo dati primjer da nismo ništa bolji od ljudi prije nas, a sada znam i zašto. Na kraju ne vidim čemu pisati o Turingu kad čitanje o njegovoj sudbini nije nikoga ništa naučilo.

 Pa nije isto zašto se netko šikanira, obično je vrijeme to koje na kraju jasno i glasno kaže da li je netko bio nepošteno šikaniran ili je bio "pošteno" šikaniran. Ako si notorni rasist koji iskrivljuje znanstvena istraživanja kako bi ih prilagodio svojim predrasudama onda te se s razlogom šikanira, ako si matematičar i teoretičar računarstva kojeg se šikanira jer je homoseksualac onda te se šikanira bez razloga. A razlog u ovom slučaju je znanstveni kredibilitet koji je u prvom slučaju poprilično poljuljan činjenicom da netko namjerno i zlonamjerno frizira rezultate ili zaključke nekakvih istraživanja, dok drugi voli ljubit muškarce što, barem koliko je meni poznato, nema utjecaja na konačne rezultate u matematici i računarstvu.

 

Tako da nije isto zbog čega se netko šikanira.

 Znači, ugledni znanstvenik, genijalac, nobelovac, iznese svoje stajalište na temelju relevantnih istraživanja, koje se kosi sa mainstream strujom i što se dogodi. Proglase ga rasistom iako čovjek nikakve veze s rasizmom nema, niti generalizira opći rezultat na pojedinca. Svakom iole učenom čovjeku je jasna gausova distribucija, nitko ništa ne generalizira, samo govori o općim pojmovima koji se odnose na određenu skupinu ljudi. Ta skupina može biti bilološka ali i posve proizvoljna. 
Kažu da iskrivljuje znanstvena istraživanja, bez ikakvog dokaza o istom. Molim te pojasni mi kako je to jedan Watson iskrivio znanstvena istraživanja, osim što rezultati istih ne odgovaraju tvom pogledu na svijet?

Obzirom u kakvom svijetu živimo, još je jedan Turing dobro i prošao. Kao što danen kaže, ništa se nije promijenilo. Diskusija je nemoguća.

Zapad je u stanju totalne dekadencije.

7 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici

Uvijek ista priča...
Moram primjetiti da oni koji su na drugim temama najglasniji zagovornici znanosti i znanstvenog pristupa, na ovakvim osjetljivim temama pale baklje i skaču na znanost.

U čemu je fora?

Imamo na jednoj strani struju koja (potpuno neznanstveno i infantilno) zabija glavu u pijesak poput nojeva tvrdeći da razlike među ljudima ne postoje. Skoro pa nikakve!. Ni spolne, ni rasne, ni dobne ni razlike u podrijetlu... ukratko, naglas viču da ne postoje nikakve prirodno uvjetovane razlike među ljudima, OSIM (naravno) društvenih, gdje je glavni diaobolo "white man"...

Na drugoj strani postoji struja (i bio bi grijeh prešutiti je) rasisti, supremisti, šovinisti, ksenofobi i slični koji bi na osnovu razlika među ljudima koje zaista postoje, isticali superiornost jedne grupe ljudi nad drugom i obezvrijeđivali i oduzimali dostojanstvo i čast druge grupe ljudi kojoj oni, naravno, ne pripadaju.

Đavao se krije u detaljima.

Niti je dobro zabijati glavu u pijesak i praviti se da razlike među ljudima nikako ne postoje (ne govorimo o razlikama u dostojanstvu!) niti je normalno te razlike isticati u malignom smislu gajeći zlu krv i dijeleći ljude na one koji "više vrijede" i one koji "manje vrijede".

Tanka je linija po kojoj hoda razuman čovjek. Svaka krajnost je loša i štetna. Treba biti jednostavan, razuman, ponizan i pošten.

Da razlike u biologiji homo sapiensa ne postoje s obzirom na spol, dob, rasu i slično, ne bi imali različite tretmane različitih medicinskih stanja.
Naravno da medicina razlikuje kada treba liječiti starog/mladog, muškarca/ženu, bijelca/azijata/crnca itd.

Ponavljam, sve razlike koje postoje ne znači da se nekome oduzima pravo na dostojanstvo, nego je to prirodni fakt koji jako utječe na život pojednica.

Ako ja spadam po znanstvenim mjerenjima u skupinu homo sapiensa koje priroda/Bog nije baš obdario sposobnostima i dobrim genima, svejedno mi to ne oduzima ljudsko dostojanstvo i prava.

Dakle, negirati znanstvene činjenice je glupo i idiotski. A na drugu stranu koristiti biološke razlike za dehumaniziranje ljudi je zlo.
Pustimo znanost, a uredimo naša društva tako da poštuju i cijene svako ljudsko biće bez obzira na dob, spol, rasu, podrijetlo, obrazovanost, vjeru i slično. 
To je jedino na što možemo utjecati - kako ćemo se mi odnostiti prema, slabijima, starijima, bolesnijima, potlačenima, obespravljenima, i tako dalje.


P.S. vezano za Turinga. U jednu ruku i lijepo i žalosno. Žalosno je kako je taj čovjek skončao, a lijepo je da se barem sada (bolje ikad nego nikad) društvo posulo pepelom i javno odalo priznanje jednom od najznačajnijih umova. 
Ono što meni bode oči je to da su Englezi prije nekih 70 godina kastrirali ljude, a danas nama drže predavanja s visoka o ljudskim pravima. Sa druge strane ja ne znam da smo se mi tako odnosili prema pripadnicima LGTB zajednice.

 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
franjo tahy kaže...

O majke ti mile, došao sam čitat komentare o Alanu Turingu.

 eo jedan:

 

postignuće alana turinga je toliko da ništa ne može oprati svinjariju koju su mu učinili. tadašnji (ili bilo koji) zakon nema veze. uvijek su neki bili jednakiji od ostalih (prema orwellu jednako kao i zbilji). svakakvim genijima i "genijima" su progledavali kroz prste za neprispodobive pizdarije koje su činili. alan turing učinio je samo nešto dobro i bitno korisno za okončanje rata i pritom ama baš ništa loše/zlo. bio je "dobar" genij (kao i ludi john nash, moj ljubimac ). a britanski pravni sustav je i inače bio i ostao sumanuta katastrofa*, koje je alan turing bio samo jedna od žrtava (kao onaj čija je spolna orijentacija bila važnija od doprinosa pobjedi saveznika). 

 

za (i)lustraciju i prosvjećivanje:

 

 

ili

 

 

 

*često sam prevodio njihove propise i zakone na hrvatski i takvih besmislica, idiotizama i budalaština koje sam tamo pročitao mislim da nemamo ni mi. ali se trudimo 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2019 14:08 (Ajar).
8 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Danen:

Zapeli ste jako na obranu znanstvenika s rasističkim komentarima. Kako se u njegovu teoriju uklapa priča s drugom generacijom Kineza u Americi koji nisu ništa bolji od bjelaca iz iste klase? Ja bih rekao da je on prerano kukurikao, kao i mnogi drugi prije i poslije njega. Dobri rezultati u jednom znanstvenom području ga ne čine autoritetom u drugom. Žiri još nije završio...
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
danen kaže...
Ovo što kaže BlackDog22 je čisti fašizam! On hoće reći da su neki ljudi s pravom, a drugim s nepravom šikanirani. A tko će to određivati? U vrijeme Turinga bilo je sramotno biti homosekusalac, on je to dobro znao i mogao se kloniti toga. Nitko mu ništa ne bi rekao. No on je s nepravom šikaniran. Zašto? Zato što mi danas mislimo da je homoseksulalizam OK. U svakom su vremenu, da se razumijemo, suvremenici su mislili da je onaj koji je šikaniran s pravom šikaniran. Onda zapravo nitko nije bio šikaniran. Dakle, vraćamo se na kulturu linča. No nekoć je netko ipak trebao pokazati svoje lijepo lice da pljune na nekoga, a danas se može ljude šikanirati i vrijeđati posve anonimno, uključujući i ove stranice.

Da, apsolutno. Ako uzmemo u pretpostavku da će rasizam i štelanje istraživanja kroz određeno vrijeme ponovno vratiti u "modu" i biti smatrane kao moralno ponašanje onda se svakako slažem da će u to vrijeme moje izjave biti izrazito negativno promatrane i proglašavane fašističkima. 

 

A što se tiče Watsona nitko ne osporava njegov rad koji je on napravio na području DNA, osporeno je ovo čime se "bavi" danas, a šikanira ga se jer uporno ustraje na tome što je očito pokazano kao pogrešno. A vrijeđat se može i na finjaka, npr. pokušavajući upakirat i zamaskirat uvrijede iza znanstvenog autoriteta i rada jednog nobelovca. Ali reći nekom da je stari ispuhani prdonja koji je otišo na kvasinu je uvreda, no reći milijunima ljudi da su manje inteligentni isključivo zbog boje kože je sloboda govora?

 

I nije to slučaj samo s njima imamo mi i svojih bisera. Recimo Paar koji trkelja već duže vrijeme nadugačko i naširoko, i a dobar, drugi, dio HAZU-a kojima očito nitko nije rekao da je akademija mjesto gdje znanstvenici idu dostojanstveno umrijeti (mislim na karijeru, ne na biloški proces). Paara je trebalo odavno marginalizirat i mislim da bi mu netko blizak trebao organizirat neku intervenciju jer radi štetu samo sebi i dovest će se u situaciju da će od uvaženog znanstvenika postat redikul i redovit Mišakov (Miškov?) gost.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2019 14:26 (BlackDog22).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Volos kaže...

 Znači, ugledni znanstvenik, genijalac, nobelovac, iznese svoje stajalište na temelju relevantnih istraživanja, koje se kosi sa mainstream strujom i što se dogodi. Proglase ga rasistom iako čovjek nikakve veze s rasizmom nema, niti generalizira opći rezultat na pojedinca. Svakom iole učenom čovjeku je jasna gausova distribucija, nitko ništa ne generalizira, samo govori o općim pojmovima koji se odnose na određenu skupinu ljudi. Ta skupina može biti bilološka ali i posve proizvoljna. 
Kažu da iskrivljuje znanstvena istraživanja, bez ikakvog dokaza o istom. Molim te pojasni mi kako je to jedan Watson iskrivio znanstvena istraživanja, osim što rezultati istih ne odgovaraju tvom pogledu na svijet?

Obzirom u kakvom svijetu živimo, još je jedan Turing dobro i prošao. Kao što danen kaže, ništa se nije promijenilo. Diskusija je nemoguća.

Zapad je u stanju totalne dekadencije.

 Ne, relevantan znanstvenik iznese svoju teoriju koju nakon toga pobiju drugi znanstvenici, no on i dalje nastavi tepsti po svom zato jer ima neke svoje privatne agende i motive. A svaki taj uvaženi koji počne sa "ja nisam rasist, ali" ili "ja nisam nacionalist, ali" je upravo baš to, rasist i nacionalist. Ali zamisli čuda ni jedan od tih rasista ili nacionalista nikad neće za sebe priznat da su rasisti ili nacionalisti, svi oni imaju neki racionalni razlog zašto im boja kože ili obiteljsko podrijetlo nekog drugog smeta. 

6 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Predrasude plemena - one su u ljudskoj prirodi, jer su svi ljudi nesavršeni i prema tome skloni greškama.

Predrasude pećine - to su zablude pojedinca. One nastaju zbog toga što čovjek sudi prema sebi, pa misli da ono kako on nešto doživljava da tako to doživljavaju i drugi, a zaboravlja da je svaki čovjek zasebna "pećina".

Predrasude trga - pogrešno razumijevanje riječi. One nastaju na ulicama, trgovima gdje se razmijenjuju riječi, a one mogu izazvati različita značenja a to može dovesti do pogreške, nesporazuma.

Predrasude kazališta - nastaju iz poštovanja autoriteta. Bacon je smatrao da su ove predrasude najopasnije jer nastaju iz poštovanja autoriteta. Čovjek poštujući neki autoritet prihvaća sve što taj autoritet misli i radi, pa tako i njegove greške. To je kao u kazalištu kada autoritet glumaca stvori atmosferu, za koju publika misli da je stvarna, a u stvari ona je umjetna.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici
Da, apsolutno. Ako uzmemo u pretpostavku da će se homoseksualizam i štelanje istraživanja kroz određeno vrijeme ponovno vratiti u "modu" i biti smatrane kao moralno ponašanje onda se svakako slažem da će u to vrijeme moje izjave biti izrazito negativno promatrane i proglašavane fašističkima.
 
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
BlackDog22 kaže...
Volos kaže...

 Znači, ugledni znanstvenik, genijalac, nobelovac, iznese svoje stajalište na temelju relevantnih istraživanja, koje se kosi sa mainstream strujom i što se dogodi. Proglase ga rasistom iako čovjek nikakve veze s rasizmom nema, niti generalizira opći rezultat na pojedinca. Svakom iole učenom čovjeku je jasna gausova distribucija, nitko ništa ne generalizira, samo govori o općim pojmovima koji se odnose na određenu skupinu ljudi. Ta skupina može biti bilološka ali i posve proizvoljna. 
Kažu da iskrivljuje znanstvena istraživanja, bez ikakvog dokaza o istom. Molim te pojasni mi kako je to jedan Watson iskrivio znanstvena istraživanja, osim što rezultati istih ne odgovaraju tvom pogledu na svijet?

Obzirom u kakvom svijetu živimo, još je jedan Turing dobro i prošao. Kao što danen kaže, ništa se nije promijenilo. Diskusija je nemoguća.

Zapad je u stanju totalne dekadencije.

 Ne, relevantan znanstvenik iznese svoju teoriju koju nakon toga pobiju drugi znanstvenici, no on i dalje nastavi tepsti po svom zato jer ima neke svoje privatne agende i motive. A svaki taj uvaženi koji počne sa "ja nisam rasist, ali" ili "ja nisam nacionalist, ali" je upravo baš to, rasist i nacionalist. Ali zamisli čuda ni jedan od tih rasista ili nacionalista nikad neće za sebe priznat da su rasisti ili nacionalisti, svi oni imaju neki racionalni razlog zašto im boja kože ili obiteljsko podrijetlo nekog drugog smeta. 

 Reci "vajnaju".

 

Trenutna pošast interneta.

 

Nisam rasist al sad ću ti ispričat zašto jesam. Uvjek je ograničenost faktor. Ništa više.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
12 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
BlackDog22 kaže...
Volos kaže...

 Znači, ugledni znanstvenik, genijalac, nobelovac, iznese svoje stajalište na temelju relevantnih istraživanja, koje se kosi sa mainstream strujom i što se dogodi. Proglase ga rasistom iako čovjek nikakve veze s rasizmom nema, niti generalizira opći rezultat na pojedinca. Svakom iole učenom čovjeku je jasna gausova distribucija, nitko ništa ne generalizira, samo govori o općim pojmovima koji se odnose na određenu skupinu ljudi. Ta skupina može biti bilološka ali i posve proizvoljna. 
Kažu da iskrivljuje znanstvena istraživanja, bez ikakvog dokaza o istom. Molim te pojasni mi kako je to jedan Watson iskrivio znanstvena istraživanja, osim što rezultati istih ne odgovaraju tvom pogledu na svijet?

Obzirom u kakvom svijetu živimo, još je jedan Turing dobro i prošao. Kao što danen kaže, ništa se nije promijenilo. Diskusija je nemoguća.

Zapad je u stanju totalne dekadencije.

 Ne, relevantan znanstvenik iznese svoju teoriju koju nakon toga pobiju drugi znanstvenici, no on i dalje nastavi tepsti po svom zato jer ima neke svoje privatne agende i motive. A svaki taj uvaženi koji počne sa "ja nisam rasist, ali" ili "ja nisam nacionalist, ali" je upravo baš to, rasist i nacionalist. Ali zamisli čuda ni jedan od tih rasista ili nacionalista nikad neće za sebe priznat da su rasisti ili nacionalisti, svi oni imaju neki racionalni razlog zašto im boja kože ili obiteljsko podrijetlo nekog drugog smeta. 

 Ja te sada molim da mi navedeš članke tih drugih znanstvenika kojima su pobili njegove tvrdnje. Iskreno te molim, jer ću vrlo rado preformulirati svoje mišljenje na temelju drugih podastrtih činjenica ako se pokažu ispravne.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
danen kaže...
Da, apsolutno. Ako uzmemo u pretpostavku da će se homoseksualizam i štelanje istraživanja kroz određeno vrijeme ponovno vratiti u "modu" i biti smatrane kao moralno ponašanje onda se svakako slažem da će u to vrijeme moje izjave biti izrazito negativno promatrane i proglašavane fašističkima.

 Apsolutno, moral je relativna kategorija i trenutno živimo u dobu gdje je homoseksualizam ok, a rasizam nije. I da, trenutno oni koji osporavaju nečija dostignuća na temelju njihove seksualne orijentacije nisu ok, dok oni koji prozivaju rasiste jesu ok. I ja se osobno nadam da će tako i ostat.

 

No ako taj dio i izuzmemo iz jednadžbe Watsonu i dalje ostaje onaj dio štelanja istraživanja, što nije u redu bez obzira bio rasist ili ne i zbog toga zaslužuje da ga se u znanstvenim krugovima marginalizira. Zaslužuje ne kao osvetu ili kaznu nego zato jer su takvi ljudi izrazito štetni za percepciju znanosti i treba ih odstraniti iz znanstvene javnosti. I taj dio znanstvenog "krivotvorenja" nije podložan moralističkim tumačenjima, tomu u znanosti jednostavno nema mjesta.

 

 

15 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
danen kaže...
Ovo što kaže BlackDog22 je čisti fašizam!..

 -ne, nije. S ostatkom se slažem. (goto ***).

 

btw, fašizam je odgovor 'zapada' (parlamentarne demokracije aristokracije..) na komunizam, stvoreno u italiji pod muslolinijem, iskovano u španjolskoj gdje njemačka pod sankcijama uz italiju ratuje da bi bilo upotrebljeno prema istoku tj cccp-u.. fašizam čak i nije nešto osuđeno od strane zapada, za razliku od nacizma, pa tako u grbovima usa imamo snopove (strijela ili kopalja) koji to simboliziraju. Po tom kriteriju su usa fašisti.. i jesu, tj kad spale selo u vjetnamu ne odgovaraju u haagu, jer su jači .. i ne postoji jednakost-ravnopravnost odnosno, provedba uvjetuje da si jači od onog kog želiš sankcionirati.. alcaponeov zelenaš ili vojska, isto je. Dok je ideologija samo moralno pokriće i osnova nekih ustava-deklaracija pa i rasnih zakona.. u datom vremenu-prostoru, pa tako nitko napoleonu ne spočitava mrtve po europi-africi, a radili su svašta i genocide i zločine.. i kao što je tad velika koalicija ostatka plemstva eu somila napoleona, tako je na kraju slomljena njemačka ali ne zbog fašizma nego zato jer je prije toga krenuo na zapad.. a fašizam-nacizam su samo pokrića za ono što se nakon tog desilo, dok su do tog blitzkriga upravo te zapadne države dozvoljavale pa i poticale njemačku na fašizam, zbog komunizma-istoka.. koji se nalazi na suprotnoj strani od zapada i da je rat išao tim smjerom, hićo bi bio njihov frendić.. ne bi bio fašist-nacist.. tj bio bi isti s istim zločinima ali tad ne bi to zapad krtizirao, jer stoji iza svega toga kao što stoji i danas iza mrtvih i gladnih u africi i bliskom istoku, dok traži kemijsko oružje i tako to..

 

Turing je lik upravo iz tog doba, UK.. doba kad je UK bila (i dalje je) najveće carstvo gdej sunce ne zalazi.. sa svojim internim problemima i kršenjem ljudskih prava kao irska.. i genocidom-zločinima u ime države i kralja-kraljice.. no to ''nije'' fašizam, iz puke slučajnosti-činjenice da to prosuđuje isti taj zapad (pa neće sam sebe..). Turing je upravo iz tog doba, kad plemstvo mijenja prezime, jer nije zgodno imati vezu s njemačkom, a prije tog japanu daju njemačke kolonije i tako potaknu ekspanziju japana.. možda čak s idejom da tad japan napadne usa koja im je jedini tadašnji oponent.. no danas više nije, danas je unclesam veliki-jaki brat, koji se više ne sjeća bostonske čajanke i nekih trinaest pruga zastave.. razloga, slobode hrabrih i otpora carstvu. Sad je unclesam to carstvo ako uk ili NATO i upravo oni su ti koji mogu druge nazvati fašistima-nacistima.. dok to drugi njih ne mogu. Mada im je raketni program razvio nacist, mada im je sve.. artuković-španjolska? Sve je na zapadu, zapad odlučuje, dok je titula fašist nešto za one druge, mada i dalje uče o rimskom carstvu i prvoj republici kao idealima .. ne o demokraciji nego cezarovoj diktaturi.. i imaju snopove pruća u insignijama..

Turing, homoseksualac, kažnjen tad po tadašnjim zakonima.. rehabilitiran danas.. Što to govori o UK ili zapadu? No govorimo o Turungu, o njemu kao umu koji je smislio osnvoni algoritam po kojem se svaki problem može prevesti u program.. niz null-jedinica koje računalo može obraditi i dati neki rezultat, na temelju babbagea koje stoljeće ranije i onog frenčija koji je napravio tkalački stan u londonu tj bušenu vrpcu kao preteču memorije-programa. Struja i motori kad se tome dodaju, imamo današnje doba, u kojem upravo UK drma scenom, licencama-patentima, jer ima sve i kontrolira sve.. a to je znanje, to je nešto što bi svi Ljudi trebali imati na raspolaganju kao zrak i vodu, zanje. Ali znanje je i moć i to oni ne žele pa imamo patente, pa imamo mornaričke marince koji to osiguravaju globalno i rokaju ostatak svijeta koji kao npr iran želi nuklearni program.. a oni kao zaštitinici slobode i demokracije nas brane od iranaca koji bi u suprotnom sutra kao samoubojice s nuklearkom u rukama jurišali na nas EU.. tj na bastion koji se odupire komunizmu i ostalim imima.. već stotinjak godina. Ista priča, oni se samo brane, mada ratuju s druge strane svijeta.. i naravno da su svi ostali fašisti.. ako ih se tako želi osloviti, ako je to nešto loše ili zabranjeno-kažnjivo.. no kao što vidimo u njihovom primjeru, nije. Tad zaključujem, nisu svi ljudi jednaki, jer nemaju osiguranu jednakost i tad je blackdog u pravu što ga ne čini fašistom, nego je realan i zna da za povelju UNa treba i toljaga, da je uncelsam taj koji toljagu ima i tad je unclesam ''u pravu'' a mi ostali u krivu, pa ako nam i kažu da smo fašisti, što možemo, slegnuti ramenima.. i otrpiti navlačenje za uši, jednako kao onom alcaponeovom kostolomcu, s osmjehom, da ga dodatno ne isprovociramo.. jer može biti i gadniji.

 

Turing, kao i sve matematičke jednadžbe, nešto jednostavno-očigledno.. kao i Tesla, Pitagora, svi iz te povijesti.. lako je kad se jednom otkrije, kad netko to vidi i objasni ostatku. Tad i glupi trumpek ima button s nuklearkom mada nema znanja za napraviti je, ima moć za iskoristiti je.. a to je ipak kriterij kad raspravljamo tko što može i jesmo li tad ravnopravni i jednaki?

Crnac-bijelac, .. smiješno što USA zapada u takvu političku korektnos same forma-govora, pa su sad svi obojeni afro-amerikans.. jesu li bijelci tad euro-wajteri ili euro-amerikansi i azijat-amerikansi u što možemo uključiti i ruse preko aljaske koji su oboje auro-azijati ili što već?

Boja kože nije rasizam, to je naprosto činjenica, boja-pigment u koži, dok je rasizam ono što na temelju takvih razlika netko napravi i kao što su patriotizam-šovinizam slični, uz bitnu razliku, jedno je imati i čuvati svoje pravo, drugo je drugome dati-osporavati nejgovo pravo a to je npr kao i rat, jer rat otima zemlju, život i tad je svaki rat u osnovi šovinizam, dok je obrana patriotizam. Povezano ali suprotno i ne postoji jedno bez drugog jer ne može se nikog napasti-braniti ako nema napadača i napadnutog..

za rasizam su potrebne dvije strane, jedna koja ima neke privilegije i druga kojoj se nešto osporava, dok će tad netko pokriće tražiti u prirodnim zakonma ili konstelaciji zvjezda, bogovima i sl. .. tj to j etad samo pokušaj opravdanja nečeg što je inače u razvoju civilizacije označeno kao loše, agresija-negativno.. i što se svako civilizirano društvo treba boriti protiv. No da, samo kad se odnosi na druge, ne na one koji to rade, dok su jači.. pa nikad neće UK-USA biti negativci, bar ne dok su pobjednici-jači.. što god da naprave, pa i kad ubiju Turinga ili nekog nepoznatog afrikanca, bušmana, bosanca, bilo kog -jer to mogu.

-da, licemjerno je to.. nedoljedno, tj to je ljudska povijest i stvarnost.

Pri tome, nikad ljudi nisu jednaki-isti, niti to trebaju-moraju biti, različiti smo i to je (kao kaže frenči.. vivladiferance!!) ono što nas i čini Ljudima, tj Turing.. i um koji tad nešto novog otkrije.

Rasist je onaj kome neka obilježja kao boja kože smetaju, kod drugih, ne vlastito.. i koji to koristi kao pokriće za zlodjelo i koji to može biti dok je jači. Kad nije jači, tad dobje čvrgu i opameti se ili ako nastavi dobije presudu haaga, nekog jačeg. A tko je taj danas jači od uk-usa? Tko danas može biti antirasist i štititi kao robinhood ljude? Trump koji ih twitovima šalje od kud su došli? Putin? Novoizabrana EK predsjednica? NATO? Tko je taj osim same etike-uma, koji je jači od njih pa da ih natjera na nešto što ne žele? Nismo jednaki, oni su jaki, mi slabiji, mada um caruje a snaga klade valja, ipak je to samo poslovica, ne realnost i to potvrđuje primjer Turinga. Da je bio njemac-nacist, jednako bi ga iskoristili, da je crnac, da je bilo što, uzmu i iskoriste za svoj interes a onda sa strane jačeg sude i eventualno kao u ovom slučaju nakon sto godina rehabilitiraju kad ništa više nije važno i bez posljedica za njih čak ni formalno-pravnih..

Pa eto tako UK ima brexit.. jer oni to mogu, jer nismo jednaki, jer su oni jači. Da su slabiji, imali bi sankcije i platili bi ceh na izlazu (iz kafića ili EUa, jednako).

-nismo jednaki.. jer činjence to kažu, jer nisu jednake presude za brxit ili zločine, i zato jer se kao svaka jedinka razlikujemo .. i to je ok dok nije zloupotreba pa jači samo zato jer je jači promjeni pravila igre.

-godinama se truskoj zaboravlja na genocid, jer je bila potrebna saveznicima dok čudne veze idu do srednjeg vijeka kad francuzi i otomani mada su formalno neprijatelji zbog rusa i uk imaju drugačij odnos i sve se mijenja otkrićem amerike.. globalizacijm. Slično s kubanskom krizom i dogovor usa-cccp.. kao i danas prema sudijcima-krudima i toj zoni kad su turci postali saveznici s rusima mada su članica NATOa.. politika-realnost-pragmatičnost.. i nema to veze s pravom-pravdom ili jednakosti, dok je po običaju justicija s povezom preko očiju pa jadna ne može presuditi jer ne vidi..

ispada da npr usa nije osuđena za neki ratni zločin ne zato jer ga nije počinila, nego zato jer ne prihvaća neki sud-nadležnost i zato jer je velesila.. neobično ako čitamo zakne i povelje UNa, ali u relai je to ok-normalno i tad guantanamo nije pitanje, kao što sad najnovije nije ni huawei jer tako kaže trumpek, mada je dan prije rekao suprotno.. no ne odnosi se na njih ili-ili, nego su oni uvjek u pravu, zar ne? :)

 

 

***

pa mogu zaklučiti, ili smo svi fašisti, pa i unclesam kao oličenje pozitive-slobede i sl. ili je to čak pozitivan termin koji samo kaže da smo zajedno jači.. i tad da, blackdog je fašist, ja sam fašist.. ti si fašist. tj slažemo se da je snop prutića jači od pojedinog .. čisto znanstveno, a tad smo fašisti, što god netko treći mislio o tom terminu (ako ga samo površno koristi).

- Pri tome nisam rasist ili nacist ili što već.. bar se nadam :) .. i da, dosadan sam, zar ne? :))) sorry svima kojima je čitanje više od 160 zankova napor (kao granica SMSa za prosječnog juzera i kognibiliti kapacitete) :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča

Na prvoj stranici imaš jednu kobasicu Drage gdje ti je objasnio sve i stavio linkove, ako hoćeš konkretno što se odnosi na Watsona:

 

"In a 2009 study, Watson's own genetic data was used to disprove the idea that there was a genetic connection between two people who were white, as compared with a person of East Asian descent.

Samples from Watson and scientist Craig Venter were compared with that of Korean scientist, Seong-Jin Kim. Both Watson and Venter were found to have more genetic similarities to Seong than they had with each other."

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2752128/

8 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Ihush:

Sva sreća pa smo na forumu i nekako ipak dođemo do riječi od tebe. Iako, sad sam izgubio volju nešto pisati... dobar post, plus
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
BlackDog22 kaže...

Na prvoj stranici imaš jednu kobasicu Drage gdje ti je objasnio sve i stavio linkove, ako hoćeš konkretno što se odnosi na Watsona:

 

"In a 2009 study, Watson's own genetic data was used to disprove the idea that there was a genetic connection between two people who were white, as compared with a person of East Asian descent.

Samples from Watson and scientist Craig Venter were compared with that of Korean scientist, Seong-Jin Kim. Both Watson and Venter were found to have more genetic similarities to Seong than they had with each other."

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2752128/

 Ajmo se držati Watsona i njegove izjave vezano za inteligenciju. Ovaj članak koji si postao s time nema nikakve veze. 

Dragi sam već odgovorio, pa možeš pročitati - ukratko, stavio je opsolentne članke s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
Budući da je Watson svoju izjavu dao, ako se ne varam 2007. godine, molim te da mi daš neki aktualan i relevantan članak, relativno novijeg datuma kojim se opovrgavaju njegove tvrdnje. Opet kažem, nemam problema s promjenom svog mišljenja/stajališta ako sam suočen s drugim činjenicama.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Volos kaže...

 Ajmo se držati Watsona i njegove izjave vezano za inteligenciju. Ovaj članak koji si postao s time nema nikakve veze. 

Dragi sam već odgovorio, pa možeš pročitati - ukratko, stavio je opsolentne članke s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
Budući da je Watson svoju izjavu dao, ako se ne varam 2007. godine, molim te da mi daš neki aktualan i relevantan članak, relativno novijeg datuma kojim se opovrgavaju njegove tvrdnje. Opet kažem, nemam problema s promjenom svog mišljenja/stajališta ako sam suočen s drugim činjenicama.

 Članak koji sam ti ja dao je iz 2009, 2 godine nakon Watsonove izjave kako on smatra da su razlike u inteligenciji (zbog rezultata na IQ testovima) između crnaca i bijelaca genetske je napravljeno istraživanje koje je pobilo postojanje koncepta rasa, pa samim time razlike u testovima inteligencije koje postižu bijelci u odnosu na crnce ne može biti genetski uvjetovano rasom kojoj pripadaju nego najvjerojatnije ima neki drugi razlog najvjerojatnije sociološki, kulturološki i/ili ekonomski.

 

Linkove koje ti je Drago postavio, a i druga istraživanja koja su postavljena ovdje sva govore da nema veze kojeg je tona nečija boja kože i da djeca koja odrastaju u sličnim uvjetima postižu slične rezultate u intelektualnom dijelu i obrazovanju, a da razlike prvenstveno ovise o osobnoj genetici i onim drugim razlozima koje sam naveo gore, odnosno ekonomski, sociološki i/ili kulturološki.

 

Kako je dokazano da ono što smo smatrali rasom ne postoji (odnosno da se svelo čisto samo na ton boje kože) i da dva crnca mogu genetski biti više različita nego bijelac i crnac tvrditi da da taj ton boje nekako utječe na nečije intelektualne predispozicije jednostavno nije točno. Jer bi po tome svjetliji bijelac u prosjeku trebao biti inteligentniji od tamnijeg bijelaca. A to nije istina, ako se pogleda IQ karta europe primjećuje se da karta više slijedi razvijenost i ekonomsku stabilnost pojedine države nego tonalitet njenih stanovnika (odnosno zemlje istočne europe i balkana) uz dvije izrazito religiozne zemlje zapadne europe Irsku i Portugal. Da li su manje inteligentni ljudi više religiozni ili su religiozniji ljudi manje inteligentni pitanje je sada. Btw, te dvije zemlje su noć i dan po tonu boje kože.

 

Uglavnom, to da je netko inteligentniji jer je 2 tona svjetlije kože je jednako kao da je netko inteligentniji jer ima 2 tona svjetliju kosu. Nije nađena poveznica između boje kose i inteligencije iako ako bi napravio statistiku i podijelio ljude prema boji kose dobio bi da su ljudi jedne boje kose inteligentniji od ljudi druge boje kose. 

12 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici

Trebali su istraživanje napravit dok je bliski istok bio napredan ili u vrijeme Han dinastije. Watsonovi preci su tada vjerovatno bili na negdje  IQ 50.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2019 17:12 (DarthMarkus).
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Imaju li crnci u prosjeku veće pimpeke i imaju li bolje predispozicije za sportske rezultate? I kako je to moguće kad crnci zapravo ne postoje?

Meni je smiješno što narod s prosjekom IQ 90 smatra crnce glupima jer imaju 85.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2019 16:52 (Visak).
 
5 1 hvala 1
12 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
BlackDog22 kaže...
Volos kaže...

 Ajmo se držati Watsona i njegove izjave vezano za inteligenciju. Ovaj članak koji si postao s time nema nikakve veze. 

Dragi sam već odgovorio, pa možeš pročitati - ukratko, stavio je opsolentne članke s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
Budući da je Watson svoju izjavu dao, ako se ne varam 2007. godine, molim te da mi daš neki aktualan i relevantan članak, relativno novijeg datuma kojim se opovrgavaju njegove tvrdnje. Opet kažem, nemam problema s promjenom svog mišljenja/stajališta ako sam suočen s drugim činjenicama.

 Članak koji sam ti ja dao je iz 2009, 2 godine nakon Watsonove izjave kako on smatra da su razlike u inteligenciji (zbog rezultata na IQ testovima) između crnaca i bijelaca genetske je napravljeno istraživanje koje je pobilo postojanje koncepta rasa, pa samim time razlike u testovima inteligencije koje postižu bijelci u odnosu na crnce ne može biti genetski uvjetovano rasom kojoj pripadaju nego najvjerojatnije ima neki drugi razlog najvjerojatnije sociološki, kulturološki i/ili ekonomski.

 

Linkove koje ti je Drago postavio, a i druga istraživanja koja su postavljena ovdje sva govore da nema veze kojeg je tona nečija boja kože i da djeca koja odrastaju u sličnim uvjetima postižu slične rezultate u intelektualnom dijelu i obrazovanju, a da razlike prvenstveno ovise o osobnoj genetici i onim drugim razlozima koje sam naveo gore, odnosno ekonomski, sociološki i/ili kulturološki.

 

Kako je dokazano da ono što smo smatrali rasom ne postoji (odnosno da se svelo čisto samo na ton boje kože) i da dva crnca mogu genetski biti više različita nego bijelac i crnac tvrditi da da taj ton boje nekako utječe na nečije intelektualne predispozicije jednostavno nije točno. Jer bi po tome svjetliji bijelac u prosjeku trebao biti inteligentniji od tamnijeg bijelaca. A to nije istina, ako se pogleda IQ karta europe primjećuje se da karta više slijedi razvijenost i ekonomsku stabilnost pojedine države nego tonalitet njenih stanovnika (odnosno zemlje istočne europe i balkana) uz dvije izrazito religiozne zemlje zapadne europe Irsku i Portugal. Da li su manje inteligentni ljudi više religiozni ili su religiozniji ljudi manje inteligentni pitanje je sada. Btw, te dvije zemlje su noć i dan po tonu boje kože.

 

Uglavnom, to da je netko inteligentniji jer je 2 tona svjetlije kože je jednako kao da je netko inteligentniji jer ima 2 tona svjetliju kosu. Nije nađena poveznica između boje kose i inteligencije iako ako bi napravio statistiku i podijelio ljude prema boji kose dobio bi da su ljudi jedne boje kose inteligentniji od ljudi druge boje kose. 

Neznam jeli se samo praviš glup ili...

Znači, boja kože nije genetski uvjetovana, to je samo drugačiji lom svjetla na epidermisu. 

Nemam više što dodati, neznam zašto uopće pokušavam.

Ovako selektivno gledanje na znanost mi je neshvatljivo.

15 godina
offline
Otac modernog računalstva Alan Turing na novčanici

Uhhh, mislio sam da cu uspjeti ne ukljuciti se u raspravu, ali eto ne mogu izdrzati a da ne ubacim svoje dvije lipe.

 

Za pocetak, ova rasprava moze trajati vjecno, jer nedvosmisleno znanstveno potvrdjenih argumenata nema.

 

Sto se tice vrhunskih znanstvenika, za njih gotovo uvijek u pravilu vrijedi da su malo "odlijepili", jer cesto granica izmedju vrhunskog genija i ludjaka je vrlo mutna i iznimno tanka. (Newton i Tesla kao dva poznatija primjera, prvi od rodjenja, drugi u drugoj polovici svog zivota).

 

Igrom slucaja radim u okruzenju sa ljudima iz cijelog svijeta i mislim da trenutno imam "specimene" svih rasa na najdalje 100 metara. U takvom okruzenju radim poslijednjih nekoliko godina i mislim da mogu podijeliti iskustva iz prve ruke.

 

Niti za jednu grupu, po rasnoj osnovi ili geografskoj osnovi, ne mogu reci da su idioti ili genijalci. Kao i u svakom selu, postoji uvijek ono pravilo da 10% je malo "sporije" 10% "bistrije" a ostatak smo svi mi, rekao bih mediokriteti (bojim se da ce biti uvrijedjenih, ali sad je kasno zar ne: ) ). Ono sto sam primjetio u svom apsolutno ne znanstvenom i potpuno subjektivnom promatranju, najvece razlike su uvijek i samo u stupnju obrazovanja pojedinca. Osobno smatram kada bi svi imali jednake pocetne uvjete, intelektualne razlike ne bi postojale niti bi odstupale izmedju bilo koje grupe/rase uzete u promatranje.

 

Na ovu hrpu osobnih promatranja/razmisljanja, dodao bih da veliku ulogu u nasem podneblju ima i navika, odnosno strah od nepoznatog, jer za vecinu nas druge rase su jos uvijek egzoticne, medjutim kada to postane svakodnevica nestaje i egzotika.

Da je tome stvarno tako, konkretan primjer od prije 10tak dana, kada me kolega upitao da li sam vidio Johna, a na moje pitaje kojeg Johna covjek mi odgovora "John, the black guy" ulovim sebe da nisam siguran koje boje koze je covjek, jer eto jednostavno vise to ne registriram.

 

Rekavsi sve to, cvrstog sam misljenja, temeljenog na vlastitom iskustvu, da sve razlike kada se govori intelektu su socioloske, a kada se govori o tjelesnim, geografski odredjene, pritom ne mislim na boju koze nego na tjelesne karakteristike odredjene podnebljem i nacinom zivota. Cak i u RH mozemo vidjeti razlike definirane podnebljem. Licani krsni i visoki, istrijani sitniji, slavonci korpulentniji........

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2019 17:09 (syncmaster245b).
 
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otac modernog računalstva Alan Turing na novča
Visak kaže...
Imaju li crnci u prosjeku veće pimpeke i imaju li bolje predispozicije za sportske rezultate? I kako je to moguće kad crnci zapravo ne postoje?

Meni je smiješno što narod s prosjekom IQ 90 smatra crnce glupima jer imaju 85.

 Nešto kao kad zajebavamo Slovence da imaju malu zemlju.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice