Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

poruka: 245
|
čitano: 50.082
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j".
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

-odogovr: Da, jednako kao da si vozio pod utjecajem alkohola i netko drugi izazove nesreću, bit ćeš kažnjen-kriv za alkohol, ne za nesreću ali možeš i za to.. ili ako je vozilo s teh.nedostatkom kojeg si svjestan itd. Jer tad si ignorirao osnovna pravila, sigurnost i ugrožavaš ostale u prometu, tad si kriv i kad ne izazoveš nesreću.. jer tad nije ni termin nesreća nego krvinja zbog nesavjesnog upravljanja .. nesreća je kad nisi utjecao, slučaj. Ne može biti slučaj ako AI ne vidi, to je kao da govorimo o automobilu bez kotača.. ono, je sve ima vrata, volan.. -nema preduvjet.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Ali zasto je to toliko bitno jel kriva ili ne, jel uzrokavala nesrecu ili ne????

 

Poanta price je u tome, da uz svu njenu krivnju ona je trebala biti ziva!!!

 

Trebala je biti ziva!

 

Auto ju je trebao zaobici, stati, bilo sto!

 

Ne pregaziti ju!

 

Mislim, pobogu, oko cega se mi sporimo???

 

Mislim ono, muz ubio zenu jrbo mu ona rekla da je glup!

 

Casni sude, ali mozemo se sloziti da je ipak zena kriva? Jerbo da mu nije rekla da je glup on ju nebi ubio!

 

 

Koga briga jel kriva ili ne?

 

Ti ju nesmijes ubiti ako si imao mogucnost reagirati!

 

Po svim trenutno raspolozivim informacijama, vozilo ju je sa svojim silnim senzorima trebalo percipirati i ne - ubiti!

 

Kraj price!

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 12:39 (Kant).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

 

Iz tvojeg odgovora ne mogu iščitati status pregažene. Je li ona kriva? Suoodgovorna? Nevina?

16 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...

 

Ali tebi i nije do činjenica, nego izmišljaš teške i zvučne konstrukcije, pošto je lakše igrati na emocije, nego nešto racionalno argumentirati, zar ne?

Sve što sam dosad napisao su činjenice, ali eto nekima teško padaju na želudac.

 

Po snimci se vidi da nitko ne nadzire automobil.

 

 

Dakle taj automobil se ponaša ko nenavođeni projektil ili ako ti je lakše kao prazni klasični automobil, kojeg gurneš nošalantno nizbrdo pa što bude. Možda nekog zgazi, a možda i ne.

 

Da je kojim slučajem ona 'nadzorna' osoba pala u nesvijest ili umrla od srčanog udara pri sudaru, kanta bi i dalje nastavila vozit i gazit sve što im naleti ispred njih. Bez kočenja.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Ovo je perverzno...

 

Glavna tema jel pregazena zena kriva ili nevina...

 

Ono, glavna joj krivica jer je zamisljena stala na kolnik...

 

Dobro je i prosla, za to je trebala umrijeti u najgorim mukama...

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 12:42 (Kant).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Kant kaže...

Ali zasto je to toliko bitno jel kriva ili ne, jel uzrokavala nesrecu ili ne????

 

Poanta price je u tome, da uz svu njenu krivnju ona je trebala biti ziva!!!

To (je li trebala biti živa) je upitno. To će utvrditi prometni vještaci, odnosno sud.

 

A je li kriva ili koliko je kriva je važno da se vidi koliko se odgovornosti može staviti na drugu stranu.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 12:53 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
memulica kaže...
Visak kaže...

 

Ali tebi i nije do činjenica, nego izmišljaš teške i zvučne konstrukcije, pošto je lakše igrati na emocije, nego nešto racionalno argumentirati, zar ne?

Sve što sam dosad napisao su činjenice, ali eto nekima teško padaju na želudac.

 

Po snimci se vidi da nitko ne nadzire automobil.

 

Dakle taj automobil se ponaša ko nenavođeni projektil ili ako ti je lakše kao prazni klasični automobil, kojeg gurneš nošalantno nizbrdo pa što bude. Možda nekog zgazi, a možda i ne.

 

Da je kojim slučajem ona 'nadzorna' osoba pala u nesvijest ili umrla od srčanog udara pri sudaru, kanta bi i dalje nastavila vozit i gazit sve što im naleti ispred njih. Bez kočenja.

 Pa svaki auto se tako ponaša ako osoba na vozačkom mjestu gleda u mobitel (ili gdje već). 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...
Kant kaže...

Ali zasto je to toliko bitno jel kriva ili ne, jel uzrokavala nesrecu ili ne????

 

Poanta price je u tome, da uz svu njenu krivnju ona je trebala biti ziva!!!

To je upitno. To će utvrditi prometni vještaci, odnosno sud.

 

A je li kriva ili koliko je kriva je važno da se vidi koliko se odgovornosti može staviti na drugu stranu.

 

To ce jasno ustvrditi prometni vjestaci...

 

Jasno, ako se dokaze da vozac/AI/auto nisu mogli reagirati, bit ce oslobodjeni krivnje...

 

Po meni, ne ide im na ruku sto vozilo nije niti u jednom trenutku usporilo....

 

No to ce vjestaci odrediti...

 

 

Ono sto mi se cini, da neki ne kuze, da pri prometnim nesrecama ne mora uvjek biti samo jedna strana kriva, ostale nevine... Mnogo puta imamo krivca za nesto, ali to "nesto" povlaci druge sudionike u situaciju kada moraju reagirati pravilno ili i sami postaju krivci/sukrivci

 

 

Primjerice, u ovome konkretnom slucaju:

 

Zena je kriva sto je neoprezno prelazila cestu... Kriva je

 

Ali to povlaci sljedece:

 

Imamo novu situaciju na cesti, neopreznog pjesaka, i zadaca svakoga vozaca u prometu je da ga zaobice/ ne pregazi ukoliko je moguce...

 

Ako je moguce da ga ne pregazi, da ga zaobice, a on ga pregazi, kriv je za gazenje/ubojstvo, kako zelite...

 

Nitko njega ne pita jel on uopce kriv za samu situaciju u kojoj se nasao. Jednostavno se u njoj nasao i trebao odreagirati kako treba....

 

 

Jos jedan banalan primjer: znao sam pred kucom parkirati, naravno nepropisno uz ogradu, tako da mi je uvijek dio auta bio na cesti. I jednom je neka cura zaletjela u moj auto. Naravno, nije joj prosala obrana:nisam ja kriva, on je bio nepropisno parkiran na cesti

 

Ja sam platio kaznu za nepropisno parkiranje, ona je bila kriva za izazivanje sudara s materijalnom stetom. Ako vidis nepropisno parkiranoi vozilo, trebas ga zaobic, ako to ne ucinis vec ga lupis, kriv si.

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 12:54 (Kant).
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...
bla, bla, puno teksta

1. osoba snosi krivnju sto je prelazila cestu tamo gdje nije smjela u tim uvjetima bez da se uvjerila da to moze sigurno uciniti

2. vozilo snosi krivnju jer nije reagiralo kako je trebalo: AI kao takav nije spreman za cestu. Rekao bih da je ovo cak skolski primjer prepreke za AI-a, prepreka na cesti direktno ispred i vozilo ne reagira, pa napredniji AI sam vidio na natjecanjima u osnovnoj skoli.

 

smatram da se nesreca ne bi dogodila da je bilo koja od strana postupila ispravno

 

promet ne volim jer nedostaje prometne kulture: i pjesacima i vozilima i biciklistima. Razlog zasto sam (nazovimo to ihush-ovoj strani) je sto ne snose svi krivnju koji bi trebali.

 

promet jos ne volim jer kad vozim, ne osjecam se ugodno. usporim negdje jer se iz nekog razloga ne osjecam sigurno (mrak, ne vidim od drveta, procjenio sam da neko moze istrcati) i ljudi trube ko nenormalni, jer eto, oni su drugacije procjenili situaciju. s druge strane, da nisam usporio, pricekao nego nastavio i da se stvarno dogodilo nesto, ja bih bio kriv jer kako nisam prilagodio voznju...

 

ja bih volio da AV poboljsaju i ucine promet sigurnijim, volio bih da se to dogodi vec sutra: ali situacija gdje jaci to gura zbog svoje isplativosti mi se nikako ne cini kao svijetal buducnost

 

ako imas nekih konkretnih pitanja na koja nisam dao odgovor, a ovo gore te ne zadovoljava pitaj.

 

btw. zakljucak:

problem je sto se nedovoljno testirani AI gura na cestu, jer je nekom u interesu i to moze; jos veci je problem sto je kultura ljudi takva da to odobrava, jer eto, pjesakinja je kriva...

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 12:56 (ShadoW).
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...
Kant kaže...

Ali zasto je to toliko bitno jel kriva ili ne, jel uzrokavala nesrecu ili ne????

 

Poanta price je u tome, da uz svu njenu krivnju ona je trebala biti ziva!!!

To (je li trebala biti živa) je upitno. To će utvrditi prometni vještaci, odnosno sud.

 

A je li kriva ili koliko je kriva je važno da se vidi koliko se odgovornosti može staviti na drugu stranu.

 

 -e to je sad ono što treba obaviti, pravnici, novac, policija.. 'svaliti' na narkomanku? Krivica nesposobnog AIja je tu, hoće li biti dokazana ili sankcija može ovisiti o volji suda (ličko rukovanje&sinapsa.. ili ako se sud prisjeti zbog čega uopće postoji, kao i prometna pravila, osnovno pravilo, spasiti-prevenirati, ne držati se ograničenja kmh..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ShadoW kaže..

AI kao takav nije spreman za cestu. 

 Evo opet te gluposti. 'Kao takav' znači da govoriš o apsolutno svim AI sustavima. Zašto jedna greška jednog sustava čini sve ostale nespremnima?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
online
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ShadoW kaže...
1. osoba snosi krivnju sto je prelazila cestu tamo gdje nije smjela u tim uvjetima bez da se uvjerila da to moze sigurno uciniti

2. vozilo snosi krivnju jer nije reagiralo kako je trebalo: AI kao takav nije spreman za cestu. Rekao bih da je ovo cak skolski primjer prepreke za AI-a, prepreka na cesti direktno ispred i vozilo ne reagira, pa napredniji AI sam vidio na natjecanjima u osnovnoj skoli.

 

smatram da se nesreca ne bi dogodila da je bilo koja od strana postupila ispravno

...

Uglavnom se slažem sa stavom koji si iznio.

 

S tim da treba primijetiti nekoliko stvari - glavna krivnja je krivnja osobe koja je prelazila cestu jer je ona svojim nesmotrenim prelaskom uzrokovala nesreću. Umjesto AI-a tu je mogao biti pažljiv vozač dobrih refleksa, pa se to možda ne bi tako završilo, ali isto tako je tu mogao biti umoran vozač, vozač koji je u ključnom trenutku pogledao krajolik okolo, koji je u ključnom trenutku zijevnuo ili kihnuo, ili vozač pod šusom pa time i usporenim refleksima, mogle su automobilu otkazati kočnice, mogao mu se zackivati gas (kao što je ono jedno vrijeme bilo aktualno s Toyotama, ako se ne varam).

 

Međutim, bilo bi apsolutno nebitno tko se nalazio za volanom da osoba nije nesmotreno prelazila cestu. Možda bi i sama izbjegla nesreću da je prilikom prelaska pogledavala približava li joj se automobil, jer bi ili stala prije nego li uđe u traku s automobilom ili bi potrčala preko ceste. Ali nije. Znači, nije napravila samo jednu grešku, nego više njih. I nažalost platila najskuplju cijenu koju je mogla.

 

Drugim riječima, AI nije toj osobi kriv što je poginula. Sama je kriva.

 

Čak i kad bi vozač ili Uber bili krivi, što bi to njoj značilo?! Čak i da je prelazila preko zebre, što to njoj znači ako je završila dva metra pod zemljom?! U prometu treba imati realna očekivanja (znači, ne očekivati da će se drugi strogo držati zakona, odnoson prometnih pravila, te da će sve uvijek ići po špagi) i uvijek biti na oprezu.

 

 

A to što si je sama kriva što je poginula, naravno, ne znači da je takav AI trebao/smio biti na cesti bez adekvatnog nadzora. Tim više što je Uber do pred neko vrijeme u svakom vozilu imao dvije osobe, pa su se eto zbog uštede prebacili na jednu. Da su u automobilu bile dvije osobe, to se možda ne bi dogodilo, jer dok jedna zvera u ekran, druga je mogla gledati cestu. Možda. To će utvrditi prometni vještaci.

16 godina
moderator
online
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...
-e to je sad ono što treba obaviti, pravnici, novac, policija.. 'svaliti' na narkomanku? Krivica nesposobnog AIja je tu, hoće li biti dokazana ili sankcija može ovisiti o volji suda (ličko rukovanje&sinapsa.. ili ako se sud prisjeti zbog čega uopće postoji, kao i prometna pravila, osnovno pravilo, spasiti-prevenirati, ne držati se ograničenja kmh..).

I ti onda problematici kao ne pristupaš iz ideološke perspektive?

 

Još uvijek se nisi izjasnio o njezinom statusu: Je li ona kriva? Suoodgovorna? Nevina?

15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

-ne namjeravam se izjašnjavati tako o žrtvi, dok ćoravi AI vozi.. jednako kao da pijan vozi. Nije ju vidio? Isti odgovor bi mogla ona dati, da je živa.

-takav AI ne smije na cestu. Kriv je jer je na cesti, neovisno što je sve pridonjelo konkretnoj nesreći. Pri tome je ona vjerojatno pripomogla, neoprezom.. no to nikako ne iskupljuje vozača-AI.

-ne misliš tako? Izjašnjavaš se da je vozač nevin? krivica ne mora biti samo na jednoj strani, može biti više.. već ti se to više puta odgovara, no ignorisraš 'strawmanski'.. gurajući isto ovo pitanje. Nevažan je u slučaju pješak, vozač-AI bi bio jednako kriv, jer takav ne smije voziti. Razlika je samo što to tad ne bi znali jednako kao što da je pijan vozač ako ga policija ne zaustavi to ne znamo dok se nešto ne desi. Jel tad nesreća ili zanemarivanje sigurnosti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

-ne namjeravam se izjašnjavati tako o žrtvi, dok ćoravi AI vozi.

 Ovo je intelektualno nepošteno. Izbjegavaš odgovor, jer ti ne odgovara.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...
ihush kaže...

-ne namjeravam se izjašnjavati tako o žrtvi, dok ćoravi AI vozi.

 Ovo je intelektualno nepošteno. Izbjegavaš odgovor, jer ti ne odgovara.

- ne, nego.. za ovakav/slične/ostale slučajeve.. pješak može biti kriv ili nevin, ovisno o slučaju.. no u svakom slučaju je kriv ćoravi AI, jer takav ne smije voziti. To je ono što 'druga strana' ne vidi .. opća ćoravost? :)

- kriva? primjereno je reći možda neoprezna.. no pošto nikad nećemo saznati njenu stranu priče, to je tad sporedno. Vozač ako može, mora izbjeći. Da bi mogao, mora biti 'ispravan'. Ako bilo što od preduvjeta za vožnju nije ispunjeno, tad je 'vozač' kriv (ai, vlasnik..), jer ne smije takav voziti. Vozače kamiona kažnjavaju zbog prekovremenih sati.. ne zboh izazivanja nesreće, nego jednako kao umor-alkohol, preventiva.. (tahograf). Ljude-vozače kažnjavaju. Na AI se to ne odnosi?

 

-kao što je gore dobar primjer, pogrešno parkiran, udaren.. on dobio kaznu za parkiranje, ona za udaranje.. jedna krivica ne oslobađa drugu stranu. Jel to prihvatljivo? Jel tad neovisno o tome kako je pješak prešao cestu, vozać može biti kriv? Može. Ako vozi na ćoravo, tad je kriv.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ShadoW kaže...

1. osoba snosi krivnju sto je prelazila cestu tamo gdje nije smjela u tim uvjetima bez da se uvjerila da to moze sigurno uciniti

2. vozilo snosi krivnju jer nije reagiralo kako je trebalo: AI kao takav nije spreman za cestu. Rekao bih da je ovo cak skolski primjer prepreke za AI-a, prepreka na cesti direktno ispred i vozilo ne reagira, pa napredniji AI sam vidio na natjecanjima u osnovnoj skoli.

 

smatram da se nesreca ne bi dogodila da je bilo koja od strana postupila ispravno

Ovo je jedan od suvislijih postova koji optužuju AV, međutim, ponoviti ću ono što sam ihushu ponovio već nekoliko puta:

 

1.) Tu se slažemo i to je evidentno iz snimke i iz same situacije. Nije bilo nikakve mogućnosti da auto dođe iza neke prepreke iza koje ne bi smio doći ili takvom brzinom kakvom ne bi smio, a što bi utjecalo na njenu mogućnost da ga vidi, tako da je to pitanje stvarno trivijalno.

 

2.) Međutim, dokazivanje sukrivice za nereagiranje je sve samo ne trivijalno i zahtjeva vještačenje. Prozivati policiju ukoliko do istog ne dođe je sasvim opravdano, ali prozivati odgovorne za sustav bez da se utvrdi zbog čega je vozilo tako (ne)reagiralo je ipak neosnovano prije nego se utvrde činjenice. Da li se radilo o nekom nepredvidivom kvaru ili je sustav nedovoljno razvijen ili je testirano nešto van redovnih parametara rada (i da li je odobreno takvo testiranje). U nekim situacijama je nereagiranje ipak bolji odabir: ako vidiš pješaka koji će stići preći ispred tebe, a iza tebe se velikom brzinom približava drugi auto, tada si u teškoj dilemi - ako ideš lijevo, on te može pokušati obići; ako kočiš, sigurno će te naguziti. U oba slučaja je velika šansa da pješak nastrada od odbijenog vozila. Ako ne reagiraš, pješak stigne proći, međutim, ako od šoka pješak zastane, više nemaš ni vremena za reakciju. Normalno, za ljudski um je takva kalkulacija nemoguće i vremenski i po pitanju preciznosti, dok se AI može naći u situaciji da vaga takve parametre. Ako se iz vještačenja može izvući na osnovu čega je donesena odluka, onda se tek na temelju preispitivanja logičnosti i opravdanosti takve logike može odlučiti da li je reakcija bila adekvatna. Ako je nije ni registrirao, onda je potrebno utvrditi zašto - zbog greške u dizajnu ili zbog slučajne nepredvidive pogreške.

 

U svakom slučaju, vrlo je vjerojatno da se nesreća ne bi dogodila da je AV postupio drugačije, međutim, kad se utvrđuje sukrivnja za neadekvatno reagiranje ili nereagiranje, onda se kod ljudskog vozača dokazuje bi li se kod prosječnog vozača dogodio izostanak reakcije (zbog vremena reakcije ili nemogućnosti odabira najbolje), odnosno bi li prosječni vozač drugačije reagirao. Tu imaš jedan primjer.

Kod AV sustava je situacija malo drugačije jer od njih niti ne očekujemo da reagiraju poput prosječnog vozača jer bi trebalo imati više informacija o situaciji na cesti i sposobnost bržeg donošenja odluke, pa je potrebno odrediti, prvo da li su senzori ispravno radili. Ako nisu, onda treba ustanoviti da li je kvar mogao i trebao biti detektiran i spriječen/popravljen, a ako jesu, onda treba ispitati zbog čega je sustav donio odluku da ne reagira i da li je to u tom trenutku, prema dostupnim podacima bila logična i opravdana odluka unatoč ishodu.

 

Visak kaže...

Da mislim na nju. Njena uloga je bila da reagira, jer je AI u testnoj fazi. To je trebao biti osigurač, jer su svi svjesni da AI nije spreman za potpuno samostalno upravljanje. U ovom slučaju su izgleda zakazali oboje.

Zakazala jest. Ako je čačkala po mobitelu onda je svakako kriva, međutim, ako je gledala parametre sustava, onda je situacija malo složenija:

- općenito ne možeš očekivati jednaku brzinu reakcije backup vozača i normalnog vozača. Ako ništa, ona je trebala reagirati tek onda kad shvati da vozilo neće reagirati, što automatski produljuje vrijeme reakcije. Iskreno, mislim da većina ljudi ne bi ni mogla raditi taj posao (kao ni posao instruktora u autoškoli) jer moraš naučiti odgoditi svoje reflekse tako da ne reagiraš prije nego imaš osnovu pretpostaviti da je vozilo (polaznik AŠ) zakazalo.

- ako nije smjela gledati parametre, već isključivo cestu, onda je kriva, a ta krivnja može biti delegirana na poslodavca ako joj nije pružio potrebnu obuku

- ako je vozilo radilo u ograničenom režimu rada, pitanje je da li je bila kvalificirana za takav test, pa to opet može biti odgovornost poslodavca

 

mbaksa kaže...

Znači, ako imaš neki problem koji ti uzrokuje smanjenu sigurnost u prometu, onda moraš biti posebno pažljiv ili čak tražiti nekoga drugoga da ti pomogne u prometu. Kako se to tako olako odnosiš prema prometu? Promet je ozbiljna, opasna stvar i ako odlučiš sudleovati u prometu, dužan si pridržavati se pravila - kako radi svoje, tako i radi tuđe sigurnosti.

Ovo me podsjetilo na jednu scenu koja je malo šokirala moju sestru. Kaže da dva lika u tramvaju sjedu svaki sa svojim bijelim štapom i pričaju znakovnim jezikom. U čemu je stvar. Obe osobe su gluhonjeme i slabovidne. Vide dovoljno dobro da se mogu kretati bez štapa, ali štap nose kao znak drugima da su slabovidni upravo kako bi, primjerice vozače, upozorili na dodatni oprez.

 

Da van pješačkog pogaziš slabovidnu osobu, pri određivanju krivnje bi svakako bila bitna informacija da li je osoba nosila bijeli štap ili ne.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...

 Pa svaki auto se tako ponaša ako osoba na vozačkom mjestu gleda u mobitel (ili gdje već). 


Ovo nije svaki auto ili situacija. Svi ste zabrijali na potpuno krivu stranu, a usput mješajući kruške i jabuke.

Da krenemo iz početka:


1. Senzori nisu registrirali pješakinju ni na trotoaru, ni kad je prelazila dvije trake kolnika, a ni kad je došla na treću ispred auta.

2. Za te senzore nema izraza slaba vidljivost, mrak, spora reakcija, umor i ostale bajke koje priča lokalni šerif (osoba koje nema pojma što je LIDAR i sl.).

3. Dakle sama svrha postojanja takvih vozila je dovedena u pitanje i zato će sad svi bez iznimke na led, dok se ovo ne riješi na zadovoljavajući način.

4. Kočnice nisu korištene ni u jednom trenutku i zaustavljanje je obavljeno manualno.

5. 'Nadzorna' osoba nije dorasla svojem zadatku i tamo je reda radi da se pokriju neki propisi.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.3.2018 15:47 (memulica).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
memulica kaže...
Visak kaže...

 Pa svaki auto se tako ponaša ako osoba na vozačkom mjestu gleda u mobitel (ili gdje već). 


Ovo nije svaki auto ili situacija. Svi ste zabrijali na potpuno krivu stranu, a usput mješajući kruške i jabuke.

Da krenemo iz početka:

1. Senzori nisu registrirali pješakinju ni na trotoaru, ni kad je prelazila dvije trake kolnika, a ni kad je došla na treću ispred auta.

2. Za te senzore nema izraza slaba vidljivost, mrak, spora reakcija, umor i ostale bajke koje priča lokalni šerif (osoba koje nema pojma što je LIDAR i sl.).

 Mi ne znamo jesu li zakazali senzori, neki drugi dio opreme ili je AI imao sve informacije, ali je odlučio nereagirati. Polaziš od pretpostavki koje možda nisu točne, pa ti je takav i zaključak.

memulica kaže...


3. Dakle sama svrha postojanja takvih vozila je dovedena u pitanje i zato će sad svi bez iznimke na led, dok se ovo ne riješi na zadovoljavajući način. 

 Ne vidim kako je dovedena u pitanje, a ne čini mi se ni da si ti u poziciji određivati tko će i koliko biti na ledu. Da se tebe pita vjerojatno nikada ne bi ni došli na cestu, ali kako te se ne pita došli su i nakon istrage će se vjerojatno vratiti, dok druge kompanije i dalje voze.

memulica kaže...

4. Kočnice nisu korištene ni u jednom trenutku i zaustavljanje je obavljeno manualno.

5. 'Nadzorna' osoba nije dorasla svojem zadatku i tamo je reda radi da se pokriju neki propisi.

 4. Imaš neki link za to?
5. To je možda točno, no to nema veze s tehnologijom AV, već s konkretnom kompanijom čije je vozilo.

 

Neki dan se na Floridi srušio nov novcat most i ubio šestero ljudi. No kako su ga dizajnirali i izvodili ljudi to nikome nije zanimljivo, niti se tehnologija gradnje mostova naziva promašenom. Svaka tehnologija mosi nekakve žrtve. To ne znači da ne treba istražiti što se dogodilo i bolje regulirati, nego da ne treba biti katastrofičan oko toga.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...
..

Zakazala jest. Ako je čačkala po mobitelu onda je svakako kriva, međutim, ako je gledala parametre sustava, onda je situacija malo složenija:

..

 

Da van pješačkog pogaziš slabovidnu osobu, pri određivanju krivnje bi svakako bila bitna informacija da li je osoba nosila bijeli štap ili ne.

 

 

-ja na snimci ne vidim mobitel.. tj koliko mi se čini, osoba gleda kokpit.. mjesto gdje je ugl neki display.. i to je ok, jer .. (bilo bi ok, da sustav radi).

-da.

 

Visak kaže...
..

 Mi ne znamo jesu li zakazali senzori, neki drugi dio opreme ili je AI imao sve informacije, ali je odlučio nereagirati. Polaziš od pretpostavki koje možda nisu točne, pa ti je takav i zaključak.

..

- nešto je zakazalo, to je ili-ili situacija, senzor ili ai koji je odlučio drugačije (pogrešno). Kako god bilo to je kvar-problem s kojim vozilo ne smije u promet, kažnjivo i može se vrlo lako tumačiti kao osnovni uzrok nesreće, rizik za sve ostale u prometu. Kazna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

-ja na snimci ne vidim mobitel.. tj koliko mi se čini, osoba gleda kokpit.. mjesto gdje je ugl neki display.. i to je ok, jer .. (bilo bi ok, da sustav radi).

-da.

 Nije bitno što je gledala, bitno je da predugo nije gledala na cestu i prekasno je primjetila pješakinju. Ne razumijem kako te napaljuje što AI nije reagirao, ali si ravnodušan što čovjek to isto nije napravio. Nadzornica je mogla spasiti pješakinju jednako kao i AI.

ihush kaže...

- nešto je zakazalo, to je ili-ili situacija, senzor ili ai koji je odlučio drugačije (pogrešno). Kako god bilo to je kvar-problem s kojim vozilo ne smije u promet, kažnjivo i može se vrlo lako tumačiti kao osnovni uzrok nesreće, rizik za sve ostale u prometu. Kazna.

 Osnovni uzrok je nesmotrenost pješakinje, ali ti to odbijaš priznati.

 

Vozila su povučena iz prometa i kada se vidi je li kvar bio na jednom ili cijeloj seriji nešto će se poduzeti. Znaš zašto danas imamo (relativno) sigurne aute i avione? Zato jer su milijuni poginuli u prethodnim lošijim verzijama.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže... 

-ja na snimci ne vidim mobitel.. tj koliko mi se čini, osoba gleda kokpit.. mjesto gdje je ugl neki display

Da upotrijebim tvoj izraz, opinion makeri nas također uvjeravaju da se dosađivala i čačkala po mobitelu. To ne možemo znati iz snimke. Kad je bio slučaj Ledenik, vještačili su logove mobilnog operatera i mobitel. 

 

ihush kaže... 

i to je ok, jer .. (bilo bi ok, da sustav radi).

To je možda ok, a možda i nije. Ovisno o zakonskoj regulativi i kvalificiranosti. Ako nije kvalificirana za tumačenje tih zapisa ili ako zakon kaže da mora neposrednim opažanjem pratiti stane na cesti, onda nije ok.

 

ihush kaže... 

- nešto je zakazalo, to je ili-ili situacija, senzor ili ai koji je odlučio drugačije (pogrešno). Kako god bilo to je kvar-problem s kojim vozilo ne smije u promet, kažnjivo i može se vrlo lako tumačiti kao osnovni uzrok nesreće, rizik za sve ostale u prometu. Kazna.

Nikad nije ili - ili.

 

Ako je kvar, potrebno je utvrditi da li je kvar postojao i bio detektabilan do kritičnog trenutka ili se baš tad manifestirao.

Primjer: komunikacijska greška u slučaju da istovremeno padne napon u sustavu i inicijalizira se GSM komunikacija dok je vozilo u određenom temperaturnom rasponu uzrokuje zamračenje senzora na jednoj strani vozila. Iz pozicije AI-a se ona stvorilo odnikud i sustav je blokirao kao što bi čovjek blokirao na sekund da se ispred njega pojavi nešto što se nije moglo pojaviti prije nego vidi. Kod takvih greški možeš sustav testirati 1000 puta, 1001. se pojavi greška. Ili miš nagrize kabel koji u točno određenom trenutku do kraja pukne.

 

Ako je AI svjesno donio odluku, bitno je zašto je donio takvu odluku:

- Ako je odlučio nesuvislo, onda je to krivnja kompanije koja očito nije dovoljno testirala sustav

- Ako je odlučio suvislo na temelju pogrešnih ili nepotpunih podataka, onda se vraćamo na gornje pitanje - zašto su podaci takvi - je li kvar i da li se moglo/trebalo predvidjeti ili je neki nenadani kvar ili splet okolnosti koje se nisu mogle predvidjeti

- Ako je odlučio suvislo na temelju točnih podataka, to je i dalje moglo dovesti do fatalnog ishoda (možda je u konkretnom slučaju mala šansa za to, ali postoji).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...

 Nije kriva zbog prelaska izvan pješačkog, nego zbog toga što nije pazila pri tom prelasku. Kao što vozilo mora propustiti pješake na zebri, tako pješaci moraju propustiti vozila tamo gdje je nema. Ona nije uopće gledala i to ju čini krivom van svake sumnje.

Zakon ne kaže da pješaci moraju propustiti vozila, pješak prilikom prelaska ceste samo ne smije ometati promet. To je poprilično različito. Ometati znači naglo kočenje, znatna promjena brzine i slično. Dolazak s lijeva, preko nekoliko traka, laganim hodom, nigdje nikog osim jednog vozila - kako bi se to moglo protumačiti kao ometanje? Da je dvije sekunde ranije usporio za par km/h (pustio papučicu gasa), izbjegao bi je. Ionako je dužan obratiti pozornost na pješake.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...
Kako nije kriva, ako je imala obvezu prije prelaska ceste uvjeriti se da cestu može sigurno prijeći? Kako nije kriva kad je autu oduzela prednost?

 Automobil nema prednost u odnosu na pješake, dapače vozač je uvijek dužan paziti na pješake. Prije poduzimanja radnje pješak se mora uvjeriti da to može obaviti sigurno kao i svaki drugi sudionik kod poduzimanja bilo koje radnje u prometu, ali sama činjenica da se tom prilikom dogodila nesreća nije dokaz isključive krivnje što mi se čini da se ovdje implicira. Ono što pješak ne smije je ometati promet, a ometanje je naglo kočenje, znatna promjena brzine i slično. Uz skidanje noge s papučice gasa ova nesreća je mogla biti izbjegnuta; noć je problem kako vozaču tako i pješaku pa koliko je vozaču bilo teže na vrijeme je vidjeti, toliko je i pješaku teže procijeniti koliko je vozilo daleko i kako se brzo kreće -> pravna obveza "uvjeriti se" je subjektivan pojam per se. Zbog toga mislim da je ovo jedna od onih stvari kada se kaže sranja se događaju; međutim vozilom je upravljao kompjutor s gomilom senzora koji bi trebali omogućavati bolji "vid" i otpornost na distrakcije od kojih trpe ljudi jer se u suprotnom postavlja pitanje - koja je svrha autonomnih vozila? Štednja na vozačima; otimanje taksi biznisa? Kaj?

Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
markoBT kaže...

Možda smo se krivo razumjeli.

 

AI je shvati situaciju. AI je optimiziran da spašava ljudske živote. Ali svejedno, AI je odlučio ne reagirati.

 

Zašto je odlučio ne reagirati?

 

Ne znam. Možda mu je bio važniji život vozača. Ili vozača automobila iza njega (koji bi se zabio u njega da je naglo zakočio). Ili ga uopće nije bilo briga. Teško je reć. Valjda će Uber i Volvo to dobro ispitat.

 

 

 

vec vidim naslove :)

 

AUTONOMNA UMJETNA INTELIGENCIJA IZABRALA ZIVOT TRASNORODNE VOZACICE UMJESTO NARKOMANE!!! DALI JE PROGRAMER BIO TRANSNORODAN TAKODJER??!! NIKADA NECES VJEROVATI STO JE BILO SLJEDECE....!!

Moja Android igra - Missile Storm - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Veno.MissileStorm&hl=en
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Feudalac kaže...
Visak kaže...

 Nije kriva zbog prelaska izvan pješačkog, nego zbog toga što nije pazila pri tom prelasku. Kao što vozilo mora propustiti pješake na zebri, tako pješaci moraju propustiti vozila tamo gdje je nema. Ona nije uopće gledala i to ju čini krivom van svake sumnje.

Zakon ne kaže da pješaci moraju propustiti vozila, pješak prilikom prelaska ceste samo ne smije ometati promet. To je poprilično različito. Ometati znači naglo kočenje, znatna promjena brzine i slično. Dolazak s lijeva, preko nekoliko traka, laganim hodom, nigdje nikog osim jednog vozila - kako bi se to moglo protumačiti kao ometanje? Da je dvije sekunde ranije usporio za par km/h (pustio papučicu gasa), izbjegao bi je. Ionako je dužan obratiti pozornost na pješake.

 

Članak 129.

(1) Pješak je dužan preko kolnika i biciklističke staze ili trake prelaziti pažljivo i najkraćim putem, nakon što se prije stupanja na kolnik uvjeri da to može učiniti na siguran način.

Vjerojatno se američki zakon ponešto razlikuje, ali očito je da pješakinja nije poštovala ovo gore. A vidljivo je i da je odgovornost za siguran prelazak na pješaku. Vozač je obavezan poduzeti nešto čak i ako mu u jednosmjernoj ulici netko dolazi iz zabranjenog smjera, ali to ne znači da primarni krivac nije drugi vozač. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Mene iznenađuje da većina očekuje i pretpostavlja da Uberova vozila imaju detekciju pješaka. To je zadnje što se razvija kad su u pitanju autonomna vozila, jer pješacima nije mjesto na cesti.

 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Tom69 kaže...

Mene iznenađuje da većina očekuje i pretpostavlja da Uberova vozila imaju detekciju pješaka. To je zadnje što se razvija kad su u pitanju autonomna vozila, jer pješacima nije mjesto na cesti.

 

Nadam se da se šališ. Da se držim toga dok vozim, ubio bih barem dvoje ljudi dnevno.

 

I kad smo kod iznenađenja, mene vrlo iznenađuje što se neki ponašaju kao da su tu strojevi/AI nekako iznad ljudi. Ljudi su ti kojima promet općenito služi, strojevi su samo sredstva. Jasno da bi bilo prekrasno da postoji promet u kojem nitko neće kršiti nikakve propise, ali to se ne može nikad osigurati i budući da je i inače potrebno (čak i po zakonu) posebnu pažnju posvećivati "slabijima" u prometu, razvijati AI "vozače" kojem sigurnost pješaka nije apsolutni prioritet je naprosto debilno, kršili ti pješaci propise ili ne, bili retardirani, gluhi, slijepi, iz bilo kojeg razloga nesposobni procijeniti udaljenost i brzinu nadolazećeg vozila ili djeca koja glupo pretrčavaju cestu za loptom i whatever.

 

edit2: Drugo iznenađenje mi je ova opsesija guranjem nespremnog AI-a na cestu. Gledam neki dan snimke vožnje Teslinog autopilota i naprosto ne mogu vjerovati da postoji osoba koja je pustila to na cestu. Svaka čast za stadij u kojem to je, s jedne strane jest impresivno, ali ako je to trenutno na razini lane-tracking sustava za autocestu, zašto, pobogu dragome, je moguće aktivirati ga na cesti na kojoj se ne može pouzdano snalaziti? Zašto nije GPS-om ograničen samo na dionice i uvjete za koje se pouzdano zna da može funkcionirati s max jednom greškom u 1000 prolazaka dionicom? Ako se želi testirati u drugim uvjetima i cestama osim AC, ograničiti upotrebu i plaćati npr. instruktore vožnje, profesionalne vozače, štajaznam, za koje se može računati da će stići reagirati ako sustav zajebe i krene u zid. A ne da bilo koja šuša koja je položila jučer može aktivirati to i drkati po telefonu pa kad se dogodi sranje, jebiga. Trenutno mi to daleko više izgleda kao ugroza sigurnosti putnika tog vozila i naroda okolo nego nešto korisno (kao recimo razni drugi sustavi aktivne sigurnosti koje apsolutno podržavam) no dobro, valjda to nekome nekakvog meni nedokučivog smisla ima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 18:23 (Mirko935).
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

-stvarno imaš problema s tumačenjem zakona, nabacivanjem članaka.. i zaključaka izvedenih (iz pogrešnih osnova, pogrešni zaključci..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Feudalac kaže...

Zakon ne kaže da pješaci moraju propustiti vozila, pješak prilikom prelaska ceste samo ne smije ometati promet. To je poprilično različito. Ometati znači naglo kočenje, znatna promjena brzine i slično. Dolazak s lijeva, preko nekoliko traka, laganim hodom, nigdje nikog osim jednog vozila - kako bi se to moglo protumačiti kao ometanje? Da je dvije sekunde ranije usporio za par km/h (pustio papučicu gasa), izbjegao bi je. Ionako je dužan obratiti pozornost na pješake.

A da pogledaš članak dva koji jasno definira što je ometanje prometa?

 

81) >>ometanje prometa<< je radnja u prometu kojom se nekoga suprotno prometnim propisima prisiljava na promjenu dotadašnjeg načina sudjelovanja u prometu,

 

 

 

ihush kaže...

-stvarno imaš problema s tumačenjem zakona, nabacivanjem članaka.. i zaključaka izvedenih (iz pogrešnih osnova, pogrešni zaključci..).

Ajde da se jednom i složimo, citirao je pogrešan članak jer taj članak govori o tome da pješak ne smije izletiti bezglavo na pješački iako ima prednost.

 

Članak koji je relevantan u ovom slučaju je Članak 131. Stavak 1:


Pješak koji namjerava prijeći preko kolnika na mjestu na kojem ne postoji obilježeni pješački prijelaz ne smije stupiti na kolnik ako time ometa promet vozila.

 

Za boldano vidi gornju definiciju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 21:31 (MrBlc).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice