Želio bih svima da vam preporučim seriju Game Of Thrones, na našem jeziku Igra Prestola, HBO-va serija koja ih ponovo vodi na tron. Danas je izašla prva epizoda
Za lijene, pročitajte ovo:
Game of Thrones (Igra Prijestolja) je srednjovjekovna fantazija bazirana na seriji romana George R. R. Martina smještena u izmišljenom svijetu Sedam kraljevina i prati dinastička previranja i borbu nekoliko Kuća za kontrolu nad Željeznim prijestoljem. Osim međusobnih borbi plemićkih obitelji, stanovništvu prijeti natprirodna invazija s ledenog sjevera, prognana zmajeva princeza koja želi povratiti obiteljsko naslijeđe te zima koja će trajati godinama.
Nakon sumnjive smrti namjesnika kralja Roberta Baratheona, on sa svojom kraljicom Cersei iz bogate i iskvarene obitelji Lannister kreće na putovanje na sjever svome prijatelju knezu Eddardu Starku od Oštrozimlja, od kojega zatraži za postane novi Kraljev Namjesnik. Eddard nevoljko pristaje i tu započinje epska priča o časti i izdaji, ljubavi i mržnji, tajnama i osveti...
Za one koji su se baš zagrijali za seriju, pročitajte ovo:
Game of Thrones je svakom pogledu sasvim atipičan fantasy. Nedajte se smesti podužim i jezivim prologom u kojem upoznajemo misteriozne sile, za koje se vjeruje da su tek drevne legende. Ovo je vrlo prizemljena, punokrvna drama, smještena u pseudo-srednjovjekovnom razdoblju. Nema heroja, čarobnjaka, vještica, vilenjaka ni magije (ili se barem ona smatra bapskim pričama), niti je Game of Thrones nalik ijednoj fantasy ekranizaciji koju ste mogli ili trenutno možete gledati na televizji, pa čak i filmu.
Game of Thrones je za fantasy isto što i Battlestar Galactica za SF, The Wire za policijsku dramu, The Sopranos za priču o mafijašima, Deadwood za vestern… Isto koliko je Lost priča o misterioznom otoku. To je kompleksna drama koja leži na intrigantnim likovima, njihovim odnosima i pričama, čiji je žanr tek ljuska koja ga opisuje, ali ne definira. Kao što priliči HBO-u, ovo nije tipičan fantasy primjeren klincima. Nemalo je grafičkih scena nasilja, odrubljivanja glava i velikogruddušnih scena seksa, no posljednje je – za razliku od recimo Starzovih Spartacusa i Camelota, prikladno uklopljeno u službi radnje, pa sise nisu tu samo zato što vesele, već su (dovoljno) bitan dio radnje.
Nakon uvodnog prologa, koji daje naslutiti kakve se misteriozne sile kriju sa sjeverne strane ledenog Zida, upoznajemo prvu od četiri kuće kojima se bave prve dvije epizode. Obitelj Stark vlada sjevernim dijelom kontinenta, sa sjedištem u Winterfellu, a na njenom je čelu knez Eddard Stark, častan i plemenit vladar kojeg glumi Sean Bean, fanovima žanra poznat iz “Gospodara prstenova.” Sljedeće kuće koju biste trebali zapamtiti jesu Baratheon i Lannister, iz kojih dolazi trenutni vladar Sedam kraljevstva Westerosa, Robert Baratheon i njegova kraljica Cersei Lannister. Baratheon je pred 17 godina preoteo vlast Aerysu Targaryenu, čija je kuća tada vladala Westerosom; no sada je debeo i star, nesposoban da vodi kraljevstvo. Zbog toga stiže u Winterfell kako bi upražnjeno mjesto preminula kraljeva namjesnika ponudio Eddardu Starku; mjesto za koje kraljičin brat, Ser Jaime Lannister, smatra da pripada njemu. Viserys, jedini živući muški pripadnik kuće Targaryen, sada je prognan na istočni otok Essos, područje slobodno od kraljeve vlasti. Dajući ruku svoje sestre Daenerys Khalu Drogu, vođi Dothrakija, mongololikog ratničkog plemena, namjerava preuzeti Željezno prijestolje na kojem sjedi vladar Westerosa, skovano od mačeva poraženih neprijatelja.
Ovaj rezime osnovne radnje je najbolje što mogu, a da pritom ne otkrijem ništa bitno, jer tu je još mnogo, mnogo detalja. U prve dvije epizode postavljaju se temelji za, kažu mi oni koji su čitali knjige, političke igre između različitih iskvarenih likova kojima je zajednički krajnji cilj – preuzimanje prijestolja. Zima koja stiže je doslovna – hladno razdoblje nakon podužeg ljetnog doba – ali i metaforička – sedamnaest godina mirne vladavine kralja Roberta Baratheona u opasnosti je jer pretendenata na prijestolje ima mnogo. A kralj s razlogom traži pomoć svog bivšeg ratnog druga Eddarda Starka.
HBO ponovo na tronu
Oko ovih obitelji vrti se velik broj likova, od kojih je velika većina sjajno kreirana i odglumljena. A neki nešto manje sjajno. Ili je to “zasluga” nekoliko pomalo plitkih, jednodimenzionalnih i stereotipnih likova, poput podle i manipulativne kraljice Cersei Lannister (Lena Headey, Terminator: TSCC), Viserysa Targaryena i njegove komične izblajhane perike te poneke razmažene i uobražene plavokose prinčadi. No njih uvelike nadjačavaju nastupi poput već spomenutog Seana Beana te Petera Dinklagea; čovjeka za kojeg kažu da je rođen za ulogu patuljka Tyriona Lannistera, koji svoj rast nadoknađuje inteligencijom te ljubavlju prema vinu i kurvama. Njegov je lik svojevrsni humor relief, humoristična nota u inače ozbiljnom djelu. Većina dječjih likova, a posebice mala Arya Stark, vrlo je dobro odabrana, što je jedna od najvećih opasnosti pri planiranju ovako velikih serija. Pogrešan odabir mladog i neformiranog glumca može dugoročno štetiti seriji, no Maisie Williams je pravo otkriće u ulozi razigrane i nestašne, ali bistre Arye. Ističem i Kita Harringtona u ulozi Jona Snowa, izvanbračnog sina Eddarda Starka, koji ima nekoliko vrlo emocionalnih i lijepih scena kroz prve dvije epizode. Posebice onu sa patuljkom Tyrionom, koji je baš poput njega, mrlja svoje obitelji. Jedan zbog niskog rasta te smrti majke pri porodu, drugi zato što simbolizira nevjeru Eddarda Starka svojoj supruzi.
Dario je istaknuo oduševljenje lokacijama koje su vjerno preslikane iz knjige, a ja se samo mogu složiti da serija i sa produkcijske strane izgleda fantastično. Kostimi, lokacije Sjeverne Irske i Malte, setovi… Usto, fantastično je pogledati Game of Thrones na velikom platnu; vrlo rijetko ili nikad to imamo priliku sa televizijskim uratcima, jer televizijski ekrani ili, nedajbože, zasloni monitora nisu dostojni prenijeti epske lokacije Westerosa.
Eddard "Ned" Stark
Malo je neumjesno gledati u budućnost već sada, prije prave premijere, no… Serija romana “Pjesma leda i vatre” ima sedam planiranih nastavaka; četiri su napisana, dok peti stiže u srpnju, nakon šest godina čekanja. Martin se nada – ili pretpostavlja – da će HBO treći roman morati razdijeliti na dvije sezone, a četvrti i peti, čija se radnja odvija gotovo paralelno, na tri. To je sedam sezona samo za prvih pet knjiga – u idealnom slučaju. No, nije Martin jedini koji ima problema sa tempom i razmacima između nastavaka. HBO između sezona nerijetko zna imati pauze veće od godine dana. Što će 62-godišnjem piscu svakako pogodovati. Sve u svemu – pod uvjetom da serijal prođe kod publike – pred nama je gotovo desetljeće Zime.
Još uvijek ljubomorni što niste imali prilike gledati dvosatnu pretpremijeru? Gledajte to s druge strane. Vas tek čeka toliko željena i iščekivana prva epizoda, dok smo mi primorani čekati puna dva tjedna do novog nastavka. Zadovoljit ću se repriziranjem epizoda čim izađu. I to je velik kompliment seriji, jer vrlo, vrlo rijetko više puta gledam neku seriju ili epizodu. Sigurno ne tri dana nakon prvog gledanja.
Nije tip plačipi*aste drame, već je riječ o ozbiljnom djelu, u koji je potrošeno do sada preko 100 miliona dolara.. :)