Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

poruka: 45
|
čitano: 6.094
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP".
14 godina
neaktivan
offline
Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Ugh... kada će već naučiti da je trpanje megapixela ulazudno :/

 
17 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Nadam se samo da će bit pristupačan cijenom kao find 5.

 

Ko drugom jamu kopa trećom šlajdra!
12 godina
odjavljen
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Trickortreat kaže...

Ugh... kada će već naučiti da je trpanje megapixela ulazudno :/

a kaj drugo da naprave ? 

14 godina
online
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Trpanje megapiksela ipak nije uzaludno. Možda je preko 20 overkill, ali kad u taj mali prostor ionako ne možeš staviti veći/osjetljiviji senzor i bolju optiku (ne mislim na zumiranje nego na sposobnost fokusiranja i manje izobličenja) preostaje ti jedino dodavanje Mpix. HTC je krenuo u drugom smjeru, ideja je bila dobra ali rezultat je katastrofalan. Mene više brine što je točnost boja i na novim flagshipovima očajna i čak su boje bile točnije na nekim uređajima starije generacije. Dakle na tome se ništa ne radi. Koga briga ako je plava zelena a žuta crvenkasta... 

 

P.S. prikazana fotka ima šuma koliko te volja a slikano je usred bijela dana, o fringingu da ne govorim. Fokusirano je tako da se može kropat na 3mpix bez gubitka kvalitete. I još se hvale... Svašta!

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 9:35 (jozef).
15 godina
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Na sadašnjim dimenzijama senzora kamere na smartfonima, i kvalitete 'optike', vjerojatno je i sve preko 8 MP overkill. ;-)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Kao i kod HiFia, mozes imat savrseno pojacalo (elektroniku) sto ti to vrijedi ako su kineski, srot zvucnici. Isto tako Hubble imao savrsenu elektroniku i sve palo u vodu radi male greske u leci. Tu isto tako, mala, srot leca sa ogromnim iskrivljenjem slike. Krajnji rezultat je puno megapixela distorzije. Ali zato jpegi imaju 30+MB
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Više megapiksela na senzoru znači - manji dinamički raspon, manja dubina boje, više šuma... Još kada se uzme u obzir da profesionalni objektivi, koji koštaju preko 5000$ jedva da mogu razlučiti iznad 25mpix, pitanje je čemu? Više nije bolje, pogotove ne ovdje. Da ne zaboravimo ogromne veličine fileova. Baš me zanima ako će imati dovoljno brzi buffer da zapiše te fotke za manje od 5 sekundi :/

Želimo velike senzore sa malo mpixa. Sve preko 10 na mobitelima je overkill!

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 9:59 (Trickortreat).
15 godina
protjeran
offline
Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

50 mpixa se interpolacijom pixela pretvori u kvalitetnijih 12 mpixa,

 
1 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

nikakva interpolacija ne može loših 50mpixa pretvoriti u dobrih 12. od kamo ti ideja da može? O.o

interpolacijom možeš dobiti srednju vrijednost između dva piksela, ne nešto bolje :/

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 10:43 (Trickortreat).
15 godina
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Možda čovjek previše gleda CSI-jeve, gdje ekipa iza nekoliko pixela u par koraka dobiva savršeno čistu i detaljnu sliku. :-D

16 godina
neaktivan
offline
Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Kod nokijinih 41MP se vidio značajan napredak u odnosu na ostale smartphone ali ne zbog rezolucije nego zbog veličine senzora (1/1.2" senzor kod nokie 808 je veći od senzora većine kompaktnih fotoaparata srednjeg segmenta tržišta), i razvoj u tom smijeru (povećavanje samog senzra ne rezolucije) bi mobitele i mogao dovesti bliže SLR-ovima...
Kod ovog oppo-vog uređaja takvo što očito nije u pitanju, ovdje je ta slika u punoj rezoluciji: http://vdisk.weibo.com/share/embedImage?file=u0eBX9PwipVZ, kad ju pogledate u  1:1 veličini očito je da je sama kvaliteta slike niska, količina šuma je relativno visoka a ako se uzme u obzir da u EXIF podacima ove slike stoji ISO 100 kvaliteta slike je jako niska - niža od slika sa nokie 808 ili Lumie 1020 (koje su se čak mogle uspoređivati sa 12MP APS-C kamerama po pitanju razlučivosti detalja, ovo je daleko od toga), toliko o vašim dragim megapixelima...

IRebic
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 11:20 (IRebic).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Trickortreat kaže...

nikakva interpolacija ne može loših 50mpixa pretvoriti u dobrih 12. od kamo ti ideja da može? O.o

interpolacijom možeš dobiti srednju vrijednost između dva piksela, ne nešto bolje :/

u stvari sam se krivo izrazio, mislio sam da se 4 pixela ponasaju kao 1,

interpolacija bi bila dodavanje pixela, mislio sam na nesto suprotno zato sam i napisao da se 50 pixa pretvori u 12

14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Pixeli su fizički odvojeni elementi. Nema načina da se bilo koji broj ponaša kao 1.

Nokija je sve to fino marketinški objasnila, ali to je bilo samo to - marketing. Sada kada je došla raw podrška za Limie, dobri ljudi su i testirali kvalitetu slike njihovih mobitela. I zamisli, kvaliteta je lošija od najjeftinijih digitalaca koji su sposobni spremiti RAW format. Softtwareski su se potrudili iscjediti zadnji foton iz tih datoteka i opet ništa. Moj 9 godina star digitalac opet ima bolji dinamički raspon, dubinu boje i šum.

Kada korisnici počnu shvaćati što je marketing a što je prava inovacija, valjda će i kompanije početi davati kvalitetnije proizvode.

15 godina
protjeran
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Trickortreat kaže...

Pixeli su fizički odvojeni elementi. Nema načina da se bilo koji broj ponaša kao 1.

Nokija je sve to fino marketinški objasnila, ali to je bilo samo to - marketing. Sada kada je došla raw podrška za Limie, dobri ljudi su i testirali kvalitetu slike njihovih mobitela. I zamisli, kvaliteta je lošija od najjeftinijih digitalaca koji su sposobni spremiti RAW format. Softtwareski su se potrudili iscjediti zadnji foton iz tih datoteka i opet ništa. Moj 9 godina star digitalac opet ima bolji dinamički raspon, dubinu boje i šum.

Kada korisnici počnu shvaćati što je marketing a što je prava inovacija, valjda će i kompanije početi davati kvalitetnije proizvode.

koliko god bili losi ali 4 pixela sadrze vise informacija od jednog,

 

ostalo se slazem, ali marketinske agencije mora izmisliti novi feature koji prodaje, a to su megapixeli,

koliko god bili oni nevazni ako prateci hardweraj nije na visini

16 godina
neaktivan
offline
Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

abraham misli na oversampling - opisivanje slike veće rezolucije manjom, kod ovih mobitela možeš smanjit 40MP sliku na na primjer 12MP i pritom ne izgubit gotovo nikakv detalj, što je on htio reći je da se time dobije dosta dobra 12MP slika, to je istina ali sad razmisli malo, zašto ne prave 12MP senzor iste veličine? Tada bi svaki pixel dobio veću površinu na senzoru i kvaliteta slike bi ostala ista (možda bi bilo minimalnih razlika, neprimjetnih točnije), ako si gledao specifikacije na primjer nokie 808 (nju stalno uzmimam za primjer jer više-manje svi znaju o kavkom se uređaju radi...) ona po tvorničkim postavkama radi oversampling na 8MP - slikaje 38MP sliku i sprema je kao 8MP, tada prosjek od (uglavnom) 4 pixela od 38MP čini jedan pixel kod 8MP slike, što samo po sebi govori da je taj senzor mogao biti 8MP i praviti slike gotovo jednake kvalitete, ali nije jer će prosječan korisnik biti uvjeren da pravi bolje slike ovaj od 41MP nego ovaj od 8MP - korisnik misli da je kamera bolja i kupuje ju zbog bolje kvalitete slike što ne mora biti slučaj... 

IRebic
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Trickortreat kaže...

Pixeli su fizički odvojeni elementi. Nema načina da se bilo koji broj ponaša kao 1.

Nokija je sve to fino marketinški objasnila, ali to je bilo samo to - marketing. Sada kada je došla raw podrška za Limie, dobri ljudi su i testirali kvalitetu slike njihovih mobitela. I zamisli, kvaliteta je lošija od najjeftinijih digitalaca koji su sposobni spremiti RAW format. Softtwareski su se potrudili iscjediti zadnji foton iz tih datoteka i opet ništa. Moj 9 godina star digitalac opet ima bolji dinamički raspon, dubinu boje i šum.

Kada korisnici počnu shvaćati što je marketing a što je prava inovacija, valjda će i kompanije početi davati kvalitetnije proizvode.

kako nije inovacija kad je kamera daleko bolja nego na bilo kojem drugom mobitelu

marketing ili ne, svi reviewi govore tako

glupe usporedbe radis, mogu tako reci sto ce mi mobitel ako laptop ima veci ekran

 

druga je stvar sto se nokia uvelike kopira zadnjih par godina

ois, sleeping screen/glance, refocus, kids corner, bezicno punjenje, povezivanje s autom, sad i ovo (tu mozemo ubrojat i htc)

eto samo kad spominjes prave inovacije...

16 godina
neaktivan
offline
Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Još jedna stavka se mora uzeti u obzir koju nitko uopće ne gleda, objektiv pravi sliku a senzor je samo zabilježi, nijedan mobitel do sad nema promijenjiv otvor bledne, tako da je bledna uvijek maksimalno otvorena, što samo po sebi smanjiva kvalitetu slike, pravi mutnije slike i pojavljuje se više svakojakih distorzija koje vrlo laku smanje dinamički raspon slike, kad bi se blenda mogla zatvoriti za 1 ili 2 stopa, slike bi bile bolje, to mobiteli ne mogu ali i najjeftiniji kompaktni fotoaparati mogu, zato Trickortreat-ov 9 godina star digitalac "opet ima bolji dinamički raspon, dubinu boje i šum", profesionalci potroše po 4000$ na fotoaparat (senzor tehnički gledano) ali preko 10000$ na optiku!

IRebic
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
apoteka kaže...
Trickortreat kaže...

Pixeli su fizički odvojeni elementi. Nema načina da se bilo koji broj ponaša kao 1.

Nokija je sve to fino marketinški objasnila, ali to je bilo samo to - marketing. Sada kada je došla raw podrška za Limie, dobri ljudi su i testirali kvalitetu slike njihovih mobitela. I zamisli, kvaliteta je lošija od najjeftinijih digitalaca koji su sposobni spremiti RAW format. Softtwareski su se potrudili iscjediti zadnji foton iz tih datoteka i opet ništa. Moj 9 godina star digitalac opet ima bolji dinamički raspon, dubinu boje i šum.

Kada korisnici počnu shvaćati što je marketing a što je prava inovacija, valjda će i kompanije početi davati kvalitetnije proizvode.

kako nije inovacija kad je kamera daleko bolja nego na bilo kojem drugom mobitelu

marketing ili ne, svi reviewi govore tako

glupe usporedbe radis, mogu tako reci sto ce mi mobitel ako laptop ima veci ekran

 

druga je stvar sto se nokia uvelike kopira zadnjih par godina

ois, sleeping screen/glance, refocus, kids corner, bezicno punjenje, povezivanje s autom, sad i ovo (tu mozemo ubrojat i htc)

eto samo kad spominjes prave inovacije...

 

Pa nije inovacija, daj matematike malo. Jedino što je bitnije bolje je da je senzor čisto fizički puno veći od ostalih mobilnih telefona. Iako je na njemu 40ak Mpixa, sam pojedini pixel je veći od konkurenata. I to je jedina stvar koja ga spašava! Ponavljam, najjeftiniji kompaktni fotić daje bolju sliku od nokie 808. 

I usporedba nije glupa jer primarna karakteristika koja je navedena za te nokijine uređaje i koja je digla najviše prašine upravo njena kamera. Isto ko i u ovom 50MP modelu u članku! Nigdje ne piše OPPO IMA 5" EKRAN!

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 13:30 (Trickortreat).
14 godina
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Trickortreat kaže...

 

Ponavljam, najjeftiniji kompaktni fotić daje bolju sliku od nokie 808. 

Previše ideš u krajnost, da ne kažem da trolaš. To da ima fotoaparata koji su pristupačni a da daju bolju sliku svakako stoji ali najjeftiniji...

Swedish latin super funk.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
IRebic kaže...

abraham misli na oversampling - opisivanje slike veće rezolucije manjom, kod ovih mobitela možeš smanjit 40MP sliku na na primjer 12MP i pritom ne izgubit gotovo nikakv detalj, što je on htio reći je da se time dobije dosta dobra 12MP slika, to je istina ali sad razmisli malo, zašto ne prave 12MP senzor iste veličine? Tada bi svaki pixel dobio veću površinu na senzoru i kvaliteta slike bi ostala ista (možda bi bilo minimalnih razlika, neprimjetnih točnije), ako si gledao specifikacije na primjer nokie 808 (nju stalno uzmimam za primjer jer više-manje svi znaju o kavkom se uređaju radi...) ona po tvorničkim postavkama radi oversampling na 8MP - slikaje 38MP sliku i sprema je kao 8MP, tada prosjek od (uglavnom) 4 pixela od 38MP čini jedan pixel kod 8MP slike, što samo po sebi govori da je taj senzor mogao biti 8MP i praviti slike gotovo jednake kvalitete, ali nije jer će prosječan korisnik biti uvjeren da pravi bolje slike ovaj od 41MP nego ovaj od 8MP - korisnik misli da je kamera bolja i kupuje ju zbog bolje kvalitete slike što ne mora biti slučaj... 

 

Prvi dio si dobro rekao - dobiješ jednaku kvalitetu slike kada imaš 40mp i 12mp. Ali ništa bolju. Lošiju od istog senzora kada bi na njemu bilo "samo" 12MP.

 

Evo primjera - imaš ta 4 susjedna piksela i svaki ima kvalitetu slike 1. Sampliranjem ne možeš nikako dobiti kvalitetu slike 4. Dobiti ćeš srednju vrijednost od 4 jedinice. Svaki piksel će imati svoj omjer signal/šum koji je određen veličinom samog piksela. Ne postoji algoritam koji će izdvojiti korisnu informaciju iz svakog piksela i zaboraviti na taj šum. Zapravo postoji, ali će degradirati ostale parametre i opet ko da ništa nije napravio :S

 

Fizički manji sezori sa manje mpixa su dokazano bolji od ovog u nokiji 808.

 

Znam da se ne može uspoređivati, ali evo jedan detalj - Nikon je upravo predstavio svoj flagship fotoaparat koji košta negdje 40.000kn. Uređaj koji ima senzor fizički 20ak puta veći od ovog Oppa. Na njemu je "samo" 16 megapiksela. Nikon ima i iskustva i znanja i mogućnosti da plasira najnaprednije senzore na tržište. Ipak, u fotografiji je oko 100ak godina. I opet se ne zamara "oversampliranjem" i sličnim marketniškim glupostima. Da postoji ikakva prednost u sampliranju više piksela on bi to i napravio odavno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 13:29 (Trickortreat).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
sirka666 kaže...
Trickortreat kaže...

 

Ponavljam, najjeftiniji kompaktni fotić daje bolju sliku od nokie 808. 

Previše ideš u krajnost, da ne kažem da trolaš. To da ima fotoaparata koji su pristupačni a da daju bolju sliku svakako stoji ali najjeftiniji...

 

Najjeftiniji! nije nikakav trolling. Definitivno najjeftiniji. Ne mislim na plastikaner kineske uređaje, nego fotiće koji imaju mogućnost snimanja RAW datoteka. tj uređaji od 1000kn na gore...

Jeftinije ni ne razmatram ko fotoaparate, od njih ionako moj Sony k750 daje bolje rezultate...

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 13:25 (Trickortreat).
16 godina
neaktivan
offline
Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Definitivno se slažem s ovim povrh, megapixelaši uzmite u obzir da Nikonov flagship ima 16MP(D4s) a Canonov 18MP(EOS 1D-X), da rezolucija igra toliku ulogu aparti tog ranga bi sigurno imali veću, nadalje Nikon ima modele D800 i D800E sa 36MP senzorima ali njihov flagship ima "samo" 16MP, zapitajte se zašto...

IRebic
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 13:34 (IRebic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP

Najbitnija stvar je leca koja mora "linearno", tj bez deformacija smanjit sliku i fokusirati ju na chip. Male lece kao na mobitelima jednostavno imaju preveliku zakrivljenost koja vodi deformaciji slike. Lako se vidi ako pokusate slikati neki kvadrat tako da zauzme cijeli ekran. Radi toga fotkici imaju nekoliko leca sa manjom zakrivljenoscu. Uz sve to, staklo "tece" pa zato svi profi uredjaji imaju Zeiss koji ima staklo staro 50 i vise godina. Ovo "tece" znaci da je "mekano" i da se vremenom iskrivi sto uzrokuje dodatne deformacije. Jedan tesko profi objektiv kosta 10000 eur i vise.

Sto se tice chipa, tj senzora, danas se koriste CMOS senzori umjesto CCDa. Radi se o tranzistorima koji nisu zasticeni od svijetla, nesto kao foto diode (tranzistori). Blenda se postize elektronski, promjenom vremena expozicije, tj vremenom koliko dugo tece struja kroz tranzistor. I tu imamo dodatnu razliku izmedju opticke blende (smanjenja kolicine svijetla kroz objektiv) i elektronske. Kod elektronske blende problem je sum koji postoji kod sve elektronike i postaje dominantan.

 

Dodatno problemi nastaju kod nacina kako se slika iz optickog dijela prebaciju u memoriju. Skupi senzori inteno imaju memoriju u koju se prebaci cijela slika odjedanput, pa se poslije polagano iscitava. Kod jeftinih, pretpostavljam ovih sa ludim rezolucijama, prebacuje se red po red, pa tako donji redovi imaju dulje vrijeme expozicije (ili povecani sum radi gubitka naboja).

 

Trece, opticki senzori nisu RGB (CMIK ili sto vec) vec su razne kombinacije boja i velicine svake tocke. Jedna kombinacija, tj filter, naziva se Bayer koji ima duplo manje crvenih tocka od plavih i zelenih. I sto kod takvog senzora znaci 50 mpix? Imamo 50 plavih, 50 zelenih i 25 crvenih. Kolko je to pixela?

Kako iz takve deformirane slike izvuci korisnu info?

Rad toga prave kamere imaju 3 CCDa (opticka senzora) jer je to jedini nacin za dobit vrijernu sliku. Sve ostalo je aproximacija.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
abraham kaže...

...koliko god bili losi ali 4 pixela sadrze vise informacija od jednog...

 

 

Sorry, ali, iz ove izjave je očito da baš i ne razumiješ problematiku.

 

Bolji je jedan piksel sa točnom informacijom, nego 16 piksela sa netočnom (iskrivljenom) informacijom.

 

Nema toga algoritma koji iz 4, 8, 16... različitih poluinfromacija može dati jednu točnu informaciju. Problem je u tome (kao što su kolege forumaši već objasnili) što senzor određene veličine može biti podjeljen samo na određeni broj pixela (koji je uvjetovan tehnologijom izrade senzora,kao i kvalitetom objektiva) da bi dao upotrebljivu sliku. Povećanje rezolucije iznad optimalne veličine možda daje marketinšku prednost, ali u stvarnosti se sa istim senzorom postiže lošija kvaliteta slike, prije svega više šuma, a sa takvim pikselima, bez obzira na količinu, ne možeš ni u kom slučaju dobiti isti rezultat kao sa pikselima optimalne veličine.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Trickortreat kaže...
sirka666 kaže...
Trickortreat kaže...

 

Ponavljam, najjeftiniji kompaktni fotić daje bolju sliku od nokie 808. 

Previše ideš u krajnost, da ne kažem da trolaš. To da ima fotoaparata koji su pristupačni a da daju bolju sliku svakako stoji ali najjeftiniji...

 

Najjeftiniji! nije nikakav trolling. Definitivno najjeftiniji. Ne mislim na plastikaner kineske uređaje, nego fotiće koji imaju mogućnost snimanja RAW datoteka. tj uređaji od 1000kn na gore...

Jeftinije ni ne razmatram ko fotoaparate, od njih ionako moj Sony k750 daje bolje rezultate...

neznam koji fotic od 1000 ima raw, barem ne oni koje sam ja imao

opet usporedujes fotoaparate s mobitelima. svaka se stavka na mobitelu moze nac u boljem izdanju u drukcijim uredajima

al to nije bit. bit je da u malom izdanju imas karakteristike nekoliko uredaja u solidnoj izvedbi

na to i cilja marketing. ne kazu bolji smo od dslr-a, nego kazu prihvatljiva smo alternativa

14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
apoteka kaže...
Trickortreat kaže...
sirka666 kaže...
Trickortreat kaže...

 

Ponavljam, najjeftiniji kompaktni fotić daje bolju sliku od nokie 808. 

Previše ideš u krajnost, da ne kažem da trolaš. To da ima fotoaparata koji su pristupačni a da daju bolju sliku svakako stoji ali najjeftiniji...

 

Najjeftiniji! nije nikakav trolling. Definitivno najjeftiniji. Ne mislim na plastikaner kineske uređaje, nego fotiće koji imaju mogućnost snimanja RAW datoteka. tj uređaji od 1000kn na gore...

Jeftinije ni ne razmatram ko fotoaparate, od njih ionako moj Sony k750 daje bolje rezultate...

neznam koji fotic od 1000 ima raw, barem ne oni koje sam ja imao

opet usporedujes fotoaparate s mobitelima. svaka se stavka na mobitelu moze nac u boljem izdanju u drukcijim uredajima

al to nije bit. bit je da u malom izdanju imas karakteristike nekoliko uredaja u solidnoj izvedbi

na to i cilja marketing. ne kazu bolji smo od dslr-a, nego kazu prihvatljiva smo alternativa

Pa s čime da ih uspoređujem onda? Ne mogu ih uspoređivati s ničim drugim osim uređaja koje pokušavaju imitirati.

Ima ima, F770EXR npr kod nas dođe oko 950kn, a ima ih i jeftinijih.

Da nije bit u tome, kao što sam rekao - dajem samo usporedbe. Ono što bih htio da se napravi kvalitetna kombinacija mobitela/fotoaparata. Sa senzorom velikih dimenzija i malo mpixa. A ne da neuke mase uzdišu "OOOO MILIJARDU MPIXA, TO MORA DA JE DOBRO!"

13 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
pa sta ima veze koliko ima mp, ako je slika dobra.
uz suradnju hardwera i softwera postigli su da je 5/8mp slika koja se dobije daleko bolja od ostalih mobitela.
fotica naravno da ima boljih, al oni jeftiniji sigurno ne daju bolju sliku, ima strucnih testova koliko oces.
i na kraju ne smiju se zaboravit i ostale prednosti smartfona koje kompenziraju nesto losiju sliku/video.
ja isto preferiram fotic kad putujem npr al za svakodnevne situacije dobro je znati da mobitel nece razocarati
15 godina
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Drazen kaže...

 

Trece, opticki senzori nisu RGB (CMIK ili sto vec) vec su razne kombinacije boja i velicine svake tocke. Jedna kombinacija, tj filter, naziva se Bayer koji ima duplo manje crvenih tocka od plavih i zelenih. I sto kod takvog senzora znaci 50 mpix? Imamo 50 plavih, 50 zelenih i 25 crvenih. Kolko je to pixela?

Kako iz takve deformirane slike izvuci korisnu info?

Rad toga prave kamere imaju 3 CCDa (opticka senzora) jer je to jedini nacin za dobit vrijernu sliku. Sve ostalo je aproximacija.

 

Mala dopuna, optički senzori koji koriste Bayer filter zovu se RGBG, RGGB, GRGB (ili kako već hoćeš) , (i ispravka) dakle ima duplo više zelenih nego crvenih i plavih senzora, tj. odnos je 2G:1R:1B za pojedini piksel. Uzrok nesrazmjerno većem broju senzora zelene boje leži u biologiji oka, jer je na zelenu boju oko daleko osjetljivije nego na ostale (pa je potrebna i točnija informacija o toj boji). 

 

Nije mi jasno zašto si napisao da je 'takva deformirana slika' jer Bayerov sistem (uz poneku modifikaciju) koristi većina proizvođača kamera, i od takve 'deformirane' slike se sa 'demosaicing' algoritmom bez problema dobije sasvim pristojna fotografija. 

 

BTW, kakva je to 'prava kamera' sa 3 CCD senzora? Može neki primjer?!

14 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
apoteka kaže...
pa sta ima veze koliko ima mp, ako je slika dobra.
uz suradnju hardwera i softwera postigli su da je 5/8mp slika koja se dobije daleko bolja od ostalih mobitela.
fotica naravno da ima boljih, al oni jeftiniji sigurno ne daju bolju sliku, ima strucnih testova koliko oces.
i na kraju ne smiju se zaboravit i ostale prednosti smartfona koje kompenziraju nesto losiju sliku/video.
ja isto preferiram fotic kad putujem npr al za svakodnevne situacije dobro je znati da mobitel nece razocarati

 

Nisi razumio moju poantu. Ne govorim ja ovdje klonite se mobitela i kupite fotic. Ovo sto pisem je recim apel prema proizvdacima tih mobitela da ne trpaju megapixele i naprave uredaj koji ce koristiti dobro kako laicima, tako i nama sa vecim zahtjevima. I da ima veze koliko megapiksela ima. Procitaj gornje postove da se ne ponavljam, ali da rezimiram - cim vise ima megapiksela na senzoru, tim je pojedini pixel manji, cim je manji, slika je losije kvalitete. I nema tog magicnog softvera koji ce omoguciti drugacije. Sve su to davno poznati zakoni fizike. To je isto kao da kazes da postoji software koji nam omogucava putovanje brzinom vece od svjetlosti. Nema, ne postoji... Da, slika kod nokie 808 je bolja nego kod bilo kojeg drugog mobitela, ali to je cisto zbog fizicke velicine senzora, a ne broja megapixela. Sto se tice strucnih testova, fotic koji sam naveo ima bolju sliku od bilo kojeg mobitela. Potvrdili testovi ;) Uglavnom, cim prije prestane ta suluda manija oko megapiksela i cim vise korisnika shvati da je trpanje megapixela losa stvar, tim ce prije i proizvodaci poceti poboljsavati parametre koji su zapravo bitni (sum, dinamicki raspon i dubina boje), a koji pate zbog tih glupih megapiksela. Sjecas se GHz borbe kod procesora. Well, ovo ti je skroz ista stvar... Kupci ne nasjedajte na marketing!
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 16:27 (Trickortreat).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Oppo ima uređaj s kamerom od 50 MP
Trickortreat kaže...

 

Nisi razumio moju poantu. Ne govorim ja ovdje klonite se mobitela i kupite fotic. Ovo sto pisem je recim apel prema proizvdacima tih mobitela da ne trpaju megapixele i naprave uredaj koji ce koristiti dobro kako laicima, tako i nama sa vecim zahtjevima. I da ima veze koliko megapiksela ima. Procitaj gornje postove da se ne ponavljam, ali da rezimiram - cim vise ima megapiksela na senzoru, tim je pojedini pixel manji, cim je manji, slika je losije kvalitete. I nema tog magicnog softvera koji ce omoguciti drugacije. Sve su to davno poznati zakoni fizike. To je isto kao da kazes da postoji software koji nam omogucava putovanje brzinom vece od svjetlosti. Nema, ne postoji... Da, slika kod nokie 808 je bolja nego kod bilo kojeg drugog mobitela, ali to je cisto zbog fizicke velicine senzora, a ne broja megapixela. Sto se tice strucnih testova, fotic koji sam naveo ima bolju sliku od bilo kojeg mobitela. Potvrdili testovi ;) Uglavnom, cim prije prestane ta suluda manija oko megapiksela i cim vise korisnika shvati da je trpanje megapixela losa stvar, tim ce prije i proizvodaci poceti poboljsavati parametre koji su zapravo bitni (sum, dinamicki raspon i dubina boje), a koji pate zbog tih glupih megapiksela. Sjecas se GHz borbe kod procesora. Well, ovo ti je skroz ista stvar... Kupci ne nasjedajte na marketing!

Koji testovi, daj link

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice