Roketomobil ništo cvrče
Odniću ga jo
Na Vidovu Goru
Roketomobil ništo cvrče
Odniću ga jo
Na Vidovu Goru
kad ovo možemo očekivati u praksi...maks mogu čekati do 2040...znači svemirski centar u udbini ipak nije bezveze napravljen
Zanimljiva vijest. Nije li prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac prije desetak godina bio jedan od glavnih promotora neslavnog projekta (Swiss Space Systems – S3) koji je Udbinu trebao prometnuti gotovo pa u Cape Canaveral?
Prije AI megaprojekta od 50 milijardi eura, Hrvatska je slušala još luđu najavu
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Lansirni centri rade se što bliže Ekvatoru kako bi i planetarna rotacija pogurala rakete (za većinu putanja), znači manje goriva/veći doseg/nižitroškovi... kome god je Udbina pala na pamet kao pogodna lokacija, ili je teški ignorant, ili prevarant.
Zato ESA lansira iz Francuske Gvajane, NASA s Floride, Rusija iz Kazahstana - koja Udbina? 
Za početak bi trebali detektirati gravitone, što je ekstremno teško s obzirom da je gravitaciona sila mnogo magnituda slabija od druge najslabije elementarne sile, elektromagnetske.
Tako recimo statički elektricitet/naboj jednog protrljanog komadića plastike nadvladava gravitaciono polje čitavog planeta. Ali posebno svojstvo gravitacije je što djeluje na daleko većim daljinama od ostale tri sile, što ju onda čini dominantnom silom za oblikovanje čitavog Svemira.
Osnovni problem elektromagnetskog pogona, koji njegovi zagovaratelji skrivaju kao zmija noge, ne energije i to električna energija. Ona može potjecati samo od nuklearnog reaktora, točnije nuklarne elektrane koju treba izgraditi u svemirskom brodu! To je glavni problem.
Osnovni problem elektromagnetskog pogona, koji njegovi zagovaratelji skrivaju kao zmija noge, ne energije i to električna energija. Ona može potjecati samo od nuklearnog reaktora, točnije nuklarne elektrane koju treba izgraditi u svemirskom brodu! To je glavni problem.
Što solarni paneli i baterije ne bi mogli proizvesti dovoljno el. energije za takav pogon kad je letjelica već u svemiru?
Pa u tome i jest problem! Takvi, ionski motori postoje tko zna od kada, samo su mnogo manje snage od raketnih motora koji pokreću svemirske brodove.
Osnovni problem elektromagnetskog pogona, koji njegovi zagovaratelji skrivaju kao zmija noge, ne energije i to električna energija. Ona može potjecati samo od nuklearnog reaktora, točnije nuklarne elektrane koju treba izgraditi u svemirskom brodu! To je glavni problem.
Fuzijskog i/ili fisijskog nuklearnog reaktora, htjedoste reći?
Sjećam se da ste Vi svojevremeno bili racionalno argumentirano skeptični po pitanju tzv. hladne fuzije (i sjećam se jednog jako dobrog i intelektualno pošteg teksta, iz moje diletantske perspektive, jer ste dopuštali šansu za znanstvenu reviziju)... jeste li i danas pri tom stavu?
Eh, šta je nazovipjesnik (tj. moja malenkost) htio reći... NASA je zapravo u barem dva navrata (Langley/Glenn labs, neovisno) protvrdila realnost hladne fuzije/niskoenergetskih/kemo-nuklearnih reakcija, i pokazala da s time kao s glavnim inžinjerijskim rješenjem za problem interplanetarnog pogona ozbiljno računa u skoroj budućnosti svojih kozmičkih operacija.
https://www.nasa.gov/glenn/glenn-expertise-space-exploration/lattice-confinement-fusion/
P.S.
Ispričavam se na ovakvom mom padobranskom upitu, zapravo već duže vrijeme Vas to želim priupitat.
.
Pa u tome i jest problem! Takvi, ionski motori postoje tko zna od kada, samo su mnogo manje snage od raketnih motora koji pokreću svemirske brodove.
Ali ako bi takav motor manje snage mogao konstantno raditi u svemiru jer može proizvoditi gorivo uz pomoć solarnih panela, što ne bi konstantno po malo ubrzavao i time s vremenom došao do puno većih brzina? Dapače, negdje sam pročitao da je problem ubrzavanja procesa letjenja u svemiru u stvari usporavanje letjelice prilikom dolaska do cilja