Sony PlayStation 5 izdvojena tema

poruka: 25.619
|
čitano: 4.746.408
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
sg5 kaže...

greysaint0 

daj mi molim te pojasni na koji nacin xbox divizija moze poslovati s profitom nakon kupnje bethesde za 7 milijardi i  Activisiona za 70 milijardi dolara?

 

 

 

Vjerojatno tako što će zarađivati više novaca nego što ih gube? Obično to tako ide, jel.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Bitanga kaže...
greysaint0 kaže...

 

Microsoftova primarna gaming strategija se vrti oko Gamepass-a. Navuči što više ljudi na pretplatu a onda polako dizati cijenu. Ne puno, $2-3. Isto kako je Netflix napravio tijekom COVID-a.

 

Neće Gamepass ultimate vječno biti $15, kad tad će otići na $20 što će Microsoft pravdati dobrim starim floskulama poput "the maintenance of our complex and ever growing multiplatform library has reached the point where we had to consider price increase in order to ensure continuing growth and quality of Gamepass library. In spite of this small price hike, we still firmly believe that Gamepass represents the ultimate in gaming value proposition".

 

Ali da se vratimo na PS5 temu, s obzirom na ovu najavu, Sonyu bi bilo bolje da nešto bombastično najavi uskoro, kakve ekskluzive i pogotovo alternativu Gamepass-u. Sve su oči trenutno uprte u njihovog rivala što nije dobro za njih.

 

Nemam ništa protiv plaćati i 20€-30€ mjesečno za gamepass. Pa više od toga potrošim mjesečno na igre. Pa čak i 60€ ne bi bilo previše. Ali s time mora dolaziti i veliki katalog igara, family support, plaćanje iz HR i sl. 

Samo morat će smislit dobru cijenu za većinu ljudi, jer nije gamepass prijeka životna potreba, a igre su sve gluplje i gluplje. 

 60$*12mj = Jedna konzola godisnje. Ako si ti spreman davat 4500kn godisnje da bi se igrao, svaka cast. 100$ godisnje sa kompletnim pristupom je u granici normale.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
8 godina
offline
Sony PlayStation 5

Ma da ima i 1000 igara koje su sve meni po mjeri kad ja nemam vremena igrat tolko igara.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Sony PlayStation 5
Bitanga kaže...
crorockycro kaže...
greysaint0 kaže...
Nezabrinutima ću samo spomenuti jednu sitnicu - tržišna vrijednost Microsofta je nešto preko 2 bilijuna dolara. Tržišna vrijednost Sonya je oko 154 milijarde dolara.

 2 trilijuna*. Milijarde se kazu kod nas, na engleskom je milijarda bilijun.

 

Nemoj razmišljati o tako velikim brojevima, samo te buni.

 Isprike, totalno sam pobrkao 2 ljestvice u glavi

12 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
sg5 kaže...

greysaint0 

daj mi molim te pojasni na koji nacin xbox divizija moze poslovati s profitom nakon kupnje bethesde za 7 milijardi i  Activisiona za 70 milijardi dolara?

 

 

 Zašto spominješ Xbox diviziju kao da je odvojena kompanija a ne dio Microsofta? Pa nije Microsoft otvorio blagajnu isključivio u Xbox diviziji i rekao ajmo trošiti novce samo od tamo.

 

Microsoft trenutno ima 130 milijardi dolara keša - to je nešto što se naziva "cash on hand" i predstavlja količinu gotovine ili imovine koju Microsoft može povuči sa svojih računa ili pretvoriti u keš (prodajom imovine), kad god poželi. Čak i nakon te akvizicije, ostati će im skoro 70 milijardi dolara takvog keša. Inače, tebi za informaciju, akvizicije se često ne rade kešom nego i dionicama - Microsoft može za bilo koji deal ponuditi svoje dionice umjesto keša ili kombinaciju dionica i keša, tako da nisu niti osuđeni na jedan oblik plaćanja za daljnje akvizicije.

 

Ako si mislio da će Microsft otići u minus ne tekućem nakon ovoga - gadno si se zeznuo. Ponavljam, cilj nije trenutna zarada. Nekad u životu moraš potrošiti, odnosno uložiti da bi zaradio. Microsoft igra dugu igru - kupiti što više studija i izdavača, gurnuti sve živo na Gamepass, navuči što više ljudi i onda dizati cijenu pretplate. Ljudi će uz to i dalje kupovati DLC za igre, kao i plaćati mikrotransakcije u igrama što je isto tako ogroman izvor zarade, ako ne i daleko veći od samih igara koje jednom prodaš za $70 i ljudi ih više ne igraju jednom kad ih pređu.

 

Nažalost sve više igara se kreće prema "game as a service" modelu upravo zbog toga da zarade na takvim stvarima. Destiny 2, Fortnite, Warzone, PUBG, World of Tanks, Path of Exile, Apex predstavljaju neke od najpopularnijih i najprofitabilnijih igara na svijetu a sve imaju jednu zajedničku stvar - "besplatne" su.

15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
SimeKZ kaže...
Bitanga kaže...
greysaint0 kaže...

 

Microsoftova primarna gaming strategija se vrti oko Gamepass-a. Navuči što više ljudi na pretplatu a onda polako dizati cijenu. Ne puno, $2-3. Isto kako je Netflix napravio tijekom COVID-a.

 

Neće Gamepass ultimate vječno biti $15, kad tad će otići na $20 što će Microsoft pravdati dobrim starim floskulama poput "the maintenance of our complex and ever growing multiplatform library has reached the point where we had to consider price increase in order to ensure continuing growth and quality of Gamepass library. In spite of this small price hike, we still firmly believe that Gamepass represents the ultimate in gaming value proposition".

 

Ali da se vratimo na PS5 temu, s obzirom na ovu najavu, Sonyu bi bilo bolje da nešto bombastično najavi uskoro, kakve ekskluzive i pogotovo alternativu Gamepass-u. Sve su oči trenutno uprte u njihovog rivala što nije dobro za njih.

 

Nemam ništa protiv plaćati i 20€-30€ mjesečno za gamepass. Pa više od toga potrošim mjesečno na igre. Pa čak i 60€ ne bi bilo previše. Ali s time mora dolaziti i veliki katalog igara, family support, plaćanje iz HR i sl. 

Samo morat će smislit dobru cijenu za većinu ljudi, jer nije gamepass prijeka životna potreba, a igre su sve gluplje i gluplje. 

 60$*12mj = Jedna konzola godisnje. Ako si ti spreman davat 4500kn godisnje da bi se igrao, svaka cast. 100$ godisnje sa kompletnim pristupom je u granici normale.

 

Tko je rekao da bih plaćao cijelu godinu. Platiš, odigraš što te zanima i canceliraš kad ti ne treba. Da imam cijeli Steam katalog za 60€ mjesečno platio bih odmah i da su normalnije godine za gaming kao što je bilo prije par godina, vjerojatno bih na godišnjoj razini čak i uštedio.

 

Pa nisam ja jedini koji se igram u kući, tu su i klinci, svaki sa svojim prohtjevima i svojim ušteđevinama za koju si ponekad kupe nešto. I možemo si to priuštiti. Nemamo velike životne troškove, ne trošimo na restorane, izlaske i putovanja (pogotovo sad).

No kažem, za 60€ mj. bi morali stvarno puno toga kvalitetnog ponuditi, samo sam karikirao, jasno je da to nitko neće toliko naplaćivati.

 

A za $100 godišnje dobiješ jedva Office365, koji je njihov, a ne cijeli katalog svih mogućih developera igara. Malo realnosti isto tako ne bi škodilo.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
greysaint0 kaže...

 

The all-cash transaction is valued at $68.7 billion, and Microsoft says it will make the company the third-largest gaming company by revenue, after Tencent and Sony.

 

https://edition.cnn.com/2022/01/18/tech/microsoft-activision-blizzard-acquisition/index.html

 

Sony nema love za ogromne akvizicije, možda nešto u rangu 2-3 milijarde dolara. Take Two vrijedi 17,6 milijardi. Realno, prije će netko kupiti Sony nego što će Sony kupiti nekog giganta. Bila je glasina da ih Disney želi kompletno kupiti da se dokopaju Spider-man franšize ali se pokazala lažnom.

 

Sony ima trenutno 16,8 milijardi dolara keša. Rezerve keša su im pale za 27 milijardi dolara u odnosu na prošlo razdoblje. Nešto rade sa lovom u pozadini ali nitko ne zna što.

 

Njihovi 1st party studiji će morati jako povećati output. Sony se ne može boriti protiv ovoga kupnjama nego isključivo povećanjem 1st party outputa. Hrpetina ljudi kupuje Playstation upravo zbog toga.

 

"Srećom" za Sony, treba napomenuti neke stvari:

 

Akvizicija Zenimaxa:

 

- Elder Scrolls izlazi jednom u 10 godina

- Fallout 5 nije niti najavljen

- Doom je dobra franšiza i vrlo profitabilna ali da se živjeti bez nje i nije baš system seller.

- Starfield je novi IP i već je odgađan zbog problema u razvoju. Bethesda je uostalom poznata po jako bugovitim release-ovima koji se patchiraju mjesecima ako ne i godinama.

 

Akvizicija AB:

 

- COD je već godinama na silaznoj putanji po prodaji. Čak postoji glasina da će COD 2022 ići ranije jer je Vanguard totalno podbacio.

- WoW je PC only priča i nebitan je za konzole

- Overwatch 2 je vrlo vjerojatno u planu za PS4/5 i sumnjam da neće izaći za Sonyeve konzole. Ista stvar vrijedi za Diablo 4.

- ostali IP-ovi su manje-više nebitni za Playstation. Crash, Spyro, to su sve sitne ribe.

Pa revenue je nebitan. Pola ovih igara u AB su i debilne i nisu money makeri. Dapace bih rekao da je iz financijske perspektive veci fokus na Candy Crush i COD koji sami po sebi su donijeli Activisionu $30 milijardi samo po prometu. ($17B na COD i $10B na Candy Crush se potrosilo dosada, iduci je Epicov Fornite sa $9B)

 

Ako ce se antitrust odlucit po prometu onda je to debilizam. Bitan je broj korisnika (izvor prometa), njihova demografija i tzv retention kad se gleda monopol. Kad imas korisnike koji ostaju na platformi, tek poslije slijedi prica o monetizaciji tih korisnika, pogotovo kad u pricu ubacis spekulaciju kao sto je Metaverse.

 

Ako Microsoft jedini napravi platformu koja je all-round rjesenje, odnosno okej SW/HW te ima veliku vecinu AAA naslova, kao i korisnika koji imaju veliku kupovnu moc (USA), onda ce se i svaki manji studio okrenuti da razvija za MS. Ista stvar je bila i sa Appleom i Androidom dugo godina. Realno kad razvijas igru, sa jednim SDK mozes pokrit dvije platforme (PC i Xbox), umjesto da potpuno otvaras tim za PS. Razvijanje za Microsoft GDK je no-brainer trenutno.

 

Sony je po meni trenutno samo relevantan radi PS4 igraca i niceg drugog. Moraju u potpunosti konvertirat PS4 -> PS5 igrace u iduce 2-3 godine i povecat usluge te promet po igracu. inace nema smisla nista od ovog.

 

Uglavnom cijela poanta akvizicije nije uopce Xbox, vec Metaverse. Sony uopce tu ni nema nekog konja za utrku osim PS VR i vrlo je vjerojatno da ce se morat nakacit na neko otvoreno rjesenje. Kako stvari stoje, FB Metaverse (Oculus Quest i Meta Quest) ce biti otvoren sto je relativno dobro za Sony.

 

Zamisli VR verziju bilo koje Bethesda igre...Skyrim itd. Kao i Blizzard naslovi - cisti game winner za MSFT. Jedini alternativni naslov koji bi mogao biti tako dobar u VR je nesto sto samo TakeTwo ima a to je GTA. CDPR ne spominjem i Witchera, ali to je mogucnost.

 

FB sjedi na $50B kesa, sa 60%nim operativnim profitom koji bi trebao biti odrzan citavu ovu godinu. $10B potrosenih na Metaverse nece ni osjetit, ali isto tako nece ni Microsoft ovih $70B...Takoder ako je Zuck pametan nece se previse bacit u razvoj igara, nego infrastrukture i otvorenog poslovnog trzista u VR, te vise konkurirati Nvidiji nego Microsoftu. Ako Zuck moze, onda i treba platit $20-25B (premium na $17B) za TakeTwo, koji je takoder uzeo Zyngu.

 

Po meni je tako zakljucak da se Sony ili pod hitno mora organizirati da promijeni ovu akviziciju (zastititi buduce naslove AB na svojoj platformi), ili se okrenuti prema partnerstvu s Zuckom. Ekskluzivne igre (1st party) rjesenja koja se prodaju jednom i nemaju mikrotransakcije nemaju smisla. Fortnite je to dokazao. Kad vec stvari kao God of War moraju izaci na PCu, Sony postaje samo middleman.

 

 

P.S. Cash on hand cijele korporacije je nebitan. Ne postoji scenarij gdje bi Microsoft Gaming kao odvojena divizija ikad skupio $70B zajedno s cash+razmjenom dionica da kupi Activision. Ako iduci konkurent, sto je Sony ili Tencent, ne moze financirat istu tu transakciju najveceg neovisnog studija, onda to granici s monopolom.

 

Ovo je stvarno idealna situacija za Microsoft i nikog drugog. Igraci dolaze u situaciju da postanu ovisni o jednoj platformi gdje Microsoft ima cijelu cjenovnu moc. Ako je Apple izgubio tu tuzbu za App Store, ne vidim zasto se to ne bi za 5 godina dogodilo Microsoftu. Sa ostalim biznisima mogu priustit da redovno gube novce barem 7 godina na Gamepassu i Xboxu. Jedini dobar znak je sto Microsoft nije unistio Minecraft eto.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 23:45 (Mitch).
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
SimeKZ kaže...
Bitanga kaže...
greysaint0 kaže...

 

Microsoftova primarna gaming strategija se vrti oko Gamepass-a. Navuči što više ljudi na pretplatu a onda polako dizati cijenu. Ne puno, $2-3. Isto kako je Netflix napravio tijekom COVID-a.

 

Neće Gamepass ultimate vječno biti $15, kad tad će otići na $20 što će Microsoft pravdati dobrim starim floskulama poput "the maintenance of our complex and ever growing multiplatform library has reached the point where we had to consider price increase in order to ensure continuing growth and quality of Gamepass library. In spite of this small price hike, we still firmly believe that Gamepass represents the ultimate in gaming value proposition".

 

Ali da se vratimo na PS5 temu, s obzirom na ovu najavu, Sonyu bi bilo bolje da nešto bombastično najavi uskoro, kakve ekskluzive i pogotovo alternativu Gamepass-u. Sve su oči trenutno uprte u njihovog rivala što nije dobro za njih.

 

Nemam ništa protiv plaćati i 20€-30€ mjesečno za gamepass. Pa više od toga potrošim mjesečno na igre. Pa čak i 60€ ne bi bilo previše. Ali s time mora dolaziti i veliki katalog igara, family support, plaćanje iz HR i sl. 

Samo morat će smislit dobru cijenu za većinu ljudi, jer nije gamepass prijeka životna potreba, a igre su sve gluplje i gluplje. 

 60$*12mj = Jedna konzola godisnje. Ako si ti spreman davat 4500kn godisnje da bi se igrao, svaka cast. 100$ godisnje sa kompletnim pristupom je u granici normale.

U.S. Consumers Now Pay $55 Monthly for Streaming Services

 

Izbaci jednu dvije od ovih (radi vremena gaming vs TV), spusta se na $30. Ostaje prostora za $30-45 za gaming bez problema. 

10 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5

samo da kažem...

greysaint0  i Mitch diskusija vam je top...bez vrijeđanja, bez pisanja gluposti...dva mišljenja...sa užitkom sam pročitao svaki post iako su dugi...nastavite pliz :)

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
8 godina
offline
Sony PlayStation 5

https://www.eurogamer.net/articles/2022-01-18-xbox-head-says-its-not-our-intent-to-pull-communities-away-from-other-platforms-following-activision-blizzard-deal?fbclid=IwAR1b2lW4As0l7NAY4Yj4Rbn02-NUxU8VNkF00sASEuEO7JLo8fCrRo9FmX4

 

 

Spencer has now repeated a slight variation of that sentiment in conversation with Bloomberg, telling the publication, "I'll just say to players out there who are playing Activision Blizzard games on Sony's platform: It's not our intent to pull communities away from that platform and we remained committed to that."

As carefully worded as the statement may be, it's hard ignore that the present tense in "players...who are playing" is doing an awful lot of heavy lifting, strongly implying Microsoft is only willing to commit to continuing support for currently released multi-platform titles on non-Xbox platforms post-buyout - with a considerable void as far as its future intentions go.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
mariclius kaže...
Vandit, sada ti je dirt rally 2.0 GOTY verzija 94 kn (ako imaš ps+ je 75 kn čini mi se), ali još 2 dana je na akciji.

Ti igraš dirt rally 1 dio ako sam dobro shvatio. Koliko sam čitao ove dane 1 dio ne treba konekciju za igranje, a 2 dio treba.

Ma u biti, platiš 30 kn (ea play) i isprobaš pa si na miru.
Ovo što si napisao za osjećaj brzine. Dosta njih piše da je tu dirt rally bolji.
Nego, sad si me zbunio, ti imaš i wrc 9 i dirt rally 1?

 Mislim da ću uzeti GOTY verziju, ionako nemam baš puno toga za igrati. 

 

Hehe, sorry ako sam te zbunio. Ja igram WRC igre, a DIRT sam probao jednom prilikom. S obzirom da je Dirt sada jeftin nije na odmet imati obje rally igre. :) 

2 godine
neaktivan
offline
Re: Sony PlayStation 5
Jeste se raspisali o Xboxu na PS temi.Cilj je postignut.Za dobrim konjem se uvijek praši.Kupujte XSX čim prije jer nećete imat šta igrat osim par ekakluziva i par igara neovisnih studija (dok i njih M$ ne kupi).
 
2 2 hvala 1
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5

Lupaš gluposti! Zar stvarno misliš da njihove igre više neće izlaziti za PS? Neke igre neće kao do sada biti na PS ili Xboxu i obratno, ali vjeruj mi da Activison igre neće nikako biti ekskluzivne samo na Xbox-u i PC-ju jer im je prije svega cilj zarada, a ne ko prištavim tinejdžerima neki fakin "master race" između platformi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 9:43 (lobotomac90).
12 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Vandit kaže...
mariclius kaže...
Vandit, sada ti je dirt rally 2.0 GOTY verzija 94 kn (ako imaš ps+ je 75 kn čini mi se), ali još 2 dana je na akciji.

Ti igraš dirt rally 1 dio ako sam dobro shvatio. Koliko sam čitao ove dane 1 dio ne treba konekciju za igranje, a 2 dio treba.

Ma u biti, platiš 30 kn (ea play) i isprobaš pa si na miru.
Ovo što si napisao za osjećaj brzine. Dosta njih piše da je tu dirt rally bolji.
Nego, sad si me zbunio, ti imaš i wrc 9 i dirt rally 1?

 Mislim da ću uzeti GOTY verziju, ionako nemam baš puno toga za igrati. 

 

Hehe, sorry ako sam te zbunio. Ja igram WRC igre, a DIRT sam probao jednom prilikom. S obzirom da je Dirt sada jeftin nije na odmet imati obje rally igre. :) 

 wrc je glasio barem prije kao arkadnija vožnja u odnosu na dirt, je se to promjenilo u zadnjih par naslova?

13 godina
offline
Sony PlayStation 5

meni se cini da idete od krive pretpostavke.... nije MSu cilj da ljudi ne kupe playstation, nego xbox, vec mu je cilj da ljudi koji imaju playstation uzmu gamepass i koriste ga na playstationu.... 

 

gamepass je bitan, ne hardware... a tesko ce sad sony uletit u tu pricu... MS to vec godina gura i pegla greske... tesko je sad uci u to samo tako i reci Evo imamo i mi to..uzmite nasu pretplatu...

 

 

 

inace kad pricate o brojevima sonyja, jel se to odnosi samo na gaming ili na ukupni sony?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Neznam sto ste svi digli frku, sve ostaje kako je, prodaja CoD igara nakon Warzone je strasno pala, vecina Activision Blizzard igara je za PC.
Vi ste nakon par mjeseci zaboraviti da je Activision bio u strasnom skandalu, da je Sony bio protiv svega tog i udaljio se. MS je iskoristio skandal i pad cijene i kupio.
Ovo ne znaci nista. Igre ce i dalje biti na playstationu. Svi se ponašate kao da su kupili najbolje na tržištu.
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Sony PlayStation 5

Prodaja CODa je pala, ali za Sony to je i dalje uzasno velika prodaja. Podaci govore - https://www.pushsquare.com/news/2022/01/december-2021-npd-call-of-duty-vanguard-was-the-best-selling-ps5-ps4-game-of-the-year

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Santana kaže...

https://www.eurogamer.net/articles/2022-01-18-xbox-head-says-its-not-our-intent-to-pull-communities-away-from-other-platforms-following-activision-blizzard-deal?fbclid=IwAR1b2lW4As0l7NAY4Yj4Rbn02-NUxU8VNkF00sASEuEO7JLo8fCrRo9FmX4

 

 

Spencer has now repeated a slight variation of that sentiment in conversation with Bloomberg, telling the publication, "I'll just say to players out there who are playing Activision Blizzard games on Sony's platform: It's not our intent to pull communities away from that platform and we remained committed to that."

As carefully worded as the statement may be, it's hard ignore that the present tense in "players...who are playing" is doing an awful lot of heavy lifting, strongly implying Microsoft is only willing to commit to continuing support for currently released multi-platform titles on non-Xbox platforms post-buyout - with a considerable void as far as its future intentions go.

 

Iskreno, ne vjerujem mu niti riječi. Istu stvar je rekao kad su kupili Bethesdu pa su vrlo brzo rekli da će sve buduće igre biti ekskluzive za Gamepass platforme.

 

Spencer jednostavno govori ovo: "ostaviti ću vam sve postojeće stvari tipa Warzone i slično jer vas ne smijem otjerati od tamo a i generirate mi lijepu lovu. Od novih stvari, nećete dobiti ništa".

 

Realno, sve ove akvizicije ne bi imale ikakvog smisla da te igre i dalje dolaze na Playstation. Ekvivalent toga je da Sony dopusti da njihove 1st party ekskluzive dođu na Xbox - jel možeš zamisliti takav scenarij? Ja teško mogu. Jedino što postoji u sferi izrazito malo vjerojatnog je to da Sony i Microsoft postignu dogovor da 1st party igre dolaze na konkurentske platforme ali sa zakašnjenjem od tipa godinu dana pa na taj način "pomognu" jedni drugima. Ali ja bi rekao da Microsoft igra na potpuno uništenje konkurencije. Tu jedino Nintendo ima budućnost jer oni ionako žive u svom mjehuriću Maria, Zelde i sličnih IP-a već 40 godina.

 

MSXhunT3R kaže...
Jeste se raspisali o Xboxu na PS temi.Cilj je postignut.Za dobrim konjem se uvijek praši.Kupujte XSX čim prije jer nećete imat šta igrat osim par ekakluziva i par igara neovisnih studija (dok i njih M$ ne kupi).

 

Makar pišemo o Xboxu, ovo je usko vezano uz budućnost Playstationa, tako da mislim da tema nije promašena. Ovo je isto tako broj 1 rasprava na svim Playstation i gaming forumima na kojima sam bio u zadnjih 24 sata.

 

Neće Sony sutra staviti ključ u bravu, niti će Playstation brand išta osjetiti još 2 godine. Ovaj deal će se finalizirati 2023. Rekao bi da će puni efekt krenuti krajem 2023. i kroz 2024. godinu.

 

Ruku na srce, ovo nikako nije kraj za Sony. Mene bi daleko više brinulo da Microsoft napravi akviziciju EA (što nije nemoguće) jer bi Playstation izgubio franšize tipa FIFA, NBA, NHL, a to je daleko veća šteta nego bilo kakav COD. Samo gubitak FIFA-e bi otjerao barem 30-50% europske publike na Xbox. Osobno nisam fan sportskih igara, ali znam ljude koji nisu fanovi gaminga općenito ali imaju Playstation samo radi FIFA i NBA franšiza.

 

Osobno nisam sentimentalno vezan za PS5. Moja "ljubav" naspram Playstationa je praktične vrste - za razliku od Microsofta, Sony se potrudio prije 10-ak godina dovesti službeno Playstation store u Hrvatsku. Vjerujem da je PS5 tehnički bolja konzola od XsX iz vrlo jednostavnog razloga - SSD. Da, Xbox ima jači GPU, ali činjenica je da se razliku u Compute Unit-ima GPU-a da vrlo lako riješiti dinamičkom rezolucijom (koju ionako koristi 99% igara) a i u praksi, ta razlika je nevidljiva (štoviše, iz nekog razloga dobar dio multiplatform igara se neznatno bolje vrti na PS5 iz nekog razloga). S druge strane, ovaj monstrumozni SSD u PS5 me totalno odučio od ikakvog loading screen-a na PS5 i omogućio tehnička čudesa poput Ratchet&Clank Rift Apart za koji nisam siguran da bi mogao uopće raditi na Xboxu sa doslovce 50% sporijim SSD-om. Daleko je R&C od toga da bude posljednja igra koja koristi SSD na takav način, mislim da ćemo do kraja ove generacije gledati tehnička čudesa od strane Sony 1st party studija (po kojima su ionako već poznati).

 

No, bez obzira na to, ako osjetim kroz 2-3 godine nedostatak igara na PS5, lako bi se moglo dogoditi da ode u Njuškalo a ja uzmem XsX. Već vidim da će mi biti teško što neću moći odigrati Elder Scrolls 6. Za ostalu ponudu Zenimaxa i AB me nije niti briga.

 

Ono što je najtužnije u cijeloj priči oko Xboxa je to da postoji poduzeće koje se zove "Microsoft Hrvatska" i da nitko iz te firme se nikad nije potrudio izlobirati da Xbox Live dođe službeno u Hrvatsku (ako su se i potrudili onda o tome nikad nisu javno pričali pa bi rekao da nisu). Znam da smo mi sitno tržište, ali ako imamo službenu podršku za Netflix, HBO, Prime Video, Playstation, Spotify, Deezer,  Appstore, Playstore, i pitaj boga što sve ne (previše je toga za pobrojati) i uz to još na ljeto ove godine dolazi Disney+ i koliko sam čuo HBO Max (ne na ljeto, ali čuo sam da planiraju ekspanziju na ovaj dio Europe), onda mi stvarno nije jasno u čemu je Microsoftov problem. Tj. lažem, vrlo je jasno - po popisu podržanih zemalja za Xbox Live, vidi se da se fokusiraju na zemlje veće platežne moći a da ih za ostale boli ona stvar. I to je legitimna taktika samo isto tako i pomalo promašena - možda je jedna Hrvatska zanemarivo tržište, ali da dovodeš službenu podršku u područje ex-YU i još par manjih EU zemalja, dobivaš stotine tisuća ako ne i milijune drugih korisnika. Možda nam se sreća preokrene od 1.1.2023. jer će nam tada službena valuta biti Euro pa će dolazak ovakvih servisa biti još lakši.

12 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
lobotomac90 kaže...

Lupaš gluposti! Zar stvarno misliš da njihove igre više neće izlaziti za PS? Neke igre neće kao do sada biti na PS ili Xboxu i obratno, ali vjeruj mi da Activison igre neće nikako biti ekskluzivne samo na Xbox-u i PC-ju jer im je prije svega cilj zarada, a ne ko prištavim tinejdžerima neki fakin "master race" između platformi.

 

Gogy7 kaže...
Neznam sto ste svi digli frku, sve ostaje kako je, prodaja CoD igara nakon Warzone je strasno pala, vecina Activision Blizzard igara je za PC.
Vi ste nakon par mjeseci zaboraviti da je Activision bio u strasnom skandalu, da je Sony bio protiv svega tog i udaljio se. MS je iskoristio skandal i pad cijene i kupio.
Ovo ne znaci nista. Igre ce i dalje biti na playstationu. Svi se ponašate kao da su kupili najbolje na tržištu.

 

Vas dvoje pretpostavljate da će Activision nakon kupnje od strane Microsofta imati pravo odlučivanja gdje će njihove igre biti? Gazdu se pita a gazda je Microsoft. AB je samo podružnica Microsofta i oni će raditi onako kako im se kaže. Phil Spencer i Satya Nadella će odlučiti što će biti na kojoj platformi a teško mi je za povjerovati da će itko od njih reći - "ajmo dati našoj firmi, za koju smo izdvojili 70 milijardi dolara, da izdaje igru za konkurentsku konzolu koja se prodaje 50% bolje od naše pa ćemo im na taj način pomoći da ostvare još bolju prodaju i imaju još veću tržišnu penetraciju". Microsoft ne vode idioti, pod Nadellom su doživili totalnu transformaciju zahvaljujući promjeni fokusa sa starih modela na nove, moderne modele koji uključuju Cloud i prelazak na model pretplate (Windows 365, Office 365, Gamepass).

 

Postojeće igre ostaju na Playstationu, da, nitko nije rekao da će maknuti išta postojeće. Ja pričam o igrama od 2023. pa nadalje. Garantiram da ništa od toga više neće biti na PS5. Zadnji COD je onaj od ove godine, ne bi me čudilo da već onaj 2023. ne izdaju za PS5.

 

Za Zenimax-ove buduće igre su već rekli da će biti isključivo na Gamepass platformama, znači Xbox+PC i ništa više. To da Sony dopusti Gamepass na PS4/5 je ravno tome da Microsoft dopusti Playstation Plus na Xbox konzolama - suluda ideja sa kojom pomažeš konkurenciji da ostvari veći rast na štetu vlastite platforme.

3 godine
neaktivan
offline
Sony PlayStation 5

Dobio sam platinu na Returnal. Definitivno najteza platina do sad, ne samo zbog tezine igre nego zbog tog sto su sobe rng pa samim time je rng sa collectibles...

Prvi put sam igrao igru na drugovom acc, poslije tog poceo na svom i skoro sam iz cuga presao normalno igru (bez platine), sa ukupno 2-3 smrti. Toliko sam se ustelio da sam imao runove od 12+ sati da ne umrem i u toku tog predjem igru po nekoliko puta. Ukupno za platinu mi je trebalo oko 38 sati. Trajalo bi dosta duze ali sam zadnja dva-tri dana radio speedruns jer drugacije ne bih nikad nasao sve sto treba 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 11:57 (gamex1423).
 
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
MEDO11 kaže...

 wrc je glasio barem prije kao arkadnija vožnja u odnosu na dirt, je se to promjenilo u zadnjih par naslova?

 Ne bi rekao. Ako želiš realnije rally iskustvo Dirt bi trebao biti izbor. WRC je arkadan, ali ne toliko da ubije iskustvo vožnje. 

15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
greysaint0 kaže...
lobotomac90 kaže...

Lupaš gluposti! Zar stvarno misliš da njihove igre više neće izlaziti za PS? Neke igre neće kao do sada biti na PS ili Xboxu i obratno, ali vjeruj mi da Activison igre neće nikako biti ekskluzivne samo na Xbox-u i PC-ju jer im je prije svega cilj zarada, a ne ko prištavim tinejdžerima neki fakin "master race" između platformi.

 

Gogy7 kaže...
Neznam sto ste svi digli frku, sve ostaje kako je, prodaja CoD igara nakon Warzone je strasno pala, vecina Activision Blizzard igara je za PC.
Vi ste nakon par mjeseci zaboraviti da je Activision bio u strasnom skandalu, da je Sony bio protiv svega tog i udaljio se. MS je iskoristio skandal i pad cijene i kupio.
Ovo ne znaci nista. Igre ce i dalje biti na playstationu. Svi se ponašate kao da su kupili najbolje na tržištu.

 

Vas dvoje pretpostavljate da će Activision nakon kupnje od strane Microsofta imati pravo odlučivanja gdje će njihove igre biti? Gazdu se pita a gazda je Microsoft. AB je samo podružnica Microsofta i oni će raditi onako kako im se kaže. Phil Spencer i Satya Nadella će odlučiti što će biti na kojoj platformi a teško mi je za povjerovati da će itko od njih reći - "ajmo dati našoj firmi, za koju smo izdvojili 70 milijardi dolara, da izdaje igru za konkurentsku konzolu koja se prodaje 50% bolje od naše pa ćemo im na taj način pomoći da ostvare još bolju prodaju i imaju još veću tržišnu penetraciju". Microsoft ne vode idioti, pod Nadellom su doživili totalnu transformaciju zahvaljujući promjeni fokusa sa starih modela na nove, moderne modele koji uključuju Cloud i prelazak na model pretplate (Windows 365, Office 365, Gamepass).

 

Postojeće igre ostaju na Playstationu, da, nitko nije rekao da će maknuti išta postojeće. Ja pričam o igrama od 2023. pa nadalje. Garantiram da ništa od toga više neće biti na PS5. Zadnji COD je onaj od ove godine, ne bi me čudilo da već onaj 2023. ne izdaju za PS5.

 

Za Zenimax-ove buduće igre su već rekli da će biti isključivo na Gamepass platformama, znači Xbox+PC i ništa više. To da Sony dopusti Gamepass na PS4/5 je ravno tome da Microsoft dopusti Playstation Plus na Xbox konzolama - suluda ideja sa kojom pomažeš konkurenciji da ostvari veći rast na štetu vlastite platforme.

 

Moja pretpostavka je da je i šefu Micorsofta bitna isključivo zarada, a prava zarada se postiže prodajom igara i pretplata (u ovom slučaju game pass), pa je logično onda da će im ciljana skupina što se tiče igara biti što više platformi,a ne se ograničiti isključivo na jednu kako bi izgurali konkurenta sa tržišta, jer ako žele pravi monopol onda će se proširiti na sve živo i neživo pa na taj način postati vodeći na tržištu i biti jači od konkurencije. A s druge strane Sony sigurno neće dozovoliti da ih Microsoft "izbaci" sa tržišta, te da se obistine vaše prepostavke i želje da se nema što igrati na Playstationu, jer ruku na srce sve je to marketing, jedni su tu zbog drugih i obrnuto kao što je to inače na tržištu po pitanju bilo čega. Što se tiče game passa čisto sumnjam da će ikada doći na PS jer bi se i jedni i drugi s time posrali sami sebi usta, ali da će Sony morati napravti neki skok po pitanju preplate hoće, a i lako je izgledno da će spojiti ps now i ps+, te pojačati sa igarama. Po meni pored PC-a uz postojeći game pass Xbox je besmislen jer sve možeš peglati i na kompu...imao sam series S par mjeseci i prodao ga, a sada peglam na PS 5 i kompu, to mi je win/win combo jer pokriva apsolutno sve igre, a s obzirom da na PC lagano dolaze i PS ekskluzive vrlo lako je moguće da kroz koju godinu PC bude vodeća platforma što se tiče gaminga jer će pokrivati puno više igara nego konzole pojedinačno, a kada malo razmislim možda su i cijene grafičkih skočile gore s tim ciljem, iako su to sve samo nagađanja, ali da će biti zanimljivo narednih godina što se tiče gaminga, biti će...samo da nam još i kvalitenih igara izbace jer džabe i konzole, i komp, i pretplate ako se nema što kvalitetno za igrati,a u zadnje vrijeme baš i nema.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 12:12 (lobotomac90).
12 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
lobotomac90 kaže...

Moja pretpostavka je da je i šefu Micorsofta bitna isključivo zarada, a prava zarada se postiže prodajom igara i pretplata (u ovom slučaju game pass), pa je logično onda da će im ciljana skupina što se tiče igara biti što više platformi,a ne se ograničiti isključivo na jednu kako bi izgurali konkurenta sa tržišta, jer ako žele pravi monopol onda će se proširiti na sve živo i neživo pa na taj način postati vodeći na tržištu i biti jači od konkurencije. A s druge strane Sony sigurno neće dozovoliti da ih Microsoft "izbaci" sa tržišta, te da se obistine vaše prepostavke i želje da se nema što igrati na Playstationu, jer ruku na srce sve je to marketing, jedni su tu zbog drugih i obrnuto kao što je to inače na tržištu po pitanju bilo čega. Što se tiče game passa čisto sumnjam da će ikada doći na PS jer bi se i jedni i drugi s time posrali sami sebi usta, ali da će Sony morati napravti neki skok po pitanju preplate hoće, a i lako je izgledno da će spojiti ps now i ps+, te pojačati sa igarama. Po meni pored PC-a uz postojeći game pass Xbox je besmislen jer sve možeš peglati i na kompu...imao sam series S par mjeseci i prodao ga, a sada peglam na PS 5 i kompu, to mi je win/win combo jer pokriva apsolutno sve igre, a s obzirom da na PC lagano dolaze i PS ekskluzive vrlo lako je moguće da kroz koju godinu PC bude vodeća platforma što se tiče gaminga jer će pokrivati puno više igara nego konzole pojedinačno, a kada malo razmislim možda su i cijene grafičkih skočile gore s tim ciljem, iako su to sve samo nagađanja, ali da će biti zanimljivo narednih godina što se tiče gaminga, biti će...samo da nam još i kvalitenih igara izbace jer džabe i konzole, i komp, i pretplate ako se nema što kvalitetno za igrati,a u zadnje vrijeme baš i nema.

 

PC nikada neće biti vodeća platforma za gaming, bez obzira što bude tamo. Većini ljudi se ne da za*ebavati sa PC-om i instalacijom drivera, operativnih sustava i još 100 drugih stvari. Ja sam osobno nekad bio vrlo strastven PC gamer, da budem iskren, tip osobe koja je dosta fanbojevski znala s*ati po konzolama. Ali kako život ide dalje a vremena za igranje je sve manje pogotovo kad dođe posao, obitelj i ostale obveze, jednostavnost i pristupačnost konzola su me jednostavno maknuli od PC-a.

 

PC je super ako si možeš priuštiti dobar GPU i CPU kao i dosta RAM-a i dobar SSD. Dobar GPU košta trenutno kao 2-3xPS5, a dobar PC košta kao 4-5xPS5. Naravno kad nemaš monitor i ostalu periferiju, košta i kao 5-6xPS5 (ako želiš nekakav pošten monitor sa podrškom za G-Sync i sl.). Zahvaljujući minerima raznoraznih kriptovaluta, te cijene će ostati takve kakve jesu do daljnjega.

 

Vodeća gaming platforma su mobilni uređaji (po zaradi). Iza njih su konzole i tek onda dolazi PC. Kroz 5-10 godina, kada infrastrukture operatera dosegnu potrebne razine i kada Microsoft, Sony, nVidia, Amazon naprave malo veći push, stvari će polako početi prelaziti na Cloud. Osobno sam mjesecima igrao nVidia GeForce Now i mogu reći da je jako dobro funkcionirao na 150/15 Mbps konekciji. Dobro radi i na manjim brzinama. Tako da je Cloud, za one koji imaju potrebne brzine, već sada dobra gaming platforma a u budućnosti će postati još bolja jer će biti pravo platform agnostic iskustvo - moći ćeš krenuti na laptopu, nastaviti na mobitelu i preći na TV - moj LG C1 već sada ima dostupnu GeForce Now aplikaciju koju mogu instalirati direktno na TV bez potrebe za ikakvim posredničkim uređajem.

 

Najpametniji potez koji Sony može napraviti je povećati output 1st party studija jer njihova ponuda čini vrhunac gaminga na Playstation konzolama. Sumnjam da će i pokušati se natjecati sa Microsoftom oko kupnje studija i izdavača. Eventualno će tu biti manje akvizicije tipa Bluepoint, ali ništa veće od toga. U teoriji, najviše što mogu zamisliti je da kupe Square Enix jer sa njima imaju već jako dobru suradnju i dosta ekskluzivnih dealova.

13 godina
offline
Sony PlayStation 5

naisao na onaj komentar na fejsu, bas me nasmijao 

 

And in response, Sony has started reproducing Playstation 2s and PlayStation 3s to keep up with PlayStation 5 demand because 3 + 2=5

Moj PC  
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Sony PlayStation 5

Je da, Phil pljunio 70 milijardi da bi pravio igre Sonyu, mos mislit. Ostate ce Warzone i eventualno ovogodisnji COD jer pretpostavljam da su to vec ugovori potpisani, a nakon toga kao i Bethesda.

 

Sony nikad nije trebao napustiti Japan, tamo od Nintenda sada gube nevideno. Meni osobno dobro jer sam samo na PCu, ovo sve znaci da si Sony ne moze priustiti napustanje love na Steamu/Epicu.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
amagi kaže...

Je da, Phil pljunio 70 milijardi da bi pravio igre Sonyu, mos mislit. Ostate ce Warzone i eventualno ovogodisnji COD jer pretpostavljam da su to vec ugovori potpisani, a nakon toga kao i Bethesda.

 

Sony nikad nije trebao napustiti Japan, tamo od Nintenda sada gube nevideno. Meni osobno dobro jer sam samo na PCu, ovo sve znaci da si Sony ne moze priustiti napustanje love na Steamu/Epicu.

 

Do neki dan ste pisali kako Sony ima hrpu eksluziva, a MS samo par jadnih, i da je zato PS bolja platforma.

Stvari se u par mjeseci promijene.

 

Sigurno je to da će i MS sad imati ravnopravniji status kod pregovora o ekskluzivnosti, a potencijalno i sa Sonyem lakše dogovoriti neke obostrane ustupke.

Sve je to biznis i matematika velikih brojeva. Ne odlučuju oni o svom poslovanju na temelju pričica uz kavu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Pa ljudi, nije MS lud pa da plati tolike pare pa da makne CoD, Overwatch itd s ogromnog trzista kao sto je PS. Sjetite se kako je prošlo s Bethesdom.
Izlazit ce sve buduće igre na PS, caka ce biti u tom da ces birati hoces platiti 70$ za novi CoD na PS5 ili ga dobiti na Gamepassu. U tom je caka. Pa nije MS lud pa da si puca u nogu. PS je trziste, isto kako Sony stavlja svoje igre na PC zasto? Uz PS Plus imas God Of War besplatno a na PC kosta... Istu stvar hoce MS ali obrbuto. Igra na PCu dio game passa, ili ju plati na PSu.
Moj PC  
11 1 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Sony PlayStation 5

EDIT: 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 13:49 (gamex1423).
13 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Gogy7 kaže...
Pa ljudi, nije MS lud pa da plati tolike pare pa da makne CoD, Overwatch itd s ogromnog trzista kao sto je PS. Sjetite se kako je prošlo s Bethesdom.
Izlazit ce sve buduće igre na PS, caka ce biti u tom da ces birati hoces platiti 70$ za novi CoD na PS5 ili ga dobiti na Gamepassu. U tom je caka. Pa nije MS lud pa da si puca u nogu. PS je trziste, isto kako Sony stavlja svoje igre na PC zasto? Uz PS Plus imas God Of War besplatno a na PC kosta... Istu stvar hoce MS ali obrbuto. Igra na PCu dio game passa, ili ju plati na PSu.

 M'Soft bi bio najsretniji da može prodavati Gamepass na Playstationu i Nintendu.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
13 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5

vi i dalje o hardveru, apoanta je u gamepassu...  kao sto rece kolega gore.... NECE TI TREBATI konzola/pc/stagod ... imas streaming igre direct na tv, mobitel... microsoft ide all-in u to... skines app za svoj tv, latis pretplatu i evo ti katalog igara pa biraj... ovo je samo prelazna faza dok se to jos malo postela, al evo meni na ipadu to sasvim solidno radi...

 

sta ce se zamarati sa izradom konzola, logitikom, servisima.....

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice