Hrvati opet žrtve ransomwarea

poruka: 101
|
čitano: 35.212
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvati opet žrtve ransomwarea".
12 godina
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

Educiranje zaposlenika je sizifov posao. čak i ako ih nečemu i uspiješ naučiti, moraš stvar ponoviti kada odu, a netko drugi dođe. Ja sam u firmi morao koordinirati manualno testiranje proizvoda od strane 10ak zaposlenika jer je alat bio u izradi, a rokovi su stiskali. Sve sam tako organizirao da bi i čimpanza mogla obaviti zadatak: stisni gumb, ako je radnja uspješno obavljena obojaj čeliju u excelu u zeleno, ako radnja ne prođe obojaj u crveno, ponovi sve 10 puta. Lakse bi mi bilo da sam sve sam radio ili stvarno unajmio čimpanze.

 

Stavljati povjerenje u ljude nije inteligentni pristup rješavanju problema. Kako je Friday rekao, kada nešto zaje*b, lupi po džepu i neće više nikada. Osnovna informatička pismenost se mora imati.

 

Što se tiće backupa, ja nemam povjerenja u oblačne servise, ali za maximalnu sigurnost su jedini izbor kao tercijarni backup (enkriptiran lokalno naravno). Sekundarni bi bio cold storage, a primarni NAS. Jedini problem je što sve to košta i to ne baš malo.

Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

placam 100 milijuna eura onome tko educira babe koje rade po uredima, i koje ja pokusavam educirati sto je lijeva tipka misa, a sto desna... a da ne pricamo o tome na sto bi trebali kliknuti a na sto ne..

to je ravno mogucnosti da se ja sada teleportiram na mars.

pa ti educiraj, trosi vrijeme i novce, da bi se drugi dan pojavila potpuno nova opasnost koja nije ni slicna nicemu do sada (dobro dosli u IT svijet), pa vidi sto imas od edukacije, jer usput jedan dio njih sjedi na usima, jedan dio uopce ne zanima o cemu se radi jer ce to netko rijesiti (IT guy), a jedan dio ce se praviti da je sve shvatio i opet napraviti neku glupost po svom..

ovo govorim iz vlastitog iskustva

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2015 20:20 (digitall).
Moj PC  
24 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

A mozel ista pomoci deep freeze i slicni programi.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Firef0X kaže...

A mozel ista pomoci deep freeze i slicni programi.

 -ne. (kriptiranje podataka nema veze sa stanjem OSa, aplikacija.. to je netaknuto, pa čak ni antivirus nije potreban jer se crypt sam ukloni.. time otežava dekripciju).

 

= backup je stvar podataka, ne OS-appsa..

image (restore i sl) OSa nema veze ali može poslužiti.

 

backup je nužan proporcionalno važnosti podataka. (sve ostalo je nevažno, nadoknadivo).

ne gledati samo ovaj slučaj, ransom-crypt.. nego bilo koji problem, npr kvar diska. Tad onaj tko ima odgovarajući backup ima rješenje.. edukacija s tim nema veze (osim ako se misli na edukaciju za sysadmina).

 

kao i malo MUPovizma.. npr u njihovoj poruci urbietorbi.. kažu, ne klikati exe i sl. (to je za virus..) a u daljnjem textu je primjer afričkog pisma, gdje nas osoba traži novac.. to nije virus, nema veze jedno s drugim. Educirati MUP i novinare? Možda..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2015 20:26 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
ihush kaže...

 + to nije edukacija. Edukacija u ovom kontekstu je npr upozorenje policije da ne otvaraju takav mail (to je cinično-smiješno, pa i glupo), i da ne pokreću exe... kojeg ni nema potrebe pokretati nego se o tome brine automatika, tj to je virus, kad bi virus ovisio o tome da ga juzer pokrene brzo bi zamro.

Neki dan je frajer pokupio milion za rupu u browseru (neimenovanog OSa-browsera, nije Win-ie) koja dozvoljava upravo preuzimanje kontrole.. kad će fix? Edukacija .. možda, kad bi educirali juzera kako isprogramirati sigurnu platformu od nule.. (OS, browser) :)

 

Edukacija s tim nema veze, antivirus nije obavio posao, ISP, policija.. korisnik je samo korisnik.

Blokiranje nekih stranica (npr TPB) nije edukacija. Tako ni surfanje tj blokiranje nebi bilo edukacija (nit je to fix, bilo bi prelako..).

Upravo o tome i govorim. Da su prošli ne znam kakvu edukaciju, ne bi pomoglo jer kad to tako gledamo, korisnik nije kriv za drive-by dl. Krivo si me skužio ;)

 

Ali edukacija o prednostima adblocka (koji ne možemo pustiti kroz WSUS ili neki drugi automatizirani deploay, jer da možemo, imali bi na svih 150+ PCja) bi dobro došla . Možda kad budemo upgradeali PCjeve pa se napravi sys image sa svime, uključujuć i adblocker. Prošli admini se nisu toga sjetili.

 

BTW, molim mudrijaša sa TDom da mi objasni kako da pokrenem VS na linuxu, jer izgleda da se ne slaže sa iznesenim činjenicama. Ili možda sugerira da prijeđemo na linux kao development platformu, što je u najmanju ruku smiješno u ovoj mojoj branši

 

Da nebi bilo "niste ni probali", jesmo. Naletjeli smo na "problemčić" kada smo par glavnih vendora i OEMa pitali za source od njihovih komponenti. Promijeniti vendore? Bolje da onda zatvorimo firmu jer bi transfer hardvera i softvera na nove vendore i IS trajalo jedno pola godine u najoptimističnijem slučaju. Realno, 3+ godine dok sve "ispeglamo" na trenutnu razinu podrške i kvalitete. Linux nije rješenje za sve i najgluplji komentar koji netko može dati je "linux nema problema sa xy rupom". Da, ali ima problema sa svim drugim što ti padne na pamet.

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
10 godina
odjavljen
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

Ja već dugo surfam svagdje po internetu i nikad nisam pokupio nijedan file coder. Ne koristim antiexploite,backup je mjesečni (cio OS+fajlovi),adblock je na browserima i CIS +MCS je štit. Laptop se pregleda mjesečno i nema infekcije. Restore nikad ne radim osim kada nešto veliko instaliram (VS 2015) pa vratim OS da skratim vrijeme.

Ne znam ja ništa....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea

Nije problem u prosjecnom korisniku ovog foruma nego prosjecnom znaju zaposlenika u raznim firmama gdje su racunala osnovni alat, a to je gotovo svuda :)

8 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
mislav_01 kaže...
Što smo trebali napraviti drugacije? 

 Pa, bezobrazno je kažnjavati ljude jer ne znaju. Ne moraju ni znati ako ih se ne educira - nisu o tome učili u školi, a vjerojatno im računalna sigurnost nije osobni interes.

Znaš kako kažu za internet – muškarci su muškarci, žene su također muškarci, a klinci su tajni agenti. – Lastan, travanj 2010.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Arendelle kaže...
mislav_01 kaže...
Što smo trebali napraviti drugacije? 

 Pa, bezobrazno je kažnjavati ljude jer ne znaju. Ne moraju ni znati ako ih se ne educira - nisu o tome učili u školi, a vjerojatno im računalna sigurnost nije osobni interes.

 

Odgovori na pitanje molim te jer nisam iskreno dobio dojam da je samo kaznjavanje bio dio Fridayovog posta s kojim se ne slažeš.

 

BTW neznanje nije izgovor za ništa pogotovo ako su ljudi upozoreni. Pogotovo kada se radi o ovako ozbiljnim stvarima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2015 22:55 (mislav_01).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
mislav_01 kaže...

 Odgovori na pitanje molim te jer nisam iskreno dobio dojam da je samo kaznjavanje bio dio Fridayovog posta s kojim se ne slažeš.

 

BTW neznanje nije izgovor za ništa pogotovo ako su ljudi upozoreni. Pogotovo kada se radi o ovako ozbiljnim stvarima.

 Uglavnom se ne slažem ni s jednim dijelom koji govori o tome da je bolje rješavati problem kad nastane. Baš zato što to jesu vrlo ozbiljne stvari, treba pokušati spriječiti problem (to ne (!) znači da ne treba često raditi sigurnosne kopije, dapače) edukacijom radništva. Radništvo jednostavno ne može znati prepoznati opasnost bez valjane edukacije. Valjana edukacija nije šefov ulazak u ured i dvominutno predavanje o tome da se u tvrtki odsad više pazi na sigurnosni aspekt. Neznanje nikad nije bilo valjani izgovor, ali svi su u gubitku ako ono ipak vlada - a bez edukacije sigurno vlada. Umjesto kažnjavanja onih koji ne znaju, treba se potruditi da nauče, a ako sagriješe i nakon edukacije, lupanje po džepu sasvim je normalan korak. Ove tiranske vode samo lošoj atmosferi i većem strahu koji će se vjerojatno manifestirati na neželjeni način.

Znaš kako kažu za internet – muškarci su muškarci, žene su također muškarci, a klinci su tajni agenti. – Lastan, travanj 2010.
12 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Arendelle kaže...
mislav_01 kaže...

 Odgovori na pitanje molim te jer nisam iskreno dobio dojam da je samo kaznjavanje bio dio Fridayovog posta s kojim se ne slažeš.

 

BTW neznanje nije izgovor za ništa pogotovo ako su ljudi upozoreni. Pogotovo kada se radi o ovako ozbiljnim stvarima.

 Uglavnom se ne slažem ni s jednim dijelom koji govori o tome da je bolje rješavati problem kad nastane. Baš zato što to jesu vrlo ozbiljne stvari, treba pokušati spriječiti problem (to ne (!) znači da ne treba često raditi sigurnosne kopije, dapače) edukacijom radništva. Radništvo jednostavno ne može znati prepoznati opasnost bez valjane edukacije. Valjana edukacija nije šefov ulazak u ured i dvominutno predavanje o tome da se u tvrtki odsad više pazi na sigurnosni aspekt. Neznanje nikad nije bilo valjani izgovor, ali svi su u gubitku ako ono ipak vlada - a bez edukacije sigurno vlada. Umjesto kažnjavanja onih koji ne znaju, treba se potruditi da nauče, a ako sagriješe i nakon edukacije, lupanje po džepu sasvim je normalan korak. Ove tiranske vode samo lošoj atmosferi i većem strahu koji će se vjerojatno manifestirati na neželjeni način.

Kao sto je receno, stvari u bransi racunalne sigurnosti su toliko dinamicne da bi se trosili pusti sati "edukacije" stefica i kompanije, a sutra se sve okrene naglavacke. Samo minimalna edukacija tu ima smisla - 2 sata ukupno za sve zaposlenike max. Koliko god vremena da se ulozi u edukaciju, zaposlenici ce uvijek ostati najslabija karika, sto znaci da se bilo koja firma koja se ne smatra ridikulom mora pouzdati u druge mehanizme.

16 godina
neaktivan
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

Zar admin nije dovoljno educiran? Ionako on jedini ima prava instaliranja i pokretanja nepoznatih aplikacija.

There is no job like cron job!
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
hrvooje kaže...

Zar admin nije dovoljno educiran? Ionako on jedini ima prava instaliranja i pokretanja nepoznatih aplikacija.

 Malware se nemora instalirati, a uostalom postoje i oni koji koriste process hollowing tehnike kako bi svoj code preko exploita iz browsera/plugina kopirali u neki proces od Windowsa i tamo ga izvrsili, tako da izbjegne detekciju, a i posto su tehnicki gledano samo poznati procesi pokrenuti mogu se zaobici mnoga sigurnosna rjesenja. (zato se mora zaustaviti sam exploit)

 

Moze se u potpunosti izvrsavati u memoriji bez da ostavi file na disku (ima i ovdje lijepo objasnjeno te video demonstracija) ili se ugnijezditi u registry i od tamo izvrsavati skripte direktno u memoriji.

 

Zeznuta je ta nova generacija malwarea, nemoras nista kliknuti, a moze ti napraviti kaos ako nisi zasticen preventivno - zastita od exploita (bilo kroz anti-exploit program ili blokiranjem reklama kroz koje se najcesce sire, ali mogu i direktno preko javascripta ako je hakirana stranica) i redovito pravljenje backupa.

01101110 01101010 01101111 01101110 01101010 01101001
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2015 2:42 (njonji).
16 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Arendelle kaže...
Friday kaže...

 Ne, došli smo do točke gdje ti više nemaš argumenata pa držiš da rasprava više nije argumentirana. Ja ti kažem kako to (uspješno) funkcionira u stvarnom svijetu u firmama gdje se koristi mozak i gdje ljudi ne plaču zbog ovakvih stvari jer se smatraju tek manjom eskapadom i ne narušavaju funkcioniranje sustava kao takvog.

 Pa da, sve sam argumente već izrekla, a sve je dalje mlaćenje prazne slame.

 Nebih se složio. Čitam tu ljude sa konkretnim rješenjima, objašnjenjem problema i razumijevanjem načina rada novih napada - dakle eto upravo se educiram. 
Čini mi se da ti, koja o tome trubiš upravo radiš suprotno. Smiri ego i čitaj što oni koji žive od toga znaju i pišu.
Mlaćenje populističke prazne slame je upravo to nekonkretno i neupućeno dociranje mantre "edukacija".

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Firef0X kaže...

A mozel ista pomoci deep freeze i slicni programi.

 

Mislim da takvi (virtualizacijski programi) uredno stite protiv svih malware-a, samo je pitanje da li stite sve particije ili samo osnovnu C: (npr. ToolWiz Time Freeze).

Osobno koristim Shadow Defender i s njim nema zime  .

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Nije valjda i na bugu došlo vrijeme da se onima koji se razumiju u problematiku govori da nemaju argumenata... Inače, dečki (i cure) hvala vam što ste objasnili zašto je backup bitan. Za sada su to samo projekti za faks, ali bolje spriječiti nego liječiti. (I educirali ste me da je najbolja zaštita backup)
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Backup je super no valja znati da se on neradi nakon svake promjene vec periodicno sto znaci gubitak podataka od zadnjeg backupa do trenutka crasha.

Ja koristim dropbox kao sekundarni backup jer ima opciju prethodnih verzija datoteke , tako da je lak povrat zarazenih dokumenata koji su se inficirali i sinhronizirali sa cloudom. No zakon zabranjuje neke sluzbene dokumente drzati u cloudu jer su tako dostupni drugim vladama.

Time frezeri i sandboxi su isto ok no znaju biti gnjavaza jer ih svako malo moras editirati da bi se svakodnevno azurirali : os, chrome , plugini , antivirus , office , anti exploit , drajveri , kodeci , cloud skladista , i gomila pratecih aplikacija instaliranih na konkretni pc.
 
3 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
djigibao kaže...
...dobro napravljen Ransomware brise i restore tocke...

 Why Everyone Should disable VSSAdmin.exe Now!

 

http://www.bleepingcomputer.com/news/security/why-everyone-should-disable-vssadmin-exe-now/

 

 

As vssadmin.exe is not a tool that is routinely used by an administrator, it is strongly suggested that it be disabled it by renaming it. Then if a ransomware tries to utilize the program to delete your shadow volume snapshots, it will fail and you will be able to use them to recover your files. Will this be 100% effective against all ransomware infections? No,but it will help against a good amount of them.

15 godina
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

Zanima me da li postoji opasnost da se računalo zarazi (bilo ransomwareom ili drugim malwareom) putem kućne mreže?

Imam nekoliko računala u kući i ne mogu garantirati da npr. moj mali nećak neće nešto pokupiti na svoj PC. Da li se putem mreže mogu na taj način zaključati/zaraziti i ostala računala u mreži bez obzira na npr. firewall i aktivnu antivirusnu zaštitu?

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
overhaul kaže...

 Nebih se složio. Čitam tu ljude sa konkretnim rješenjima, objašnjenjem problema i razumijevanjem načina rada novih napada - dakle eto upravo se educiram. 
Čini mi se da ti, koja o tome trubiš upravo radiš suprotno. Smiri ego i čitaj što oni koji žive od toga znaju i pišu.
Mlaćenje populističke prazne slame je upravo to nekonkretno i neupućeno dociranje mantre "edukacija".

I ona i drugi su u pravu. Problem sa ovakvim malwareom jest taj što ne postoji single point of entry za njih, dakle, nije samo 'ne otvaraj mail na čudnom hrvatskom i ne pokreći exe datoteke iz maila', nego je i 'ne surfaj po stranicama slobodne a pogotovo ne ako se vrte oglasi od tog-i-tog providera oglasa'. Edukacija korisnika je jako bitna, no to ne znači da sad admin mora sjesti sa svakim korisnikom i sa svakim proći polusatnu edukaciju o opasnostima sa interneta; može se napisati i 'učilica' koja te stvari pojašnjava, što podrazumijeva da admin nije osoba bez komunikativnih vještina (IYKWIM), nego da je osoba koja se zna i usmeno i pismeno izražavati, i kojoj nije problem tako nešto napraviti a da ne napravi dramu oko toga kako 'to nije njegov posao'.

S druge strane, odgovornost poslodavca jest da ne zapošljava budale, te da osigura sredstva za sustav za backup ako su mu podaci bitni. Odgovornost admina jest da taj sustav osmisli i implementira u skladu za potrebama tvrtke u kojoj radi. Nekad je i mjesečni backup na vanjski USB disk dovoljan, a nekad je potreban kontinuirani backup svakih 15 minuta, sa mogučnošću dohvaćanja izmjena od prije šest mjeseci. Odgovornost te dvije osobe jest na tome da osiguraju da djelatnici razumiju opasnosti, POGOTOVO ako se radi o onima koji za svoj posao najčešće nemaju nikakvo tehničko znanje, jer im je nepotrebno, ali zato rade čuda u dizajnu, video montaži, unosu podataka u računovodstvene programe i slično. Za programere nema isprike :)

Najlakše je biti uspješan poduzetnik koji ne ulaže u edukaciju svojih djelatnika, a koliko vidim, u ovom threadu se preferira takav modus operandi, jer bi računovođa, osim praćenja svih mogućih izmjena zakona koji su mu važni za posao, morao valjda pratiti i kojim vektorima se širi infekcija ransomwarea... budalaština. Edukacija je potrebna pogotovo u slučaju kad se pojavi nešto novo sa čime se korisnici nisu do sada susretali.

Samo vraćanje podataka iz backupa nije rješenje dok se ne otkrije vektor upada i ne educira se korisnika što se desilo te kako to može izbjeći. Nisu korisnici zlonamjerni, no kao što rekoh, nisu niti svi oni informatičari. Poznajem osobu koja je vrhunski stručnjak u radu u Excelu, revizor je po struci i to joj je osnovni radni alat na terenu, no na web stranice i dalje ide tako da upiše 'yahoo' u google i klikne na link. Svojoj firmi donosi puno novaca. Volio bih vidjeti osobu koja bi nju oplela po džepu ako bi popila neki takav malware i podaci bi joj bili enkriptirani.

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
15 godina
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

Pošto tu ima stručnjaka imam pra pitanja:

 

Dali AD tj prava na mrežnom disku zaustavljaju kriptiranje?

 

Mapirani diskovi će vjerojatno stradati,  no dali se širi na nemapirane ali dostupne?

 

Dali se proces automatski širi na druga računala u mreži ili samo inficirano računalo kriptira sve što može?

 

Kako izgleda proces zaraze? Prvi simptomi kod zaraženog PC-a? Kako prepoznati?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2015 11:45 (plavi08).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Micek kaže...

Zanima me da li postoji opasnost da se računalo zarazi (bilo ransomwareom ili drugim malwareom) putem kućne mreže?

Imam nekoliko računala u kući i ne mogu garantirati da npr. moj mali nećak neće nešto pokupiti na svoj PC. Da li se putem mreže mogu na taj način zaključati/zaraziti i ostala računala u mreži bez obzira na npr. firewall i aktivnu antivirusnu zaštitu?

 

Mislim da moze

 

plavi08 kaže...

Pošto tu ima stručnjaka imam pra pitanja:

 

Dali AD tj prava na mrežnom disku zaustavljaju kriptiranje?

 

Mapirani diskovi će vjerojatno stradati,  no dali se širi na nemapirane ali dostupne?

 

Dali se proces automatski širi na druga računala u mreži ili samo inficirano računalo kriptira sve što može?

 

Kako izgleda proces zaraze? Prvi simptomi kod zaraženog PC-a? Kako prepoznati?

 

 

Sifriraju se sve dostupne datoteke.

Prepoznaje se po tome da vise ne mozes otvorit tu datoteku i sve sifrirane datoteke dobiju novu ekstenziju (znaci nisu vise .exe, jpeg, doc...nego imaju drugaciju ekstenziju)

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Sum_of_all_fears kaže...
ihush kaže...

 + to nije edukacija. ..

.. Krivo si me skužio ;)

 

..

 - ne, nego slažem se i nastavljam, zato operator + (and). :)

Silwncer kaže...

Ja već dugo surfam svagdje po internetu i nikad nisam pokupio nijedan file coder...

- ja već godinama prelazim cestu i nisam zgažen, nisam opljačkan, nisam dobio na lotu... a to je dokaz da sam što?

- u ovom slučaju, jednostavno si imao sreće da u trenu kad je neki site zaražen nisi bio na njemu (npr index, morh, zaba..). Jednako kao riba u moru kad ribar baci mrežu. I baš ništa nebi mogao nit bi bio za to kriv bez obzira na tvoje znanje ili ne klikanje svačeg. Ja npr ne navodim sebe kao primjer kako ne pokupiti virus, jer to nije upotrebljiv argument, čak ni kombinacijau AVa, OSa i sl. jer za konkretan problem to nije relevantno. .. (ovo nije neslaganje sa smislom tvog posta). Problem je što je VIRUS (ili malware) postao preširok pojam. Ovo uopće ne moramo gledati kao virus (to je samo dio koji pokreće proces), problem je enkripcija.. i kompletan (PC-eko) sustav koji je povezan, šupalj... ponajmanje je problem npr Win (koji je samo najzastupljeniji DE-juzer OS).

 

mislav_01 kaže...

Nije problem u prosjecnom korisniku ovog foruma nego prosjecnom znaju zaposlenika u raznim firmama gdje su racunala osnovni alat, a to je gotovo svuda :)

 -da. PA opet, nije tu rješenje... jednako kao što ne može svatko biti mehaničar, pekar, doktor, učitelj, pjevač, ... zato uopće ne treba na taj način tražiti fix, +mantra o edukaciji.. ispada da bi današnji čovjek morao na edukaciju potrošiti cca 94.224 godina, i tad bi mogao koristiti što, smartphone?

 

Arendelle kaže...
mislav_01 kaže...
Što smo trebali napraviti drugacije? 

 Pa, bezobrazno je kažnjavati ljude jer ne znaju. Ne moraju ni znati ako ih se ne educira - nisu o tome učili u školi, a vjerojatno im računalna sigurnost nije osobni interes.

 -gle, kućni (ti si vlasnik) poslovni (vlasnik je firma-gazda), su dvije različite stvari. Tvoje je tvoje, tuđe nije tvoje. Tad poštuješ pravila. Npr zabranjen YT bez da ja kao admin blokiram. Zabranjen parking? Treba educirati ili neznanje opravdava? Suprotno, osoba koja ne zna prometne propise ne smije voziti (nema vozačku..). Dali se educiraju kriminalci da ne kradu? Ili bi znak zabrane pljačke na novčarskoj isntituciji bio rješenje?... karikiram, ali edukacija kao odgovor je zapravo potvrda nepoznavanja stvari-problema, pa time i načina fixa..

 

Arendelle kaže...
mislav_01 kaže...

 Odgovori na pitanje molim te jer nisam iskreno dobio dojam da je samo kaznjavanje bio dio Fridayovog posta s kojim se ne slažeš.

 

BTW neznanje nije izgovor za ništa pogotovo ako su ljudi upozoreni. Pogotovo kada se radi o ovako ozbiljnim stvarima.

 Uglavnom se ne slažem ni s jednim dijelom koji govori o tome da je bolje rješavati problem kad nastane. Baš zato što to jesu vrlo ozbiljne stvari, treba pokušati spriječiti problem (to ne (!) znači da ne treba često raditi sigurnosne kopije, dapače) edukacijom radništva. Radništvo jednostavno ne može znati prepoznati opasnost bez valjane edukacije. Valjana edukacija nije šefov ulazak u ured i dvominutno predavanje o tome da se u tvrtki odsad više pazi na sigurnosni aspekt. Neznanje nikad nije bilo valjani izgovor, ali svi su u gubitku ako ono ipak vlada - a bez edukacije sigurno vlada. Umjesto kažnjavanja onih koji ne znaju, treba se potruditi da nauče, a ako sagriješe i nakon edukacije, lupanje po džepu sasvim je normalan korak. Ove tiranske vode samo lošoj atmosferi i većem strahu koji će se vjerojatno manifestirati na neželjeni način.

 -upitaj se npr zašto je XP produljen od 4mj.2014 do 10.mj.2015, zašto je prošli mjesec zaba na početnoj str. imala obavijest o gašenju supporta XPa, nekompatibilnosti chroma i sl. .. upitaj se što je SSL, java, kompletan sigurnosni problem npr 4-znamenkasti pin... (bankama je prihvatljiv rizik u odnosu na trošak izmjene). Znanje? Kao da od bebe koja gleda TV tražiš da zna što je faradejev kavez, magnetizam, amper.. ili povijest filmske industrije, strane jezike, umjestnost, .. jednostavno zato što to beba konzumira putem TVa. KISS = koristiš daljinski, upališ-ugasiš.

 

hrvooje kaže...

Zar admin nije dovoljno educiran? Ionako on jedini ima prava instaliranja i pokretanja nepoznatih aplikacija.

 - 'lako' za klasične viruse, ovo je problem enkripcije (podataka!), tu ti netreba ni root ni app, jer (banalno) juzer file je njegov, OS će ostati čist, podaci izgubljeni (čekout u linux temi, crypt.. + pokupljen milion za rupu u browseru a takav natječaj je već tradicionalan na svim OSevima, browserima..).

- svaka app (software, jer i malware je soft, sve je file..), ima neki svoj task, 'običan' virus klasično želi nešto raditi, npr redirecta i otvara porn.. ovo nije taj slučaj, napada podatke, ne OS. Tu je najmanje važno koji je OS, ako je podatak dostupan, bit će kriptiran, mrežno.. bilo gdje, skoro trenutno.. (trenutno gašenje bi moglo biti 'spas' ali u pitanju su sekunde).

 

njonji kaže...
..

 -tako nešto..

 

overhaul kaže...
..
Mlaćenje populističke prazne slame je upravo to nekonkretno i neupućeno dociranje mantre "edukacija".

 - jako dobra rečenica. :))

 

djigibao kaže...
Firef0X kaže...

A mozel ista pomoci deep freeze i slicni programi.

 

Mislim da takvi (virtualizacijski programi) uredno stite protiv svih malware-a, samo je pitanje da li stite sve particije ili samo osnovnu C:..

 -naprotiv, nikakve razlike između fizičkog ili virtualnog PCja (podaci u mreži..), jednako kao snapshoot i sl. to je image sistema, nevažno dal fizičkog ili VMa, a podaci su jedanko izgubleni. .. tj ako su u imageu tad je to nešto kao backup, osim što bi u ovom kontekstu backup bio copyja podataka.. dakle, to je backup, samo 'gluplji' u odnosu na rješenja redovitog backupa podataka.. dal pomaže? Svaki backup je bolji od ništa... ali nije rješenje, nije prevencija, nije zakrpa.. nego samo način kako sanirati posljedice.

VM te ne može štititi protiv malwarea, tj kakva bi to bila razlika između fizičkog PCja .. blokiran internet, što, drugi AV, drugi OS (host-guest, linux-OSX-win) ... mreža?

-kako bi štitio particiju, C: .. VMom? .. pogubio sam se :))

backup je backup, dal ga nazovemo .zip, freez, iso, vhd.. to sve je file. Imaš ili nemaš backup (ne samo za crypt problem, nego kvar, krađu, udar komete, poplavu.. pa do juzera koji greškom obriše podatak)

 

bunkermax kaže...
Backup je super no valja znati da se on neradi nakon svake promjene vec periodicno sto znaci gubitak podataka od zadnjeg backupa do trenutka crasha. 
..

- to je problem svakog backupa, ali alternativa je..? Svatko za sebe ima kriterij, problem je što ljudi/firme o tome razmišljaju tek kad se nešto desi, kad se opeku.. tad više nije skupo kupiti diskove i sl.. ali tad je kasno za taj slučaj.

Znanje, npr i dropbox.. jednako izgubiš, ali kao amortizer daje ti neko vrijeme jer crypt prvo prođe lokalno mydoc.. pa mrežno mapirane.. uz ipak sporiji internet to je samo pitanje minuta. Poneki juzeri ne skuže problem čitav dan, klikaju uzaludno pokušavajući otvoriti word.doc.. i zovu tcom.. prođu sati dok skuže a sekunde su u pitanju.

Ovisno o potrebi (biznisu) firma ima redundanciju.. operateri imaju farme servera, imaju i rezervu, kao što auto ima gumu.. dal je jedna guma dovoljna? Jedan backup godišnje, konstantan mirror, to je na svakom juzeru za odlučiti. To je kod javnih servisa up-down time, to je kod vatrogasaca, policije vrijeme kad stižu u pomoć.. ovisno o resursima i potrebi (želji).

Nema 100%.

 

Micek kaže...

Zanima me da li postoji opasnost da se računalo zarazi (bilo ransomwareom ili drugim malwareom) putem kućne mreže?

Imam nekoliko računala u kući i ne mogu garantirati da npr. moj mali nećak neće nešto pokupiti na svoj PC. Da li se putem mreže mogu na taj način zaključati/zaraziti i ostala računala u mreži bez obzira na npr. firewall i aktivnu antivirusnu zaštitu?

 -samo 100% zatvoren sistem (teoretski u bunker-trezoru, bez ikakvih linija, izoliran od radio signala.. recimo nešto za vojno-spijunske stvari kao A51) bi bio siguran... ali u ovakvom slučaju ni to, jer ako netko unese malware na stiku..

-dali će antivirus spriječiti? Bila je tema neki dan, AV koji ne traži update (heuristika).. to je upravo razlog, jer to eliminira potrebu da se updatea, dakle internet vezu... ako postoji internet veza, to je rupa (vrata-ulaz) i samo je pitanje kad se otkrije način kako ući, jer ne postoji brava-šifra koju se ne može otvoriti.

Uvijek virus ima prednost pred AVom.

Problem, jer ovaj 'siguran bunker' je nešto za SF. Realno kućni korisnik i većina poslovnih (kalsični desktop PC) vrti win, flash, pdf, java.. svaki od tih je rupa.

Opasnija rupa je sama mreža (*nix, unix, linux.. 90%), tj protokoli za transfer, sam internet (nasuprot zatvorenog sistema, npr banke, aerodromi..) u kojima se otkrivaju prastari backdorovi kad to NSA dozvoli... pa do npr TORa. Nema sigurne mreže osim ako imaš 100% kontrolu nad svim dijelovima.

Ako je crypt prošao sigurnosne postavke ozbiljnijih firmi, uzaludno je nadati se da kućni juzer može biti zaštićen, počevši da nemaš potpunu kontrolu nad adsl modemom (kontrolira ga ISP).

Sve moderne komunikacije imaju backdor, wireless oprema ne može na tržište ako državne agencije (kolokvijalno policija) nema mogućnost nadzora.. i naravno, sve je OK dok je to pod kontrolom zakona. .. no što kad druga strana dođe do ključeva?

-tko nas štiti od zaštitara?

Prije par godina, banke, MS, Verisign.. pokradeni certifikati (španjolska, ukrajna, pa i par slovenaca). Kad imaš certifikat, imaš propustnicu, tad te AV mora propustiti, tad te i firewall propušta.. a oni to imaju, dok je bankama izmjena neisplativa uz to java8 je prvog dana povučena zbog največe pljačke u povijesti..

Ako banke nisu sigurne, kako može biti Perica&Štefica?

npr što ako nabaviš keygen za windows10? Kako bi MS spriječio korištenje?

- kriminal ima root certifikate institucija koje garantiraju sigurnost transakcije.

možda to nije kriminal/terorizam, možda to rade i oni koji nas štite.. ali o teorijama zavjere nema smisla (pogotovo kad nije teorija).

 

predpostavka, da većina nije ni čula za npr Verisign, ako ga ugooglate.. što je u prvim linkovima?

kako radi online poslovno bankarstvo, eporezna i sl.? tako da toj stranici dozvolite izvršavanje.. a dalje pokušajte pogoditi što se desi kad virus ima certifikat sigurne stranice koji inače ima npr banka..

Tu juzer nema ništa napraviti, čak ni AV.. (pa jedan od linkova gdje symantec daje free revocation certifikata.. pogodite što je razlog). Certifikat se revoka kad je komprimitiran.

 

Edukacija korisnika ili edukacija policije, banaka..? Da bar u takvoj situaciji budu pristojni prema klijentu (jer procedura koju klijent prođe u dokazivanju tko je skinuo novac s računa je užasna.. nema veze s crypt-ransom ali ima s certifikatima a to je povezano, posljedica).

Edukacija? Možda pitanje kako to da se največa pljačka globalno, najmanje komentira, nema vijesti, nema političara, bankara.. koji o tome govori.. koja edukacija kad ni informacije ne daju u javnost jer su 'neugodne'.. Sve stane na pamfletu da ne otvarate sumnjivu poštu (oximoronizam) i ne pokrećete .exe u .zipu (nevažno, automatika.. a certifikat to omogućuje na nivou admina-OSa i iznad AVa..).

 

Father_Dougal kaže...
..

I ona i drugi su u pravu...

- dobar post.

- svi smo u pravu, ali tad obično nitko nije.. jer nema jednog odgovora/recepta.

osim murphyja i backupa!

plavi08 kaže...

Pošto tu ima stručnjaka imam pra pitanja:

 

Dali AD tj prava na mrežnom disku zaustavljaju kriptiranje?

 

Mapirani diskovi će vjerojatno stradati,  no dali se širi na nemapirane ali dostupne?

 

Dali se proces automatski širi na druga računala u mreži ili samo inficirano računalo kriptira sve što može?

 

Kako izgleda proces zaraze? Prvi simptomi kod zaraženog PC-a? Kako prepoznati?

 

 

 

- ne zaustavlja (jer juzer ima pravo nad dokumentom..).

- ide redom, pitanje je samo kad će i taj dio hardcodirati kao unc path.. zbog brzine nemaju potrebe tražiti osim mapiranih, da firme prestanu mapirati, promijenili bi path proceduru ali ona je u osnovi sporija za red veličina. Kod crypta je i brzina važna, eliminira mogućnost da se juzer uopće snađe i ugasi PC. Čiščenje virusa je trivijalno.. kriptiran file je problem. Čak crkavanje PCja zbog nasilnog gašenja nije bitna stavka.. zato (vremenski) sumnjam da će ikad biti potrebno virusu UNC u odnosu na mapiran disk ali na to se ne smije računati (kao neka zaštita). Ono što ja radim je obrnuto, da juzer nema pristup na server-backup (klasičan scenarij da juzer pokreće backup podataka na server.. ovako server povlači potrebno od juzera bez da juzer ima ikakav pristup domeni (backup serveru), tad ga štiti fw-user postavke jer juzer tad nema pristup backupu.

-širi se.

-ne možeš otvoriti dokument (sve extenzije cca 150), ne dira više npr .exe/.dll tako da OS radi najnormalnije.

 

pošto je za filter (pretraživanje) bitna extenzija, banalno rješenje je 'linuxaško'.. koristiti file bez extenzije, tad ga crypt neće kriptirati.. to se može s backupom, npr rename .bac ili .dat .. u .(ništa). Naravno, to otežava snalaženje adminu, jer smisao extenzija je upravo razlikovanje fileova ali zanemarivo jer systemac to i napravi, zna što gdje radi, npr folder koji tako nazove.. (a naziv foldera nije nešto što će crypt uskoro uzeti kao relevantno.. npr folder 'backup' kao ciljani)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Friday kaže...
Arendelle kaže...

Bolje je izbjeći (koliko je već moguće) takvu situaciju edukacijom.

 

NIKAD nećeš moći izbjeći sranja 100%. Dok backup možeš imati 100% siguran i spreman za restore!

 imaš li backup backupa?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Darky kaže...

 imaš li backup backupa?

 

Ako si pročitao i moj idući post (ili koji već) onda znaš da ih imam čak 3 (osnovni backup je na NAS, a onda ide još i laptop, offline USB disk, cloud).

 

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea

Mislio sam dal može kriptirati fileove unutar foldera na koji juzer nema nikakva prava.

 

Kolko brzo se širi. U slučaju da se zarazi jedno računalo?

 

Kriptira i filove unutar skrivenih foldera $folder ?

16 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
plavi08 kaže...

Mislio sam dal može kriptirati fileove unutar foldera na koji juzer nema nikakva prava.

 

Kolko brzo se širi. U slučaju da se zarazi jedno računalo?

 

Kriptira i filove unutar skrivenih foldera $folder ?

Jako brzo se širi jer ne kriptira cijelu datoteku nego samo header i jedan dio fajla. Ne kopira sam sebe na drugo računalo i ne pokreće se samostalno (bar do sada nije).

Odgovor na prvo pitanje nema smisla dati jer je pitanje besmisleno, a na treće je da, ako je folder mapiran.

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
15 godina
offline
Hrvati opet žrtve ransomwarea

Hvala na odgovru. 

 

Zašto je bemisleno? Hoće li zaraženi komp kriptirati filove unutar foldera na koji trenutno logirani juzer nema prava? Govorimo od domenskom okruženju i mrežnom disku. Gdje korisnik vidi folder, al nema prava čitanja. Dakle pristupa.

Bitno je iz razloga jer ako takav folder prolazi netaknut može se lagano smanjiti opseg moguće štete od strane računala pojedinog juzera ili OU-a.

Moj PC  
0 1 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea

Trenutno logirani user... Što ako admin pokupi nešto zbog rupe (čitati postove ihush-a)? Kakva ti je onda korist od r/w permissiona kad uvijek ima jedan user koji može sve?

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
16 godina
offline
Re: Hrvati opet žrtve ransomwarea
Sum_of_all_fears kaže...

Trenutno logirani user... Što ako admin pokupi nešto zbog rupe (čitati postove ihush-a)? Kakva ti je onda korist od r/w permissiona kad uvijek ima jedan user koji može sve?

Ako postoji budala koja na kompu radi pod domenskim admin accountom, zaslužuje da mu se svi podaci u firmi enkriptiraju. Također, lokalni admin accounti.

Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice