Ćirilična domena Srbije

poruka: 18
|
čitano: 5.414
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ćirilična domena Srbije".
14 godina
neaktivan
offline
Ćirilična domena Srbije

srb mi nekako najbolje.

U školi sam uvek koristio latinicu pa i na internetu a  i u svakodnevnom životu tako da mi ovo nije interesantno.

Retko kada se koristim ćirilicom. Čisto onako zbog estetike :D

There's no sense crying over every mistake. You just keep on trying till you run out of cake.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ćirilična domena Srbije

Zamislite kako bi to izgledalo da se Sv. Toma i Princip odluči za full name domenu kao što ima jedan prijedlog za srpsku domenu... Da vam skratim razmišljanje, ovako:

 

http://www.google.repúblicademocráticadesãotoméepríncipe

 

P.S. - što fali .rs?

~~~ Hur tycker du om dem applen??? ~~~
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2010 2:35 (i_rambo_plache).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ćirilična domena Srbije

A oni vazda moraju biti mimo svijeta...

Moj PC  
0 4 hvala 0
16 godina
offline
Ćirilična domena Srbije

Ma neka si urede kako god žele.. što nemaju i Rusi nekakvu čiriličnu domenu?

Kako god, to je samo još jedna stvar s kojom se 'separiraju' od ostatka Europe (a mi na žalost ne njegujemo dovoljno naše kulturološko-sociološke raznolikosti i ulizujemo se kom stignemo..).

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
7 0 hvala 5
15 godina
offline
RE: Ćirilična domena Srbije
i_rambo_plache kaže...

Zamislite kako bi to izgledalo da se Sv. Toma i Princip odluči za full name domenu kao što ima jedan prijedlog za srpsku domenu... Da vam skratim razmišljanje, ovako:

 

http://www.google.repúblicademocráticadesãotoméepríncipe

 

P.S. - što fali .rs?

Zato jer je RS unutar bosne i hercegovine kolko ja znam, to nije prava srbija.

16 godina
offline
Ćirilična domena Srbije

Mislim da je Rusija bila prva sa kirilicnim domenom:   .РФ  ili .RF

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije
i_rambo_plache kaže...

Zato jer RS označava Republiku Srpsku koja je na području BiH.

Klikni HVALA, tvoj jedan klik meni puno znači!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije
i_rambo_plache kaže...

Zamislite kako bi to izgledalo da se Sv. Toma i Princip odluči za full name domenu kao što ima jedan prijedlog za srpsku domenu... Da vam skratim razmišljanje, ovako:

 

http://www.google.repúblicademocráticadesãotoméepríncipe

 

P.S. - što fali .rs?

fali to da na cirilici rs izglada ovako: PC

dasHHa
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije
Fićo_CoD 5 kaže...
i_rambo_plache kaže...

Zato jer RS označava Republiku Srpsku koja je na području BiH.

''rs.'' je nacionalna domena Republike Srbije ali pisano cirilicom bi se napravila zabuna jer bi svi mislili da je ''pc'' latinica.

dasHHa
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije

Glupost i nakarada.

Svi narodi(osim možda azijskih) koji se služe ćirilicom znaju i latinicu,a ove njihove inicijative su nacionalističko presera*anje,bez ikakvog učinka osim demagoškog možda.Zašto bi imali međunarodne standardne kad mogu i ovako...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije
Loz kaže...

Glupost i nakarada.

Svi narodi(osim možda azijskih) koji se služe ćirilicom znaju i latinicu,a ove njihove inicijative su nacionalističko presera*anje,bez ikakvog učinka osim demagoškog možda.Zašto bi imali međunarodne standardne kad mogu i ovako...

Koje medjunarodne standarde????Engleski nije nigdje propisan kao medjunarodni jezik,on je usao u primjenu u Svijetu iskljucivo pod utjecajem Velikog anglo-saksonskog kapitala a svi znamo izvor tog kapitala.Pobogu na rubu smo apokalipticnog rata.Daleko je ovaj svijet od idilicnog suzivota svih nacija jer dok god je pohlepe nece biti:One World-One Nation.

http://en.wikipedia.org/wiki/International_auxiliary_language

dasHHa
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2010 10:31 (dasHHa).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije

Znam zašto i kako je ušao u upotrebu,no to ništa ne mijenja na stvari.

Engleski se udomaćio kao standardni Internetski jezik,i to je ok.

Uostalom,o kakvom ti ratu pričaš?

13 godina
neaktivan
offline
Ćirilična domena Srbije

Ja sam iz Srbije i smatram da nama to ne treba. U nasoj zemlji treba mnogo toga pre da se uradi, a posle ce mo da se bavimo finesama. Ne razmisljaju kako ce neka strana firma to da koristi koja u nazivu ima q,w,y,x... Nama to ne treba, ipak vise puta sam glasao za .srb, ali bih najvise voleo da nam ne odobre taj domen, da drzava ne bi bacala pare, a posle i mi to da moramo da kupujemo. Rusija je nesto drugo, koliko oni imaju ljudi, kolika je to drzava, koliko sajtova imaju, a mi......Sto je najcrnje .com .net .org .info i slicni su ovde duplo jeftiniji od .rs, .co.rs je za firme i cena mu je kao ovi navedeni internacionalni, ima i .edu.rs i on je ta cena, a .in.rs je oko 5 eura.....pa vi vidite, treba li nam, ljudi odavde uglavnom registruju internacionalne, pa i ja....

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Ćirilična domena Srbije

.cccc Belji se

Good artists copy, great artists steal. (Picasso)
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije
Don Kihoty kaže...

.cccc Belji se

eh da bude .lol Belji se to bi trebali da uvedu...........

16 godina
neaktivan
offline
RE: Ćirilična domena Srbije
dasHHa kaže...

Koje medjunarodne standarde????Engleski nije nigdje propisan kao medjunarodni jezik,on je usao u primjenu u Svijetu iskljucivo pod utjecajem Velikog anglo-saksonskog kapitala a svi znamo izvor tog kapitala.Pobogu na rubu smo apokalipticnog rata.Daleko je ovaj svijet od idilicnog suzivota svih nacija jer dok god je pohlepe nece biti:One World-One Nation.

http://en.wikipedia.org/wiki/International_auxiliary_language

 

Za standarde se možeš boriti na više načina... upumpavanjem puno, puno love za tvoje ciljeve, lobiranjem ili masovnošću i popularnošću.

 

Jezik koji govori najviše govornika je najvjerojatnije mandarinski, Rusija i njezine nekadašnje kolonije, pardon republike sve znaju ruski i čirilicu.

 

Zašto se većina na zapadu odlučila za engleski? Prije svega zato jer ga je jednostavno naučiti (za par redova veličine nego mandarinski ili ruski u kompletu sa čirilicom), nakon toga sva spomena vrijedna računalna tehnologija u 80ima i 90ima dolazila je na engleskom, a punp rije toga od kad su izbjeglice 2. svjetskog rata potražile utočišće u SAD-u i dosta novca ulupali u Holywood kao bijeg od stvarnosti cijeli svijet gleda sladunjavu produkciju filmova.

 

Idemo li dalje u prošlost... puritanci su bili plodni na američkom tlu, Britnaci pak su svoje "evanđelje" i jezik proturili sa svojim zatvorenicima u Australiji i Indiji, a ostavili su traga i po Africi...

 

I tako ti se dobije dominacija nekog jezika, što milom što silom. Animozitet Srba prema Amerima je jasan od kad su oni bombardirali srpske gradove, ali to neće promjeniti niti usporiti njegovo širenje. Prihvatit će ga i Kinezi što više budu investirali u zapadni svijet i Afriku, dakle egleski neide nikamo bio on nama simpatičan ili ne.

 

A sve te meni osobno gluposti oko lokalizacije domena će samo dovoditi do problema i usporenja širenja informacija. Bit Interneta je ujedinjavanje, a ujedinjavanje funkcionira najlakše ako svi govore jednim (jednostavnim) jezikom. Dok će mi u Googlu početi iskakati "hijeroglifi" u URLovima ja ću ih preskakat ili filtrirat pa izgleda da sve to ispada kao nekakve očajne nacionalističke separacije kojima nije mjesto na Internetu.

 

Svatko tko sadržaj tako žarko želi na svom jeziku se odlučio separirati samo na djelić publike i taj će morati prihvatiti sve pozitivne i negativne strane te odluke. Svi oni koji su okrenuti ka svijetu i izvozu i dalje će koristiti jezik ili jezike koji su dominantni za njihovu željenu publiku.

 

Ako pak će se svi raspojasati debilnim dugim nastavcima to će dati još više vjetra u jedra onim raznim shorten my URL sajtićima koji generiraju one kratke ali kriptične URLove iz kojih ništa ne mogu skužiti, niti kamo moe vode niti ništa... dakle gluposti koje samo kompliciraju sustav koji je već ionako opterećen glupostima.

 

U srži Interneta je ujedinjavanje, a ne separacija. To ujedinjavanje nije napad na nečiju nacionalnu posebnost (samo ekstremisti i huškaći tvrde suprotno). Svatko za sebe na netu bira gdje će i na koji način pisati, ali jezikom URLova i jezikom sadržaja svjesno filtriramo ciljanu publiku.

 

 

p.s. Jedini koji trenutno imaju novaca za neki masovniji rat su Kinezi, ali ne vidim kako bi im rat trenutno koristio jer ionako dovoljno zarađuju proizvodnjom za glupe Amere i ostatak svijeta. Ameri da imaju novaca za više ili veće ratove imali bi ih po svijetu, ali ga nemaju jer su se ispuhali špekulacijama, stoga sorry, ali neki globani rat neće tako brzo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2010 17:02 (Chaos).
15 godina
odjavljen
offline
Ćirilična domena Srbije

Mislim da je ovo glupost. Njegovanje običaja, jezika i pisma je pohvalna stvar, ali ovo bi im se moglo obiti o glavu. Ukoliko bi se istoj domeni moglo pristupiti koristeći latiničnu verziju, onda ok. U protivnom su kompanije koje imaju želju za proboj na inozemno tržište u nepovoljnom položaju. Da ne govorim tek o komunikaciji s inozemnim partnerima preko maila koji je na čiriličnoj domeni...

 

Čak i velik broj manjih stranica ima dio ili čitavu stranicu prevedenu na Engleski, a u php-u mislim da ne bi bio velik problem isti tekst učitati kao latinicu ili kao čirilicu, prema želji korisnika, sve dok client može pristupiti url-u.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Ćirilična domena Srbije

Kod rusa to ima smisla... oni ipak su potpuno druga stvar... kod njih su i mobiteli i tastature za računala na ćirilici... Uostalo nemaju dva pisma...kao u srbiji...kojoj će ovo predstavljati jedan bespotreban trošak.... Pogotovu što ljudi masovno koriste .com domen je mnogo jeftiniji od ovih nacionalnih...

[img]http://img175.imageshack.us/img175/2619/ubd5639.png[/img]
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice