Baterije u kavezu ili u slobodnom padu?
Data Centar Hrvatskog Telekoma dobio TIER III cert
- poruka: 4
- |
- čitano: 3.796
- |
- moderatori:
vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
"Uptime Institute razvio je standard klasifikacije data centara, poznat kao TIER standard..."
Koliko god oni to prikazivali kao standard on to u stvari nije, već samo smjernice (guideline). Standardi tog tipa za podatkovne centre (data centre) su američki ANSI/TIA-942 (koji to od početka nije bio već je to postao naknadno) i europski EN50600 (koji je to postao i prije nego je do kraja napisan). Svi imaju 4 podjednaka nivoa:
Uptime Tier I-IV , ANSI/TIA-942 Raited 1-4 (nekada Tier 1-4) , EN50600 klasa (Class) 1-4
Stupanj redundancije im je podjednak s obzirom na nivo, ali postoje razlike oko telekomunikacija, protupožarstva i fizičke sigurnosti.
Navodno je zato najlakše certificirati po Uptime-u.
EN50600 je najmlađi standard, pa je po njemu i najmanje certificiranih podatkovnih centara i pretpostavljam da su svi u Europi...
https://www.linkedin.com/pulse/uptime-vs-tia-942-standard-guideline-edward-van-leent
ANSI je Američki, EN Europski, Uptime je jedini koji je globalno priznat i čiji se certifikat jedino i traži.
Zato je bitnije imati Uptime certifikaciju nego bilo koju drugu.
Do pojave EN50600 u Europi, ali i svijetu, se radilo po TIA-942 , jer pokriva i područja koja ne pokriva Uptime, ali se najčešće certificiralo po Uptimu , jer možeš certificirati i podatkovni centar pored aerodroma što ti kod TIA / EN ne prolazi.
Primanjem TIA-942 pod ANSI pojavio se problem za EU i ostatak svijeta te se zbog toga brže bolje i pisao EN50600 koji bi trebao biti EU , a može se reći i EMEA verzija TIA-942, Znam neke nove podatkovne centre u okolici Hrvatske koji se certificiraju po EN50600, a kod nas se još uvijek certificiraju po uptime-u...