TiO2 se koristi i za vacuum coating optike jer je osobito tvrd, za mehaničku zaštitu ali i za optička svojstva...npr plastične leće naočala su coatirane sa titan dioksidom da se ne bi lako zagreble (to obično posebno naplaćuju) ali je prilično komplicirana tehnologija: Vapor Deposition ili Magnetron Sputtering...tvornica Zrak sarajevo je u 80 godinama vrlo napredno počela takvo coatiranje valjda za vojnu optiku
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
Gospon Raos - hvala vam na dobroj volji da kemiju nama laicima predocite na ovako jednostavan i interesantan nacin!
me interesira jel moguće da postoje kemijski elementi i spojevi za koje ne znamo...kao u SF filmovima di imaju "čarobna" svojstva...i dali se svi kemijski elementi mogu međusobno kombinirati...recimo Ti+Au
Mislim da bi tu vrijedilo spomenuti još nešto: titanij je na temperaturama višim od 500C vrlo reaktivan s atmosferskim plinovima kao kisik, vodik i dušik, pa da bi recimo za prohtjeve aeronautičke industrije dobili leguru sa svojstvima koja uveliko nadmašuju i one najbolje čelične ili aliminijske (čvrstoća, neuništiva elastičnost, lakoća, izuzetna otpornost na habanje, koroziju, ekstremne temperaturne razlike, pritiske, zračenja itd), prilikom lijevanja i varenja mora biti izoliran od naše svakodnevne atmosfere, najbolje u što čišćem vakuumu ili nekom inertnom plinu. A to zahtijeva i specijalne uvjete i strojeve za proizvodnju, što čini takav visokokvalitetni titanij relativno skupim za masovniju upotrebu, premda bi bio idealan recimo u auto-moto (i biciklističkoj
) industriji, iako sam element kao takav uopće nije rijedak (kako mnogi pogrešno misle).
Na Aliexpressu ima brdo proizvoda od titanija po bagatelnim cijenama, i još se lijepo prelijevaju kroz plavičasto-zlatno-crvenkaste tonove - ali to znači da je legura zapravo kontaminirana kroz proces lijevanja, jer one legure s najboljim svojstvima imaju tamno-sivkasto-srebrni ili blijedo-zlatni metalik izgled.
Ali i takav je solidno primjenjiv u obliku jednostavnijih komponenti kao šerafići, osovine i cijevi koje ne trpe najekstremnije uvjete - meni osobno za bic draži od bilo kakvog karbona. 
Sirugno ima kemijskih spojeva za koje ne znamo, jer su mogućnosti kemijskih kombinacija praktički neograničene. S elementima je druga priča. Kemijski element je određen brojem protona u jezgri, pa po tom broju nalazi svoje mjesto u periodnom sustavu. Postoje mnogi elementi većeg rednog broja (protonskog broja) od uranoijeve (transurani, aktinici) no njihova je atomska jezgra tako nestabilna da se raspadne prije nego što se uspije izgraditi elektronski omotač oko nje. Stoga možemo reći da ne poznajemo te atome, nego samo njihove jezgre. Dakle, ništa od nekakvih novih elemenata koje vidimo u SF filmovima.
Mozda glupo postavim pitanje ali pokusat cu... znam da u akrilnim sprejevima ima nesto titanijevog oksida, koristim bijeli da graviram staklo diodnim laserom (jedini nacin jer dioda ne moze drugacije markirat staklo)... ali poslje se mora prat ostatak spreja sa razrijedivacem i puno je zajebancije tu... E sad pitanje moje je ima li za kupiti ili nabaviti titanij oksid u spreju ili nez ni ja cemu a da ce bit lakse cistit poslije? Dolje je prikaz kako ostane nakon lasera... Neocisceno i ocisceno staklo...
Edit: mozda krivo govorim i mislim na titanij dioksid, ali svejedno pitanjce je isto 😁
VenAtoR#2231
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
lopata od vibranija
Meni je najbolji unobtanium - James Cameronov humor na svoj račun u njegovim blesavim Avatar filmovima.
Zanimljivost o titaniju:
u doba kad nije bilo špijunskih satelita, za ujku Sama to su odrađivali U2 zrakoplovi koji su letili visoko i fotografirali , sve dok Sovjeti nisu stekli mogućnost skidanja istih. Tada na scenu špijuniranja i neprijateljskog ulaza u tuđi teritorij dolazi brzi zrakoplov SR71 , koji je brži od protuzračnih raketa, a kompletan zrakoplov je obložen titanom. Legenda kaže da se tada sav proizveden titanij nalazio u vlasništvu i pod teritorijem Sovjetskog Saveza te da su ga Ameri krijumčarenjem i korupcijom Sovjeta izvukli dovoljno da naprave tada moćne zrakoplove SR71 koji su imali mogućnost nastavka špijunaže onih od kojih su "nabavili" titanij. Zrakoplov je bio čudo inženjeringa, pri maksimalnim brzinama bi se od trenja zraka izdužio tank goriva za pola metra.
CIA je mislim čudo , osma umjetnost ili osmo čudo svijeta. Kakve su projekte i manipulacije napravili, recimo kako su "ukrali" sovjetsku potopljenu podmornicu (projekt je koštao tada neviđen iznos) ili kako su prokrijumčarili sovjetsko nuklearno gorivo nakon raspada Sovjetskog Saveza iz Kazahstana, za mizerna 4 milijuna dolara su "kupili" radioaktivnih šipki uranija dovoljno za deset godina goriva za am. nuklearne elektrane.
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Zanimljivost o titaniju:
u doba kad nije bilo špijunskih satelita, za ujku Sama to su odrađivali U2 zrakoplovi koji su letili visoko i fotografirali , sve dok Sovjeti nisu stekli mogućnost skidanja istih. Tada na scenu špijuniranja i neprijateljskog ulaza u tuđi teritorij dolazi brzi zrakoplov SR71 , koji je brži od protuzračnih raketa, a kompletan zrakoplov je obložen titanom. Legenda kaže da se tada sav proizveden titanij nalazio u vlasništvu i pod teritorijem Sovjetskog Saveza te da su ga Ameri krijumčarenjem i korupcijom Sovjeta izvukli dovoljno da naprave tada moćne zrakoplove SR71 koji su imali mogućnost nastavka špijunaže onih od kojih su "nabavili" titanij. Zrakoplov je bio čudo inženjeringa, pri maksimalnim brzinama bi se od trenja zraka izdužio tank goriva za pola metra.
CIA je mislim čudo , osma umjetnost ili osmo čudo svijeta. Kakve su projekte i manipulacije napravili, recimo kako su "ukrali" sovjetsku potopljenu podmornicu (projekt je koštao tada neviđen iznos) ili kako su prokrijumčarili sovjetsko nuklearno gorivo nakon raspada Sovjetskog Saveza iz Kazahstana, za mizerna 4 milijuna dolara su "kupili" radioaktivnih šipki uranija dovoljno za deset godina goriva za am. nuklearne elektrane.
Sjećam se jedne epizode iz mislim odlične davne dokumentarne serije "Dosegnuti nebo" prikazivane na našoj dalekovidnici, u kojoj je prikazano kako SR71 u hangaru curi gorivo poput stare izbušene kante jer čitava konstrukcija treba imati gapove koji se zbog toplinskog širenja materijala zatvaraju tek pri velikim nadzvučnim brzinama/trenjem sa zrakom
... premda mi se razlika od čak pola metra čini kao malo pretjeran podatak.
Čini mi se da se u slučaju opskrbe gorivom američkih nuklearnih reaktora ipak radilo o međudržavnom sporazumu sa SSSRom/Rusijom, kao dio Gorbačovljeve ili ipak post sovjetske politike detanta iliti dogovorenog razoružanja & popuštanja napetosti u naporima za izbjegavanje sveopćeg nuklearnog uništenja - koncept koji je na žalost totalno nepoznat ovim krebilima sada na vlasti na Zapadu.
Moguće da je bio neki dogovor na višoj razini ili da je Rusija dopustila Kazahstanu.
No to je izgledalo tako divlje gdje su agenti siajeja prerušeni u neke humanitarce što već, natovarili na civilne kamione nuklearno gorivo i prevezli do zrakoplova. Novac je išao lokalnim šerifima, koji su navodno s tim novcem nahranili tada gladno lokalno stanovništvo koje je nakon raspada ekonomije SSSR bilo očajno. Barem tako pričaju bivši agenti uz posprdan osmjeh i pokazivanje snimki natovarenih kamiona u dokumentarcu "Umijeće špijuniranja"!
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Moguće da je bio neki dogovor na višoj razini ili da je Rusija dopustila Kazahstanu.
No to je izgledalo tako divlje gdje su agenti siajeja prerušeni u neke humanitarce što već, natovarili na civilne kamione nuklearno gorivo i prevezli do zrakoplova. Novac je išao lokalnim šerifima, koji su navodno s tim novcem nahranili tada gladno lokalno stanovništvo koje je nakon raspada ekonomije SSSR bilo očajno. Barem tako pričaju bivši agenti uz posprdan osmjeh i pokazivanje snimki natovarenih kamiona u dokumentarcu "Umijeće špijuniranja"!
Ah, malo sam proguglao, najvjerojatnije se radilo o ovome:
Project Sapphire was a successful 1994 covert operation of the United States government in cooperation with the Kazakhstan government to reduce the threat of nuclear proliferation by removing nuclear material from Kazakhstan as part of the Cooperative Threat Reduction Program, which was authorized by the Soviet Nuclear Threat Reduction Act of 1991.
A warehouse at the Ulba Metallurgical Plant outside Ust-Kamenogorsk housed 1,322 pounds (600 kg) of weapons grade enriched uranium to fuel Alfa class submarines (90% U-235). Following the dissolution of the Soviet Union, the fuel was poorly documented and secured, and in danger of being sold for use in the construction of nuclear weapons. This mission stands as a successful attempt of a country secretly moving into another country to protect them from the dangers of nuclear weapons left behind by the Soviet Union.
...
After months of preparation, 31 agents forming the specialised Nuclear Emergency Recovery Team were recruited in October 1994 to embark on a covert mission to remove the uranium. On October 7, President Bill Clinton signed a classified directive to approve the airlift - composed of 3 C-5 aircraft - to leave from Delaware's Dover Air Force Base to Kazakhstan. The team spent 12 hours a day from October 14 to November 11 packing up uranium (including seven different types of uranium, some laced with toxic beryllium) in extreme secrecy. The team found 1032 containers in the warehouse and repacked the material into 448 shipping containers.
https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Sapphire
A ja sam mislio na ovo:
The Megatons to Megawatts Program, also called the United States-Russia Highly Enriched Uranium Purchase Agreement, was an agreement between Russia and the United States whereby Russia converted 500 metric tons of "excess" weapons-grade uranium (enough for 20,000 warheads) into 15,000 metric tons of low enriched uranium, which was purchased by the US for use in its commercial nuclear power plants. The official name of the program is the "Agreement between the Government of the Russian Federation and the Government of the United States of America Concerning the Disposition of Highly-Enriched Uranium Extracted from Nuclear Weapons", dated February 18, 1993. Under this Agreement, Russia agreed to supply the United States with low-enriched uranium (LEU) obtained from high-enriched uranium (HEU) found to be in excess of Russian defense purposes. The United States agreed to purchase the low-enriched uranium fuel.
...
The program was credited for being one of the most successful disarmament programs in history, but its low set price for nuclear fuel caused Western companies to not invest in uranium refining capacity, resulting by 2022 in Russia's government-owned Rosatom becoming the supplier of about 50% of the world's enriched uranium, and 25% of the nuclear fuel used in the US*.
https://en.wikipedia.org/wiki/Megatons_to_Megawatts_Program
*mala digresija: znači može rusko nuklearno gorivo za američke nuklearke - ali ne može ruski plin i nafta za europske termoelektrane... kako pošteno, obzirno i dosljedno od naših saveznika Amera, Heinz Alfred Kissinger se u grobu smije 
https://en.wikipedia.org/wiki/Guggenheim_Museum_Bilbao ako se kome gleda titanj.
SR71 nije oblozen titanijem nego proizveden od legure istog, da citiram wiki "Titanium was used for 85% of the structure,"
Ludi genijalac Kelly Johnson je morao, osim sto je "smislio" SR71, "smisliti" i alate za obradu titaniuma da bi mogli izraditi avion od istog. Pa i novo gorivo za motore itd...
EU je bila dala nekakvu zabranu za korištenjem TiO2 u prehrambenoj industriji. U tabletama ga isto ima. Iskreno ne znam koja bi bila bolja alternativa kao bijelo bojilo.
If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.

