Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za poč

poruka: 11
|
čitano: 8.607
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za poč".
15 godina
offline
Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za poč

zato su danas moja i sve okolne ulice pune voltove biciklističke reprezentacije nepala, koja se ubila od treninga za štrajk. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za

Nije mi baš jasna ova matematika.
Gube cca 18lp po dostavi.
Ajmo reći da je to glavnina zarade, bonusi su ok ali pretpostavljam da je glavnina zarade iz dostava.

To ispada nekih 1.5% smanjenje prihoda po dostavi, a ovi kukaju da je to 500-600kn mjesečno?
Pa koliko onda oni zarađuju? 500x(100/1.5)=33.333kn😆

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2023 16:01 (Mar).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za

Ne, to su bezveze izvalili brojku da ispadne drastično.

Većina (oni kojima je to jedini posao) zarađuje do cca. 10k kuna mjesečno, a ima par slučajeva koji su tolko izgradili mrežu dostava i voze 24/7 pa i zarade i prek tih 33k.

Imam poznanika koji vozi za Bolt, prije je vozio za Wolt i još taksira za Uber, ali budući da radi to uz normalni posao je potpuno odustao od biciklistićkih dostava budući da to zahtjeva 0-24 angažman, dok na Uberu namlati love da boli glava (pogotovo srijeda po noći i vikendi, a ovak kad su blagdani cifre podeblja i x10), ali lik ne spava po 72 sata u komadu i pola love kaj zaradi potroši na popravak auta kad se skrši jer zaspije.

 

Uglavnom, na kraju se sve svede da to nema uopće smisla radit, osim npr. Uber i to otići na more u predsezoni i tijekom cijele sezone - mjesečno možeš zaradit i više od normalne prosječne godišnje plaće u RH.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
offline
Re: Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za
Mar kaže...

Nije mi baš jasna ova matematika.
Gube cca 18lp po dostavi.
Ajmo reći da je to glavnina zarade, bonusi su ok ali pretpostavljam da je glavnina zarade iz dostava.

To ispada nekih 1.5% smanjenje prihoda po dostavi, a ovi kukaju da je to 500-600kn mjesečno?
Pa koliko onda oni zarađuju? 500x(100/1.5)=33.333kn😆

 

 

 -nije važna brojka 18 lipa (razlika) nego da je to kažnjivo, kršenje propisa, konverzija, fixni tečaj koji se zna već pola godine u 5 decimala.. to je kažnjivo, pa vidjet ćemo pravnu državu (ili vjerojatnije, nećemo.. kao sve ostalo..) :)

-poslodavac može podići-spustiti satnicu, plaću, naknadu.. tržište-pravila, no ovo je konverzija i zato kažnjivo. Poslodavac koji to ne zna mora staviti ključ u bravu, zna, radi to svjesno, jer je 'mala cifra'.. no tako rade svi veliki, tj naravno da kompanije koje imaju tisuće zaposlenih i milijune prometa paze na svaku lipu-cent razlike.. nema tu greške-slučajnosti i sve to znaju, moraju znati, odnosno bez znanja ne smiju ni voditi posao.

.. ovo čak nije stvar za štrajk nego čisto prijava-kazna, kao za sve slično, prolaz kroz crveno svjetlo i sl. ..

 

(štrajk je pojam-termin borbe za radnička prava, ugovor-pregovor recimo sindikata, recimo kad se ugovara satnica, uvjeti.. ovo nije stvar za štrajk, nego kaznu države za kršenje zakona o prelasku na euro, konverzija 7,5xxxx kuna-euro i razlika se smije pojaviti tek u petoj decimali dok se naravno iskazuju samo prve dvije što će reći, ne može biti takva greška odnosno špar upravo na tome temelji reklamu kako će sniziti cijene za tisućiti dio centa odbacujući treću znamenku tj zaokruživanje na niže-manje.. ali treće decimale.. može na niže u slučaju cijene jer je u korist druge strane-kupca.. ne može kad je na štetu druge strane, tj da je podizanje cijene ili kao u ovom slučaju plaća-satnica...) itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2023 20:02 (ihush).
10 godina
offline
Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za poč

 

Treba se boriti, al osim priče ne znam kada je i jedan radnički štrajk u RH imao nekog uspjeha.

Svi su solidarni, dok sjede doma.

dzg
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za poč

Stvarnost je da je sve poskupilo i umjesto da im dignu satnicu par centi barem u takvoj situaciji,oni im spustaju.

Moj PC  
4 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za
Konverzija i spuštanje naknade u jednom?
15 godina
offline
Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za poč

Gotovo kompletno tržište dostave hrane preuzeli su tzv. agregatori, formalni poslodavci dostavljača, tvrtke koje su prvenstveno registrirane kao logističke. Navedene tvrtke u dogovoru s agencijama posljednjih godina uvoze radnu snagu iz Azije, većinom Nepalce koji agencijama plaćaju i po 5000 eura kako bi im sredili papire i poslali ih u Europu. Zatim te agencije iz trećeg svijeta daju lovu našim agregatorima za svakog od njih kojeg zaposli. Riječ je o klasičnoj trgovini ljudima. Ti radnici kod nas žive u nemogućim uvjetima, često nisu ni prijavljeni ili su prijavljeni na 2-4 sata dnevno, a voze po cijeli dan. Kako duguju velike novce, agencije im otkidaju dobar dio plaće i pitanje je koliko njima uopće ostaje.

Moj PC  
17 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za
nkdz kaže...

Gotovo kompletno tržište dostave hrane preuzeli su tzv. agregatori, formalni poslodavci dostavljača, tvrtke koje su prvenstveno registrirane kao logističke. Navedene tvrtke u dogovoru s agencijama posljednjih godina uvoze radnu snagu iz Azije, većinom Nepalce koji agencijama plaćaju i po 5000 eura kako bi im sredili papire i poslali ih u Europu. Zatim te agencije iz trećeg svijeta daju lovu našim agregatorima za svakog od njih kojeg zaposli. Riječ je o klasičnoj trgovini ljudima. Ti radnici kod nas žive u nemogućim uvjetima, često nisu ni prijavljeni ili su prijavljeni na 2-4 sata dnevno, a voze po cijeli dan. Kako duguju velike novce, agencije im otkidaju dobar dio plaće i pitanje je koliko njima uopće ostaje.

 Neka nauče jezik i traže si drugi posao. Došli su raditi u državu gdje je korupcija, nepotizam i krađa kao dobar dan a ti se čudiš kako imaju loše uvijete i što ih iskorištavaju.

14 godina
neaktivan
offline
Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za poč

 Ništa neobično zapravo, sve te firme koje se bav gig ekonomijom (Uber, Bolt/Food, Glovo, Wolt itd.) šljakaju na isti način. Dođu na neko tržište sa solidnim uvjetima rada (satnica, bonusi itd.) i onda kad za dominiraju tržištem i pokupe maksimalni tržišni udio postepeno smanjuju uvjete.

 

Ista stvar se događa posvuda u svijetu, ima par dokumentaraca ako vas zanima više.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 9:16 (peroko).
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Dostavljači Wolta u Zagrebu najavili štrajk za
PzKpfw kaže...

 

Treba se boriti, al osim priče ne znam kada je i jedan radnički štrajk u RH imao nekog uspjeha.

Svi su solidarni, dok sjede doma.

Kako nije, onaj štrajk radnika Čistoće nedavno je u potpunosti uspio.

Ispunili su im sve uvjete koje su tražili pod obavezno i razmatraju i dodatne.

Ali, uspjelo je (kao što i sam kažeš) jer su se svi složili i zajedno prosvjedovali, i imali su dobro protuoružje - ostali bi svi doma za Božić i Novu  (tj. štefanje i danas) da im nisu odobrili (zamisli taj kaos u gradu).

Sve se na kraju svede na to, jer nemreš se izborit za ništa ako ne držiš poslodavca u šaci.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 9:53 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice